عنـوان تحلیل : بررسی بنیادی پتروشیمی فجر (بفجر) و پیش بینی سود هر سهم سال 97

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/06/20


معرفی شرکت

 تاریخچه تاسیس شرکت پتروشیمی فجر در سال 1377 با هدف تامین یوتیلیتی مورد نیازشرکتهای منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی واقع در بندر امام درسایت 4 تاسیس شد و به عنوان اولین شرکت یوتیلیتی متمرکز در کشور در سال 1381 به بهره برداری رسید، با گسترش شرکت­ها و افزایش اجرای طرح­های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سایت 2 و 3 ، شرکت پتروشیمی فجر به منظور تامین یوتیلیتی طرح­های جدید اقدام به اجرای طرح توسعه فجر در سایت 2 نمود.

در حال حاضر، شرکت پتروشیمی فجر جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس)سهامی عام ) می­باشد. مرکزاصلی شرکت، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در بندرامام خمینی)ره( واقع است .

پیشتر تحلیل سهم بر روی سایت قرار گرفته است و اطلاعات جامع و کاملی از نوع فعالیت و عملکرد شرکت، محصولات و مواد اولیه مورد نیاز آن  به اشتراک گذاشته شده است. برای مشاهد لطفا کلیک کنید.

در ذیل عملکرد شرکت در 5 ماهه نخست سال بررسی می­شود و سود هر سهم شرکت برای سال 97 پیش بینی شده است.

 

عملکرد شرکت در 5 ماهه 97

شرکت در فروردین ماه سال جاری  به  درآمد  1339  میلیارد ریالی رسیده در اردیبهشت کمی کم شد و 1136 میلیارد ریال درآمد داشت که در خرداد این عدد  با رشد به 1365 میلیارد ریال است در تیر ماه این عدد 1366 میلیارد ریال بود و در مرداد ماه با اندک رشد 1486 میلیارد ریال شده است با این حال در 5 ماهه نخست سال 6691  میلیارد ریال فروش داشته که این عدد در دوره مشابه سال 96،  6483   میلیارد ریال بوده و تقریبا عملکرد شرکت مشابه سال گذشته می­باشد.

نرخ های فروش شرکت در سال جاری نسبت به سال گذشته تغییرخاصی نداشته است، حتی در برق کاهشی هم بوده است که البته در گزارش مرداد ماه خود توضیح داده است نرخ فروش برق به شرکت مديريت شبکه به مقدار فروش 177.764 مگاوات بر ساعت به صورت علي الحساب به مبلغ 800.000 ريال براي هر مگاوات بر ساعت در نظر گرفته شده است که به محض قطعي شدن نرخ ، مبلغ فروش اصلاح و در گزارش ماهيانه اعلام خواهد شد.

 

 

80c17b8بفجر4.jpg

c1eae57بفجر5.jpg

 

مقدار فروش شرکت در 5 ماهه منتهی به مرداد ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته بارشد 16 درصدی همراه شده است.

 

مواد اولیه

مواد اولیه مورد نیاز تولید محصولات (انواع آبهای صنعتی) پتروشیمی فجر، آب خام می باشد که از طریق رودخانه کارون  تامین و از سازمان منطقه ویژه اقتصادی خریداری می گردد مبلغ خرید هر متر مکعب آب مصرفی تا پایان سال 1396 به صورت میانگین  12.005 ریال ( 11.000 ریال نرخ مصوب و  1.005 ریال بالاسری و عوارض سازمان) می باشد.همچنین برای تولید محصول برق از گاز طبیعی استفاده می شود که توسط شرکت ملی گاز ایران تامین و از طریق سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی(ره) خریداری می گردد. گاز مصرفی مهم ترین ماده اولیه شرکت است که 78 %از مبلغ مواد اولیه را تشکیل می دهد.  نرخ خرید هر متر مکعب گاز تا پایان سال 1396 مبلغ 1.320ریال و با احتساب بالاسری و سایر عوارض مبلغ 1.534 ریال محاسبه می شود.

نرخ فروش

 محصولات شرکت پتروشیمی فجر بر اساس آخرین نرخهای مورد تایئد و ابلاغی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران NPC می باشد. طبق آخرین نرخهای ابلاغ شده در سال 1393 صورتحسابهای فروش، ماهیانه صادر و به مشتریان ارسال میگردد. مهترین عوامل موثر در محاسبه نرخ فروش محصولات عبارتند از  افزایش نرخ مواد اولیه(آب خام) و سربار تولید (گازمصرفی) و همچنین افزایش نرخ تورم اعلامی توسط دولت می­باشد از طرف دیگر شرکت پتروشیمی فجر تنها تولید کننده یوتیلیتی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) می باشد ، محصولات یوتیلیتی تولید شده در زنجیره تولید دیگر مجتمع­های فعال در منطقه مورد استفاده و در بهای تمام شده محصولات آنها موثر می باشد. در طی سالهای 94و 95 با توجه به عدم افزایش قابل ملاحظه نرخ آب و گاز مصرفی  توسط دولت که  به ترتیب معادل 9 درصد و 41 درصد و در مجموع  50 درصد از  کل بهای تمام شده محصولات تولیدی را تشکیل می دهند، همچنین پائین بودن نرخ تورم اعلام شده توسط دولت، شرکت امکان افزایش نرخ فروش محصولات خود را نداشته است در طی سال 96 نرخ خرید آب مصرفی از مبلغ میانگین 10.117 ریال به 12.005 ریال معادل 18 درصد افزایش یافته است، نرخ خرید آب خام در سال 1397 بر اساس آخرین نرخ ابلاغی از طرف سازمان منطقه ویژه اقتصادی برای هر متر مکعب مبلغ 14.686 ریال (شامل 13.000 ریال نرخ مصوب و 1.686 ریال بالاسری و عوارض) می­باشد، همچنین نرخ خرید گاز مصرفی (هزینه انرژی سربار تولید) برای هر متر مکعب 1.505 ریال ( شامل نرخ مصوب 1.320 ریال و 185 ریال بالاسری و سایر عوارض) پیش بینی شده است، نرخ خرید گاز به صورت میانگین برای هر متر مکعب 1.320 ریال و با احتساب بالاسری سازمان و سایر عوارض مبلغ 1.534 ریال برای هر متر مکعب بدون تغییر نسبت به  سال قبل محاسبه شده است که با توجه به شرایط موجود و با توجه به تورم اتفاق افتاده در چند ماه ابتدایی سال و همچنین افزایش نرخ دلار انتظار می­رود که مدیریت شرکت درخواست تجدید نظر در محاسبه فروش محصولات را در دستور کار خود قرار خواهد دهد.

پیش بینی سود هر سهم سال مالی  97

مفروضات در نظر گرفته شده:

مقدار تولید و فروش

پیش بینی مقدار تولید و فروش شرکت بر اساس نسبت مقدار تولید به ظرفیت اسمی و همچنین نسبت فروش به تولید طی سالهای گذشته به شرح جدول ذیل در نظر گرفته شده است.

 

b1b3ae5بفجر1.jpg

 

9fafc83بفجر2.jpg

 

نرخ فروش

نرخ های فروش محصولات در سال 97 تقریبا برابر با میانگین سه ماهه نخست سال در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ فروش برق نیز برابر با میانگین 96 در نظر گرفته شده است زیرا نرخ فروش برق در سال 97 به صورت علی الحساب و پایینتر از سال پیش بوده است. زیرا نرخ­های فروش فجر دستوری بوده و بر اساس ابلاغیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران اعمال می­گردد. البته شرکت در آخرین پیش­بینی سود خود عنوان کرده است که در صورت تغییر با اهمیت در عوامل محاسبه بهای تمام شده محصولات در آینده، مدیریت شرکت درخواست تجدید نظر در محاسبه فروش محصولات را در دستور کار خود قرار خواهد داد.  

نرخ مواد اولیه

بر اساس آخرین پیش بینی شرکت نرخ خرید آب خام برای سه ماهه اول سال 1397 بر اساس اخرین نرخ ابلاغی از طرف سازمان منطقه ویژه اقتصادی برای هر متر مکعب مبلغ 14.686 ریال (شامل 13.000 ریال نرخ مصوب و 1.686 ریال بالاسری و عوارض) می باشدکه نسبت به نرخ سال قبل 22% افزایش خواهد داشت. که همین نرخ را برای کل سال تعمیم داده ایم.

نرخ خرید گاز مصرفی (هزینه انرژی سربار تولید) برای هر متر مکعب 1.505 ریال ( شامل نرخ مصوب 1.320 ریال و 185 ریال بالاسری و سایر عوارض) پیش بینی شده است که نسبت به  نرخ سال قبل 2%  کاهش پیدا کرده است که ناشی ازکاهش  مبلغ آبونمان و سایر عوارض گاز می­باشد. خرید آب و گاز مصرفی براساس پول رایج کشور و تماما از داخل کشور تامین می­گردد.

با توجه به افزایش هزینه های حقوق و دستمزد در سال آتی (1397) پیش بینی هزینه های اداری و تشکیلاتی در سال 1397 نسبت به سال 1396  بر اساس دستور العمل ابلاغی تهیه بودجه سال 1397  معادل( 14% )  افزایش داده شده است.

نکته مهم

نکته مهم در پیش بینی سود و زیان هر سهم شرکت بدهی­های ارزی شرکت می­باشد. در آخرین پیش بینی، شرکت بیان کرده است که تصمیمی برای دریافت تسهیلات جدید ندارد. مانده تسهیلات موجود در پایان سال مالی 97 تنها مربوط به مانده تسهیلات ارزی دریافتی از صندوق ذخیره ارزی به عاملیت بانک ملت معادل 55.770 هزاریورو می­باشد. که نرخ تسعیر آن در صورتهای مالی شرکت 49.127 ریال در نظر گرفته شده است که در این تحلیل با توجه به معاملات موجود در سامانه نیمایی، نرخ تسعیر ارز برابر با 100.000 ریال در نظر گرفته شده است.

 

6665560بفجر3.jpg

 

نتیجه گیری نهایی:

مهمترین عامل در حال حاظر در تعیین سود هر سهم شرکت بدهی های ارزی شرکت و نرخ تسعیر آن که هر تغییری در آن همچون میزان بدهی که تسویه شود و همچنین نرخ یورو موجود برای تسعیر آن می­تواند سود برآوردی شرکت را تغییر دهد،  همچنین نرخ تورم موجود و تاثیر آن بر نرخ فروش محصولات نیز می­تواند تاثیر به سزایی بر سود سال 97 داشته باشد. با توجه با شرایط فعلی  و نرخ های دستوری موجود، سود هر سهم شرکت 1054 ریال پیش بینی شده است که بسیار محتاطانه می باشد. اما با توجه به افزایش نرخ دلار و همچنین افزایش نرخ تورم، انتطار درخواست افزایش نرخ های فروش به شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران می­رود. که درصورت مساعدت این شرکت می­توان انتظار رشد سود هر سهم شرکت را به بالای 200 تومان داشت.

 

در جدول زیر میزان اثربخشی سود هر سهم شرکت را به ازا هر5 درصد تغییر در مبلغ فروش شرکت نشان می دهد.

 

3d8e19eبفجر9.jpg