عنـوان تحلیل : گزارش جلسه معارفه شرکت پتروشیمی پارس(پارس)

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/04/11


جلسه معارفه شرکت پتروشیمی پارس در روز یکشنبه مورخ 10/04/97 در هتل اسپیناس برگزار گردید.

اعضا هیئت مدیره شامل مسعود حسنی مدیر عامل، سعید محبی فرد رئیس هیات مدیره به نمایندگی از شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، قاسم منظری توکلی نائب رئیس هیات مدیره به نمایندگی از شرگت گروه نفت و گاز پارسیان، امیر افسر به نمایندگی از شرکت سرمایه گذاری غدیر و مجتبی طاهری نجف آبادی به نمایندگی از شرکت پتروشیمی خلیج فارس می باشد.

سهامدارا اصلی شرکت، شرکت پتروشیمی خلیج فارس(60 درصد مالیکت)، شرکت گروه نفت و گاز پارسیان(19.78 درصد)، شرکت سرمایه گذاری غدیر(19.78 درصد) وشرکت مدبران اقتصاد(0.07 درصد) می باشد.

در این جلسه سعید محبی فرد رئیس هیئت مدیره، آقای مسعود حسنی مدیر عامل، علی حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد ، فریدون امیری رئیس امور مالی شرکت و سیاوش میرحاجی رئیس خدمات فنی شرکت پتروشیمی پارس حضور داشتند.

 در ابتدای جلسه آقای حسنی به عنوان مدیرعامل پتروشیمی پارس درباره شرکت و محیطی که شرکت در آن فعالیت میکند، توضیحاتی بیان نمودند. به گفته ایشان مجموع تولیدات شرکت اتان، استایرن منومر و ... به میزان 4.5 میلیون تن می باشد. برای تولید این مقدار محصول، ۱۹هزار و۸۰۰ تن گاز طبیعی را به صورت خوراک و گاز غنی را از پارس جنوبی دریافت می کنند. با توجه به موقعیت شرکت، نزدیکی به پارس جنوبی از جمله مزیت های شرکت می باشد. همچنین پتروشیمی پارس قراردادهای بلندمدت با شرکت گاز و شرکت های پتروشیمی همجوار منعقد نموده است که ریسک شرکت در تامین خوراک و مواد اولیه را به حداقل رسانده است.

با توجه به رعایت استانداردهای زیست محیطی این شرکت در سال گذشته جز صنعت سبز بوده و از پرداخت یک درصد عوارض آلایندگی معاف بوده است. سود خالص شرکت در سال 96 معادل 3050 میلیارد تومان می باشد.

در خصوص تحریم، راهبردهایی توسط سهامدار عمده تدوین گردیده و شرکت قطعات یدکی و مواد شیمیایی را برای 6 سال آینده ذخیره نموده است.

در ادامه آقای امیری رئیس امور مالی پارس به معرفی فعالیت های شرکت پرداخت. ظرفیت اسمی تولید اتان 1600 هزار تن، پروپان 980 هزار تن، بوتان 570 هزار تن، استایرن منومر 600 هزار تن ، پنتان 86 هزار تن می باشد. خوراک شرکت شامل گاز غنی، بنزن، اتیلن و گاز مایع می باشد که از پارس جنوبی، پتروشیمی برزویه، بوعلی و آریاساسول و جم تامین می شود. سود خالص شرکت در سال 94 به میزان 2278 میلیارد تومان در سال 95 مبلغ 2487 میلیارد تومان و در سال 96 مبلغ 3050 میلیارد تومان بوده است که روند افزایشی داشته است.

ایشان با اشاره به سرمایه گذاری بلند مدت شرکت بیان داشتند که 50 درصد از مالیکت شرکت آریا ساسول در اختیار پارس می باشد و شرکت پارس اتان تولیدی را به آریاساسول تحویل میدهد و آریاساسول نیز اتان را به اتیلن تبدیل مینماید. 50 درصد دیگر از آریاساسول در اختیار شرکت پارس تامین مجد می باشد. وضعیت سوددهی آریاساسول در سال 93 مبلغ 17 هزار میلیارد ریال بوده و در سال 96 به 20 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است و 98 درصد از سود را در مجمع سال گذشته تقسیم نموده است.

مجموع تولید پارس در سال 96 به میزان 3896 هزار تن بوده که 3437 هزار تن به فروش رسیده است و 44 درصد از مقدار فروش صادراتی بوده است. ایشان در ادامه به روند سودآوری شرکت اشاره نمودند. سود هر سهم شرکت در سال 94 مبلغ 3376 ریال در سال 95 مبلغ 4140 ریال و در سال 96 مبلغ 5083 ریال می باشد.

در ادامه جلسه اعضای هیئت مدیره به سوالات فعالین حاضر پاسخ دادند.

سعید محبی فرد رئیس هیئت مدیره در پاسخ سوال یکی از فعالین در خصوص عدم اعتراض مدیران پتروشمی به فروش ارز 42000 ریالی حاصل از صادرات و واردات گوشی همراه و خودرو با این نرخ و فروش با قیمتهای دو سه برابری بیان نمودند که پتروشیمی ها نمی توانند برخلاف نظر دولت اقدام کنند.دلار تکلیفی که باید در سامانه نیما فروخته شود باید به نرخ اعلامی فروخته شود و به هیچ وجه حتی یک سنت خارج از این سامانه فروخته نخواهد و پتروشیمی پارس بر اساس تصمیمات دولت و به نرخی که دولت اعلام مینماید در سامانه نیما ارز صادراتی را به فروش می رساند. نرخ خوراک را نیز بر اساس دلار 38000 ریالی اعلام نمودند.

در ادامه آقای علی حسینی مدیرعامل سرمایه گذاری مدبران اقتصاد درباره نحوه نرخ گذاری محصولات و خوراک شرکت آریا ساسول برای سال های آتی گفت: آریا ساسول واحد تبدیل اتان به اتیلن است که مشابه واحد تبدیل 100 درصدی در بورس شاید پتروشیمی مارون باشد،اتان 240 دلاری با ضریب 1.3 به اتیلن تبدیل می شود که قیمت این محصول حدود هزار دلار است .سهم پارس از 2 هزار میلیارد تومان سود خالص آریا ساسول هزار میلیارد تومان است که معادل 35 درصد از سود پتروشیمی پارس است و 25 درصد سود پارس حاصل از استایرن منومر و 45 درصد مابقی حاصل از فروش LPG است که با قیمت نفت رابطه مستقیم دارد و با آن تغییر می کند. اما خوراک آریا ساسول گازی و محصول هم پلی اتیلن است که وابستگی به نفت ندارد.

وی در خصوص ارزش جایگزینی پتروشیمی پارس بیان نمودند که ارزش جایگزینی آریا ساسول 1.5 میلیارد دلار و ارزش جایگزینی پارس 1.8 میلیارد دلار می باشد و با توجه به سهم 50 درصدی از این شرکت( 750 میلیون دلار ) کل ارزش جایگزینی پارس بالغ بر 2.5 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

ایشان نحوه عرضه سهام در بورس را به صورت 6 درصد توسط هلدینگ خلیج فارس، 2 درصد پارسان و 2 درصد غدیر اعلام نمود. برای بازارگردانی سهم نیز هنوز قراردادی منعقد نشده اما با نهایی شدن قرارداد بازارگردانی جزئیات منتشر می شود.

طبق گفته رئیس امور مالی آقای امیری معافیت مالیاتی شرکت در سال 95 به پایان رسید اما با توجه به مصوبه سال 96 که توسط معان اول رئیس جمهور ابلاغ گردید معافیت مالیاتی برای 10 سال آینده تمدید شده است.

وی درباره میزان مطالبات گفت: از شرکت بازرگانی پتروشیمی 500 میلیارد تومان مطالبات داریم که از این بابت 200 میلیارد تومان اختلاف فی مابین وجود دارد که ذخیره گرفته شده و 300 میلیارد تومان مابقی مورد قبول است که نحوه پرداخت آن تاکنون مشخص نشده است.

آقای سیاوش میرحاجی رئیس خدمات فنی در خصوص دلایل عدم تولید با ظرفیت اسمی برخی محصولات گفت در سال گذشته اتیل بنزن و استایرن منومر تا 90 درصد ظرفیت اسمی تولید داشته اند اما این دو واحد توان تولید تا 104 درصد را هم دارند اما تعمیرات بالادستی ها برای تولید بنزن در پتروشیمی نوری و مشکلات یوتیلیتی در پتروشمی مبین باعث ایجاد مشکل در تامین خوراک و تولید کمتر شده است.

از دیگر نکات مهم جلسه معارفه روز گذشته می توان به عدم اورهال در سال جاری، در اختیار داشتن کشتی جهت حمل محصولات صادراتی، تقسیم سود بالای 90 درصد در مجمع و عرضه سهم در قیمت جذاب اشاره نمود.

زهرا صداقت

واحد سرمایه گذاری و آموزش