عنـوان تحلیل : گزارش نشست خبری سنگ آهن گهر زمین

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/08/14


نشست خبری یک دیدار یک عرضه با هدف معرفی شرکت سنگ آهن گهر زمین در روز دوشنبه 14/8/97 در سالن اجتماعات شرکت فرابورس برگزار گردید. در این جلسه مدیرعامل، قائم مقام، معاون مالی و بازرگانی سنگ آهن گهر زمین، مدیرعامل کارگزاری بانک سپه به عنوان کارگزار عرضه کننده، مدیر گروه سرمایه گذاری امید و برخی فعالان بازار سرمایه حضور داشتند.

علي‌اكبرپورياني مديرعامل گهر زمین در خصوص عملکرد سنگ آهن گهر زمین و تاریخچه فعالیت آن بیان نمودند: شرکت سنگ آهن گهر زمین در تاریخ 17 مهرماه 97 در بازار دوم فرابورس پذیرفته شده است و در تاریخ 12 ابان ماه 97 نماد آن به عنوان نخستین شرکت در گروه استخراج کانه های فلزی در بازار اصلی فرابورس درج گردیده است.

سهامداران عمده شرکت شامل گل گهر با مالیکت 30 درصدی، وامید با 27.5 درصد، وغدیر با 22.5 درصد و ومعادن با مالکیت 20 درصدی هستند. از سال 83 سنگ آهن گهر زمین با هدف تولید 10 میلیون تن گندله و 10 میلیون تن کنسانتره تاسیس گردید اما به دلیل مشکلات مالی و توقیف تجهیزات فرآوری در مبادی ورودی به کشور متوقف گردید و در سال 95 با حل مشکلات شروع به تولید نمود. ذخیره زمین شناسی 643 میلیون تن می باشد که یک سوم از آن به صورت روباز و مابقی به صورت زیرزمینی استخراج می گردد. با توجه به دستيابي به سيستم‌هاي نوين و تجهیزات پیشرفته مي‌توانيم به جاي استخراج روباز ٢٤٠ ميليون تن ماده معدني ٥٠٠ ميليون تن استخراج داشته باشيم. مزایای معدن سنگ آهن گهر زمین ابعاد آن می باشد که محدود است و مساحت آن 2 کیلومتر در 3 کیلومتر است. از دیگر ویژگی های آن دارا بودن کمترین مقدار عناصر مزاحم مانند فسفر و گوگرد در ذخیره معدن می باشد.

در حال حاضر 2 خط از 5 خط کنسانتره در حال فعالیت هستند و ظرفیت بخش سنگ شکن 15 میلیون تن می باشد. میانگین عیار سنگ آهن معدن سنگ آهن گهر زمین ۵۱ تا ۵۳ درصد است.در سال مالی 96 به میزان 16.5 میلیون تن سنگ آهن استخراج نموده و در سال خورشیدی 96 به میزان 18 میلیون تن سنگ آهن استخراج نموده و توانسته رتبه اول را در کشور کسب نماید. در سال گذشته به دلیل نیاز به ارز برای تامین مالی پروژه ها مبادرت به صادرات بخشی از کنسانتره نموده است.

وی در خصوص خط تولید گندله و خط 3 کنسانتره بیان نمودند که خط تولید گندله 86 درصد پیشرفت داشته است و پیش بینی می شود که تا پایان خردادماه به بهره برداری و تولید برسد. بر اساس قرارداد اولیه 26 ماه زمان برای اتمام خط تولید گندله نیاز بوده است اما حداکثر 19 تا 20 به اتمام می رسد. شرکت اتوتک آلمان تجهیزات این پروژه را تامین‌ کرده و تمامی تجهیزات از این شرکت خریداری و در سایت کارخانه مستقر شده است و مبالغ ارزی این تجهیزات با استفاده از ارز حاصل از صادرات کارخانه به طور کامل پرداخت شده است. در خصوص خط تولید کنسانتره عنوان گردید که تا نیمه اول سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. در حال حاضر پیشرفت فیزیکی پروژه 23 درصد می باشد.

تامین مالی پروژه ها به طور کامل انجام شده است و در سال مالی قبل به دلیل تعهدات ارزی بخش خارجی پروژ ها اقدام به صادرات کنسانتره نموده است. در خصوص تحریم ها در بخش اجرای پروژه ها به دلیل بومی سازی کنسانتره و بخش خردایش مشکلاتی متوجه شرکت نخواهد بود. در صنعت گندله‌سازی هم تلاش بر بومی سازی است.در بخش بازرگانی و فروش نیز به دلیل تقاضای زیاد در داخل، تنها در صورت نیاز به ارزآوری و بالا تربودن نرخ های صادراتی، شرکت اقدام به صادرات خواهد نمود. در سال گذشته شرکت های مقصد شامل هند، عمان و چین بوده اند.

این شرکت در سال ۹۶ رتبه اول در عملیات معدن‌کاری را کسب کرد. در کل از آغاز به کار این مجموعه ۳۵۵ میلیون تن عملیات معدن‌کاری انجام شده که از این میزان ۴۴ میلیون تن مربوط به استخراج سنگ آهن بوده است.یعنی از هر ۸میلیون تن عملیات معدن‌کاری، ۱میلیون تن سنگ‌آهن استخراج شده است که تلاش بر این است که این نسبت به ۵ به ۱ کاهش یابد.

 گهر زمين برنامه داشت تا پس از افزايش سرمايه عرضه اوليه صورت گیرد، برنامه افزايش سرمايه براي مجموعه وجود دارد و پس از اخذ مجوز هاي لازم، سرمايه شركت به ٢٥٠٠ ميليارد تومان خواهد رسيد.

در خصوص تامین آب گندله سازی، شرکت در پروژه انتقال آب از خلیج فارس ۱۰ درصد با شرکت گل گهر شریک می باشد که سبب کاهش بهای تمام شده در بخش مصرف آب خواهد شد. شرکت در حال حاضر از آب سد سیرجان استفاده می نماید که 150 لیتر آب در ثانیه استفاده می کند. همچنین 6 حلقه چاه در مجاورت معدن خریداری نموده است. پروژه بازیافت پساب فاضلاب سیرجان نیز در دستور کار قرار دارد.

شرکت در حال حاضر تسهیلات بانکی قابل توجهی ندارد و در صورت نیاز تنها از صندوق توسعه ملی وام خواهد گرفت.

ضریب تبدیل سنگ آهن به کنسانتره آهن 1.43 می باشد که در گهر زمین 1.2 می باشد. در خصوص نرخ گذاری محصولات با توجه به حق انتفاع 22 درصدی، بر اساس 17 درصد شمش فولاد در داخل به فروش می رسد و در بخش صادرات با توجه به قیمت های مجله plats به فروش می رسد.

این شرکت در ۶ ماهه نخست سال مالی منتهی به آذرماه 97 مبلغ ۳۳۷ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده که نسبت به رقم ۱۲۱ ریال مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۷۹ درصدی داشته است.همچنین کگهر سال مالی گذشته را با تحقق 448 ریال سود برای هر سهم به اتمام است.

زهرا صداقت

واحد سرمایه گذاری و آموزش