عنـوان تحلیل : بررسی بنیادی شرکت پتروشیمی مبین (مبین) و بررسی تاثیر تغییرات نرخ ارز بر سودآوری شرکت در سال 97

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/06/12


پتروشیمی مبین

 

پیشتر تحلیل بنیادی سهم بر روی سایت قرار گرفته است و اطلاعات اولیه آن موجود می باشد که برای مطالعه اطلاعات اصلی و اولیه شرکت کلیک نمایید..

 

 

عملکرد شرکت در 3 ماه ابتدایی سال

 

327fd2fمبین3.jpg

 

 

شرکت در سه ماه ابتدایی سال 97 نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته با افزایش سودآوری همراه بوده است. و با رشد 33 درصدی، سود 226 ریالی سال 96 را به 301 ریال در سال 97 تبدیل کرده است.

 

عملکرد شرکت در 5 ماه نخست 97:

 

شرکت در فروردین ماه  3407 میلیارد ریال درآمد کسب کرده است این عدد در اردیبهشت  به 2886 میلیارد ریال رسیده و در خرداد با  یک گزارش خوب 3849  میلیاد ریال و در تیر با یک عملکرد خوب دیگر  4132 میلیارد ریال تحقق درآمد داشته است اما در مرداد ماه به عدد 1201 میلیارد ریال  رسیده است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته با افت 62 درصدی فروش همراه بوده است. باید منتظر گزارش شهریور ماه شرکت بود تا وضعیت فروش شرکت بیشتر مشخص شود.

همچنینی مجموع فروش شرکت براساس عملکرد5 ماهه مبلغ 15,776 میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 1% افت داشته است.

 

c0904daمبین1.jpg

 

مهم ترین محصولات شرکت برق، بخار ،اکسیژن و گاز می باشد که حدود 83 درصد از بودجه سال 96 متعلق به این چهار محصول بوده است. مقدار گاز به فروش رسیده شرکت در 5 ماه نخست سال برابر با 2080 میلیون مترمکعب بوده است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته افت 17 درصدی داشته است.  مقدار فروش برق نیز در این مدت به 971 هزار مگاوات بر ساعت رسیده است که در مقایسه با سال گذشته کاهش 10 درصدی داشته است. در مقابل مقدار بخار به فروش رسیده شرکت در 5 ماهه نخست سال 4334 هزار تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال 96  با رشد 6 درصدی همراه بوده است.

 

ecec6e0مبین2.jpg

 

پیش بینی سود هر سهم سال مالی 97

مفروضات در نظر گرفته شده:

مقدار فروش:

میزان فروش شرکت بر اساس پیش بینی شرکت در نظر گرفته شده است. البته شرکت در برنامه های خود عنوان کرده است که در تلاش برای جذب مشتریان جدید است، اما تا کنون میزان تولیدات و فروش شرکت در مقایسه با سال گذشته تغییر چشمگیری نداشته است.

نرخ خرید مواد:

نرخ دلاری خرید بخار در سه ماهه ابتدای سال 97 برابر با 11دلار بوده است که همین نرخ را برای مابقی سال نیز درنظر گرفته ایم. نرخ کنداکس و آب مصرفی نیز همچون نرخ اعلام شده در صورتهای مالی 3 ماهه در نظر گرفته شده است. نرخ خرید گاز نیز همچون عملکرد سه ماهه شرکت در نظر گرفته شده است.
نرخ دلار نیز برابر با 4200 تومان در نظر گرفته شده است.

نرخ فروش محصولات:

نرخ فروش محصولات و خدمات شرکت برای باقیمانده سال نیز برابر با میانگین نرخ های فروش شرکت در خرداد و تیر در نظر گرفته شده است.

  • نکته مهم در خصوص نرخ فروش گاز ارسالی از سوی شرکت می­باشد. که نرخ این محصول بر اساس نرخ گاز سوخت و خوراک که به عنوان مواداولیه دریافت می­کند به علاوه کارمزد ثابت که مبلغ آن در سالهای اخیر 85 ریال بوده است مشخص می­شود. شایان ذکر است مبلغ این کارمزد در صورتهای سه ماهه شرکت 92 ریال بوده است که باید منتظر بود و دید آیا این روند افزایش نرخ کارمزد دوام دارد و یا اصلاح می­شود. در تحلیل پیش رو با توجه به اینکه شرکت مطلبی در خصوص مبلغ کارمزد منتشر نکرده است، برابر با 85 ریال در نظر گرفته شده است، اما جدول تحلیل حساسیتی تهیه شده است که حساسیت سود هر سهم شرکت را در برابر بالا رفتن مبلغ کارمزد و نرخ دلار به تصویر کشیده است که در انتهای تحلیل آورده شده است.

 

a2e3296مبین4.jpg

 

سود 1148 ریالی با توجه به نرخ دلار 4200 تومانی و مبلغ کارمزد 85 ریالی محاسبه شده است. شایعاتی مبنی بر افزایش مبلغ کارمزد دریافتی شرکت در بازار به گوش می­رسد که در این صورت می تواند بر میزان سود هر سهم شرکت تاثیرگذار باشد.

 

نکات زیر در مورد شرکت قابل توجه می باشد:

 

  • هزینه های مالی شرکت در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. همچنین شرکت اذعان داشته است که با توجه به دریافت بموقع مطالبات تجاری ناشی از فروش این شرکت نیاز به منابع جایگزین تامین مالی وجود ندارد.
  • شرکت به علت قرار گرفتن در منطقه ویژه اقتصادی پارس، به مدت 10 سال ( تا سال 1398) از پرداخت مالیات معاف می­باشد، و مالیات قید شده در جدول فوق به دلیل برخی از فعالیت های غیر عملیاتی مشمول مالیات بوده است.

 

جدول تحلیل حساسیت سهم به نرخ دلار و مبلغ دریافتی بابت گاز:

 

شایان ذکر است که 44 درصد از مبلغ فروش شرکت در سال 96 متعلق به گاز فروشی شرکت بوده است که نرخ آن همانطور که بالاتر ذکر شد به صورت کارمزدی می­باشد و مبلغ آن نیز ثابت می­باشد، بنابراین افزایش نرخ دلار و به طبع آن افزایش نرخ فروش محصولات تاثیری بر روی نرخ فروش گاز ندارد. با توجه به توضیحات داده شد فقط 56 درصد از فروش شرکت از دلار متاثر می­شود و مابقی آن تنها در صورت افزایش مبلغ کارمزد دریافتی، افزایش می یابد.

 

9dcbd5eمبین7.jpg

 

با توجه به حساسیت سود هر سهم به تغییرات نرخ دلار، میتوان دامنه نوسان سود هر سهم شرکت را بین 115 تومان( با دلار 4200 تومان) تا حوالی 200 تومان ( با دلار بالای 8000 تومان ) در نظر گرفت.

بهاره حیدری مقدم

واحد سرمایه گذاری و آموزش