عنـوان تحلیل : گزارش جامع از جلسه معارفه شرکت داده گستر عصر نوین (های وب)

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1396/06/20


“های وب” یکی از سه شرکت برتر حوزه ارتباطات ثابت کشور و از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات ارتباطی در سراسر کشور در بسترهای مختلف با 31 دفتر رسمی در سراسر کشور با خانواده ای بالغ بر 2500 نفر با برندی آشنا در صنعت ارتباطات برای ایرانیان می باشد.

شرکت با نماد “های وب” در بازار دوم بورس آماده عرضه است. شرکت در آذرماه 1382 با مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید. و با اخذ پروانه فعالیت از سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان یکی از شرکتهای ارائه دهنده خدمات انتقال داده به ارائه سرویس دسترسی اینترنت پر سرعت در بستر سیم مسی پرداخت و توانست در کمتر از شش سال موفق به جذب 50 هزار مشتری گردد. در سال 88 در راستای رویکرد خصوصی سازی و آزادسازی اقتصادی در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این شرکت توسط سهامداران فعلی خریداری و پس از تغییر مالکیت اقدام به بروز رسانی فناوری و تجهیزات و یکپارچه سازی شبکه ارتباطی خود در سراسر کشور نمود و موفق شد طی مدت دوسال عملیات نصب و راه اندازی شبکه جدید خود را به پایان رساند. این اقدام با هدف گسترش پوشش جغرافیایی و ایجاد زیرساخت فنی برای ارائه خدمات جدید سازمان صورت گرفت. همراه با تحولات صورت گرفته در حوزه ساختار فروش و برندینگ توانست با معرفی نام تجاری “های وب” و ارائه سرویس های متنوع به سرعت رشد نموده و با ارائه خدمات در بیش از 340 شهر در پایان سال 93 توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان دارنده بالاترین نرخ رشد درآمد در بازار ارتباطات ثابت در کشور و یکی از سه شرکت برتر در این حوزه انتخاب گردد.

از ابتدای سال 2015 تعداد مشترکین تلفن همراه از تعداد افراد روی کره خاکی بیشتر شده است . برآورد می شود که رشد سریع باعث از بین رفتن یکسری مهارتها و کسب وکارهای سنتی و تولد یکسری مهارتها و کسب و کارهای نوینی خواهد شد که وابستگی صد در صدی به صنعت ICT خواهد داشت.

طبق آخرین اطلاعات مربوط به سال 1395 ضریب نفوذ تلفن ثابت 38.5 درصد و ضریب نفوذ تلفن همراه 104 درصد بوده است 55 هزار روستا از خدمات تلفن ثابت و 27 هزار روستا از خدمات اینترنت پرسرعت بهرمند بوده اند. مصرف پهنای باند بین الملل در یک بازه زمانی 5 ساله از سال 1390 تا سال 1395 به میزان 12 برابر رشد کرده است و به عدد 743gb/sec  رسیده است. این عدد نشان دهنده ظرفیت بالا و تقاضای بسیار بالای بازار برای پهنای باند بین الملل است. مصرف پهنای باند موبایل در سراسر دنیا در یک بازه زمانی 5 ساله از 3.6 اگزا بایت در سال 2015 به مقدار 30.7 اگزا بایت در سال 2020 خواهد رسید. (هر اگزا بایت معادل یک میلیارد گیگا بایت است).

بر اساس آمار منتشر شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اندازه بازار صنعت ارتباطات بدون در نظر گرفتن سهم صنعت فناوری اطلاعات از 20 هزار میلیارد تومان در سال 1394 به 60 هزار میلیارد تومان در سال 1399 ارتقا پیدا می کند.

همچنین بر اساس اهداف تعیین شده برنامه توسعه ششم در پایان سال 1401 این مقدار به میزان 90 هزار میلیارد تومان ارتقا پیدا می کند. در پنج برنامه توسعه گذشته اهداف مربوط به صنعت ICT زودتر از پیش بینی محقق شده است.

متوسط سرعت دسترسی به خدمات پهن باند در دنیا 6 mb/sec  و متوسط آن در ایران 4 mb/sec است. این تفاوت نشان از قابلیت رشد درآمد برای فعالان این بازار دارد. میزان مصرف اینترنت پرسرعت در یک ماه در خاورمیانه 11.2 ساعت و در حالیکه متوسط جهانی آن 21.7 ساعت است در صورت افزایش سرعت اینترنت کاربران حجم مصرف آنها در یک ماه میتواند تا دوبرابر افزایش پیدا کند.

قرارداد مشارکت “های وب” و ودافون

شرکت ودافون یکی از مطرح ترین شرکتهای بین المللی فعال در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. این شرکت چندملیتی که دفتر اصلی آن در انگلستان است پنجمین شرکت دنیا از نظر میزان درآمد و دومین شذکت از حیث تعداد مشترکین ( بیش از 450 میلیون نفر در کشورهای مختلف) می باشد. حضور در 26 کشور به عنوان اپراتور شبکه و حضور در بیش از 50 کشور جهان بواسطه شرکای تجاری خود، این شرکت را به عنوان یکی از بزرگترین و تعیین کننده ترین شرکتهای این حوزه در جهان مبدل ساخته است. های وب با انعقاد یک قرارداد مهم با ودافون در سال 1395، به مدت 5سال شریک انحصاری این شرکت در ایران شد تا با استفاده از این موقعیت، بتواند از مزایای حضور ودافون در بیش از 80 کشور دنیا بهره­مند گردد و خدمات خود را در سطح بین المللی توسعه دهد.

مهمترین مزایای مشارکت “های وب” و ودافون

*استفاده “های وب” از مزیت تخفیفات ناشی از خرید عمده تجهیزات توسط ودافون

*فراهم ساختن نرخ های رقابتی جهت خدمات رومینگ بین الملل برای “های وب”

*امکان ارئه سرویس بهمشتریان بین المللی ودافون در ایران

*بهره گیری از قدرت چانه زنی ودافون به منظور تأمین مالی بین المللی

*امکان بهره گیری از برند ودافون جهت تولید محصولات مشترک

*استفاده از دانش فنی و نقشه راه فناوری شرکت ودافون

*امکان استفاده از نیروی انسانی حرفهای و خدمات مشاوره ای ودافون

 

“های وب” بعد از تغییر مالکیت شرکت در سال 1388 و بازآرایی شبکه فروش توانست فروش خدمات خود را در کمتر از 8 سال به میزان 182 برابر افزایش دهد لازم به ذکر است طی شش سال گذشته متوسط رشد فروش شرکت بالغ بر 208 درصد بوده است.

 از جمله دلایل این رشد چشمگیر ارئه خدمات متنوع “های وب” که به سه گروه اصلی خدمات خرده فروشی به مشتریان عادی، مشتریان سازمانی و مشتریان دولتی تقسیم می شود. این خدمات از طریق دو شبکه ارتباطی سیمی (ثابت) و بی سیم در سراسر کشور ارائه می شوند. و در 7 سرفصل کلی به شرح ذیل خلاصه می گردد.

2270fb1hiweb1.jpg

صورت سود و زیان

بررسی صورت سود و زیان “های وب” نشان از رشد درآمد عملیاتی است بطوری که در سال 93 درآمد عملیاتی “های وب” 492 میلیارد ریال بوده و در سال 94 به 2071 میلیارد ریال و در سال 95 موفق به کسب درآمد 3030 میلیارد ریالی شده است. در نتیجه سود در سال 95 به 654 میلیارد ریال رسیده است.

افزایش و کاهش اجزای سود و زیان در بودجه 96

افزایش 34 درصدی درآمدهای عملیاتی ناشی از افزایش 25 درصدی قرارداد uso، افزایش مشترکین در روستاها و شروع ارئه خدمات لاین های جدید درآمدی

کاهش 17 درصدی بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی ناشی از کاهش هزینه های مخابراتی

افزایش 67 درصدی هزینه های بازاریابی و فروش ناشی از لزوم معرفی محصولات جدید

کاهش 7 درصدی هزینه های اداری و عمومی ناشی از اصلاح ساختار مالی

سوالات مطرح شده در جلسه

اعضای پنل

درگاهی: مدیریت پذیرش بورس اوراق بهادار تهران

جامی: معاونت مالی

موسوی: مدیر مالی

حسینی: مشاور پذیرش

سهم بازار شرکت در مقایسه با سایر رقبا چند درصد است؟

بیشترین سهم بازار در حوزه ارتباطات ثابت مخابرات ایران با سهم 60 درصد و شرکتهای آسیاتک، شاتل و پارس آنلاین در رتبه های بعدی قرار دارد. در حوزه USO  فقط “های وب” سرویس دارد.

در خصوص بدهی های شرکت و دوره وصول مطالبات توضیح دهید

مطالبات شرکت عموما مطالبات دولتی است که بیشتر آن مربوط به USO است که وابستگی زیادی به تخصیص بودجه دارد و برآورد می شود تا ماه ششم و هفتم امسال وصول شود. بخشی از وصول مطالبات مربوط به نهادها و شرکتهای غیر دولتی است که عموما شش ماهه وصول می شود و سهم کمی در مطالبات شرکت دارد.

چرا نرخ مالیات از سال 94 به 95 در حدود 100 درصد افزایش پیدا کرده است؟

مالیات متأثر از درآمد و سود حاصله است و به تبع افزایش درآمد و افزایش سود، مالیات هم افزایش پیدا کرده است. علاوه برآن قوانین مالیاتی نیز در تعیین آن تأثیرگذار هستند به طوریکه به ازای هر ده درصد افزایش درآمد، شرکت یک درصد از تخفیف مالیاتی برخوردار است. ورود به بورس هم مشوق های مالیاتی به همراه دارد.

چرا قرارداد USO در پیش بینی 5 ساله 500 میلیارد تومان برآورد شده اما در امیدنامه 470 میلیارد بوده که در سال 95 مبلغ 188 میلیارد تومان محقق شده است؟

25 درصد از قرارداد در انتهای ماه سوم به مبلغ 75 میلیارد تومان منعقد شده که در مبلغ 470 میلیارد تومان لحاظ نشده و پیش بینی می شود این مقدار بیشتر از 500 میلیارد تومان گردد.

مدل درآمدی و حاشیه سود USO به چه صورت است؟

قرارداد USO دو درآمد برای شرکت به همراه دارد. بخشی مربوط به هزینه نگهداری است که از دولت گرفته می شود. USO برای مناطقی است که ارائه خدمات بصورت اجباری است و برای اپراتورها صرفه اقتصادی ندارد دولت به ازای ارائه خدمات اپراتور در آن مناطق هزینه ای پرداخت می کند. بخشی هم مربوط به درآمد در ازای ارائه خدمات به مشتریان است. حاشیه سود این قرارداد 84.3 درصد است.

تغییر تعرفه ها از سوی وزارت ارتباطات به چه صورت است و تأثیر آن بر عملکرد شرکت چگونه است؟

وزارت ارتباطات سیاست کلی بر افزایش مصرف مردم دارد. تعرفه های هزینه در سالهای اخیر که مهمترین آنها هزینه های مخابراتی است تا 50 درصد کاهش داشته است. افزایش هزینه ها در این حوزه با افزایش تعداد مشتریان افزایش نمی یابد.

***آقای درگاهی در پاسخ به سوال در مورد زمان عرضه اولیه، با اشاره به عرضه اولیه شرکت فرابورسی چدن سازان در روز سه شنبه زمان عرضه اولیه “های وب” را منوط به آمادگی بازار دانست و از تلاش برای عرضه شرکت در انتهای این هفته یا اوایل هفته آینده خبر داد.

فرنوش شیخ الاسلامی

واحد سرمایه گذاری و آموزش