عنـوان تحلیل : گزارش جدید صندوق بین المللی پول از اقتصاد جهانی و ایران

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1396/07/22


صندوق بین المللی پول می گوید رشد اقتصاد جهانی امسال کمی بهتر از پیش بینی های قبلی خواهد بود. کانادا، روسیه و برزیل از جمله کشورهایی هستند که تولید ناخالص داخلی شان رشد قابل توجهی دارد. رشد اقتصاد ایران هم قابل توجه است اما خیلی کمتر از سال قبل میلادی.
پیش بینی صندوق بین المللی پول از متوسط رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی 3.6 % و سال آینده 3.7% است. در هر دو مورد 0.1% از تخمین های قبلی بیشتر است. صندوق بین المللی پول می گوید نگران سیاست های اقتصادی دونالد ترامپ و سیاست های غیر قابل پیش بینی او و سیاست های تجاری درون گرایانه امریکا تحت ریاست جمهوریه اش است. این نهاد بین المللی می گوید میزان وام دهی در چین خیلی بالا است و ممکن است دومین اقتصاد بزرگ جهان با بحران بدهی و معوقات معوق روبرو شود.

پیش بینی می شود اقتصاد ایران هم در سال 2017 رشد سالمی داشته باشد.ولی خیلی کمتر از پارسال. صندوق بین المللی پول می­گوید تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2016،  12.5%  رشد داشته. ولی امسال این رقم 3.5 درصد خواهد بود. و سال آینده نیز 3.8 درصد می­باشد. این ارقام از رکود سال 2015 خیلی بهتر است. علت این کاهش رشد، رشد 12.5% پارسال به لطف افزایش ناگهانی صادرات نفت که پس از برداشتن تحریمها به دست آمده بود میباشد. صندوق بین المللی پول می­گوید پیش بینی می­کند طی امسال و سال آینده متوسط قیمت نفت حدود 50 دلار در هر بشکه باقی بماند. با تصمیم اوپک به ثابت نگه داشتن تولید کشورهای عضو و با توجه به اینکه ایران مازاد تولید چندانی ندارد، انتظار نمی­رود درآمد نفتی ایران تغییر چندانی بکند. به این ترتیب رشد اقتصادی امسال و سال آینده به رشد در بخشهای دیگر همچون، صنعت، کشاورزی و ساختمان وابسته است. البته اگر عوامل سیاسی غیرقابل پیش بینی به وجود نیاید.

بهاره حیدری مقدم
واحد سرمایه گذاری و آموزش