عنـوان تحلیل : عرضه اولیه: بررسی جامع شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش و سود آوری آن در سال 97

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/03/13


صنعت پرداخت الکترونیک

هدف از تاسيس شركت‌های پرداخت الکترونیک، ايجاد، گسترش و توسعه بستر مناسب جهت ارايه خدمات كارت‌های الكترونيكی بانكی و ابزارهاي پذيرش از قبیل ترمینالهای فروشگاهی و خودپردازهای بانکی وارائه خدمات پرداخت از طریق موبایل و اینترنت بعنوان زيرساختهاي تجارت الكترونيكی تعيين شده است. اين شركت‌ها علاوه بر ارايه خدمات كارت، بنا دارد تا شبكه گسترده ای از مراكز فروش كالا و خدمات را بعنوان پذيرندگان كارت با رویکردی جدید و کاملا منطبق با استانداردهای جهانی در محیطی امن ايجاد و مديريت نمايد.

ارکان صنعت پرداخت الکترونیک در کشور

جهت انجام تراکنش‌های الکترونیک از درگاه‌های مختلف، بانک مرکزی، شرکت شاپرک، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت و بانک‌های عضو شتاب دخیل می‌باشند.

b507458sanaat961128.jpg

وضعیت تراکنش ها در سالهای گذشته

در نمودار زیر روند تعداد تراکنش های کل کشور به تفکیک ماه طی چهار سال نشان داده شده است.

fd52556sep1.jpg

 

همانطور که مشاهده می شود تعداد تراکنش ها روند صعودی دارد و در ماههای پایانی به دلیل افزایش خریدهای شب عید و تسویه حساب‌های ادارات و موسسات این مقادیر با شیب بالاتری رشد کرده‌اند. مجموع تعداد تراکنش ها در سال 94 بیش از 9 میلیارد بوده که نسبت به سال گذشته بیش از 35  درصد رشد داشته است. در بهمن ماه سال 96 طبق آخرین گزارشات منتشر شده بانک مرکزی تعداد ترکنش ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 36 درصدی داشته است.

روند مبلغ تراکنشها بصورت ماهانه

de8f0d0sep2.jpg

نسبت ارزش تراکنش های شاپرک به نقدینگی

این شاخص نشان می دهد که صنعت پرداخت الکترونیک تا چه میزان در اقتصاد ملی نقش داشته و چقدر در تسهیل مبادلات اقتصادی کشور نقش داشته است. روند شاخص طی چهار سال در نمودار زیر نشان داده شده است.

2dc1745sep3.jpg

 

در اسفند ماه 94 حجم نقدینگی کشور بیش از1.017 هزار میلیارد تومان بوده  و ارزش تراکنش ها در این ماه بیش از 117 میلیارد تومان و همانطور که مشاهده می شود این نسبت در ماه های پایانی به دلیل افزایش قدرت خرید افزایش می یابد.

در جدول زیر حجم نقدینگی، ارزش تراکنش ها و نسبت نقدینگی که به صورت الکترونیکی مبادله می شود نشان داده شده است.

31dbc25sep4.jpg

719b3c9sep5.jpg

f769e49sep6.jpg

 

شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیک در ایران و سهم از بازار

یه طور کلی 12 شرکت‌ ارائه‌دهنده خدمات پرداخت موفق به کسب مجوز از بانک مرکزی شده‌اند سهم بازاری از نظر تعداد تراکنش ها و مبلغ تراکنش طبق آخرین بولتن ارائه شده توسط شاپرک درفروردین نشان داده شده است:

8bf04a4sep7.jpg

سهم بازار هر شرکت PSP از نظر تعداد تراکنش ها

 

86f4fbfsep8.jpg

 

سهم بازار هر شرکت PSP از نظر مبلغ تراکنش ها

 

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است شرکت به پرداخت ملت از لحاظ مبلغی و تعدادی بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده است. شرکت کارت اعتباری ایران کیش با 12.96 درصد از لحاظ مبلغ در رتبه دوم قرار دارد در حالیکه پرداخت الکترونیک سامان رتبه دوم تعداد تراکنش ها و رتبه سوم مبلغ تراکنش ها را از آن خود کرده است.

ترکیب درآمدی شرکتهای حوزه پرداخت الکترونیک

8af171asep9.jpg

 

شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش

کلیات شرکت

شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش در سال 1382 بصورت شرکت سهامی خاص تأسیس شد. شرکت توانست در سال 1391 به پشتوانه سابقه درخشان و تطابق سخت افزاری، نرم افزاری و امنیتی با استانداردهای تعیین شده، موفق به دریافت مجوز از شبکه الکترونیک پرداخت کارت (شاپرک) به عنوان نهاد ناظر بر شرکتهای ارائه کننده خدمات پرداخت (PSP) گردد. در تیرماه 1396 شخصیت حقوقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و درآبان ماه 96 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شد.

سرمایه و سهامداران

سرمایه شرکت 180 میلیارد تومان است که ترکیب سهامداران به شرح ذیل می باشد:

09992c7sep10.jpg

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت عبارتست از انجام امور انفورماتیکی و فناوری شامل موارد ذیل:
ارائه خدمات پرداخت الکترونیک، ارائه راه حل و اجرای خدمات نرم افزاری و سخت افزاری رایانه ای مربوط به کارت و پرداخت الکترونیکی در شبکه خدمات فروشگاهی و بانکی، توسعه بستر فنی رایانه ای و مخابراتی برای گسترش خدمات پذیرش انواع کارت پول، کارت نقدی، کارت اعتباری و کارت فروشگاهی. اجرای عملیات رایانه ای و مخابراتی دریافت تراکنش های مالی مربوط به انواع کارتهای فروشگاهی و بانکی، اجرای کلیه عملیات مربوط به شبکه تبادل رایانه ای و الکترونیکی اطلاعات بانکی و ...

تحلیل صورت سود و زیان

آخرین صورتهای مالی ارائه شده توسط شرکت به شرح ذیل می­باشد.

323236fsep11.jpg

شرکت پرداخت الکترونیک سامان در سال مالی منتهی به آذرماه 96 مبلغ 818 ریال سود به ازای هر سهم محقق ساخته که در مجمع سالانه 700 ریال سود تقسیم کرده است. این شرکت در پیش بینی سال مالی 97 سود هر سهم خود را با 28 درصد افزایش 1.048 ریال برآورد کرده است. در سه ماهه منتهی به اسفند ماه 96 شرکت مبلغ 269 ریال معادل 26 درصد از بودجه را محقق ساخته است.

روند سهم بازار تعداد تراکنش ها ی شرکتهای حوزه پرداخت بصورت ماهانه

0c972b9sep12.jpg

نمودار بالا روند سهم بازار شرکتهای حوزه پرداخت الکترونیک پذیرفته شده در بازار سرمایه را طی 3 سال اخیر بصورت ماهانه نشان می دهد. از انجایی که نرخ کارمزد شاپرک دارای سقف بوده و مبالغ بیشتر از سقف کارمزد بیشتری دریافت نمی کنند لذا بالابودن تعداد تراکنش ها از بالا بودن مبلغ تراکنش ها تاثیر بیشتری بر درآمد شرکت دارد. شرکت به پرداخت ملت بیشترین سهم را در تعداد تراکنش ها دارد نمودار بالا کاهش سهم این شرکت را در سه سال اخیر نشان می دهد. شرکت پرداخت الکترونیک سامان توانسته از سال 95 با پیشی گرفتن از تجارت الکترونیک پارسیان و آسان پرداخت پرشین در جایگاه دوم قرار گیرد و روندی رو به رشد و ثابت داشته باشد.

روند سهم بازار مبلغ تراکنش ها ی شرکتهای حوزه پرداخت بصورت ماهانه

3b72eeesep13.jpg

نمودار بالا روند مبلغ تراکنش های شرکتهای حوزه پرداخت الکترونیک پذیرفته شده در بازار سرمایه را نشان می دهد. شرکت به پرداخت ملت بیشترین سهم را طی سه سال اخیر داشته است همانطور که مشاهده می گردد سهم شرکت از لحاظ مبلغ تراکنش به طور قابل توجهی کاهش داشته است. شرکت کارت اعتباری ایران کیش طی این سه سال در رتبه دوم قرار داشته و سهم مبلغی شرکت با روندی ثابت رو به رشد بوده است. شرکت پرداخت الکترونیک سامان نیز روندی رو به رشد و ثابت داشته و توانسته در فروردین ماه 97 از کارت اعتباری ایران کیش سبقت گیرد و در رتبه دوم از لحاظ مبلغ تراکنش ها قرار گیرد.

وضعیت شرکت در پنج ماهه ابتدایی سال مالی

554adb6sep14.jpg

روند درآمدی شرکت طی پنج ماهه ابتدایی سال مالی 97 در نمودار بالا نشان داده شده است. درآمد پیش بینی شده شرکت 1631 میلیارد تومان است کی طی پنج ماه 508 میلیارد تومان معادل 31 درصد از بودجه محقق شده است در سال گذشته طی 5 ماهه ابتدایی بیش از 38 درصد از بودجه محقق شده بود. شرکت برای اینکه بودجه خود را بطور کامل پوشش دهد باید در باقیمانده سال 1123 میلیارد تومان درآمد داشته باشد.

سناریو تحلیلی

مفروضات

  • افزایش 30 درصدی تعداد تراکنش ها در سال 97 نسبت به سال 96
  • در نظر گرفتن سهم تعدادی تراکنش های دستگاه POS طبق آخرین سهم اعلامی شاپرک از دستگاههای POS در فروردین ماه
  • در نظر گرفتن نرخ 100 تومان برای هر تراکنش خرید. این مقدار بر اساس میانگین وزنی کارمزد در بازه های مبلغی موجود طبق آخرین گزارش شاپرک در فروردین ماه بدست آمده است.
  • در نظر گرفتن نرخ اجاره بهای هر دستگاه مطابق سال مالی 96
  • در نظر گرفتن تعداد 845521 دستگاه پوز طبق گفته شرکت تعداد 65000 دستگاه در سال مالی 97 به دستگاههای شرکت اضافه می گردد.
  • در نظر گرفتن حاشیه سود ناخالص 17 درصدی برای سال مالی 97 با توجه به حاشیه سود ناخالص سه ماهه ابتدایی. کاهش حاشیه سود ناخالص نسبت به سال مالی گذشته عمدتا به دلیل افزایش درآمد شرکت از محل فروش پین تلفن همراه و کم بودن حاشیه سود آن می باشد.

باقی موارد مانند بودجه 97 در نظر گرفته شده است.

ba60c34sep15.jpg

با توجه به مفروضات گفته شده شرکت می تواند نهایتا سود خود را ده درصد افزایش دهد. لازم به ذکر است از آنجایی که تعداد تراکنش ها در اسفندها با توجه به تسویه ادارات و افزایش پرداختها افزایش می یابد شرکت عمده درآمد خود را در پنج ماهه ابتدایی شناسایی کرده است.

 

           فرنوش شیخ الاسلامی

    واحد سرمایه گذاری و آموزش