عنـوان تحلیل : بررسی دلایل افزایش قیمت فلزات پایه و روند آتی قیمت ها

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1396/06/14


ثبت کاهش تولید 1.85 میلیون تنی تولید کنندگان مس

بزرگترین تولید کنندگان مس در هشت ماهه نخست سال 2017 به علت اعتصابها، قطع برق و عیار سنگ کمتر از انتظار به میزان 1.85 میلیون تن کاهش در تولید مس داشته اند. تعدادی از بزرگترین تولیدکنندگان فلز در نیمه اول سال میلادی کمتر از مقدار مورد هدفشان تولید کردند که تولید کمتر برای ادامه سال را تقویت میکند.

ریو تیندو، امپریال متالز و نوسون در شش ماهه اول سال کمتر از 40 درصد از اهداف سالانه  تولید کرده اند، در حالیکه تولیدات نیمه اول امسال برای شرکتهای BHP ، فری پورت- مک موران، واله و MMG  کمتر از 50 درصد بودجه امسالشان بوده است.

تولیدات نیمه اول امسال به صورتی درصدی از کل سال

Rio tinto:35%

Imperial metals: 36.9%

Nevsun: 39.6%

Bhp:46.3%

Freeport:46.9%

Vale:47.2%

Glencore:47.4%

Capstone:47.7%

anglo American: 48.4%

Antofagasta:49%

Mmg:49.5%

ریو تینتو 35 درصد از 525-665 هزار تن از مسی که در ابتدای سال پیش بینی کرده بود را تولید نمود.تولید مس این شرکت به یک پنجم سال پیش کاهش یافت و به عدد 208900 تن رسید که دلیل اصلی آن کاهش 39 درصدی تولیدات معدن اسکاندیدا بود که به مدت 44 روز در اعتصاب قرار داشت.

این شرکت پس از بزرگترین اعتصاب درتاریخ معادن شیلی که در فصل اول سال اغاز گردید تارگت سالانه اش را به 500-550 هزار تن کاهش داده است.

Bhp که مالک عمده اسکاندیدا می باشد تنها 46.3 درصد از تارگت سالانه اش را در شش ماهه اول سال تولید نمود در حالی که شرکت فری پورت-مک موران به 46.9 درصد از هدف سالانه اش را رسید.

شرکت امپریال متالز با تولید 19.107 تن در نیمه اول امسال 40 درصد کاهش در تولید در مقایسه با مدت مشابه سال قبل گزارش نمود . این مقدار تولید تنها 36.9 درصد از هدف اولیه 2017 بوده است. در حال حاضر تولید پیش بینی شده برای امسال را از 111-121 ib به 102-107 ib  کاهش داده است. نوسون نیز دیگر تولید کننده کانادایی مس تنها  39.6 درصد از مقدار تولید بودجه اش را پوشش داد.

در صورتی که تولیدات مس در معرض اعتصابات، وضعیت آب و هوایی شدید، مسائل فنی و ظرفیت بلا استفاده قرار نمیگرفت، 1.85 میلیون تن مس دیگر می توانست به زنجیره عرضه سال اضافه گردد.امسال سال استثنایی برای مذاکرات نیروی کار و ادامه تعلیق می باشد. افزایش در قیمتهای مس میتواند مذاکرات نیروی کار را سخت تر کند و تقاضای بیشتر از جانب نیروی کار با تلاش های شرکت برای کنترل هزینه تقابل پیدا میکند.

فلز مس به دلیل تقاضای زیاد از طرف بزرگترین مصرف کننده یعنی چین و کاهش موجودی انبار های لندن به بالاترین نرخ در سه سال اخیر رسید. واردات مس تصفیه شده در چین در ماه جولای 13 درصد افزایش یافت و به 283468 تن رسید

 

سیلیکون

ef96637silicon-metal-250x250.jpg

در هفته گذشته با رسیدن قیمت های نقدی در بازار اروپا به رکورد چندین ساله اخیر. elkem تولید کننده نروژی سیلیکون اظهار داشته است که ممکن است تولیداتش را در فصل سوم کاهش دهد. مدیر شرکت بیان داشت که از ابتدای سال تا کنون هیچ کاهشی در تولید نداشته است. منابع تجاری گمانه زنی میکنند که در حدود 5000 تن سیلیکون به علت تعمیرات کوره های شرکت کاهش یابد.

منابع تجاری در ابتدای هفته اعلام کردند که تولید کننده نروژی فرو سیلیکون، fin nfjord ، تولیداتش را در ماه های آینده کاهش خواهد داد و سبب کاهش پوشش مصرف کنندگان اروپایی میگردد. کشورهای اروپایی سالانه 600 هزار تن سیلیکون مصرف می کنند در حالی که تولیدات داخلی شان 400 هزار تن می باشد و واردات 200 هزار تنی  از کشورهای روسیه، برزیل، اوکراین، مصر و آسیا دارند. پس از اینکه اتحادیه اروپا در ماه گذشته تحقیقات ضد دامپینگ در مورد واردات از اوکراین و مصر اغاز نمود، سطح واردات در هفته های اخیر کاهش یافت .

نیکل

9ddb746images (2).jpg

قیمت های مس و نیکل در بورس فلزات لندن در روز دوشنبه دوم سپتامبر باز هم صعودی بودند. قیمت مس سه ماهه در 6920 دلار به ازا هر تن معامله گردید ،سطح قیمتی که از سپتامبر 2014 دیده نشده بود. نیکل هم به قیمت 12380 دلار به ازا هر تن رسید و به واسطه قیمت های فولاد و سنگ آهن پس از چندین آتش سوزی در کارخانه های فولاد چین در هفته گذشته تقویت گردید.

 قیمت اخیر نیکل سه ماهه 125 دلار بالاتر از قیمت پایانی روز جمعه یعنی 12160  دلار به ازا هر تن می باشد که دلیل آن انتشار اخبار مبنی بر آتش سوزی در کوره شماره یک کارخانه bengang  در روز جمعه می باشد. آتش سوزی همچنین در چندین کارخانه فولادی دیگر نیز رخ داد. این حادثه انتظارات بازار برای بازرسی های ایمنی بیشتر و بازرسی های محیطی بیشتر را تقویت کرد. موجودی نیکل در انبار های شانگهای به کم ترین سطح خود در دو سال اخیر رسیده است که به دلیل تداوم کاهش عرضه در چند ماه گذشته و افزایش علاقه به خرید در بخش فولاد ضد زنگ می باشد.

این فلز که در ضد زنگ کردن فولاد به کار میرود به دلیل نگرانی ها از صادرات فیلیپین پس از انتشار آمارهایی مبنی بر کاهش 24 درصدی تولیدات در نیمه اول سال، با افزایش قیمت در هفته های گذشته روبرو گردید. به دلیل سخت گیری های زیست محیطی 8 معدن نیکل از سال گذشته متوقف شده اند. تولیدات فیلیپین در نیمه اول سال به دلیل سخت گیری های زیست محیطی 24 درصد کاهش یافت. در نیمه اول امسال میزان مصرف نیکل تصفیه شده از میزان تولیداتش 36800 تن پیشی گرفت.

آلومینیوم

3d208c0Aluminum0.jpg

قیمت آلومینیوم در lme در به بالاترین مقدار شش سال اخیر رسید و قیمت ها در بورس چین به بالاترین قیمت 9 سال اخیر رسید فلز الومینیوم در چین به دلیل کاهش آلودگی با کاهش عرضه مواجه شده است. چین در تلاش برای کاهش الودگی در بخش شمالی برنامه هایی را ماه اکتبر اجرا میکند.این امر امیدواری برای کاهش تولید الومینیوم و فولاد و تقویت قیمت ها را افزایش داده است.

 

روی

ba52549images (1).jpg

موجودی روی در انبارهای شانگهای در ماه آگوست کاهش یافت. متال بولتن برآورد نموده که موجودی روی در شانگهای در حدود 99-104 هزار تن باشد که نسبت به ماه گذشته 4.7 درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه سال قبل 18.8 درصد کاهش داشته است.

در نیمه دوم ماه آگوست انتظارات از کسری بزرگ در بازار روی سبب گردید که قیمت روی به بالاترین مقدار خود در یک دهه اخیر برسد. فلز روی که بیشتر برای گالوانیزه کردن فولاد به کار میرود از توسعه زیرساخت های چین و قیمت های بالای فولاد که به دلیل کاهش ظرفیت بود سود برد.

گروه بین المللی مطالعات سرب و روی اعلام کرد که بازار روی کسری 203 هزار تن در نیمه اول امسال داشته است و کل موجودی در پایان جون 1.16 میلیون تن بوده و نسبت به 1.355 میلیون تن در انتهای مارچ کاهش یافته است. موجودی روی در انبارهای مورد تایید lme بیش از 40 درصد کاهش نسبت به شروع سال داشته است.

 

طلا

7bab9b2images.jpg

قیمت طلا به دلیل ریسک های جغرافیایی سیاسی تقویت شده است در حالی که دلار تضعیف شده است. قیمت نقدی طلا اخیرا به 1333 دلار رسید . قیمت طلا به واسطه تنش های مربوط به آزمایش هسته ای کره شمالی در هفته گذشته تقویت شده است.

در نشست جکسون هال، یلن رئیس بانک مرکزی امریکا سخنرانی نمود، اما هیچ اشاره ای به سیاست پولی امریکا نکرد و در عوض بر مقررات مالی تاکید کرد این امر سبب گردید معامله گران انتظار کاهش نرخ بهره را در آینده داشته باشند و در نتیجه قیمت انس جهانی با افزایش روبرو گردد.فلز طلا شدیدا به تغییرات نرخ بهره حساس می باشد. سرمایه گذاران در صورت کاهش نرخ بهره به سرمایه گذاری در دارایی های امن می پردازند.

 شاخص دلار امریکا در روز دوشنبه با کاهش 0.18 واحدی به 92.67 رسید. دستمزد بخش غیر کشاورزی 156000 اعلام گردید که کمتر از انتظارات بازار (180000) بود.نرخ بیکاری نیز به 4.4% افزایش یافت. شاخص pmi به بالاترین مقدار در 6سال اخیر یعنی 58.8 رسید در حالی که انتظارات 56.5 بود. آمار ضعیف از تعداد مشاغل سوالات درباره حرکت بعدی فدرال رزرو در مورد نرخ بهره را افزایش داده است. به هر حال افزایش قیمتهای گازوئیل به دلیل اختلال های ایجاد شده در پالایشگاه ها در پی سیل در تگزاس ، تفکر افزایش نرخ تورم را افزایش داده است.

زهرا صداقت

واحد سرمایه گذاری و آموزش