عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی پارس(پارس) و پیش بینی سود هر سهم سال مالی 97

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/04/16


کلیات

شركت پتروشيمي عسلويه به صورت سهامي عام در اداره ثبت شركتها به ثبت رسيده است مركز اصلي و محل فعاليت شركت استان بوشهر، بندرعسلويه ، منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس ميباشد به موجب صورتجلسه مورخ 1379/2/17مجمع عمومي فوق العاده، نام شركت از پتروشيمي عسلويه به پتروشيمي پارس تغيير پيدا كرد. به موجب صورتجلسه مجمع عمومي فوق العاده مورخ 30/12/1395 شخصيت حقوقي شركت از سهامي خاص به سهامي عام تبديل گرديد. در حال حاضر شركت پتروشيمي پارس جز واحدهاي تجاري فرعي شركت صنايع پتروشيمي خليج فارس و واحد نهايي گروه شركت ملي صنايع پتروشيمي ميباشد.

شرکت پتروشیمی پارس جزء شرکتهای فعال در زمینه تولید گاز اتان ، پروپان ، بوتان ، پنتان پلاس ، استایرن منومر ، اتیل بنزن و تولوئن در کشور، با ظرفیت اسمی 4.495 هزار تن در سال در رده اول این صنعت و شرکت پتروشیمی در جهان میباشد.  کلیه محصولات پتروشیمی پارس در داخل ایران از طریق بازار بورس کالا و نیز از طریق بازار خارج از بورس کالا (عقد قراردادهای بلند مدت با کلیه شرکتهای پتروشیمی واقع در مناطق ویژه اقتصادی و انرژی) به فروش میرسد. فروشهای صادراتی شرکت، با توجه به نیازهای بازار جهانی و از طریق شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس به عنوان کارگزار فروش محصولات پروپان و بوتان و شرکت ناوک آسیا کیش به عنوان کارگزار فروش محصول استایرن منومر تولیدی صادر میگردد. بازار اصلی فروشهای شرکت شامل بازار داخل ایران و سایر تولید کنندگان صنایع پایین دستی واقع در کشورهای خارجی از قبیل امارات، چین، عمان، سنگاپور و سایر کشورها می باشد.

سهامداران شرکت

 سهامداران اصلی شرکت پارس، شرکت پتروشیمی خلیج فارس(60 درصد مالیکت)، شرکت گروه نفت و گاز پارسیان(19.78 درصد)، شرکت سرمایه گذاری غدیر(19.78 درصد) وشرکت مدبران اقتصاد(0.07 درصد) می باشد.

9903cfbÙ¾1.png

سرمایه

 سرمایه شرکت 6000000 میلیون ریال می باشد.

ظرفیت اسمی

بهره برداري واحداستحصال اتان ( تولیدات اتان ، پروپان، بوتان و پنتان ) با ظرفیت اسمی 3,236 هزار تن ازابتداي سال 1385 ،واحد اتیل بنزن با ظرفیت اسمی 645 هزار تن و واحد استایرن منومر(تولیدات استایرن منومر و تولوئن) با ظرفیت 614 هزار تن از اواسط بهمن ماه سال 1388 آغاز گردید. تولیدات شرکت در سال 1396 اتان، پروپان، بوتان، پنتان، اتیل بنزن ، استایرن منومر و تولوئن بوده است.کلیه واحدهاي شرکت به مرحله بهره برداري رسیده است.

ظرفیت اسمی سالانه محصولات شرکت معادل 4495 هزار تن به شرح زیر می باشد:

 

2ea2363Ù¾3.png

 

رقبا

دو محصول اصلی این شرکت گاز مایع LPG و استایرن منومر میباشد. در حال حاضر 47 درصد گازمایع تولیدی ایران از سوی صنعت پتروشیمی تامین میگردد که طبق برنامه باید تا سال 1404 میزان تولیدی گازمایع به 24 میلیون تن در سال برسد که عمده این افزایش تولید بر عهده پالایشگاههای گازی است. 2 میلیون تن مصرف داخلی که عمدتا توسط پالایشگاه ها تامین میگردد. همچنین لازم به ذکر است که 17 درصد از LPG تولیدی پالایشگاههای نفت، صرف مصرف داخلی این مجتمع ها میشود.

aece3e0Ù¾4.png

 در حال حاضر مقدار ظرفیت اسمی LPG در شرکتهای پتروشیمی، 3،548 هزار تن در مجموعه هلدینگ خلیج فارس) 1،998 هزار تن شرکتهای پتروشیمی بندرامام و 1،550 هزار تن پتروشیمی پارس(، 235 هزار تن در پتروشیمی خارک و 168 هزار تن برشهای پروپان در پتروشیمی مارون تولید میگردد. همچنین ظرفیت فعلی کل استایرن منومر در کشور، 700 هزار تن است که 600 هزار تن توسط شرکت پتروشیمی پارس و 100 هزار تن در پتروشیمی تبریز تولید میگردد

 

 

5574de1Ù¾5.png

 

سرمایه گذاری بلند مدت

شرکت ساسول آفریقاي جنوبی (سرمایه گذار خارجی) با واگذاري کلیه سهام خود به شرکت پارس تامین مجد  از شرکت پلیمر آریاساسول خارج گردید. 60 % سهام شرکت پارس تامین مجد متعلق به شرکت سرمایه گذاري ساتا و 40 سهام آن متعلق به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس می باشد. شركت پتروشيمي پارس مالكيت 50درصدي شركت پليمر آرياساسول را در دست دارد. شركت پليمر آريا ساسول توليدكننده محصولات الفيني و پلي الفيني ميباشد. ظرفيت توليد اين شركت بالغ بر يك ميليون تن اتيلن بوده كه بيشتر اتيلن توليد شده در زنجيره محصولات با ارزش به پلي اتيلن سبك و سنگين تبديل شده و مازاد اتيلن توليدي نيز به عنوان خوراك پتروشيمي پارس به اين شركت فروخته ميشود. فروش محصولات به صورت بين مجتمعي، بورس كالا و صادراتي بوده كه مبناي تعيين نرخ فروش صادراتي كه متشكل از انواع پلي اتيلن ميباشد براساس قيمت جهاني محصولات، مندرج در نشريات معتبر بين المللي تعيين ميشود.

ظرفیت اسمی سالانه تولیدات شرکت شامل اتیلن و مجموع انواع پلی اتیلن (سبک و سنگین) به ترتیب 1000000 تن و 600000 تن می باشد. مقدار فروش محصولات در سال 96 افزایش 7 درصدی نسبت به سال مالی 95 داشته است. شرکت آریا ساسول در سال مالی گذشته 303523 تن اتیلن، 357799 تن پلی اتیلن سبک و 330803 تن پلی ایتلن سنگین را فروخته است. 95 درصد از مقدار فروش اتیلن در داخل و مابقی صادراتی می باشد. نیمی از فروش داخلی اتیلن به عنوان خوراک به شرکت پتروشیمی پارس فروخته می شود. 90 درصد از دو محصول پلی اتیلن سبک و سنگین نیز صادر شده اند. مبلغ فروش کل در سال گذشته با افزایش 29 درصدی نسبت به سال مالی 95 به 40578 میلیارد ریال بالغ گردید دلیل افزایش مبلغ فروش، افزایش در مقدار فروش و نرخ فروش می باشد. مبلغ فروش صادراتی 70 درصد از مبلغ فروش کل را تشکیل می دهد. مواد مستقیم مصرفی عمدتا اتان خریداری شده از شرکت پتروشیمی پارس می باشد .

پیش بینی شرکت پارس برای سال مالی جاری کاهش 5 و 7 درصدی مقدار فروش پلی اتیلن سبک و سنگین و افزایش 4 درصدی اتیلن می باشد.

شرکت آریا ساسول از ابتدای سال جاری تا کنون 16962 تن پلی اتیلن سنگین به ارزش 936869 میلیون ریال را در بورس کالا به فروش رسانده است. میانگین نرخ فروش هر تن 55233 هزار ریال می باشد. همچنین مقدار فروش پلی اتیلن سبک 11176 تن به ارزش 576583 میلیون ریال می باشد و میانگین نرخ فروش 51591 هزار ریال بوده است.

مشتریان شرکت

در داخل شامل شرکت پلیمر آریاساسول، پتروشیمی جم، پتروشیمی نوری، پتروشیمی بندر امام می باشد. در سطح بین الملل شرکت به کشورهای مصر، چین، کره و امارات محصولاتش را صادر می نماید.

بازاریابی و فروش داخلی و صادراتی پروپان و بوتان تولیدی شرکت توسط شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس(عامل صدور) و فروش استایرن منومر صادراتی توسط شرکت ناوک آسیا کیش(عامل صدور) انجام گردیده است. نرخ فروش محصولات داخلی بر اساس قیمت های مورد معامله در بورس کالا و در مورد فروش های صادراتی با توجه به وضعیت جهانی قیمت محصولات تعیین شده است.

نرخ اتان توسط وزارت نفت بر اساس رابطه ریاضی ابلاغ شده که فرمول پایه محاسبه نرخ گاز اتان تحویلی به مجتمع های پتروشیمی با توجه به نرخ های جهانی پلی اتیلن و نفتا به صورت ماهانه و بر حسب دلار بر تن محاسبه و اعلام می شود که نرخ اتان در سال 96 در بازه 248 تا 287 دلار در نوسان بوده است که مبنای فروش به شرکت های پتروشیمی آریا ساسول و پتروشیمی جم قرار گرفته استشايان ذكر است كه بر اساس ابلاغيه مزبور نرخ اتان براي هر دوره ماهانه محاسباتي تحت هيچ شرايطي نبايد كمتر از 220 دلار و بيشتر از 400 دلار در هر تن شود.

کاربردهای محصولات

 اتان به عنوان خوراک واحدهای الفین و سوخت مصرف میگردد. بوتان به عنوان خوراک واحدهای الفین و ماده اولیه جهت مصارف صنعتی و سوخت می باشد. پروپان به عنوان خوراک واحدهای الفین و ماده اولیه جهت مصارف صنعتی، سوخت و به عنوان سیال سردکننده می باشد. پنتان به عنوان خوراک واحدهای الفین و ماده اولیه جهت مصارف صنعتی و سوخت می باشد. استایرن منومر به عنوان ماده اولیه استایرن، لاستیک و رزین ها، انواع چسب و در صنایع نساجی و حلال مصرف می گردد.

بهای تمام شده

8dcb6c9Ù¾10.png

 

بیش از 85 درصد از بهای تمام شده را مواد مستقیم مصرفی تشکیل می دهد. سهم سربار نیز 15 درصد می باشد. مواد اولیه شامل گاز غنی، بنزن، اتیلن و گاز مایع LPG  می باشد. گاز غنی از پارس جنوبی، بنزن از پتروشیمی نوری و بوعلی و بندر امام، اتیلن از پتروشیمی آریا ساسول و اتیلن از پتروشیمی نوری تامین میگردد.

 نرخ خرید گاز غنی بر اساس فرمول مصوب کارگزوه نمایندگان ویژه رئیس جمهور تعیین می گردد.

هزینه گاز غنی= ضریب A* (مقدار پنتان* نرخ پنتان) +( قیمت بوتان * مقدار بوتان) +( قیمت پروپان *مقدار پروپان)+ ( قیمت اتان * مقدار اتان)

ضریب  در سال های 94 تا 96 به ترتیب 0.45، 0.57 و 0.63 بوده است.

قیمت اتان در ابتدای هر سال بر اساس اعلام وزارت نفت و قیمت پروپان، بوتان و پنتان بر اساس میانگن قیمت فوب خلیج فارس می باشد.

قیمت گاز مایع بر اساس فوب خیلیج فارس، بنزن بر اساس  فوب خلیج فارس منهای 5 درصد، اتیلن بر اساس فوب خلیج فارس منهای 5 درصد منهای 5 دلار محاسبه می گردد.

بیشترین مبلغ مواد مصرفی مربوط به گاز غنی با 57 درصد و سپس بنزن با 30 درصد سهم از کل مبلغ مواد می باشد..

 

01599e3Ù¾11.png

وضعیت فروش سال مالی 96

 کل فروش شرکت در سال مالی منتهی به 29 اسفند سال 1396 به مبلغ 66.597 میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، تحت تاثیر افزایش نرخ و مقدار فروش، 29 درصد افزایش یافته است. سهم فروش محصولات این شرکت در بازارهای داخلی و صادراتی در سال مالی منتهی به 29 اسفند 1396 به شرح زیر می باشد:

کل فروش داخلی در سال 96 به مبلغ 28.752 میلیارد ریال نسبت به مدت مشابه سال قبل 46 درصد افزایش یافته است که تحت تاثیر افزایش قابل توجه فروش داخلی استایرن منومر بوده است. عمده فروش داخلی این شرکت اتان و استایرن منومر است که محصول اتان به شرکتهای آریاساسول و پتروشیمی جم و محصول استایرن منومر در بورس کالا و یا شرکتهای مستقردر پارک استایرن به فروش میرسد. همچنین کل فروش صادراتی در سال 1396 مبلغ 37.845 میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 19 درصد افزایش یافته است. مبلغ فروش صادراتی 57 درصد از مبلغ فروش کل را تشکیل میدهد و از نظر مقداری فروش صادراتی 44 درصد از مقدار فروش کل می باشد.

بیشترین سهم از فروش مربوط به استایرن منومر می باشد که 38 درصد از کل فروش را به خود اختصاص داده است. سهم پروپان 24 درصد، اتان 19 درصد و بوتان 15 درصد از کل مبلغ فروش شرکت در سال مالی 96 می باشد.

در سال مالی 96 محصولات اتان، پنتان  تولوئن کاملا داخلی به فروش رسیده اند. 80 درصد از اتان تولیدی به پلیمر آریا ساسول و 20 درصد به پتروشیمی جم فروخته می شود. محصول پنتان به شركتهاي پتروشيمي جم، برزويه و شازند و بورس انرژي به فروش رسيده است. پروپان تقریبا کاملا صادراتی می باشد و سهم فروش داخلی آن بسیار اندک می باشد. صرفاً در حدود 0,5 درصد از كل مقدار فروش آن در داخل توسط شركتهاي پتروشيمي جم، مرواريد و آريا ساسول خريداري گرديده است. 54 درصد از استایرن و 10 درصد از بوتان نیز در داخل و مابقی در خارج به فروش رسیده است. مشتری داخلی بوتان پتروشیمی جم می باشد.

حاشیه سود ناخالص شرکت از 35 درصد در سال مالی 95 به 31 درصد در سال مالی 96 کاهش یافته است. هزینه مالی شرکت صفر می باشد. درآمد سرمایه گذاری ها که از محل سود نقدی شرکت آریا ساسول می باشد رشد 21 درصدی داشته است. حاشیه سود خالص از 48 درصد در سال مالی 95 به 46 درصد در سال مالی 96 کاهش یافته است. سود هر سهم با رشد 23 درصد نسبت به سال مالی 95 به 5083 ریال در سال 96 رسیده است. شرکت در سه سال اخیر روند صعودی سودآوری را داشته است.

 

c037106Ù¾18.png

 

37eae42Ù¾13.png

 

عملکرد سه ماهه 97

پتروشیمی پارس در فروردین ماه 319978 تن انواع محصولات را تولید نموده و 251801 تن را به فروش رسانده است. مبلغ فروش فروردین ماه بالغ بر 4661 میلیارد ریال می باشد. بیشترین مبلغ فروش مربوط به دو محصول اتان و استایرن منومر می باشد. در اردیبهشت ماه 299038 تن تولید داشته و 297859 تن را به فروش رسانده است. مبلغ فروش در این ماه 7327 میلیارد ریال بوده است. در خردادماه مجموع تولید 252323 تن و مقدار تولید 214687 تن بوده است. مبلغ فروش 5572 میلیارد می باشد.

مجموع تولید اتان در سه ماهه ابتدای سال جاری 367150 تن و مقدار فروش 332995 تن و میانگین نرخ فروش 10640 هزار ریال بوده است. کل تولید استایرن منومر 143851 تن و مقدار فروش 123677 تن و میانگین نرخ فروش 59525 هزار ریال بوده است. مجموع تولید و فروش محصول پروپان 202444 تن و 177480 تن و میانگین نرخ فروش 3753 هزار ریال بوده است.

مجموع مبلغ فروش در عملکرد سه ماهه بالغ بر 17560 میلیارد ریال می باشد.

 

7976358Ù¾14.png

نرخ فروش استایرن منومر در بورس کالا از فروردین 96 تا تیرماه 97

 

18c7906Ù¾15.png

 

مفروضات پیش بینی سود هر سهم سال مالی 97

 مقدار فروش با افزایش 3 درصدی نسبت به سال مالی 96 پیش بینی گردید. نسبت فروش داخلی – صادراتی همانند سال گذشته می باشد. در محاسبه مبلغ فروش ، نرخ فروش محصولات بر اساس عملکرد سه ماهه ابتدای سال جاری، نشریه platts، و قیمت نفت در کانال 70 دلاری پیش بینی گردید. نرخ تسعیر دلار برای فروش بین مجتمعی و نرخ خوراک 38000 ریال و نرخ فروش در بورس کالا و صادراتی 42900 ریال برای ادامه سال در نظر گرفته شد.

در محاسبه مواد مستقیم مصرفی گاز غنی بر اساس فرمول مصوب و سایر مواد بر اساس نرخ های جهانی محاسبه گردید. میزان مصرف مواد اولیه بر اساس عملکرد سال های اخیر محاسبه گردید. در محاسبه میزان مصرف گاز غنی میزان تولید اتان، پروپان، بوتان و پنتان و در محاسبه میزان مصرف سایر مواد تولید استایرن و تولوئن بررسی گردید. ضریب A با فرض عدم تغییر زیاد قیمت نفت 0.62 در نظر گرفته شد. دستمزد مستقیم 247 میلیارد ریال و سربار 7391 میلیارد ریال پیش بینی گردید.

سایر اقلام صورت سود و زیان با توجه به عملکرد دو سال گذشته برآورد گردید. معافیت مالیاتی شرکت به مدت 10 سال دیگر تمدید گرده است.

برای محاسبه سود شرکت آریا ساسول مقدار فروش کل با کاهش 3 درصدی(افزایش 4 درصدی مقدار فروش اتیلن، کاهش 5 و 7 درصدی پلی اتیلن سبک و سنگین ) پیش بینی گردید. نرخ فروش محصولات بر اساس عملکرد سه ماهه ، نشریهPlatts و قیمت نفت در کانال 70 دلاری برآورد گردید. ترکیب فروش بین مجتمعی، داخلی و صادراتی بر اساس ترکیب سال های گذشته در نظر گرفته شد. مبلغ فروش و بهای تمام شده به ترتیب 47041 و 22155 میلیارد ریال برآورد گردید. سود خالص شرکت آریا ساسول 23322 میلیارد ریال و درصد تقسیم سود 100 درصد پیش بینی گردید.

با توجه به مفروضات مذکور مبلغ فروش و بهای تمام شده پتروشیمی پارس به ترتیب 78280 و 53527 میلیارد ریال و سود هر سهم 5948 ریال برآورد گردید. بدیهی است که هر گونه تغییر در قیمت های جهانی و نرخ تسعیر ارز، سود هر سهم شرکت را دستخوش تغییر می نماید.

 

bf82f31Ù¾24.png

 

dde8079Ù¾25.png

 

6dc4704Ù¾23.png

 

e5eb664Ù¾26.png

 

تحلیل حساسیت سود هر سهم نسبت به تغییرات نرخ دلار ( با فرض ثبات قیمت های جهانی مواد اولیه و تولیدات شرکت) انجام شده است.

 

56efe5bÙ¾28.png

 

به روز رسانی تحلیل پتروشیمی پارس


با مصوبه جدید ارزی در صورتی که نرخ فروش و نرخ خوراک را با دلار 7000 تومانی در نظر بگیریم با فرض ثبات سایر مفروضات، سود هر سهم پارس به 8715 ریال افزایش می یابد. در جدول تحلیل حساسیت زیر اثر تغییرات نرخ دلاری برای فروش صادراتی، بین مجتمعی و خوراک بررسی شده است.

 

 

زهرا صداقت

واحد سرمایه گذاری و آموزش