عنـوان تحلیل : عرضه اولیه: تحلیل بنیادی شرکت تولید و صادرات ریشمک (دریشمک)

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1396/06/29


بررسی اجمالی سودآوری سال 1396 شرکت تولید و صادرات ریشمک

کلیات شرکت

شرکت تولید و صادرات ریشمک در سال 1348 در اداره ثبت شرکتهای تهران به ثبت رسیده و در سال 1350 پس از انتقال دفتر شرکت از تهران به شیراز، در اداره ثبت شرکتهای شیراز ثبت شده است. در حال حاضر مرکز اصلی شرکت در شیراز واقع شده است. بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق ­العاده مورخ 18/06/1394 شرکت تولید و صادرات شیرین بیان زرقان (سهامی خاص) در شرکت تولید و صادرات ریشمک (سهامی عام) ادغام گردیده و کلیه اموال، دارایی­ها، مطالبات، دیون، تعهدات و حقوق صاحبان سهام شرکت تولید و صادرات شیرین بیان رقان به این شرکت منتقل شده است.

روند افزایش سرمایه و سهامداران شرکت

سرمایه شرکت در حال حاضر 11 میلیارد و 492 میلیون تومان است روند افزایش سرمایه در جدول زیر نشان داده شده است.

cf11f00drishmak0.jpg

شرکت در نظر دارد به میزان 184.072 میلیون ریال از محل سود انباشته و 1.000 میلیون ریال از محل اندوخته توسعه و تکمیل افزایش سرمایه داده و سرمایه را به مبلغ 300.000 میلیون ریال افزایش دهد.

c9810a9drishmak00.jpg

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت اصلی شرکت، تولید پودر و عصاره شیرین بیان از ریشه گیاه شیرین بیان و فروش آن در داخل یا خارج از کشور می­باشد. 

طرح انتقال کارخانه

در طرح انتقال کارخانه تولید و صادرات ریشمک به منطقه لیپویی واقع در شهرستان سپیدان و افزایش تولید از 1600 تن به 3000 تن طراحی شده است. تاریخ شروع به آماده­سازی کارخانه جدید شرکت تولید و صادرات ریشمک در شهریور ماه با اعتباری معادل 373.362 میلیون ریال شروع که تا کنون با هزینه 140.397 میلیون ریال در مرحله پیشرفت فیزیکی 52 درصدی است و کارهای باقیمانده همچون اجرای تأسیسات فنی و عملیات گازکشی ساختمانها و سوله ­ها و نقل و انتقال و نصب تجهیزات صنعتی در حال انجام است. طبق برنامه زمانبندی، طرح انتقال در تاریخ 1396/11/22 به پایان میرسد.

گیاه شیرین بیان

شیرین بیان گیاهی خودرو از تیره سبزی آساها، بومی جنوب اروپا، شمال آفریقا و نواحی معتدل آسیاست. در اکثر نقاط ایران خصوصاً در شهرستان خاتم مروست و نواحی شرقی و شمال شرقی و همچنین آذربایجان و شهرستان اقلید به فراوانی می­روید.

برگهای آن مرکب است و از 4 تا 7 زوج برگ به اضافه یک برگچه انتهایی تشکیل یافته است که به سبب ترشح شیره، چسبنده ­اند. ریشه و ساقه آن مصرف دارویی دارد. عصاره ریشه شیرین بیان دارای مقادیری گلوکز، ساکارز، آسپاراژین، مواد آلبومیدی، رزین و اسانس است و در پزشکی، داروسازی و صنایع غذایی و بهداشتی مصارف متعدد دارد.

وضعیت تولید پودر و عصاره شیرین بیان در ایران

14 کارخانه در حوزه شیرین بیان فعال هستند که 18 هزار و 350 تن ظرفیت اسمی تولید سالانه پودر و عصاره شیرین بیان توسط این کارخانه ­هاست.  تعداد زیادی نیز در سالهای آتی به بهره­ برداری خواهد رسید. البته در حال حاضر تولید این شرکتها مجموعاً به 8000 تن به سختی میرسد.

شرکت زرقان فارس، شرکت شیرین دارو و شرکت ریشمک شرکتهای پیشرو در تولید پودر و عصاره شیرین بیان ایران هستند. نزدیک 70 درصد ظرفیت پودر و عصاره شیرین بیان ایران در استان فارس واقع شده است. (ریشه شیرین بیان حجیم است و حمل و نقل آن هزینه بالایی دارد) و باقی در استانهای کرمانشاه، اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد و کرمان هستند.

f63b742Ax.png

صورت سود و زیان

روند سودآوری شرکت در چند سال اخیر در جدول زیر نشان داده شده است:

40de22bdrishmak1.jpg

روند فروش و سود خالص شرکت در نمودار زیر نشان داده شده است

9e56017drishmak2.jpg

تولید و فروش شرکت در چند سال اخیر

9b024a1drishmak3.jpg

1d7a304drishmak4.jpg

علت کاهش تولید و فروش شرکت در سال 1394، تأثیرگذاری تحریم بر نحوه دریافت مطالبات از خریدار می­باشد. تا کنون تحریم سیستم بانکی برداشته نشده، لذا انجام امور صادرات محصول و دریافتیهای ارزی آن به شکل سابق از طریق صرافیها انجام می­شود. این امر موجب افزایش میزان محصول در انبارهای شرکت را فراهم نموده بطوریکه جایی برای نگه­داری محصول اضافی وجود ندارد.

در سال مالی 94 ظرفیت اسمی به دلیل ادغام با شرکت تولید و توسعه صادرات شیرین بیان زرقان افزایش یافته است.

فروش شرکت به تفکیک محصول

9dc689ddrishmak5.jpg

c2fa045drishmak000.jpg

شرکت محصولات خود در را به دو صورت پودر و عصاره شیرین بیان به فروش میرساند. عمده سهم مقداری و مبلغی از فروش مربوط به پودر شیرین بیان است که بیش از 80 درصد از مبلغ فروش شرکت را شامل می­شود.

در داخل ایران، صنعتی که بتواند تولیدات شیرین بیان را فرآوری و مصرف نماید وجود ندارد (از جمله دلایل این امر، عدم وجود تکنولوژی مورد نیاز در ایران می­باشد) از اینرو صد در صد فروش شرکت صادراتی بوده و بر اساس قرارداد منعقده به خریدار خارجی (شرکت لیکو گامز گلوبال- آقای جاوید زرین نیا) فروخته شده است.

تولید و فروش شرکت بصورت ماهانه

وضعیت مقداری و مبلغی فروش بصورت ماهانه تا انتهای مرداد ماه نشان داده شده است.

 

d24a9a9drishmak6.jpg

ea9ca2cdrishmak7.jpg

همانطور که مشاهده می ­کنید با توجه به اینکه سال مالی شرکت آذرماه 1396 می­باشد شرکت تا انتهای مرداد ماه توانسته 45 درصد مبلغ و 43 درصد فروش خود را پوشش دهد. لازم به ذکر است که شرکت در دو ماه تیر و اردیبهشت فروش نداشته است.

با توجه به اینکه فروش شرکت در ماههای مختلف روند خاصی ندارد و بصورت قراردادی صورت می­گیرد محقق شدن فروش تا پایان سال مالی دور از انتظار نخواهد بود.

بودجه 96

شرکت در سال مالی 96 سود هر سهم خود را با 16 درصد کاهش 126 تومان برآورد کرده است.

مفروضات بودجه 96 بر اساس شش ماهه ابتدایی به شرح ذیل می­باشد:

1. مقدار فروش در 6 ماهه پایانی سال بر مبنای برنامه­ریزی انجام شده برای فروش کل سال مالی و قرارداد فی مابین با خریدار معادل مقدار 880.000 کیلوگرم پودر و مقدار 282.500 کیلوگرم عصاره در نظر گرفته شده است.

2. نرخ فروش ارزی محصولات در تاریخ ترازنامه 39.600 ریال در نظر گرفته شده است. لذا زیان تسعیر ارز در 6 ماهه ابتدایی سال مالی با سود تسعیر ارز در 6 ماهه دوم سال مالی پوشش داده خواهد شد و بنابراین برآورد کل سال مالی فاقد درآمد یا هزینه تسعیر ارز داراییها و بدهیهای عملیاتی می­باشد.

3. مقدار تولید محصولات براساس برنامه­ریزی فروش و نرخ بهای تمام شده هر محصول معادل بهای تمام شده واقعی 6 ماهه اول سال مالی تعیین شده است.

4. مواد اولیه مصرفی(ریشه شیرین بیان) بر اساس برنامه تولید با ضریب مصرف 3.3 برابر 5.423.715 کیلوگرم در نظر گرفته شده است.

5. هزینه دستمزد مستقیم و هزینه سربار با 20 درصد افزایش نسبت به سال قبل در نظر گرفته شده است.

 

بهای تمام شده

در جدول زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت نشان داده شده است:

61e574bdrishmak8.jpg

همانطور که مشاهده می­کنید بهای تمام شده در سال مالی جاری نسبت به سال گذشته 15 درصد رشد داشته است. بیشترین سهم از بهای تمام شده مربوط به مواد مصرفی است که سهم 65 درصدی در ترکیب بهای تمام شده را دارد.

مواد اولیه

در جهت صرفه و صلاح شرکت و ممانعت از افزایش قیمت و تأمین ریشه مورد نیاز، ماده اولیه از گروههای مختلف اعم از فروشندگان عمده و جز و از مناطق مختلف ایران از جمله کرمان، کرمانشاه، اردبیل، یزد و فارس خریداری گردیده و با عاملین ریشه قراردادهایی منعقد میگردد که بر اساس قراردادهای فوق مبلغ ریشه و میزان تحویلی ریشه به شرکت در آن مشخص میگردد. بهترین زمان جهت خرید ریشه در فصل سرد سال می­باشد.

045406adrishmak9.jpg

صورت سود و زیان سال 1396

e2507efdrishmak10.jpg

شرکت برای سال مالی جاری 126 تومان سود برآورد کرده است در شش ماهه توانسته 43 تومان معادل 34 درصد از بودجه را محقق سازد. این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال مالی گذشته تقریبا درصدی مشابه راپوشش داده است. با توجه به صادراتی بودن محصولات شرکت و در نظر گرفتن نرخ ارز 3960 تومان برای شش ماهه باقی مانده امسال می توان انتظار داشت که شرکت بودجه خود را محقق سازد.

فرنوش شیخ الاسلامی

واحد سرمایه گذاری و آموزش