عنـوان تحلیل : آمریکا و روسیه معادلات اوپک را برهم میزنند

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1396/06/07


ایالات متحده به سرعت در حال پرکردن شکافیست که بوسیله سقوط عرضه نفت اوپک بوجود آمده است. در سال ۲۰۱۶ بطور متوسط کمپانی های ایالات متحده، ۱۰.۰۰۰ بشکه نفت را روزانه به چین می فرستادند که این چیزی کمتر از ۲ نفتکش در طول سال است. ایالات متحده در سال ۲۰۱۶  بر اساس اطلاعات دریافتی از مقامات گمرک چین در رتبه ۳۲ ام لیست عرضه کننده گان نفت به چین قرار داشت. اما این موضوع در سال ۲۰۱۷ بخاطر تغییرات عرضه کشورهای اوپک از جمله لیبی و همسایه های چین، ویتنام، قزاقستان و استرالیا دستخوش تغییر شد.

2b02a52225.jpg

آمریکا در ابتدای سال ۲۰۱۷ روزانه ۱۳۱.۰۰۰ بشکه نفت به چین صادر میکرد. اما این تعداد در ۴ ماه اخیر افزایش یافت و به عدد ۲۰۰.۰۰۰ بشکه در روز رسید. این کافی بود برای اینکه آمریکا به رتبه ۱۱ ام لیست عرضه کنندگان نفت چین صعود کند و در کنار ونزوئلا، کویت و امارات متحده عربی قرار بگیرد.

9941907223.jpg

انتظار می رود ایالات متحده با افزایش این رتبه به دنبال افزایش حجم تولیدات خود باشد. این می تواند برای رئیس جمهور ترامپ آوای شیرینی باشد، زیرا افزایش فروش نفت می تواند کمبود تجارت با چین را جبران کند. اما این برای اوپک که مدتهای زیادیست چین را هسته اصلی بازار خود میداند نگران كننده است.

در واقع این موضوع حتی به کاهش ذخیره جهانی که باعث افزايش عرضه و كاهش قيمت جهانی شده است هم کمکی نمیکند. در حالیکه حجم ذخیره شده نفتی در ایالات متحده رو به کاهش است، در چین ما شاهد افزایش این حجم ذخیره هستیم. ذخیره تجاری نفت خام و محصولات پالایش شده در چین به ۱۶.۵ میلیون بشکه رسيده كه در واقع در حدود ۵ درصد از ابتدای سال افزایش یافته است. هم چنین ذخیره استراتژیک هم که گزارش نشده، مطمئنا افزایش یافته است.

aeb9a53222.jpg

با این حال توازنی که اوپک در تلاش برای دستیابی به آن بود خیلی محتمل  نیست.

با رکود تقاضای نفت در دنیای توسعه یافته، محصولات اوپک به آسیا برمیگردد و برای سرمایه گذاری و ذخیره آن در منطقه تلاش میشود.

عربستان صعودی هم که قبلا جایگاه خودش را بعنوان بزرگترین عرضه کننده نفت به چین، به روسیه واگذار کرده بود، امسال با جهش آنگولا به رتبه دوم، جایگاه خود را به رتبه سوم تنزل داد.

درحال حاضر روسیه  با انجام پروژه ای در حال تثبیت کردن جایگاه نخست خود در لیست عرضه کننده گان نفت به چین است. این پروژه که تا ژانویه به مرحله عمل میرسد شامل کشیدن خط لوله نفت از سیبری شرقی به پالایشگاههای چین میباشد. این خط لوله به تولیدکنندگان روسی اجازه می دهد تا ۳۰۰.۰۰۰ بشکه دیگر را روزانه از نفت خام سیبری که بخش شرقی روسیه محسوب میشود به چین بفرستند.

در نهایت باید گفت با اینکه جریان نفت ایالات متحده آمریکا با هرافزایش هزینه حمل و نقل یا دیگر معیارهای جهانی آسیب پذیر است اما اگر اوپک به کاهش عرضه خود ادامه بدهد ریسک بزرگی متوجه آن نیست.

 

منتشر شده در خبرگزاری بلومبرگ

۲۷ آگوست ۲۰۱۷

آتوسا صفوی نژاد 

واحد سرمایه گذاری و آموزش