عنـوان تحلیل : پیش بینی سود هر سهم پکرمان بر اساس عملکرد شش ماهه

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1396/08/16


1 معرفی شرکت

مجتمع صنایع لاستیک سیرجان )سهامی خاص( در سال 1131 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است و در سال 33 نام شرکت به مجتمع صنایع لاستیک کرمان و نوع آن از سهامی خاص به سهامی عام تغییر و متعاقبا از سال 31 به بهره برداری رسیده است . در سال 48 مجددا نام شرکت به گروه صنعتی بارز تغییر نام داده است . در حال حاضر گروه صنعتی بارز جزء واحدهای فرعی شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین است و واحد تجاری نهایی گروه ، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی می باشد.

-2 فعالیت اصلی شرکت

موضوع فعالیت شرکت، تولید انواع لاستیک رویی)تایر( و لاستیک توپی)تیوپ( و نوار)فلپ( برای انواع وسایل نقلیه می باشد . فعالیت اصلی شرکت تولید انواع لاستیک رویی )تایر( و لاستیک توپی)تیوپ( و نوار)فلپ( برای انواع وسایل نقلیه و شرکت های فرعی آن عمدتا در زمینه های صنعتی و بازرگانی مرتبط با تولید و فروش انواع لاستیک رویی )تایر( و لاستیک توپی)تیوپ( ونوار )فلپ( برای انواع وسایل نقلیه و همچنین مشارکت و سرمایه گذاری در سایر شرکت ها است .

3- ترکیب سهامداران

d8ecd24پکرمان1.jpg

 50 درصد از سهام گروه صتعتی بارز در اختیار تاپیکو  و  33.5درصد آن در اختیار وبانک می باشد .

4- ترکیب مبلغ فروش

d9f5a21پکرمان2.jpg

مهم ترین محصول شرکت تایر است که 93 درصد ترکیب مبلغ فروش را به خود اختصاص داده است.

5-عملکرد شرکت در 6 ماهه 96

شرکت بارز با نماد پکرمان مطابق با گزارش عملکرد شهریور ماه خود ، در ماه مذکور موفق به فروش 78 میلیارد تومان انواع محصول خود (معادل 8 درصد از بودجه کل شرکت) شده است.

همچنین مجموع کل فروش شرکت از ابتدای سال مالی تاکنون به مبلغ 440 میلیارد تومان رسیده (معادل 47 درصد از بودجه) و شرکت برای اینکه بخواهد بودجه خود را به صورت کامل محقق سازد، باید تا پایان سال مالی 496 میلیارد تومان دیگر فروش داشته باشد. لازم به توضیح است که کل مبلغ فروش شرکت در سال مالی  گذشته شرکت مبلغ 893 میلیارد تومان بوده است و پیش بینی شرکت برای کل سال مالی 96، مبلغ 936 میلیارد تومان می باشد.

شرکت در مدت مشابه  سال گذشته نیز از نظر مبلغی موفق به فروش 4240 میلیارد ریال شده است که 47.5 درصد از مبلغ کل فروش محقق شده در سال 95 یعنی 8930 میلیارد ریال را شامل میشود. همچنین از نظر مقداری نیز موفق به پوشش 49 درصد از کل فروش سال شده است.

شرکت در آخرین پیش بینی خود، سود هر سهم را484 ریال پیش بینی کرده است که نسبت به اولین پیش بینی اعلام شده شرکت که سود هر سهم را 525 ریال برآورد کرده بود افت 8 درصدی داشته است. همچنین شرکت در سال مالی منتهی به اسفند 95 موفق به دستیابی به سود 656 ریالی شده است.

efce68cپکرمان3.jpg

45e48daپکرمان 4.jpg

faeb883پکرمان5.jpg

6-ترکیب بهای تمام شده

dc6562bپکرمان6.jpg

براساس نمودار فوق، 73  درصد ترکیب بهای تمام شده را مواد مستقیم مصرفی تشکیل می دهد که در ادامه به جزییات آن پرداخته خواهد شد .

1-6 ترکیب هزینه مواد

5bf5f39پکرمان7.jpg

مهم ترین مواد مصرفی شرکت جهت تولید تایر کائوچوی طبیعی و کائوچوی مصنوعی می باشد. که هر کدام به ترتیب 29و 22 درصد، 51درصد از ترکیب هزینه مواد را شامل می شوند.

 

2-6 بررسی رابطه ی بین قیمت نفت و کائوچو

باید توجه  نمود که بین قیمت نفت و کائوچو مصنوعی رابطه مستقیم وجود دارد و نوسانات قیمت نفت می تواند روی قیمت کائوچو تاثیرگذار باشد. در سال 95 که قیمت نفت برنت از حوالی 45 دلار تا حدود 55 دلار رشد قیمت داشت، قیمت کائوچو مصنوعی نیز از حدود 46000 ریال به ازا هر کیلو تا حوالی 69000 ریال رشد قیمتی داشت.

شایان ذکر است که این رشد قیمتی نفت و به تبع آن رشد قیمت کائوچو، با توجه به اینکه کائوچو جزو اصلی ترین مواد اولیه شرکت می باشد، می تواند باعث افزایش بهای تمام شده محصولات شرکت شود.

نمودارذیل نیز حرکت همزمان تغییرات قیمت نفت و کائوچو را نشان می دهد .

87f5b79پکرمان8.jpg

 

3-6 نرخ کائوچو طبیعی

بازار کائوچو در حال حاضر دچار مازاد عرضه بوده و پیشبینی میشود تا 3 سال آینده نیز همین روند ادامه دار باشد. لذا اکثر کارشناسان معتقد هستند که افزایش نرخی براي کائوچو نمیتوان متصور بود. همین موضوع براي نرخ تایر نیز صادق میباشد. در صورت ثبات نرخ کائوچو، نمیتوان افزایش نرخی براي تایر متصور بود. به این دلیل که در صورت افزایش حاشیه سود تایر، مقدار تولید آن افزایش یافته و افزایش عرضه موجب جلوگیري از رشد قیمت تایر خواهد شد. نتیجتاً از لحاظ بازار جهانی، نمیتوان براي سال هاي آینده نرخ رشد بالایی را برای مواد اولیه و محصولات فرض نمود.

نرخ کائوچو طبیعی در فوریه 2017 بیشترین مقدار خود یعنی 2.71  دلار به ازا هر کیلو را در امسال تجربه کرده است که پس از آن با افت قیمت مواجه شده و تا حوالی قیمت 1.64 دلار در ماه اکتبر رسیده است. نکته شایان ذکر این می باشد که قیمت کائوچو در اکتبر سال 2016 نیز 1.66 دلار بوده است اما در ماه های بعد با افزایش نرخ همراه بوده است و تا 2.71 پیش رفته است. حال باید منتظر بود و دید آیا امسال نیز میتواند با این افزایش نرخ همراه باشد یا خیر.

560a6c3پکرمان9.jpg

 

7-مفروضات تحلیلی برآورد سود سال 96

 

در این تحلیل دو سناریو در نظر گرفته شده است.

1-7 سناریو اول:

در این سناریو مقدار تایر تولیدی شرکت با حدود 1 درصد افزایش نسبت به بودجه شرکت در نظر گرفته شده است.

نرخ فروش تایر با توجه به عملکرد نه چندان مطلوب شرکت در چند ماهه گذشته برابر با میانگین فروش مهر ماه در نظر گرفته شده است.

قیمت نفت نیز برابر با میانگین آن در مهر ماه و آبان ماه که برابر با 58 دلار می باشد و با توجه به پیش بینی برخی از کارشناسان مبنی بر رشد قیمت نفت،  64 دلار در نظر گرفته شده است. و به طبع رشد قیمتی نفت، نرخ کائوچو نیز بالاتر از بودجه در نظر گرفته شده است.

همچنین قیمت کائوچو نیز بر اساس روند سال پیش آن  برابر 1.90 در نظر گرفته شده است.

سایر موارد همچون بودجه در نظر گرفته شده است.

2-7 سناریو دوم:

در این سناریو حالت خوشبینانه تری برای قیمت نفت و کائوچو در نظر گرفته شده است. به گونه ای که قیمت نفت را برابر با میانگین آن دریک ماه اخیر برابر با 60 دلار در نظر گرفته ایم. و به تبع آن نرخ کائوچو مصنوعی که ضریبی از نفت می باشد کمتر دیده شده است.

همچنین نرخ کائوچو طبیعی نیز برابر با میانگین آن در 2 ماه اخیر 1.780 دلار به ازا هر کیلو در نظر گرفته شده است.

سایر موارد همچون سناریو اول می باشد.

 

964bc4aپکرمان15.jpg

 

با توجه به مفروضات فوق، و با شرایط فعلی اگر قیمتها ثابت بماند و شاهد رشد قیمت نفت و دلار نباشیم، طبق برآورهای ما و با ثبات سایر عوامل، شرکت می تواند 521  ریال یعنی 37 ریال بیشتر از پیش بینی خود، سود محقق سازد. اما اگر روند صعود قیمت نفت ادامه داشته باشد، تعدیل منفی شرکت و کاهش سود پیش بینی شده آن دور از ذهن نخواهد بود و میتوان سود 469 ریالی را برای سهم متصور شد.

8- جدول حساسیت به نفت و ارز

با توجه به اینکه بیش از نیمی از مواد اولیه شرکت وارداتی می باشد و افزایش نرخ ارز می تواند بر بهای تمام شده شرکت تاثیر گذار باشد و همچنین با توجه به اینکه در چند ماه گذشته شاهد روند مثبت قیمت ارز در بازار بوده ایم، در ذیل روند تاثیر پذیری سود هر سهم را در سناریو اول را نسبت به تغییرات قیمت ارز نشان داده ایم. همچنین با توجه به تاثیر پذیری بهای تمام شده نسبت به نفت این عامل نیز در جدول تحلیل حساسیت برآورد شده است.

 

2acb052پکرمان14.jpg

بهاره حیدری مقدم
واحد سرمایه گذاری و آموزش