عنـوان تحلیل : عرضه اولیه: تحلیل بنیادی شرکت داده گستر عصر نوین (های وب)

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1396/06/21


صنعت ICT با رشد فزاینده خود، سهم بالایی از رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه را بر عهده داشته است و این امر در منطقه خاورمیانه (با توجه به ضریب نفوذ پایینتر خدمات) شرایط بهتری را نسبت به سایر نقاط دنیا رقم زده است. سایر عوامل پیش برنده رشد صنعت ICT در منطقه خاورمیانه عبارتند از:

1. نرخ رشد بالای جمعیت و درصد بالای جمعیت جوان

2. رشد سریع ضریب نفوذ تلفنهای هوشمند

3. رشد استفاده از شبکه های اجتماعی

چشم انداز صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران و جهان

سرعت خیره کننده رشد تقاضای استفاده از ابزارها و خدمات منتسب به صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات موجب جذب سرمایه های کلان به این حوزه را فراهم آورده است. در ادامه، آمار و ارقامی آورده شده است که نشان دهنده ظرفیت های گسترده توسعه و درآمدزایی در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران و جهان است.

اندازه بازار صنعت ارتباطات ایران

آمارها و پیش بینی های ارائه شدهتوسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نویددهنده رشد بیش از 300% در صنعت ICT در فاصله سال های 1394 تا 1399 می باشد.

بر اساس این پیش بینی، در سال 1399 سهم بازار بخش صوت و پیامک موبایل کاهش یافته و سهم بخش دیتای موبایل به شدت افزایش خواهد یافت. ضمن آنکه برای بخش ثابت نیز رشد پیش بینی شده است.

مصرف پهنای باند بین الملل در ایران

میزان پهنای باند بین المللی مصرفی از سال 1390 تا 1395 از 64 گیگا بیت بر ثانیه به 743 گیگا بیت بر ثانیه رسیده است و با توجه به شکاف اطلاعاتی موجود بین ایران و سایر کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته، ادامه روند فعلی در آینده قابل پیش بینی است.

متوسط سرعت دسترسی باند پهن در ایران با کشورهای منتخب

بر اساس اطلاعات سال 2015، تفاوت معناداری در میزان ساعات استفاده جمعیت ساکن در منطقه خاورمیانه در مقایسه با سایر مناطق جهان وجود دارد و از آنجا که ایران به عنوان یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترینکشورهای این منطقه محسوب می گردد، درآمد حاصل از رسیدن به میاگین جهانی غیرقابل تصور می باشد. لازم به ذکر است که متوسط مصرف ماهانه جهانی 21.7 ساعت و متوسط مصرف ماهانه در ایران 11.2 ساعت می باشد.

مصرف پهنای باند موبایل در دنیا

بر اساس پیش بینی ها، ترافیک دیتای موبایل در جهان تا سال 2020 به 30.7 اگزا بایت (هر اگزابایت برابر با یک میلیارد گیگابایت است) خواهد رسید. رشد تعداد تلفن های همراه، افزایش چشم گیر حجم تبادلات دیتا، حجم بالای مشاهده ترافیک ویدیوئی از طریق موبایل ها از جمله دلایل این رشد چشمگیر است.

شرکت داده گستر عصر نوین

سال 1382: تأسیس شرکت داده گستر عصر نوین، اخذ پروانه فعالیت ارائه دهنده خدمات انتقال داده (PAP)، ارائه سرویس دسترسی اینترنت پر سرعت

سال 1388: خرید شرکت توسط سهامداران جدید، جذب بیش از 50 هزار مشترک

1391: تولد برند "های وب"

1393: اخذ پروانه رادیو ترانک عمومی، برنده شدن در مناقصه USO1

1394: اخذ پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP)، برنده شدن در مناقصه USO2

1395: قرارداد همکاری با شرکت بین الملل Vodafone، دریافت موافقت اصولی اپراتور مجازی تلفن همراه mvno، ارائه اینترنت پرسرعت به بیش از 27 هزار روستا در سراسر کشور، گسترش پوشش جغرافیایی پروانه FWA، اخذ پروانه عمده فروشی TD-LTE، یکی از سه شرکت برتر کشور در حوزه ارائه خدمات ارتباطات ثابت.

سرمایه و سهامداران

روند تغییرات سرمایه و ترکیب سهامداران در جدول زیر نشان داده شده است:

1299202HI1.jpg

c6d729fHI2.jpg

صورت سود و زیان

e91bb9aHI3.jpg

صورت سود و زیان شرکت در 5 سال اخیر در جدول بالا نشان داده شده است در طی شش سال اخیر درآمد شرکت بطور متوسط270 درصد رشد داشته است.

درآمد ارائه خدمات و سود آوری شرکت در شش سال اخیر در نمودار زیر نشان داده شده است:

660647dHI4.jpg

بودجه شرکت در سال مالی 1396

*شرکت "های وب "در سال مالی گذشته 164 ریال سود به ازای هر سهم محقق ساخته است. شرکت در بودجه ارائه شده خود در سال 1396 سود هر سهم خود را با 135 درصد افزایش 386 ریال برآورد کرده است لازم به ذکر است که شرکت توانسته در سه ماهه ابتدایی سال جاری 51 ریال سود محقق سازد این در حالیست که در مدت مشابه سال گذشته شرکت موفق به محقق سازی 8 ریال سود به ازای هر سهم شده است.

*درآمد پیش بینی شده سال 1396 شرکت بر اساس کلیه جنبه های با اهمیت و اثرگذار از جمله پتانسیل مشتریان، برنامه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و توان مسئولان فروش در بودجه منظور شده است. میانگین تعداد مشترکین در سال 1396 به 603.750 مشترکین خواهد رسید که این امر موجب افزایش 34 درصدی درآمد سال 1396 نسبت به سال 1395 خواهد شد.

*در سال جاری حاشیه سود ناخالص شرکت 66 درصد یعنی مشابه سه ماهه ابتدایی سال در نظر گرفته شده است در حالی که حاشیه سود ناخالص در سال مالی گذشته 48 درصد بوده است. عمده دلیلی این افزایش حاشیه سود افزایش 34 درصدی درآمدها به دلیل درآمدهای حاصل از افزایش مشتریان و درآمدهای خدمات پروانه های کسب شده در شش ماهه دوم سال 96 و کاهش 15 درصدی بهای تمام شده که عمدتا ناشی از کاهش هزینه های مخابرات طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات می باشد بوده است.

0d8e7f0HI5.jpg

ترکیب درآمدی شرکت

2bb7b25HI6.jpg

*درآمد حاصل از خدمات پروانه FWA بابت خرده فروشی و عمده فروشی خدمات بی سیم ثابت بوده است که ارائه خدمات آن در شش ماهه دوم سال 1396 شروع می گردد.

*درآمد حاصل از خدمات پروانه TRANK شامل خدمات رادیو ترانک عمومی، ارائه خدمات دسترسی به اینترنت به مشتریان سازمانی، ارائه خدمات شبکه های اختصاصی برای مشتریان سازمانی، خدمات اینترنت اشیا و ماشین به ماشین می باشد.

*درآمد حاصل از خدمات پروانه MVNO مربوط به ارائه خدمات صوت و دیتای همراه می باشد که خدمات آن در شش ماهه دوم سال 1396 آغاز می گردد.

*درآمد حاصل از ارائه خدمات عمومی اجباری در مناطق روستایی (USO) مربوط به فروش اینترنت به مناطق روستایی و قراردادها USO93 و USO94 می باشد. ضمنا پیش بینی شده است که شرکت نسبت به عدد الحاقیه 25 درصد قرارداد USO94 در سه ماهه آخر سال 1396 اقدام نماید.

ترکیب هزینه های شرکت

4f4c536HI7.jpg

*هزینه های مخابراتی شرکت با توجه به حجم عملیات شرکت و همچنین و همچنین کاهش تعرفه مصوب جلسه 254 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مورخه 26/12/1395 در بودجه منظور شده است.

*هزینه استهلاک دارایی های ثابت مشهود و نامشهود با در نظر گرفتن افزایش در دارایی های مزبور در مقاطع زمانی مختلف و تجهیزات مورد نیاز مرتبط جهت قراردادهای آتی محاسبه شده است. ضمنا کاهش هزینه استهلاک تجهیزات به دلیل عدم بهره برداری و محفوظ بودن حق استفاده از لایسنس تجهیزات موصوف تا زمان امکان بهره برداری از فرکانس پاک می باشد.

*بر اساس تسهیلات مالی اخذ شده تا پایان سال 1395 و همچنین پیش بینی ضمانتنامه های مورد نیاز برای قراردادهای جدید، برآورد می گردد هزینه های مالی برای سال 1396، 28% نسبت به سال قبل افزایش داشته باشد.

*هزینه های آگهی، تبلیغات و نمایشگاهی شرکت برای سال 1396 با توجه به جریان های درآمدی جدید و نیاز به تبلیغات در این حوزه، 67% نسبت به سال مالی قبل خود افزایش داشته است.

با توجه به اقبال افراد به شبکه های اجتماعی مجازی و افزایش تعداد متقاضیان اینترنت (افراد حقیقی، شرکتها و...) و سیاست وزارت ارتباطات به افزایش مصرف اینترنت و پایین بودن متوسط ماهانه مصرف اینترنت پرسرعت کشور نسبت به متوسط جهانی و این واقعیت که با افزایش سرعت، حجم مصرفی نیز افزایش می یابد و از طرفی به روز بودن شرکت در قسمت تجهیزات به دلیل شراکت با ودافون و کاهش هزینه های مخابرات در سالهای اخیر و افزایش سود آوری به دلیل صرف مقیاس، ریسک کاهش درآمد شرکت را تهدید نخواهد کرد.

شرکت تأمین سرمایه امید ارزشگذاری شرکت "های وب" را با سه مدل تنزیل جریانات نقدی (FCFF)، مدل تنزیل سود تقسیمی (DDM) و مدل نسبی انجام داده است که در زیر آورده شده است.

7ab3f09HI10.png

f275847HI11.png

***همانطور که مشاهده می کنید ارزش شرکت 412، 509 و 332 تومان به دست آمده که با اختصاص ضریب اتکای مدل به هر یک از ارزش های به دست آمده نهایتا ارزش سهم 399 تومان برآورد شده است.

آخرین خبرها از عرضه اولیه نماد "های وب"

 سهامداران "های وب "اعلام کرده بودند که 5 درصد معادل 200 میلیون سهم به کارکنان شرکت اختصاص داده خواهد شد که پس از حاشیه ها و بحث های فراوان  در فضای مجازی در مورد  عرضه  سهم  به  کارکنان ناگهان  مدل عرضه  تغییر کرد  و "های وب"  عرضه  به  کارکنان  را از 5% به  1% کاهش داد . به درخواست سهامدار عمده و موافقت بورس 360 ميليون سهم جهت عرضه به عموم و تعداد 40 ميليون سهم معادل 1 درصد جهت عرضه به كاركنان شركت انجام خواهد شد.

برای مشاهده گزارش کاملی از معارفه شرکت و سوالات مطرح شده کلیک کنید.

فرنوش شیخ الاسلامی

واحد سرمایه گذاری و آموزش