عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی شرکت فولاد خراسان (فخاس) بررسی عملکرد شرکت در سال 96 و پیش بینی سود هر سهم در سال 97

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/07/16


 

 

 

1- معرفی شرکت فولاد خراسان

شرکت فولاد خراسان یکی از شرکت های بزرگ فولاد سازی کشور است که انواع میلگرد (محصولات سبک ساختمانی )، شمش وآهن اسفنجی را تولید می کند. این شرکت در سال 6831 دربورس اوراق بهادار ایران پذیرش شد. مجتمع فولاد خراسان در منطقه ای به مساحت 6011 هکتار واقع در 61 کیلومتری شمالغرب شهرستان نیشابور توسط شرکت کوبه استیل ژاپن در سال 6813 احداث گردیده است .

موضوع فعالیت اصلی شرکت طبق ماده 2 اساسنامه عبارت است از :

1. ایجاد و تاسیس کارخانجات فولاد سازی و نورد مفتول و مقاطع فولادی و صنایع وابسته و بهره برداری و توسعه آن .

2. واردات و تهیه ماشین آلات و مواد اولیه مورد نیاز و صادرات فرآورده ها و تولیدات

3.  ایجاد شرکت و یا مشارکت با شرکتها با سرمایه مشترك که با موضوع و فعالیت شرکت ارتباط داشته باشد.

4.  انجام کلیه عملیات تجاری اعم از خرید و فروش و معاملات پایاپای در قالب مقررات و قوانین جمهوری اسلامی ایران با شخصیتهای حقوقی و حقیقی داخلی و خارجی در جهت انجام و گسترش اهداف شرکت.

5.  ایجاد مراکز پژو هشهای فنی، اقتصادی و کاربردی به منظور توسعه و استفاده از روشهای جدید در بالا بردن سطح تولیدات و کیفیت آنها

6. انجام سایر اموری که به نحوی از انحاء به پیشبرد اهداف و مقاصد شرکت کمک کند می باشد.

 

2- ترکیب سهامداران

 

280d367fek8.jpg

 

 3- ترکیب مبلغ فروش

 

59c1170fek9.jpg

 

مهم ترین محصول شرکت، محصولات سبک ساختمانی(انواع میلگرد و تیرآهن و ...)  است که 93 درصد ترکیب مبلغ فروش را به خود اختصاص داده است.

3- عملکرد شرکت در 6ماهه 97

شرکت در شهریور ماه موفق به فروش 95 میلیارد تومان از انواع محصولات خود شده است این عدد در مرداد ماه برابر با 156 میلیارد تومان بوده است که این کاهش مبلغ فروش بیشتر به خاطر کاهش فروش در گندله در ماه جاری بوده است. مجموع فروش شرکت در 6 ماه نخست سال ماه به 1092 میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته رشد 45 درصدی داشته است.

در نمودار زیر مبلغ فروش شرکت به صورت ماهانه نمایش داده شده است.

 

d47f664fek1.jpg

 

در نمودار زیر مقدار فروش شرکت به صورت ماهانه نمایش داده شده است.

مقدار فروش شرکت در شهریور ماه 29 هزار تن بوده است که این عدد در مرداد برابر با 74 هزار تن بوده است. مجموع مقدار فروش شرکت در نیمه نخست سال به 467 هزار تن رسیده است که این عدد در سال 96، 567 هزار تن بوده است. در مجموع از منظر مقداری شاهد کاهش مقدار فروش در شرکت بوده ایم.

 

2da924ffek2.jpg

 

در نمودار زیر روند نرخ های فروش ماهانه شرکت در سال مالی 97  و مقایسه آن با سال 96 نمایش داده شده است.
نرخ فروش محصولات ساختمانی و شمش شرکت در شهریور ماه در مقایسه با ماه گذشته رشد 15 و 13 درصدی داشته است.

 

8885e4afek3.jpg

 

aae9e1ffek4.jpg

 

4- صورت سود و زیان شرکت

 

e40568ffek5.jpg

 

شرکت در سه ماهه نخست سال 97 موفق به ساختن سود 94 ریالی شده است. که با احتساب افزایش سرمایه شرکت، نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد سه برابری داشته است.

 

5-مفروضات تحلیلی برآورد سود سال 96

 

مقدار فروش:

مقدار فروش برابر با پیش بینی خود شرکت در نظر گرفته شده است. کل مقدار فروش شرکت در سال 96برابر با 1.141 هزار تن بوده است که شرکت در آخرین گزارش تفسیری خود با رشد 7 درصدی این عدد، مقدار فروش خود را  در سال 97 برابر با 1.215 هزار پیش بینی کرده است. همچنین مجموع فروش صادراتی شرکت در سال 96 حدودا 11 درصد بوده است، این در حالی است که در سال 97 این مقدار رو افزایش داده و تا 34 درصد پیش بینی کرده است.

نرخ فروش:

نرخ فروش محصولات در 6 ماه دوم سال بر اساس شمش 3300 تومانی در نظر گرفته شده است.

نرخ مواد اولیه:

نرخ مواد اولیه نیز بر اساس شمش 3300 تومانی در نظر گرفته شده است. شایان ذکر است که شرکت در 6 ماهه نخست سال بیش از فروش خود تولید کرده است و برای فروش نیمه دوم سال موجودی از پیش تولید شده دارد.

سربار:

میزان سربار نسبت به سال گذشته بیش از 2 برابر پیش بینی شده است که بخشی از آن را می توان به دلیل افزایش قیمت الکترود مصرفی شرکت در نظر گرفت.

 

be5c6b1fek6.jpg

 

همانطور که در صورت سود و زیان بالا مشاهده می کنید سود برآوردی هر سهم با توجه به مفروضات در نظر گرفته شده بالا برابر با 989 ریال پیش بینی شده است. که در صورت افزایش نرخ فروش شمش و یا نرخ دلار می­تواند تا حوالی 1250 ریال نیز پیش رود.

اما نکته حائز اهمیت در خصوص مقدار فروش شرکت می­باشد که در 6 ماهه نخست سال مقدار فروش شرکت نسبت به سال گذشته با کاهش همراه بوده است. اگر مقدار فروش شرکت در 6 ماهه دوم سال همچون نیمه نخست سال باشد و نتواند از نظر مقدار پیشرفتی در فروش خود داشته باشد، سود هر سهم شرکت حوالی 500 ریال پیش بینی می ­شود.

 باید منتظر گزارش آبان ماه شرکت ماند تا وضعیت مقداری فروش شرکت  بیشتر مشخص شود.

 

جدول تحلیل حساسیت سود هر سهم شرکت به نرخ شمش

 

7b9282afek7.jpg

بهاره حیدری مقدم

واحد سرمایه گذاری و آموزش