عنـوان تحلیل : قیمت شمش صادراتی ایران افزایش یافته است یا دسترسی به این محصول کاهش یافته است؟

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/04/30


سایت متال بولتن در مطلبی به تجزیه و تحلیل علت افزایش قیمت بلوم و بیلت و اسلب صادراتی ایران پرداخته است. که در زیر آورده شده است:

قیمت شمش صادراتی ایران افزایش یافته است یا دسترسی به این محصول کاهش یافته  است؟

قیمت بیلت صادراتی ایران طی هفته گذشته که منتهی به 11 ژوئیه بوده است با افزایش 5 تا 10 دلاری به ازا هر تن همراه بوده است زیرا دسترسی به این محصول در بازار سخت شده است.

یکی از دلایل کاهش تخصیص بیلت برای صادرات، افزایش تقاضا برای محصولات نیمه تمام در بازارهای داخلی بوده است که این به دلیل مصرف واقعی نمی­باشد بلکه کاهش ارزش پول ملی منجر به این موضوع شده است.

ریال ایران با توجه به احتمال بازگشت تحریمهای آمریکا به سرعت در حال کاهش ارزش می­باشد. بنابراین افرادی که در حوزه تجارت فعالیت دارند، ترجیح می دهند به جای نگه داری پول نقد،  کالاها را خریداری کنند تا ارزش پول خود را حفظ نمایند.

یکی دیگر از دلایل کاهش دسترسی به محصولات نیمه ساخته فولادی این است که برخی از کارخانجات داخلی ایران با چالش تهیه مواد خام اولیه برای تولید روبرو هستند که می توان مجدد دلیل این موضوع را هم کاهش ارزش ریال دانست، زیرا برخی از کارخانجات به دلیل فقدان نقدینگی با عدم توانایی تهیه مقدار لازم  آهن اسفنجی برای تولید روبرو هستند.

و در نهایت، تولید محصولات نیمه نهایی تحت تاثیر کمبود آب در کشور در طول دوره تابستان خشک بوده است.

در چنین شرایطی که موجودی محصولات کاهش یافته است، قیمت­های پیشنهادی برای بیلت ایران هفته به هفته در حال افزایش است. این هفته قیمت فوب خلیج فارس بین 505 تا 510 دلار در هر تن بوده است که این عدد در هفته گذشته برابر با 500 تا 505 دلار در هر تن بوده است.

مشتریان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) پیشنهادات خود را در محدوده 520-535 دلار در هر تن CFR ارائه دادند.

شنیده شده است که در امارت متحده عربی، قیمت CFR پیشنهادی برای معامله بیلت ایران بین 530 تا 535 دلار به ازا هر تن بوده است اما هیچ گونه ثبت سفارشی انجام نشده است.

یکی از منابع آگاه میگوید: مشتریان امارات متحده عربی اکنون در حالت انتظار و مشاهده هستند زیرا آنها نمی دانند که سیاست واردات دولت در مورد ایران پس از تحریم­های جدید در ماه اوت که به اجرا در خواهد آمد، چه خواهد بود.

همچنین خبرها حاکی از این است که در آسیای جنوب شرقی قیمت CFR بیلت صادراتی ایران 540 دلار به ازا هر تن بوده است.

ثبت سفارشات این ماده در ماه ژوئن در محدوده 500 تا 550 دلارFOB  در هر تن گزارش شده است. ارزیابی هفتگی متال بولتن در تاریخ 11 ژوئیه از قیمت FOB بیلت صادراتی ایران بین 500 تا 505 دلار به ازا هرتن  بوده است که این رقم در 4 ژوئیه  بین 490 تا 500 دلار بوده است.

منبع دیگری بیان کرد که انتظار می­رود که مشتریان موجود درعمان و امارات متحده عربی به فعالیت خود با همسایه خود در خلیج فارس ادامه دهند.

در بخش اسلب نیز فعالیت خرید و فروش روند آرامی به خود گرفته است، زیرا مشتریان آسیایی که مقدار قابل توجهی اسلب از ایران خریداری می کردند در حال حاضربه علت تهدید ناشی از تحریم ها فعلا عقب کشیده و منتظر روشن شدن شرایط می­باشند.

یک معامله گر بین المللی نیز در مصاحبه با متال بولتن مطرح کرده است که در حال حاضر خرید از ایران را متوقف کرده­اند زیرا مشتریان آنها تمایلی به معامله با ایران ندارند که دلیل آن به تحریمهای جدید امریکا پس از خروج از برجام، علیه ایران برمیگردد.

 

بهاره حیدری مقدم

واحد سرمایه گذاری و آموزش