عنـوان تحلیل : میزان تولید و مصرف فلزات پایه در سال 2017 میلادی در جهان چگونه بود؟

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1396/05/30


درهفته گذشته شاهد جهش قیمت فلزات پایه به خصوص فلز روی بودیم. مهم ترین عامل افزایش قیمتها تقویت تقاضا و پیشی گرفتن مصرف از تولید بوده که سبب کاهش موجودی انبارها وایجاد کسری در بازار گردیده است. در گزارش پیش رو به بررسی میزان تولید و مصرف فلزات پایه پرداخته ایم.

 

بازار روی

به گزارش موسسه جهانی آمار فلزات بازار سرب و روی در 5 ماهه ابتدایی سال 2017 با کسری مواجه شدند. بازار روی در خلال ماه های ژانویه تا می کسری 181000 تن داشته است این در حالی است که در کل سال 2016 کسری بازار روی 236000 تن بوده است.

تولید جهانی روی تصفیه شده در دوره ژانویه تا می 1.5 درصد رشد داشته است اما میزان مصرف 2.5 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت. به طوری که در ماه می میزان تولید 1.09 میلیون تن و میزان مصرف 1.14 میلیون تن بوده است.

تقاضا در ژاپن در دوره ژانویه- می امسال 13 درصد بیش تر از مدت مشابه سال قبل بوده است. به طور کلی میزان تقاضا در 5 ماهه نخست سال میلادی 140000 تن بیش از مدت مشابه سال 2016 بوده است. در دوره ذکر شده میزان تولید چین 1.3 درصد کاهش داشته است

میزان تولید روی در چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده روی در ماه جولای در مقایسه با ماه گذشته کاهش 12.5 درصدی داشته است. بر اساس اداره ملی آمار چین در 7 ماهه امسال تولید روی در چین نسبت به مدت مشابه سال قبل 2 درصد کاهش را نشان میدهد. موجودی انبار روی در چین باز هم در سطح پایین گزارش شده است.موجودی انبار شانگهای در 104000-109000 تن در پایان ماه جولای تخمین زده شد که 7 درصد کمتر از ماه گذشته و 11.3 درصد کمتر از مدت مشابه سال پیش می باشد. در نیمه نخست سال 2017 کنسانتره روی در چین با کسری 360000 تنی مواجه گردید. محدودیت های زیست محیطی در کل چین به خصوص در ماه آگوست سبب کاهش تولید روی گردید که سبب حمایت قیمت در آینده میشود. انتظار میرود محدودیت های زیست محیطی که در ماه آگوست شدت یافت ادامه دار باشد و سبب کاهش تولید شمش و کنسانتره روی شود و ادامه افزایش قیمتها را در پی داشته باشد.

با افزایش قیمت جهانی روی و انتظار برای ادامه دار بودن آن و همچنین کسری موجود در بازار دو معدن روی برای آغاز مجدد عملیاتشان برنامه ریزی کرده اند.شرکت blue moon   در 15 آگوست اعلام کرد که قصد دارد معدنش در ایالت کالیفرنیا را تا یکی دو سال آینده پس از انجام مطالعات ضروری و کسب مجوز لازم مجددا راه اندازی کند.

متال بولتن پیش بینی میکند که قیمت فلز روی در کوتاه مدت و بلند مدت همچنان بالا بماند .هر چند عرضه در ماه های آینده افزایش می یابد اما تقاضا از جانب چین و امریکا قوی تر خواهد بود.

 

بازار سرب

در بازار سرب کسری 172000 تنی در 5 ماهه نخست امسال وجود داشت که برابر با کسری کل سال 2016 می باشد.تقاضای سرب 658000 تن نسبت به سال گذشته رشد داشته است. میزان مصرف سرب در چین در 5ماهه نخست سال میلادی 451000 تن افزایش را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان میدهد.

 

بازار آلومینیوم

در بازار آلومینیوم نیز شاهد کسری 735000 تنی در 5ماهه نخست امسال بودیم. تقاضا برای فلز آلومینیوم در 5ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 1.61 میلیون تن افزایش را نشان میدهد در حالی که در دوره یاد شده تولید جهانی افزایش 1.37 میلیون تنی داشته است. چین به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کننده های آلومینیوم با رشد 9.4 درصدی تقاضا روبرو شده بود.

تولید در 28 کشور عضواتحادیه اروپا و در منطقه آزاد تجاری در امریکای شمالی به ترتیب 1.5 و 3.8 درصد کاهش داشته است. علاوه بر کسری موجودی انبار، افزایش هزینه مواد خام اولیه(سیلیکون) سبب افزایش قیمت آلومینیوم گردید.

قیمت سیلیکون مورد استفاده در آلیاژهای آلومینیوم افزایش یافته است به طوریکه قیمت صادراتی فلز سیلیکون از چین در 11 آگوست نسبت به جلسه پیشین 10.9 درصد رشد داشته است.

مطابق با گزارشات اداره جهانی آمار فلزات که در 19 جولای منتشر گردید بازار مس هم در 5 ماهه نخست امسال کسری 65000 تنی داشته است.میزان تولید معادن در دوره یاد شده 0.7 درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.در این دوره تولید مش تصفیه شده در چین 241000 تن افزایش و در کشور شیلی 150000 تن کاهش داشته است.

 

بازار مس

بزرگترین تولید کننده مس در چین در هفته گذشته عملیاتش را جهت انجام برنامه تعمیر و نگهداشت  و نصب سیستم تزریق اکسیزن متوقف نمود و انتظار میرود در 6 سپتامبر مجددا تولید را از سر گیرد.

به دلیل پایان برنامه تعمیر و نگهداشت اکثر کارخانه های ذوب مس و تلاش برای کسب منفعت از افزایش قیمتها در ظرفیتهای جدید و بیشتر، تولید بیشتر مس در ادامه سال پیش بینی میشود. هرچند در نیمه دوم سال 2017 عملیات تعمیر و نگهداشت در برخی از کارخانه های چین آغاز می گردد و معمولا 90 روزه می باشد اما انتظار میرود تاثیر کمی بر تولید داشته باشد.

گروه جهانی مطالعات مس رشد سالانه  2.5 درصدی تولید معادن مس تا سال 2020 را پیش بینی کرده است در حالیکه در 5 سال اخیر تولید معادن دنیا سالانه 4 درصد رشد داشته است.

متال بولتن موجودی انبارهای مس شانگهای را در 14 آگوست 510-520 هزار تن تخمین زده است در حالیکه در پایان جولای موجودی انبار شانگهای 525-535 هزار تن بوده است و دلیل اصلی آن هم افزایش یوان ذکر شده است.

 

بازار میلگرد

قیمت میلگرد در لهستان، ترکیه، مصر و چین به دلیل تقاضای قوی و افزایش هزینه آهن قراضه با افزایش روبرو گردید به طوریکه در هفته آخر ماه جولای در کشور لهستان افزایش 14تا 19 دلاری به ازا هر تن داشت.در کشور ترکیه هم به دلیل افزایش قیمت میلگرد و در جهت حمایت از بخش ساخت و ساخت دولت اقدام به کاهش تعرفه واردات میلگرد از 30 درصد به 10 درصد کرد.

فعالان بازار ادامه دار بودن تقاضای قوی و افزایش هزینه مواد اولیه را محرک افزایش های بعدی قیمت میدانند.

 

تهیه کننده: زهرا صداقت

واحد سرمایه گذاری و آموزش