عنـوان تحلیل : گزیده اخبار بازار جهانی نفت از دید خبرگزاری های بلومبرگ، سی ان بی سی و رویترز

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1396/06/12


 عوامل متعددی موجب کاهش مازاد عرضه جهانی نفت شده است:

 - طوفان هاروی علاوه بر آمریکا، بازار نفت را نیز متلاطم کرد.

بلومبرگ: تلفات وارده طوفان هاروی که در 50 سال اخیر آمریکا بی سابقه بوده به حدی رسید که وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد: در صورت ادامه روند تخریب حاضر است از ذخیره های اضطراری نفت خام  کشور استفاده کند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد:17% از نفت خام و 5% از گاز طبیعی کشور توسط خلیج مکزیک تولید میشود. همچنین  بیشتر از 45% از ظرفیت پالایش نفت آمریکا و51% از ظرفیت گاز طبیعی این کشوردر سواحل خلیج مکزیک قرار گرفته است و طبق اعلام اداره ایمنی و محیط زیست آمریکا، حدود ۲۲% یا 379 هزار بشکه در روزهای اول از تولید نفت خلیج مکزیک به دلیل طوفان در روزهای اول متوقف بود. در خشکی نیز تولید 300 هزار بشکه در روز تعطیل شده است. بازارهای نفت پس از خساراتهای وارده از طوفان هاروی متلاطم شد.نفت برنت که قیمت پایه برای بازار جهانی است، در اوایل معاملات آسیایی پس از طوفان به ۵۲.۸۴ دلار در هر بشکه رسید. تلاطم ها در بازار نفت به گونه ای بود که برخی پیش بینی کردند که طوفان هاروی ممکن است در عرض چند روز در بازارهای نفت جهانی دقیقا به هدفی که اوپک و متحدانش ماه هاست برای آن تلاش می کنند دست یابد. تعطیلی پالایشگاه ها بر اثر این طوفان قدرتمند، قیمت های بنزین آمریکا را به ۱.۷۷۹۹ دلار در هر گالن افزایش داد که بیشترین میزان از سال ۲۰۱۵ بود.هم چنین بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به ۴۶.۸۰ دلار و بهای نفت برنت  به ۵۲.۱۰ دلار در هر بشکه رسید. 

 

-بیشتر از نصف محصولات پتروشیمی ایالات متحده  در طوفان هاروی از بین رفت.

بلومبرگ: در این میان خسارات فقط شامل حال بازار نفت نبود و گریبان گیر دیگر محصولات پتروشیمی هم شد. اتیلن که گازی بیرنگ و قابل اشتعال است، بعنوان مهمترین محصول پتروشیمی در دنیا شناخته شده میباشد. یکی از مهمترین نمودهای خرابی به بار آمده در طوفان هاروی، کاهش ظرفیت این محصول در حدود 61% میباشد و این درحالیست که تگزاس به تنهایی در حدود 75% اتیلن کل ایالات متحده را عرضه میکند. خسارت وارده از طوفان و سیلی که به راه انداخت تا حدیست که کل گیاهان منطقه نابود شده و برای بازگشت به شرایط قبل از طوفان تا آخر نوامبر زمان لازم است. از طرفی تقاضا برای دیگر محصولات پتروشیمی که برای ساختن اتیلن استفاده میشوند مانند اتان و بوتان در حدود 90% کاهش داشته است. 

 

آیا بازار نفت در مسیر توازن پیش میرود؟

-رویترز: آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: بازار نفت در حال یافتن توازن، بوسیله افزایش تقاضای بوجود آمده است اما این تغییرات بنیادی برای آنکه تاثیر خود را روی قیمت نفت بگذارند نیاز به زمان بیشتری دارند.

-بلومبرگ: انتظار میرود امسال افزایش تقاضای جهانی نفت از 1.4 میلیون بشکه که ماه گذشته پیش بینی شده بود به 1.5 میلیون بشکه در روز برسد.

-سی ان بی سی:روسیه برای ثبات بخشیدن به بازار، احتمال حمایت خود از تمدید قرارداد اوپک به مدت 3 ماه را اعلام کرد.به عقیده کارشناسان این تمدید برای جلوگیری از عرضه بی رویه بعد از زمان اتمام قرارداد اولیه اوپک میباشد.

-سی ان بی سی: امریکا، در شرایطی که ونزوئلا در بحران اقتصادی بسر میبرد این کشور را تحریم کرد و معاملات با  شرکت ملی نفت این کشور (پی دی وی اس ای) ممنوع شد.  رییس جمهور این کشور در پی این اقدام اعلام کرد که این به ضرر آمریکا تمام خواهد شد زیرا یکی از پالایشگاههای ونزوئلا بنام سیتگو پترولیوم که زیرمجموعه آمریکایی شرکت دولتی نفت پی دی وی اس ای در آمریکاست، تعطیل می شود و مشاغل شهروندان آمریکایی و سرمایه گذاری آنها از دست خواهد رفت.

 -بلومبرگ: در لیبی گروههای مسلح، خطوط لوله الفیل و حمزه را به انحصار خود درآوردند و تولید نفت این دو میدان متوقف شد. همچنین بزرگترین میدان نفتی این کشور بنام شراره حدود یک هفته است که تعطیل شده و هنوز فعالیت خود را از سر نگرفته است. 

در کل این حوادث منجر به کاهش مازاد عرضه جهانی نفت شده که افزایش قیمت جهانی نفت در روزهای آینده را نوید میدهد.

 

ترجمه و گردآوری:آتوسا صفوی نژاد