عنـوان تحلیل : چرا موفقیت اوپک به تغییر فصل ها وابسته است؟

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1396/05/29


چرا موفقیت اوپک به تغییر فصل ها وابسته است؟

مصرف نفت جهانی از یک فصل به فصل دیگر فراز و نشیب هایی دارد.اوپک همچنان در تلاش است تا با کاهش اشباع عرضه، قیمت هر بشکه را در 50 دلار، درحدود نصف قیمت 3 سال پیش خود، نگه دارد.ریتم سالیانه شرکتها، رانندگان ایالات متحده و آب و هوا نقش بزرگی را در تعیین اینکه آیا تلاشهای کارتل اوپک در بالا بردن قیمت موفقیت آمیز است یا نه را دارند.

 

-چرا چند ماه باقیمانده بسیار مهم هستند؟

تقاضای نفت در آمریکا در طول تابستان متمایل به زیاد شدن بوده است، زیرا خانواده ها در آمریکا برای تعطیلاتشان به سفر رفته اند و سوخت بیشتری مصرف کرده اند.در سپتامبر با پایان یافتن فصل رانندگی و سفر، مصرف کاهش خواهد یافت تا شروع زمستان که بعلت سرد شدن هوا و نیاز مردم به سوخت برای گرم کردن خود، تقاضای نفت افزایش مجدد خواهد داشت.دوره های پرتقاضا برای نفت به اوپک شانسی را  برای ایجاد شکاف قابل توجه در ذخیره بیش از حد نفت خام میدهد.

 

-آیا اوپک همچنان باید اشباع را از بین ببرد؟

اوپک و متحدانش از جمله روسیه با محدود کردن تولیدات به اندازه 1.8 میلیون بشکه در روز برای 6 ماه که از ژانویه امسال شروع شد توافق کردند.اعتماد اولیه از عربستان صعودی،لیدر بالفعل اوپک برای اینکه این کاهش تولید به مرحله اجرا برسد بدست آمد.سپس گسترش این امر بواسطه رالی بوجود آمده در قیمت نفت، بوسیله احیای سرمایه گذاری در صنعت نفت شیل ایالات متحده ضروری تلقی گردید.

 

-تحلیلگران باید دنبال چه چیزی باشند؟

داده هایی که نشان میدهند، تعطیلات رفته های ایالات متحده چند مایل را رانندگی کرده اند در حدود چند هفته دیگر منتشر خواهند شد و همچنین نشانه هایی که تایید میکند تقاضای تابستانه میتواند به اوپک برای رسیدن به هدفش کمک کند.شرکت های کشور،  رکورد استفاده از 17.6 میلیون بشکه نفت را در آگوست ثبت کرده اند که خیلی بالاتر از میانگین مصرف در دو تابستان گذشته میباشد.موجودی نفت خام از آپریل شروع به کمتر شدن کرده وهرهفته این روند ادامه داشته است تا جاییکه در حال حاضر روی کمترین مقدار خود از ژانویه 2016 تابحال ایستاده است.

 

-دراین موقعیت wild cards چیست؟

آب و هوا نقش مهمی را در اینجا بازی میکند.طوفان تولیدات نفت در خلیج مکزیک را دقیقا به همان صورت تولیدات شرکت های ساحلی خراب کرد.یک سرمای غیر معمول در زمستان نیمکره شمالی توانست باعث بالا بردن تقاضا و در نتیجه بالا رفتن قیمت ها بشود.سرعت بهبود در تولیدات نفت شیل که اوپک را امسال غافلگیر کرد به سختی قابل پیش بینی بود.

 

-آیا مازاد جهانی سوخت ذخیره شده بالاخره ناپدید خواهد شد؟

اما هنوز یک بحث قابل توجه وجود دارد.اوپک و روسیه کاهش تولیدات خودشان را از 6 به 9 ماه افزایش دادند و حالا منتظر نتیجه در بهار آینده هستند.اما این نا کافیست.

بااطلاعات آژانس بین المللی انرژی، مبنی  بر موجودی کشورهای صنعتی این عرضه بیش از حد حتی بعد از پایان  2018 هم باقیست.بدون کاهش عمیقتر عرضه که خیلی بعید و دور از حمایت اوپک به نظر میرسد سالها طول میکشد تا این مازاد عرضه از بین برود.

 

-این در تلاش اوپک برای بالا بردن قیمت ها به چه معناست؟

هدف اوپک برای ایجاد توازن در بازار نفت، پایان دادن به سه سال مازاد عرضه میباشد.در نیمه اول به دلیل تولیدات لیبی و نیجریه(کشورهایی که معاف از وعده بودند) و هم چنین افزایش در تولیدات نفت شیل ایالات متحده، تلاشهای اوپک با نتیجه ای ضعیف حاصل شد.اما شرایط باید در نیمه دوم امیدوار کننده تر باشد زیرا دو گروه goldman sachs و آژانس بین المللی انرژی، بطور قابل توجهی انتظار تقاضای بیشتری دارند.

 

-چه چیزی میتواند برنامه اوپک را نقش برآب کند؟

در اینجا 3 ریسک اساسی وجود دارد.رشد ناامیدکننده اقتصاد جهانی تقاضا را میرا کرده است.اعضای اوپک میتوانند در رویاهایشان گم شوند و سهمیه خود را بیش از حد بکنند یا اینکه نفت شیل ایالات متحده میتواند به رشد بیشتر از حد انتظار خود ادامه دهد.در نشست بعدی اوپک که در 30 نوامبر اتفاق میفتد احتمالا اطلاعات موجودی سپتامبر نشان میدهد که آب و هوای تابستان تقاضا را در دست اندازی انداخته که موجودی را در راه برگشت به خط میانگین 5 سال گذشته قرار داده است.
اگر موجودی ها به اندازه کافی پایین نروند  کارتل ممکن است مجبور به کم کردن تولیدات حتی بیشتر از بهار 2018 بشود.با قبول محدودیت هایی که قبلا تضعیف شده بودند این نمیتواند قرارداد راحتی باشد.

-آیا این میتواند پایان اوپک باشد؟

قطعا نه!

آگهی درگذشت اوپک بارها نوشته شده،اما هربار گروه با سلامتی بازگشته است.

در اینجا یک سوال کوچک مطرح میشود و آن اینکه نقش انقلاب نفت شیل که اگرچه تا به اینجا در بازارهای جهانی ضعیف ظاهرشده است اما مزایایی چند را برای خود نگه داشته، در این بازار چگونه است؟

در پاسخ باید گفت:  منطقه مرکزی و حیاتی اوپک در خاورمیانه هنوز هم حاوی بیشترین زمینهای نفت خیز است وهزینه رفتن به صحرای عربستان کمتر از رفتن به پایین اقیانوس اطلس و یا حتی به زمینهای شیل در تگزاس میباشد.در نهایت اینکه ما بیشتر مایل هستیم که روی نفت اوپک سرمایه گذاری کنیم تا بشکه نفت های گران کشورهای خارج از اوپک.

 

منتشر شده در خبرگزاری بلومبرگ

18 اگوست 2017 ساعت 6:51 عصر