عنـوان تحلیل : گزارش جلسه معارفه شرکت چدن سازان(چدن)

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1396/06/19


گزارش جلسه معارفه شرکت چدن سازان(چدن)

جلسه معارفه شرکت چدن سازان در روز چهارشنبه مورخ 15/6/96 در هتل سیمرغ برگزار گردید. هیئت مدیره شامل حسین انصاری شوریجه رئیس هیئت مدیره، آقای علی میر محمد صادقی مدیر عامل و غلام رضا موسوی غروی نائب رئیس هیت مدیره ، محمد منصورزاده عضو مالی  و بابک نظری عضو فنی هیئت مدیره می باشد.

abcb51a12.png

7869f1613.png

 در ابتدای جلسه آقای انصاری به عنوان موسس گروه و رئیس هیئت مدیره درباره شرکت و نیروهای متخصص و تکنولوژی آن و محیطی که شرکت در آن فعالیت میکند، توضیحاتی بیان نمودند. به گفته ایشان شرکت بر روی تولید قطعاتی متمرکز شده است که نیاز مبرم کشور می باشد و ارزبری زیادی دارد. شرکت هیچ رقیبی در داخل کشور ندارد. در حال حاضر صادرات این شرکت به ترکیه و آلمان می باشد. تولید لوله های مورد نیاز در صنعت پتروشیمی از جمله اهداف شرکت می باشد. رئیس هیئت مدیره نیروهای کارآمد و متخصص را از جمله نکات کلیدی و رموز موفقیت شرکت دانست.

در ادامه آقای نظری که با عنوان معاون فنی عضوی از هیئت مدیره می باشد به معرفی فعالیت های گروه صنعتی چدن سازان پرداخت. شرکت های زیرمجموعه گروه شامل سنگین کاران جی، سنگین صنعت کوهپایه و صنعت کوشان آریا در حال ادغام می باشند. شرکت سنگین کاران جی و سنگین صنعت کوهپایه در کنار هم قرار دارند و شرکت صنعت کوشان آریا که در فاصله ای دور تر می باشد تعطیل و تجهیزاتش به مکان جدید منتقل می گردد. ظرفیت اسمی سنگین کاران جی 65 تن می باشد و تعداد پرسنل 30 نفر می باشد. سنگین صنعت کوهپایه 200 تن ظرفیت اسمی دارد و تعداد پرسنل آن 50 نفر است و صنعت کوشان آریا با 45 نفر پرسنل ظرفیت اسمی 15 تنی دارد. وی در خصوص موارد مصرف محصولات شرکت بیان داشت که غلتک در صنایع فولاد، سیمان، آجر، لاستیک، کاغذ و آرد استفاده می گردد. کوکیل و متعلقات آن در تولید قالب شمش های فولادی و پاتیل یا سرباره در شرکتهای فولادسازی کاربرد دارد. قطعات ریخته گری سنگین در بدنه توریبن های گازی و شمش و شمشال استفاده می گرد.

سپس آقای منصورزاده معاون مالی شرکت به بررسی روند درآمدها و سود شرکت در سال های اخیر پرداخت.سیاست شرکت در تقسیم سود پرداخت 40 تا 50 درصد از سود بوده است. شرکت در سال 93 به دلیل طرح های تحقیق و توسعه سودی تقسیم نکرده است. نسبت مالکانه در سال گذشته 77 درصد و نسبت بدهی 23 درصد  بوده است. درآمد شرکت در سال گذشته 614 میلیارد ریال بوده است و پیش بینی شرکت برای امسال و سال آینده به ترتیب 784 و 1000 میلیارد ریال می باشد. همچنین با توجه به چشم انداز تولید فولاد در کشور، پیش بینی چدن سازان از درآمد فروش برای سال 1400 مبلغ 1554 میلیارد ریال است. وی به چشم انداز تولید فولاد در کشور اشاره نمود و بیان داشت که میزان مصرف غلتک مستقیما به میزان تولید فولاد وابسته می باشد. تولید فولاد تا پایان سال 1404 باید به 55 میلیون تن برسد و با توجه به این رقم میزان تولید غلتک باید به سه برابر افزایش یابد. اما با توجه به چالش های بر سر راه تحقق این چشم انداز، شرکت پیش بینی مقدار تولید غلتک را بر اساس 36 میلیون تن فولاد انجام داده است. این شرکت در حال حاضر 83 درصد از نیاز بازار را تامین میکند.

مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال 93 بررسی و تا سال 92 قطعی شده است. حسابرس شرکت حسابرسی کوشا منش می باشد که گزارش سال 95 را مطلوب ارزیابی نموده است. شرکت هیچ پرونده ای له یا علیه شخص حقیقی یا حقوقی ندارد. شرکت هیچ سهامدار حقوقی ندارد.

در پایان آقای شعبانی مدیر بازرگانی توضیحاتی در خصوص مشتریان شرکت، گارانتی محصولات و قراردادهای شرکت، نقاط قوت و ضعف و تهدیدها و فرصت های شرکت بیان نمودند. مهم ترین مشتریان شرکت عبارت اند از: فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد اکسین، آلیاژی ایران، فولاد خراسان و فولاد کاوه و...تمامی کارخانجات سیمان و معادن بافق، گلگهر، چادرملو

 پیش بینی شرکت برای سال 97 در آمد فروش 100 میلیارد تومان می باشد که در حال حا ضر با توجه به قرارداهای تنظیم شده 81 میلیارد تومان آن محقق شده است. محصولات شرکت گارانتی تا پایاین عمر کاری دارد.از جمله نقاط قوت شرکت استفاده از تکنولوژی روز دنیا و نیروی انسانی کارآمد می باشد. نقاط ضعف شرکت شامل زمان تحویل و ضعف فرهنگ بازرگانی بین الملل می باشد که با استخدام مشاورانی که در این صنعت فعال هستند و مقیم کشورهای اروپایی هستند این مشکل در حال مرتفع شدن می باشد. فرصت های پیش روی شرکت شامل چشم انداز روبه رشد فولاد در ایران، لغو تحریم های بین المللی و افزایش نرخ ارز می باشد. تنها 3 درصد از مقدار مواد اولیه وارداتی می باشد و افزایش نرخ ارز تاثیر مثبت آن در بخش فروش بیشتر از تاثیر منفی آن در بخش مواد اولیه می باشد. تهدیدات شرکت شامل ظهور تکنولوژی جدید، محصول جدید، رقبای چینی و بحران های اقتصادی می باشد. ریسک های شرکت عبارت اند از : مقدار فروش، قیمت فروش، ورود رقبای خارجی، فناوری جدید و طرح های احتمالی، ریسک از دست دادن پرسنل کلیدی و لو رفتن تکنولوژی مورد استفاده می باشد.

وی همچنین در خصوص موانع ورود به صنعت نکات زیر را بیان نمودند:

هزینه زیاد ناشی از تست محصول جدید:

با توجه به این استفاده از محصول یک شرکت جدید برای مشتریان ریسک های شدیدی از جمله شکست غلتک، تعطیل شدن خط تولید، خسارت به سایر تجهیزات و .. را دارد عمده شرکت های مصرف کننده غلتک ریسک خرید از شرکت های جدید و کمتر شناخته شده را نمی پذیرند.

دانش فنی نیمه انحصاری:

دانش فنی تولید غلتک خصوصا غلتک های دو لایه و غلتک های بزرگ در اختیار تعداد محدودی شرکت است و دستیابی به این دانش فنی به سادگی میسر نمی باشد.

سرمایه گذاری سنگین:

تجهیزات تولید غلتک و قطعات فولادی و چدن خصوصا در ابعاد بزرگ و سنگین، سرمایه گذاری زیادی می طلبد. کوره های ذوب، تجهیزات ریخته گری، ریخته گری گریز از مرکر و تجهیزات و ماشین های ماشین کاری و ...

عدم دسترسی به نیروی متخصص

با توجه به تنوع نوعی و ابعادی محصولات، برای تولید آنها به نیروهای فنی و خبره نیاز می باشد و با توجه به محدود بودن واحدهای مشابه، تربیت این نیروها مستلزم هزینه و وقت زیاد است و دسترسی به آنها دشوار است.

عدم دسترسی آسان به شبکه فروش خارج از کشور:

با توجه به سابقه شرکت چدن سازان و همچنین دفاتر و نمایندگی های خارج از کشور، چدن سازان پتانسیل زیادی در فروش صادراتی دارد که این شبکه و سابقه به آسانی قابل کسب نیست.

گارانتی و خدمات پس از فروش

با توجه به نوع گارانتی کارکردی در این صنعت، امکان این نوع گارانتی برای تازه واردان میسر نیست. بر این اساس گارانتی محصولات شرکت بر اساس میزان تولید محصول در کارخانه نورد است و چنانچه قبل از تناژ گارانتی شده، غلتک دچار نقص شود با غلتک جدید بدون هزینه تعویض می گردد.

در پایان سوالاتی در خصوص تاثیر افزایش نرخ یورو، ارتباط بین میزان تولید فولاد و مصرف غلتک و مواد اولیه و ارزش جایگزینی شرکت پرسیده شد.مدیر بازرگانی در خصوص کاهش مبلغ فروش سال 95 به نسبت سال 94 دلیل آن را انتقال فروش برخی قطعات از چدن سازان به دیگر شرکتهای زیر مجموعه بیان نمودند. هر چند فروش شرکت چدن سازان به دلیل ذکر شده کاهش یافته اما فروش گروه صعودی بوده است. در خصوص میزان مصرف غلتک در صنعت فولاد گفته شد که به ازا هر یک تن تولید فولاد 1.5 کیلوگرم غلتک استفاده می شود. قیمت گذاری محصولات شرکت بر اساس قیمت های جهانی، شرکت در مناقصه ها و بر اساس هزینه تمام شده می باشد. مواد اولیه مورد استفاده شرکت 10 تا 12 درصد قراضه می باشد و مابقی فروآلیاژها می باشد. شرکت تکنولوژی بازیافت و استفاده از غلتک های مستعمل را دارد که سبب کاهش بهای تمام شده می شود. ارزش جایگزینی شرکت بدون در نظر گرفتن تکنولوژی مورد استفاده و نیروهای متخصص و تنها با در نظر گرفتن دارایی ها و تجهیزات 300 میلیارد تومان تخمین زده شد.

زهرا صداقت

واحد سرمایه گذاری و آموزش