عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی فولاد خراسان(فخاس) بر اساس عملکرد شش ماهه 96

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1396/08/24


1- معرفی شرکت فولاد خراسان

شرکت فولاد خراسان یکی از شرکت های بزرگ فولاد سازی کشور است که انواع میلگرد (محصولات سبک ساختمانی )، شمش وآهن اسفنجی را تولید می کند. این شرکت در سال 6831 دربورس اوراق بهادار ایران پذیرش شد. مجتمع فولاد خراسان در منطقه ای به مساحت 6011 هکتار واقع در 61 کیلومتری شمالغرب شهرستان نیشابور توسط شرکت کوبه استیل ژاپن در سال 6813 احداث گردیده است

موضوع فعالیت اصلی شرکت طبق ماده 2 اساسنامه عبارت است از :

1. ایجاد و تاسیس کارخانجات فولاد سازی و نورد مفتول و مقاطع فولادی و صنایع وابسته و بهره برداری و توسعه آن .

2. واردات و تهیه ماشین آلات و مواد اولیه مورد نیاز و صادرات فرآورده ها و تولیدات

3.  ایجاد شرکت و یا مشارکت با شرکتها با سرمایه مشترك که با موضوع و فعالیت شرکت ارتباط داشته باشد.

4.  انجام کلیه عملیات تجاری اعم از خرید و فروش و معاملات پایاپای در قالب مقررات و قوانین جمهوری اسلامی ایران با شخصیتهای حقوقی و حقیقی داخلی و خارجی در جهت انجام و گسترش اهداف شرکت.

5.  ایجاد مراکز پژو هشهای فنی، اقتصادی و کاربردی به منظور توسعه و استفاده از روشهای جدید در بالا بردن سطح تولیدات و کیفیت آنها

6. انجام سایر اموری که به نحوی از انحاء به پیشبرد اهداف و مقاصد شرکت کمک کند می باشد.

2- ترکیب سهامداران

43eda7d1.jpg

3-  ترکیب مبلغ فروش

 

8b5c5352.jpg

 

مهم ترین محصول شرکت، محصولات سبک ساختمانی(انواع میلگرد و تیرآهن و ...)  است که 93 درصد ترکیب مبلغ فروش را به خود اختصاص داده است.

 

4- عملکرد شرکت در 6 ماهه 96

شرکت فولاد خراسان مطابق با گزارش عملکرد شش ماهه خود، موفق به فروش 93 میلیارد تومان انواع محصول خود (معادل 6 درصد از بودجه کل شرکت) شده است.همچنین مجموع کل فروش شرکت از ابتدای سال مالی تاکنون به مبلغ 890 میلیارد تومان رسیده (معادل 54 درصد از بودجه) و شرکت برای اینکه بخواهد بودجه خود را به صورت کامل محقق سازد، باید تا پایان سال مالی 761 میلیارد تومان دیگر فروش داشته باشد. لازم به توضیح است که کل مبلغ فروش شرکت در سال مالی  گذشته شرکت مبلغ 1030 میلیارد تومان بوده است و پیش بینی شرکت برای کل سال مالی 96، مبلغ 1651 میلیارد تومان می باشد.

شرکت در مدت مشابه  سال گذشته نیز از نظر مبلغی موفق به فروش 490 میلیارد تومان شده است که 47.5 درصد از مبلغ کل فروش محقق شده در سال 95 یعنی 1030 میلیارد تومان را شامل می­شود. همچنین از نظر مقداری نیز موفق به پوشش 48 درصد از کل فروش سال شده است.

شرکت در آخرین پیش بینی خود، سود هر سهم را 147 ریال پیش بینی کرده است که نسبت به اولین پیش بینی اعلام شده شرکت که سود هر سهم را 113 ریال برآورد کرده بود رشد 30 درصدی داشته است. همچنین شرکت در سال مالی منتهی به اسفند 95 موفق به دستیابی به سود 656 ریالی شده است.

 

871e81f4.jpg

48858ae3.jpg

7f211b35.jpg

 

5- ترکیب بهای تمام شده

 

fe2e24b6.jpg

 

براساس نمودار فوق، 66 درصد ترکیب بهای تمام شده را مواد مستقیم مصرفی تشکیل می­دهد که در ادامه به جزییات آن پرداخته خواهد شد .

1-5 ترکیب هزینه مواد

 

8cfc7587.jpg

 

مهم ترین مواد مصرفی شرکت جهت تولید گندله می­باشد که 77 درصد از ترکیب هزینه مواد را شامل می­شود.

شرکت 100 در صد مواد اولیه خود را از داخل تهیه می­کند. همچنین بیشتر گندله مورد نیاز خود را از دو شرکت گل گهر و چادرملو تهیه می­کند.

 

6-مفروضات تحلیلی برآورد سود سال 96

در این تحلیل دو سناریو در نظر گرفته شده است.

سناریو اول:

در این سناریو مقدار فروش برابر با بودجه در نظر گرفته شده است.

نرخ فروش شمش در این سناریو با توجه به روند اخیر در افزایش قیمت جهانی و داخلی شمش فولاد و همچنین پیش بینی ها از سطح تعادلی قیمت شمش در سال جاری نسبت به بودجه ارائه شده شرکت در سال 96 ، بالاتر از بودجه در نظر گرفته شده است. همچنین شایان ذکر است طبق بخش­نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در مهر 96، از این پس نرخ فروش شمش کلیه واحدهای ذوبی تولید کننده شمش بر اساس 89 درصد قیمت میلگرد می­باشد. بر این اساس و با توجه به افزایش قیمت میلگرد در بورس کالا تا حوالی 2100 تومان برای معاملات نقد و 2380 تومان برای معاملات سلف (تحویل در آذر ماه)، نرخ میلگرد در این سناریو برابر با میانگین قیمت مهر و آبان 2200 تومان در نظر رفته شده است.

نرخ خرید گندله که اصلی ترین ماده اولیه شرکت می باشد نیز همچون روند گذشته شرکت در سالهای پیش برابر با 25 درصد نرخ شمش در نظر گرفته شده است.

سایر اقلام همچون بودجه در نظر گرفته شده است.

سناریو دوم:

در این سناریو با توجه به رشد مقدار فروش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، مقدار فروش 4 درصد بالاتر از بودجه در نظر گرفته شده است.

نرخ فروش میلگرد در این سناریو برابر با معاملات سلف مهرماه (تحویل در آبان) 2220 تومان در نظر گرفته شده است.

نرخ خرید گندله که اصلی ترین ماده اولیه شرکت می­باشد نیز همچون روند گذشته شرکت در سالهای پیش برابر با 25 درصد نرخ شمش در نظر گرفته شده است.

سایر اقلام همچون بودجه در نظر گرفته شده است.

 

fb6707e1.jpg

 

اگر روند افزایش نرخ فروش شمش ادامه ­دار باشد، می­توان انتظار رشد سود هر سهم شرکت را داشت. در صورت ثبات سایر شرایط و تداوم قیمتهای جهانی و تبع آن ثبات قیمتها در بازار داخلی در سطح فعلی شرکت می­تواند سود 216 ریالی محقق سازد. و در صورت رشد بیشتر قیمتها و تداوم روند صعودی بازارهای جهانی سود 274 ریال نیز برای شرکت دور از انتظار نیست.(گرچه کمی خوشبینانه می­باشد.)

بهاره حیدری مقدم
واحد سرمایه گذاری و آموزش