عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی شرکت ملی مس ایران (فملی) بررسی عملکرد شرکت در نیمه نخست سال و پیش بینی سود هر سهم در انتهای سال 97

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/07/22


1- موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه "اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن مس ایران، تولید، توزیع و فروش محصولات پر عیار شده سنگ مس و فلز مس، توزیع و فروش محصولات اعم از داخلی و خارجی، مشارکت و جلب مشارکت در طرح های سرمایه گذاری مربوط به صنایع مس و انجام کلیه عملیات و معاملات مالی، تجاری، صنعتی، معدنی و خدماتی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به تمام یا هر یک از موضوعات مشروحه فوق اعم از داخلی یا خارجی مربوط باشد" است.

بازار اصلی فروش داخلی شرکت ملی صنایع مس ایران بورس فلزات م یباشد و بازار فروش خارجی صادرات به کشورهاي اروپایی و چین می باشد و همچنین درخصوص وضعیت رقابت داخلی شرکت فاقد رقیب می باشد.

 

محصولات و خدمات اصلی، فرآیندهاي تجاري و روش هاي توزیع شرکت:

محصولات معدن : سنگ سولفور

محصولات کارخانجات تغلیظ : کنسانتره مس - کنسانتره مولیبدن

محصولات کارخانجات ذوب: آند مسی و ته پاتیل

محصولات کارخانجات پالایشگاه : کاتد مسی کنسانتره طلا و نقره

محصولات ریختگري: مفتول  اسلب بیلت

در رابطه با فرایندهاي تجاري با توجه به فعالیت شرکت در زمینه تولید محصولات مسی ، شرکت محصولات تولیدي خود را در داخل از طریق بورس کالا در چارچوب استراتژي تامین مصرف کنندگان داخل و رضایت مشتریان و در خارج از طریق انعقاد قرارداد با شرکتهاي خارجی به فروش می رساند.

2- بررسی تولیدات شرکت

 

تولیدات شرکت شامل کنسانتره مس، کاتد، مفتول و... می باشد 97 درصد از وزن مقدار تولید را سنگ سولفور تشكیل میدهد، البته همانطور که از فرایند تولید مشخص می­باشد سنگ سولفور به کنسانتره و سپس به کاتد و در نهایت به مفتول ، بیلت و اسلب تبدیل می شود. کاتد و کنسانتره مس در سال 96 به ترتیب 46 و 38 درصد از درآمد فروش شرکت را به خود اختصاص داده اند.

 

پیشتر تحلیل سهم بر روی سایت کار گزاری قرار داده شده است و اطلاعات اولیه آن نیز کامل مورد بررسی قرار گرفته شده است که برای مطالعه آن اینجا کلیک کنید.

3- عملکرد شرکت در6 ماهه سال مالی 96

 

شرکت در شهریور ماه به فروش 460 میلیارد تومان دست یافته است. مبلغ فروش شرکت در مرداد ماه برابر با 495 میلیارد تومان بوده است.مجموع فروش شرکت در نیمه نخست سال 4397 میلیارد تومان شده است که در مقایسه با سال گذشته که 3145 میلیارد تومان بوده است 40 درصد رشد داشته است. نکته مهم گزارش شرکت در شهریور ماه حاکی از این است که صادرات شرکت در شهریور به  صفر نزدیک شده است . نکته بد این است که در مرداد هم خیلی خاص نبوده است.

 

f90d5b3فملی2.jpg

 

مقدار فروش شرکت در ماه مذکور 20 هزار تن بوده است که این عدد در مرداد ماه 99 هزار تن بوده است. که نشان از افت شدید فروش شرکت دارد. مجموع فروش شرکت در نیمه نخست سال برابر با 527 هزار تن بوده است که در مقایسه با سال گذشته افت 20 درصدی داشته است.

 

0b3eb62فملی3.jpg

 

نرخ های فروش شرکت در شهریور ماه نسبت به مرداد با رشد خوبی همراه بوده است. نرخ کاتد در اسفند  33هزار، در فروردین 34 هزار، در اردیبهشت این عدد به 29هزار افت کرد و در خرداد و تیر به 31 هزار  رسیده است کاتد در مرداد ماه با نرخ 29 هزار معامله شده است که این نرخ در شهریور به 43 هزار رسیده است که رشد 46 درصدی را نشان می دهد. اسلب نیز با رشد 45 درصدی همراه بوده است.

 

5d28debفملی4.jpg

 

5- مفروضات تحلیلی برآورد سود سال 97

 

مقدار تولید و فروش شرکت برابر با پیش بینی خود شرکت در نظر گرفته شده است. مقدار تولید و فروش سنگ سولفور بر اساس پیش بینی خود شرکت در نظر گرفته شده است. نسبت تبدیل سنگ سولفور به کنسانتره نیز با توجه به روند سالهای پیش برابر با 44.2 درصد در نظر گرفته شده است.

 

1947f81فملی5.jpg

 

نکته مهمی در خصوص فروش کنسانتره مس وجود دارد که در گزارشات ماهانه شرکت خودنمایی می کند و آن عدم فروش صادراتی آن می باشد. به نظر می رسد که شرکت در فروش صادراتی به مشکل برخورده است.زیرا در مرداد و شهریور فروش کنسانتره شرکت به صفر تمایل داشته است. در پیش بینی خود شرکت مقدار فروش کنسانتره مس را برای کل سال 378 هزار تن پیش بینی کرده است که در شش ماهه تنها موفق به فروش 85 هزار تن از آن شده است.

قیمت فروش کنسانتره مس شرکت که تماما صادراتی می باشد نیز ضریبی از نرخ فروش کاتد مس صادراتی می باشد که در این تحلیل برابر با 0.2 در نظر گرفته شده است.

نرخ جهانی کاتد مس نیز در یک ماه اخیر بین 6000 تا 6280 دلار در نوسان بوده است. خود شرکت نیز در گزارش شش ماهه خود نیز نرخ مس را 6300 دلار دیده است.با توجه به نوسانات شدید قیمت مس، قیمت آن را مطابق با پیش بینی خود شرکت 6300 دلار در نظر گرفته ایم.

نرخ دلار آزاد نیز برابر با 8000 تومان در نظر گرفته شده است.

 

225a365فملی1.jpg

 

همانطور که در جدول بالا مشاهد مینمایید در صورت فروش کامل محصولات و عدم مشکل در فروش صادراتی شرکت و عدم افت قیمت مس جهانی می­توان سود 1238 ریالی را برای هر سهم متصور شد که این سود خوشبینانه می­باشد. در صورتیکه مشکل فروش صادراتی شرکت همچنان ادامه داشته باشد و مقدار فروش شرکت با کاهش همراه باشد سود هر سهم شرکت را می تواند 1100 ریال متصور شد که خیلی هم دور از انتظار نمی باشد. بنابراین می توان بازه سود 110 تا 120 تومانی را برای هر سهم متصور شد. در ضمن در صورت رشد هر 100 دلار در نرخ مس جهانی سود هر سهم شرکت می تواند رشد 28 ریالی داشته باشد.

 

بهاره حیدری مقدم

واحد سرمایه گذاری و آموزش