عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی شرکت ملی مس ایران (فملی) بررسی عملکرد شرکت در سال 96 و پیش بینی سود هر سهم در سال 97

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/03/20


 

1- موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه "اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن مس ایران، تولید، توزیع و فروش محصولات پر عیار شده سنگ مس و فلز مس، توزیع و فروش محصولات اعم از داخلی و خارجی، مشارکت و جلب مشارکت در طرح های سرمایه گذاری مربوط به صنایع مس و انجام کلیه عملیات و معاملات مالی، تجاری، صنعتی، معدنی و خدماتی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به تمام یا هر یک از موضوعات مشروحه فوق اعم از داخلی یا خارجی مربوط باشد" است.

بازار اصلی فروش داخلی شرکت ملی صنایع مس ایران بورس فلزات م یباشد و بازار فروش خارجی صادرات به کشورهاي اروپایی و چین می باشد و همچنین درخصوص وضعیت رقابت داخلی شرکت فاقد رقیب می باشد.

 

محصولات و خدمات اصلی، فرآیندهاي تجاري و روش هاي توزیع شرکت:

محصولات معدن : سنگ سولفور

محصولات کارخانجات تغلیظ : کنسانتره مس - کنسانتره مولیبدن

محصولات کارخانجات ذوب: آند مسی و ته پاتیل

محصولات کارخانجات پالایشگاه : کاتد مسی کنسانتره طلا و نقره

محصولات ریختگري: مفتول  اسلب بیلت

در رابطه با فرایندهاي تجاري با توجه به فعالیت شرکت در زمینه تولید محصولات مسی ، شرکت محصولات تولیدي خود را در داخل از طریق بورس کالا در چارچوب استراتژي تامین مصرف کنندگان داخل و رضایت مشتریان و در خارج از طریق انعقاد قرارداد با شرکتهاي خارجی به فروش می رساند.

2- ترکیب سهامداران

0fa789a1.jpg

 

 

3- بررسی تولیدات شرکت

تولیدات شرکت شامل کنسانتره مس، کاتد، مفتول و... می باشد 97 درصد از وزن مقدار تولید را سنگ سولفور تشكیل میدهد، البته همانطور که از فرایند تولید مشخص می­باشد سنگ سولفور به کنسانتره و سپس به کاتد و در نهایت به مفتول ، بیلت و اسلب تبدیل می شود. کاتد و کنسانتره مس در سال 96 به ترتیب 46 و 38 درصد از درآمد فروش شرکت را به خود اختصاص داده اند.

 

ed8e8092.jpg

 

4- عملکرد شرکت در سال مالی 96

شرکت در سال مالی 96 موفق به تولید 52.917 هزار تن محصولات مختلف شده است که از این مقدار، 51359 هزار تن آن مربوط به سنگ سولفور بوده است که 98 درصد آن برای مصرف داخلی خود شرکت استفاده می­شود. مقدار فروش شرکت نیز1.753 هزار تن بوده است.

مقدار فروش شرکت در سال مالی 96 نسبت به سال گذشته با افت 4 درصدی همراه بوده است.

 

eba27da7.jpg

 

در زیر جدول مقایسه ای مقدار فروش شرکت در سالهای 96 و 95 به تفکیک محصولات آمده است.

 

61ba7f58.jpg

 

4-1 مبلغ فروش شرکت در سال 96

مبلغ فروش شرکت در سال مالی 96، 9127 میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال گذشته (7000میلیارد تومان) با رشد 30 درصدی همراه بوده است. این افزایش مبلغ فروش ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات در سال 96 می باشد.

در زیر جدول مقایسه ای مبلغ فروش شرکت در سالهای 96 و 95 به تفکیک محصولات آمده است.

aa205549.jpg

 

4-2 نرخ های فروش شرکت  در سال 96:

کاتد و کنسانتره مس بیشترین مبلغ فروش شرکت را به خود اختصاص داده اند. نرخ فروش کاتد و کنسانتره مس در سال مالی 96 به طور میانگین نسبت به پیش بینی خود شرکت با رشد 41 و 19 درصدی همراه بوده است. همچنین نسبت به نرخ های فروش شرکت در سال مالی 95 با رشد 58 و 53 درصدی همراه بوده اند.

نمودار زیر نوسانات نرخ فروش دو محصول اصلی شرکت در سال مالی 96 را به صورت ماهانه به تصویر کشیده است.

c33e40a10.jpg

5- مفروضات تحلیلی برآورد سود سال 97

 

در این تحلیل دو سناریو در نظر گرفته شده است:

در هر دو سناریو مقدار تولید و فروش سنگ سولفور بر اساس پیش بینی خود شرکت در نظر گرفته شده است. نسبت تبدیل سنگ سولفور به کنسانتره نیز با توجه به روند سالهای پیش برابر با 44.2 درصد در نظر گرفته شده است.

f4a46ee4.jpg

 

مقدار کاتد تولیدی شرکت نیز نسبت به سال گذشته با رشد 21 درصدی در نظر گرفته شده است. نرخ فروش کاتد با توجه به روند بازارهای جهانی و پیش بینی های انجام شده با دو نظریه در نظر گرفته شده است، در سناریو اول با توجه به میانگین دو ماه گذشته نرخ کاتد مس برابر با 6900 دلار در نظر گرفته شده است.

اما در سناریو دوم این نرخ برابر با 7200 دلار در نظر گرفته شده. هم اکنون قیمت مس در حوالی 7200 نوسان دارد اما در پیش بینی که متال بولتن انجام داده است قیمت کاتد مس را تا انتهای سال 2018، 7600 برآورد کرده است که بر اساس آن نرخ مذکور پیش بینی شده است.

میانگین معاملات کاتد مس در بورس کالا در خرداد ماه برابر با 3170 تومان می باشد که سقف قیمتی می باشد. قیمت پایه عرضه محصولات با نرخ کاتد مس برابر با مس 6800 و دلار 4200 محاسبه شده است اما در معاملات تا  سقف قیمتی پیش روی کرده و با افزایش 10 درصدی همراه شده است.

قیمت فروش کنسانتره مس شرکت که تماما صادراتی می باشد نیز ضریبی از نرخ فروش کاتد مس صادراتی می باشد که در این تحلیل برابر با 0.2 در نظر گرفته شده است.

نرخ دلار آزاد نیز برابر با 4200 در نظر گرفته شده است.

 

c1e15166.jpg

 

همانطور که در جدول بالا مشاهد مینمایید در صورت ثبات شرایط می­توان سود حداقلی 503 ریالی را برای هر سهم متصور شد که این سود بسیار محتاطانه می­باشد. در صورت رشد مس در بازارهای جهانی و همچنین امکان تسعیر ارز شرکت به نرخی بالاتر از 4200 تومان، می­توان سود بالاتری را برای شرکت پیش بینی نمود. سود هر سهم شرکت می­تواند تا حوالی 70 تومان نیز رشد داشته باشد.

6- جدول تحلیل حساسیت

جدول زیر تحلیل حساسیت سود هر سهم شرکت به تغییرات قیمت کاتد مس در بازارهای جهانی و همچنین نرخ دلار آزاد نشان می دهد.

 

398073c5.jpg

همانطور که در جدول بالا ملاحظه میفرمایید در صورت ادامه روند صعودی مس و همچنین در صورت آزاد سازی نرخ دلار، سود شرکت می تواند بسیار افزایش یابد. که باید منتظر بود و دید سیاست دولت در خصوص نرخ ارز چگونه ادامه پیدا خواهد کرد.

 

بهاره حیدری مقدم
واحد سرمایه گذاری و آموزش