عنـوان تحلیل : عرضه اولیه: تحلیل بنیادی شرکت چدن سازان در سال مالی 1396 (چدن)

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1396/06/15


تاریخچه شرکت تولیدی چدن سازان

شرکت تولیدی چدن سازان در تاریخ 1361 در اصفهان تاسیس گردید و در سال 1362 به شرکت سهامی خاص تبدیل گردید. بنا به مصوبه 7 مهرماه 1395 هیئت پذیرش اوراق بهادار، شرکت تولیدی چدن سازان در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. شرکت چدن سازان در تاریخ 02/12/1395 از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد.

نام شرکت در بخش ساخت محصولات فلزی کزوه و طبقه تولید سایر محصولات فلزی ساخته شده و نماد چدن در فهرست نرخ های بازار دوم بورس درج گردیده است.

نشانی مرکز اصلی شرکت اصفهان و محل فعالیت اصلی آن در شهر اصفهان، شهرک صنعتی جی، خیابان چهارم واقع شده است.

موضوع فعالیت اصلی شرکت طبق ماده 13 اساسنامه عبارت است از:

1-طراحی انواع غلتک، و کلیه قطعات سنگین صنعتی

2-تولید انواع غلتک ها و قطعات سنگین صنعتی از جنس چدن های آلیاژی، داکتیل و فولاد

3-مشاوره در امور ریخته گری و ماشین سازی و نرم افزاری مرتبط با صنعت مذکور و.....

4-انجام هر گونه فعالیت تولیدی، معاملاتی، بازرگانی و همچنین واردات، صادرات که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به عملیات موضوع بندهای فوق مرتبط باشد.

شرکت تولیدی چدن سازان سال منتهی به اسفند ماه دارد. سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ یک میلیون ریال بوده و طی چند مرحله به مبلغ 800 میلیارد ریال رسیده است. سهامدار عمده آن آقای حسین انصاری شوریجه با مالکیت  13.32% می باشد.

مهم ترین محصول شرکت غلتک است و ظرفیت اسمی شرکت تولید 11000 تن غلتک در سال می باشد. سایر محصولات شامل بوش(رینگ)، کوکیل و متعلقات می باشد.

معرفی صنعت

غلتک ابزرا کلید نورد است و از آنجا که در جامعه امروزی در اکثر پروژه های زیر ساختی و توسعه ای محصولات فولادی مصرف فراوانی دارد و از طرفی حمل و نقل نقش اساسی در قیمت ها دارند. اکثر محصولات فولادی در کشورها به صورت بومی تولید و مصرف می شود به همین دلیل غلتک که کلیدی ترین ابزار تولید محصولات فولادی است در تمام کشورهای در حال توسعه مصرف دارد و به گونه ای به تولید فولاد گره خورده است.

 

بررسی روند گذشته، حال و چشم انداز آینده صنعت

ظرفیت تولید فولاد در داخل کشور در حال حاضر حدود 16 میلیون تن در سال می باشد. با توجه به اینکه برنامه های توسعه دولتی و بخش خصوصی در حال ایجاد زیر ساخت 55 میلیون تنی در افق 1404 می باشد، لذا نیاز کشور به غلتک های نورد چند برابر خواهد شد. در این میات طرح بزرگ بزرگ توسعه مجتمع فولاد مبارکه در آینده نزدیک ظرفیت تولید این مجتمع را دو برابر خواهد کرد.

تاسیس دفاتر برون مرزی شرکت تولیدی چدن سازان در سال های اخیر و شروع بازاریابی گسترده در سطح دنیا که با تصویب برجام و تسهیل تدریجی صادرات همراه شده است، افق روشنی را برای صادرات ترسیم می نماید.

ورود شرکت تولیدی چدن سازان و زیر مجموعه های آن به بازارهای غیر فولادی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. ورود به صنایع نیشکر، آرد و دیگر صنایع غذایی، لاستیک سازی، روغن کشی، صنایع سیمان، پتروشیمی و فلزات رنگی و ... و تولید قطعات مورد نیاز آنها آغاز شده است و با سرعت بالا در حال پیشرفت می باشد.

رقبای داخلی

در زمینه تولید غلتک یک شرکت دیگر در حال کار میباشد که از لحاظ تکنولوژی تولید، حجم تولید و تجهیزات توان پایین تری نسبت به شرکت تولیدی چدن سازان دارد و حداکثر تا 20 درصد از نیاز های بازار را میتواند تامین نماید. ضمن اینکه تکنولوژی تولید غلتکهای گریز از مرکز را نیز ندارد. در تولید قطعات سنگینن ریختگی در داخل کشور چند شرکت محدود فعالیت دارند که هیچ کدام از لحاظ وزن و تکنولوژی تولید قطعات سنگین و فوق سنگین توانمندی شرکت چدن سازان را ندارند.

رقبای خارجی

غلتک

در زمینه تولید غلتک در خاورمیانه تولیدکننده ای وجود ندارد در ترکیه پنج تولیدکننده دارد که هیچکدام غلتک های نورد گرم ورق را تولید نمی کنند. سایر تولیدکنندگان شرکتهای اروپایی، امریکایی و ژاپنی با قیمت های بالا و شرکت های چینی و کره ای و هندی با کیفیت پایین تر از چدن سازان می باشند.

قطعات

در زمینه تولید قطعات و به خصوص قطعات بزرگ قیمت های این شرکت قابل رقابت با قیمت های فروش محصولات چینی است. ضمن اینکه در این نوع قطعات حمل و نقل و جابه جایی درقیمت نهایی بسیار تاثیرگذار است که این مزیت در کنار اینکه تولیدکننده مطرحی در منطقه ومود ندارد شرایط رقابت را آسان تر کرده است.

 موانع ورود به صنعت شامل موارد زیر می باشد:

هزینه زیاد ناشی از تست محصول جدید:

با توجه به این استفاده از محصول یک شرکت جدید برای مشتریان ریسک های شدیدی از جمله شکست غلتک، تعطیل شدن خط تولید، خسارت به سایر تجهیزات و .. را دارد عمده شرکت های مصرف کننده غلتک ریسک خرید از شرکت های جدید و کمتر شناخته شده را نمی پذیرند.

دانش فنی نیمه انحصاری:

دانش فنی تولید غلتک خصوصا غلتک های دو لایه و غلتک های بزرگ در اختیار تعداد محدودی شرکت است و دستیابی به این دانش فنی به سادگی میسر نمی باشد.

سرمایه گذاری سنگین:

تجهیزات تولید غلتک و قطعات فولادی و چدن خصوصا در ابعاد بزرگ و سنگین، سرمایه گذاری زیادی می طلبد. کوره های ذوب، تجهیزات ریخته گری، ریخته گری گریز از مرکر و تجهیزات و ماشین های ماشین کاری و ...

عدم دسترسی به نیروی متخصص:

با توجه به تنوع نوعی و ابعادی محصولات، برای تولید آنها به نیروهای فنی و خبره نیاز می باشد و با توجه به محدود بودن واحدهای مشابه، تربیت این نیروها مستلزم هزینه و وقت زیاد است و دسترسی به آنها دشوار است.

عدم دسترسی آسان به شبکه فروش خارج از کشور:

با توجه به سابقه شرکت چدن سازان و همچنین دفاتر و نمایندگی های خارج از کشور، چدن سازان پتانسیل زیادی در فروش صادراتی دارد که این شبکه و سابقه به آسانی قابل کسب نیست.

گارانتی و خدمات پس از فروش

با توجه به نوع گارانتی کارکردی در این صنعت، امکان این نوع گارانتی برای تازه واردان میسر نیست. بر این اساس گارانتی محصولات شرکت بر اساس میزان تولید محصول در کارخانه نورد است و چنانچه قبل از تناژ گارانتی شده، غلتک دچار نقص شود با غلتک جدید بدون هزینه تعویض می گردد.

عملکرد سال مالی 1395

شرکت در سال مالی 95 توانسته 10040 تن غلتک تولید نماید و 6103 تن غلتک را به میانگین نرخ 92208 هزار ریال به ازا هر تن به فروش برساند. کل مبلغ فروش 614 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال مالی قبل 33 درصد افت داشته است. دلیل کاهش مبلغ فروش کاهش مقدار فروش غلتک بوده است. 96 درصد از مبلغ فروش داخلی و تنها 4 درصد صادراتی بوده است. شرکت 83 درصد از مواد اولیه مصرفی را از داخل تامین میکند و مابقی را از کشور آفریقای جنوبی وارد میکند. درصد ضایعات در سال مالی 94 رقم 10.96 درصد بوده است که در سال مالی 95 به رقم 7.02 درصد رسیده است. هدف شرکت کاهش درصد ضایعات به کمتر از 4 درصد برای سال مالی 96 می باشد.

با وجود کاهش مبلغ فروش اما با کنترل بهای تمام شده و افزایش حاشیه سود ناخالص شرکت توانسته مبلغ 217 ریال سود به ازا هر سهم به دست آورد که نسبت به دوره قبل افزایش 101 درصدی را نشان می دهد. حاشیه سود خالص و ناخالص به ترتیب 28 درصد و 35 درصد بوده است.

097380eh1.png

بودجه شرکت برای سال مالی 96

شرکت در بودجه بر اساس عملکرد سه ماهه تولید 8334 تن غلتک و فروش 8013 تن غلتک را پیش بینی نموده است. پیش بینی شرکت فروش 7514 تن غلتک در داخل با میانگین نرخ 94870 هزار ریال به ازا هر تن و فروش 500 تن غلتک صادراتی با میانگین نرخ 700000 هزار ریال می باشد. مبلغ کل فروش 748 میلیارد ریال می باشد. 95 درصد از مبلغ فروش مربوط به محصول غلتک است. سود پیش بینی شده برای امسال 251 ریال است که افزایش  16 درصدی نسبت به سال قبل دارد. حاشیه سود خالص و ناخالص در بودجه به ترتیب 26 درصد و 34 درصد می باشد.تعداد فروش غلتک در بودجه 31 درصد بیشتر از عملکرد سال قبل می باشد. میانگین نرخ فروش غلتک در بودجه 93330 هزار ریال می باشد که نسبت به عملکرد سال گذشته افزایش ناچیز یک درصدی دارد. افزایش مبلغ فروش عمدتا به دلیل افزایش مقدار فروش می باشد.

6cf76cch2.png

 

d87502cc1.png

عملکرد سه ماهه امسال

شرکت چدن سازان در سه ماهه امسال موفق به تولید 1459 تن غلتک و فروش 1483 تن غلتک شده است .میانگین نرخ فروش هر تن غلتک 91725 هزار ریال می باشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 درصد کاهش را نشان میدهد. کل مبلغ فروش سه ماهه143 میلیارد ریال است. شرکت در سه ماهه توانسته 19 درصد از مقدار پیش بینی شده را به فروش برساند و 18 درصد از مبلغ فروش بودجه را پوشش دهد.

7951f6ah3.png

مقایسه عملکرد سه ماهه امسال با عملکرد سه ماهه سال قبل

شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل توانسته به میزان 15 درصد تولید غلتک را افزایش دهد و مقدار فروش نیز با رشد  109 درصدی همراه شده است. اما نرخ فروش غلتک کاهش 2 درصدی داشته است. در مجموع افزایش زیاد مقدار فروش سبب رشد 62 درصدی مبلغ فروش گردیده است.درصد پوشش مقداری و ریالی در سه ماهه سال قبل به ترتیب 16 و 14 درصد بوده است.

سود به ازا هر سهم 38 ریال می باشد که نسبت به دوره مشابه سال قبل 217 درصد رشد را نشان میدهد.حاشیه سود خالص و ناخالص در سه ماهه امسال به ترتیب 21 درصد و 35 درصد می باشد. در حالیکه حاشیه سود خالص و ناخالص در مدت مشابه سال قبل به ترتیب 11 درصد و 19 درصد بوده است.

در سه ماهه امسال شرکت از نظر مقدار و مبلغ فروش و همچینین حاشیه سود عملکرد بهتری نسبت به پارسال داشته است.بر اساس صورت مالی سه ماهه شرکت چدن سازان مبلغ 391 میلیارد ریال سود انباشته دارد.

 

عملکرد 5 ماهه امسال

در 5 ماهه امسال شرکت توانسته 2880 تن انواع محصولات را تولید نماید و 32 درصد از تولید پیش بینی شده را پوشش دهد. مقدار فروش 2867 تن بوده و معادل 34 از مقدار بودجه می باشد. مبلغ فروش کل 254 میلیارد ریال گزارش شده است و شرکت توانسته 32 درصد از مبلغ فروش بودجه را پوشش دهد.

 

در زیر وضعیت مقدار، مبلغ و نرخ فروش شرکت چدن سازان در 5 ماهه امسال به صورت نموداری نشان داده شده است.

 

652569bh1.png

b4e5020h2.png

78a3c1eh3.png

پیش بینی سود هر سهم چدن سازان

 به این دلیل که شرکت مشابهی در داخل وجود ندارد و قیمت فروش محصولات شرکت بر اساس هزینه تمام شده و شرکت در مناقصات می باشد برای پیش بینی مبلغ فروش سال پیش رو از عملکرد واقعی شرکت در 5 ماهه امسال استفاده گردید. با توجه به اینکه بیشترین مقدار فروش شرکت در ماه های خرداد و مرداد و اردیبهشت صورت پذیرفته است (81 درصد از کل مقدار فروش 5 ماهه)از میانگین نرخ فروش غلتک در این سه ماه برای پیش بینی مبلغ فروش در 7 ماهه باقی مانده استفاده گردید. مقدار فروش کل برابر با مقدار بودجه فرض گردید.

در بخش بهای تمام شده مواد اولیه مصرفی شامل مواد آلیاژی داخلی، ضایعات فلزی و مواد آلیاژی خارجی می باشد. در سال مالی گذشته مواد آلیاژی داخلی و ضایعات فلزی 83 درصد از مبلغ مواد اولیه را به خود اختصاص داده اند. مواد آلیاژی خارجی هم تنها 17 درصد از مبلغ مواد مصرفی را شامل می شود که از کشور آفریقای جنوبی وارد می شود.  برای محاسبه بهای تمام شده از دو سناریو استفاده گردید.در سناریو اول از نسبت نرخ خرید مواد اولیه به نرخ فروش غلتک در سال مالی 95 و در سناریو دوم از نسبت نرخ فروش مواد اولیه مصرفی به نرخ فروش غلتک در عملکرد سه ماهه امسال برای پیش بینی نرخ مواد اولیه استفاده گردید. افزایش دستمزد در دو سناریو 14 درصد فرض گردید. نرخ مالیات همانند بودجه 19 درصد استفاده گردید. سایر موارد برابر با بودجه ذکر گردید.

e01e764c3.png

 

8624369c2.png

در سناریو اول که نرخ خرید مواد اولیه بر اساس نسبت نرخ مواد اولیه به نرخ فروش غلتک در سال 95 استفاده گردید، سود هر سهم 292 ریال برآورد گردید و در سناریوی دوم که در محاسبه نرخ مواد اولیه از نسبت نرخ مواد اولیه به نرخ فروش غلتک در عملکرد سه ماهه استفاده گردید، سود به ازا هر سهم 267 ریال به دست امد.

 

زهرا صداقت

واحد سرمایه گذاری و آموزش