عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی پتروشیمی قائد بصیر (شبصیر) بررسی عملکرد شرکت در شش ماهه نخست سال 97 و پیش بینی سود هر سهم در پایان سال 97

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/08/22


1-معرفی شرکت

 

عمليات اجرايي طرح ايجاد کارخانه توليد مواد ABS با انعقاد یک قرارداد EPC با یک شرکت تایوانی بنام CTCI که شرکت KUMHO کره جنوبی ارایه دهنده دانش فنی تولیدات آن بود در بهمن ماه 1382 راه انداری گردید. عملاً از نيمه دوم سال 1383 بهره برداری تجاری از مجتمع توليد مواد ABS آغاز گردید. پروانه بهره برداری شرکت برای توليد سالانه سی هزار تن مواد ABS از وزارت صنايع و معادن اخذ شده است. با توسعه واحد توليدی و توفیق شرکت در تولید محصول جديد پلي استايرن, پروانه مذکور برای توليد سالانه سی هزار تن مواد ABS و شش هزار تن محصول پلی استايرن تغيير يافته و از اداره کل صنعت، معدن و تجارت اصفهان اخذ شده است.

 

1- 1موضوع شركت

 • توليد فرو ش انواع موصولات پليمري، شيميايي، پترو تيميايي .
 • ايجاد شعب در داخل و خارج از کشور و اخذ نمايندگيهاي مجاز از داخل و خارج از کشور مرتبط با موضوع فعاليت
 • شرکت .
 • واردات و صادرات هر نوع کالا مرتبط با موضوع فعاليت شرکت
 • مشارکت تدر ساير شرکتها از طريق تاسيس يا تعهد سهام شرکتهای جديد و خريد يا تعهد سهام شرکتهای موجود.
 • احداثو  تشكيل هرگونه کارخانه در زمينه توليد محصولات شیمیایی و  پتروشیمی .
 • بطور کلیشرکت مي تواند به کلیه عمليات و معاملات مالي و  تجاري و صنعتي که بطرق مستقيم يا غيرمستقيم به تمام
 • يا هريك از موضوعات مشرو حه فوق مربوط باشد، مبادرت نمايد .

 

1-2سرمایه شرکت:

سرمایه ی شرکت در ابتدای فعالیت ۵ میلیارد ریال بوده است و با دو مرحله افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده به ۳۳۰ میلیارد ریال رسیده است.  این شرکت برنامه دارد تا سرمایه ی خود را از محل آورده نقدی سهامداران به منظور اجرای طرح توسعه ی خود را ۵۰% افزایش دهد.

 

1-3ترکیب سهامداران


سهامدار عمده­ی پتروشیمی قائد بصیر ستاد اجرایی فرمان امام بوده است که در تاریخ 15/08/1397 10% از سهام شرکت معادل 33 میلیون سهم را در بازار دوم فرابورس عرضه کرد.

 

aa810171.jpg

-2معرفی محصولات شركت

محصولات توليدی شرکت ,مواد کوپلیمر ABS بوده که در دسته پلاستیک ها قرار میگیرد. مواد پلاستیک ABS  مرکب از سه ماده اصلی  زیر میباشد:

 1. اکريلونيتريل
 2. بوتادین
 3. استایرن مونمر

بر اساس داده های جدول زير ميزان توليد محصولات درشرکت پتروشیمی قائد بصیر در سال های گذشته دارای فراز و نشیب هایی نسبی بوده است اما در چند سال اخيرروند رو به رشد بی سابقه ای  در اين زمينه رخ داده است به نحوی که میزان تولید در سال 1396 بیشترین میزان تولید از ابتدای بهره برداری شرکت بوده است و در حدود 6.5 درصد  بیش از سال گذشته است.

39ddc042.jpg

 

26e7e1d3.jpg

 

-3میزان فروش به تفکیک واردات و صادرات

همانطور که در جدول پایین نمایش داده شده است میزان فروش صادراتی شرکت تنها در سال ابتدایی تاسیس بالا بوده است و پس از آن به تدریج کاهش یافته است و در سالهای 90 تا 92 این حجم کاهش بیشتری داشته است به طوریکه در سال 92 میزان فروش صادراتی شرکت به صفر رسیده است. در سال 96 شرکت تلاش کرده است که میزان فروش صادراتی خود را افزایش دهد و به فروش 10 درصدی دست یافتهاست.

 

249a3dd4.jpg

 

 

f643c845.jpg

 

-5عملکرد شش ماهه شرکت در سال 97

مقدار فروش شرکت در نیمه نخست سال برابر با 20 هزار تن بوده است که از این مقدار، 17 هزار تن آن داخلی و 3 هزار تن دیگر صادراتی بوده است. مقدار فروش شرکت نسبت به مدت مشاب سال گذشته با افت 2 درصدی همراه بوده است. اما سهم فروش صادراتی شرکت در 6 ماهه تنخست 97 نسبت به سال 96 بیشتر شده است. به گونه ای که امسال سهم فروش صادارتی از کل فروش 15 درصد بوده است اما این عدد در سال گذشته برابر با 8 درصد بوده است.

شرکت در دوره­ی شش ماهه منتهی به 31 شهریور 97 با سرمایه­ی 330 میلیارد ریال سود هر سهم خود را 685 ریال اعلام نموده است که نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته رشدی 128% داشته است.

 

4708c4e6.jpg

 

-6مفروضات در نظر گرفته شده:

-6-1میزان تولید و فروش:

شرکت در گزارش تفسیری خود میزان فروش شرکت را در سال جاری 37 هزار تن پیش بینی کرده است که نسبت به سال گذشته کمتر می باشد. در تحلیل پیش رو دو سناریو در نظر گرفته شده است.

سناریو اول،  میزان فروش شرکت برابر با پیش بینی خود شرکت در نظر گرفته شده است.

 

9913aac7.jpg

 

اما در سناریو دوم فرض بر این قرار گرفته شده است که فروش شرکت در نیمه دوم سال برابر با نیمه نخست آن باشد و میزان فروش کل شرکت به 40 هزار تن ( نزدیک به میزان فروش شرکت در سال 96) نزدیک شود.

-6-2نرخ فروش داخلی شرکت بر اساس آخرین نرخ های فروش در بورس کالا و همچنین با دلار 8000 تومانی در نظر گرفته شده است. نرخ فروش خارجی نیز با احتساب نرخ دلاری فروش محصولات در ماه های قبل و با توجه به دلار 8000 تومان در نظر گرفته شده است. شایان ذکر است که نرخ فروش محصولات با قیمت نفت در ارتباط مستقیم می­باشد و کاهش یا افزایش در نرخ جهانی نفت باعث کاهش یا افزایش در نرخ فروش محصولات می­شود. در سناریو اول با توجه به اینکه در حال حاظر روند قیمتی نفت صعودی پیش بینی نمی­شود نرخ دلاری محصولات نیز همچون آخرین معاملات بورس کالا و با کمی کاهش نسبت به شش ماهه نخست سال در نظر گرفته شده است. در سناریو دوم کهخوشبینانه تر می باشد نرخ دلاری فروش محصولات برابر با نیمه نخست سال در نظر گرفته شده است.

-6-3مواد اولیه اصلی مورد نیاز شرکت 3 ماده می­باشند که فقط یکی از آنها از خارج از کشور تهیه می­شود اما به علت ماهیت مصرف دوگانه آن، جزو مواد تحریمی می باشد که با توجه به تحریمهای جدید امریکا، پیش بینی می­شود شرکت در آینده برای تهیه آن با مشکل مواجه شود.

-6-4نرخ خرید مواد اولیه داخلی که عمدتا از پتروشیمی­های پارس، تبریز،امیر کبیر و جم تهیه می­شود و بخش عمده آن نیز از طریق بورس کالا خریداری می­شود، با توجه به آخرین قیمتهای معامله شده در بورس کالا در نظر گرفته شده است.

 

 

5be14db8.jpg

 

همانطور که در صورت سود و زیان بالا مشاهده می­کنید، با توجه به مفروضات در نظر گرفته شده سود هر سهم شرکت در سال جاری در سناریو اول برابر با 1290 ریال به دست آمده است اما در سناریو دوم که هم از نظر مقداری و هم از نظر نرخ فروش خوشبینانه تر از سناریو اول می­باشد سود هر سهم شرکت برابر با 2381 ریال به دست آمده است. در کل می توان کف سود هر سهم شرکت را با فرض عدم تغییر محسوس در شرایط موجود 130 تومان در نظر گرفت و همچنین در بهترین حالت نیز می توان گفت که  سود هر سهم شرکت می تواند تا 240 تومان رشد داشته باشد.

بهاره حیدری مقدم

واحد سرمایه گذاری و آموزش