عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی پتروشیمی پردیس(شپدیس)

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/10/17


کلیاتی از شرکت پتروشیمی پردیس

شرکت در ابتدا با نام پتروشیمی اوره و امونیاک غدیر در سال 1383 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس گردید و در سال 1387 نام شرکت به پتروشیمی پردیس تغییر یافت و در تاریخ 1390/08/11 در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته گردید.

 

مرور کلی بر جایگاه شرکت در صنعت

شرکت پتروشیمی پردیس با تولید سالانه 3.225.000 تن اوره و 2.040.000 آمونیاک، بزرگترین تولید کننده اوره و آمونیاک در سطح کشور است که حجم بالای تولیدات و فن آوری برتر، هماهنگی با استانداردهای فنی و زیست محیطی به روز، سهولت دسترسی به خوراک گاز طبیعی، خطوط حمل و نقل دریایی و برخورداری از تاسیسات ذخیره سازی محصولات و اسکله بارگیری اختصاصی برای صادرات محصولات، قرار گرفتن در کنار دریا از جمله مهم ترین مزیت ها و ویژگی های این شرکت بوده که چشم انداز روشنی را برای جایگاه این شرکت در بازارهای داخلی و بین المللی ترسیم می نماید.

 

ظرفیت اسمی تولید اوره در پتروشیمی پردیس و رقبا

بیان ریسک های عمده شرکت

وضعیت فعلی کشور از نظر تحریم جهانی و مشکلات صادرات، خرید قطعات یدکی و جابه جایی ارز

تغییرات قیمت خوراک

تغییرات قیمت یوتیلیتی

وضعیت قیمت های جهانی محصولات و اثرات تحریم در آنها

 

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 1000 میلیون ریال بوده که طی دو مرحله به مبلغ 6.000.000 میلیون ریال افزایش یافته است

سهامدار عمده شپدیس شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان می باشد که 68.72 درصد از سهام شرکت پتروشیمی پردیس را در اختیار دارد.

 

 ظرفیت اسمی

پتروشیمی پردیس در حال حاضر دارای سه فاز تولید آمونیاک و اوره می باشد . ظرفیت اسمی تولید آمونیاک در هر کدام از فازها برابر با 680 هزا رتن و ظرفیت اسمی تولید اوره در هر کدام از فازها 1075 هزار تن می باشد. مجموع ظرفیت اسمی تولید آمونیاک 2 میلیون و 40 هزار تن و مجموع ظرفیت اسمی تولید اوره 3 میلیون و 200 هزار تن می باشد. در سال مالی منتهی به شهریورماه 97 میزان تولید واقعی آمونیاک یک میلیون و 740 هزار تن و تولید واقعی اوره 2 میلیون و 570 هزار تن بوده است. تفاوت بین ظرفیت اسمی و واقعی به دلیل راه اندازی فاز در آبان ماه 96 می باشد که با ظرفیت کامل تولید نداشته است.

محصولات

محصولات شامل امونیاک و اوره می باشد که تقریبا 90 درصد از آمونیاک تولیدی در واحد اوره سازی مصرف میگردد و باقی مانده به فروش می رسد. به طور میانگین 77 درصد از فروش اوره به صورت صادراتی می باشد و فروش داخلی اوره عمدتا به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و تعاونی های وابسته و بر اساس نرخ مصوب هیئت وزیران می باشد. در بازارهای خارج، کشورهای اروپایی، هند، برزیل و مکزیک از جمله خریداران اوره شپدیس می باشند. فروش آمونیاک صارداتی نیز به کشور هند می باشد.

 

بهای تمام شده

بیش از 60 درصد از بهای تمام شده مربوط به مواد مستقیم مصرفی می باشد. مواد مستقیم مصرفی شامل گاز خوراک، آب خنک کننده مدار بسته، بخار، برق راکتیو و مواد شیمیایی می باشد. گاز خوراک بیش از 55 درصد از بهای مواد مصرفی را به خود اختصاص می دهد. سایر مواد نیز سهمی بین 11 تا 15 درصد از مواد مصرفی دارند.

محقق شده سال مالی 97

پتروشیمی پردیس در سال مالی 97 توانست 2345 ریال سود به ازا هر سهم بسازد که در مقایسه با سال مالی 96 با جهش 300 درصدی همراه بود. این افزایش سود به دلیل بهره برداری از فاز 3 تولید اوره و افزایش 33 درصدی تولید و فروش اوره، افزایش قیمت جهانی اوره ، افزایش نرخ تسعیر ارز در داخل بوده است.

حاشیه سود ناخالص نیز از 38 درصد به 51 درصد افزایش می یابد. علی رغم افزایش نرخ دلار در شش ماهه دوم سال مالی شپدیس، نرخ دلار جهت تسعیر نرخ خوراک 38000 ریال ثابت باقی ماند و سبب رشد حاشیه سود ناخالص گردید.

77 درصد از فروش اوره صادراتی و به مقصد اروپا، امریکا و اسیا بوده است 79 درصد از مبلغ فروش صادراتی مربوط به قاره آسیا، 18 درصد مربوط به قاره اروپا و 3 درصد از مبلغ فروش صادراتی به مقصد امریکای لاتین و آفریقا بوده است.

 

عملکرد سه ماهه سال مالی 98

در عملکرد سه ماهه ابتدایی سال مالی 98، میزان تولید امونیاک 443 هزار تن و مقدار تولید اوره 690 هزار تن گزارش شده است .در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تولید آمونیاک افزایش 24 درصدی و اوره افزایش 45 درصدی داشته است.فروش اوره 531 هزار تن بوده و رشد 29 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشته است و  77 درصد از فروش اوره صادراتی بوده و مابقی به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی فروخته شده است. بر اساس گزارش عملکرد آذرماه نرخ فروش اوره صادراتی با رشد 8 درصدی نسبت به ابان ماه به 21074 هزار ریال رسیده است.

 

 

 

 

نمودار قیمت اوره- فوب خلیج فارس

 

 

آمار صادرات اوره از منطقه ویژه عسلویه بر اساس داده های گمرک

 

 

نمودار عملکرد ماهانه مقدار فروش – مبلغ فروش – نرخ فروش اوره صادراتی

 

 

 

 

 

 

مفروضات پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به شهریورماه 98

 

با توجه به راه اندازی فاز 3 در آبان ماه سال گذشته، مقدار تولید و فروش همانند دوره های قبل 90 درصد ظرفیت اسمی در نظر گرفته شد. میزان تولید آمونیاک 1938000 تن و اوره 2900000 تن و مقدار فروش اوره برابر با تولید فرض گردید. میزان تولید اوره بر اساس نسبت تبدیل آمونیاک به اوره 0.57 همانند دوره های گذشته محاسبه گردید.

نرخ فروش اوره صادراتی 250 دلار و نرخ تسعیر ارز برای نه ماهه باقی مانده 85000 ریال و ترکیب فروش اوره به صورت 77 درصد صادراتی و مابقی فروش به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و تعاونی های وابسته فرض گردید. نرخ خوراک 11.6 سنت و نرخ تسعیر 85000 ریال در نظر گرفته شد. در حال حاضر به دلیل تحریم ها اوره صادراتی ایران در محدوده 220-230 دلار به ازا هر تن خریدار دارد.

هزینه سربار با توجه به تورم و میزان تولید محاسبه گردید. سایر موارد صورت سود و زیان با توجه به عملکرد در سنوات گذشته برآورد گردید.

با توجه به مفروضات مذکور و با فرض عدم آزادسازی نرخ فروش اوره به سازمان خدمات حمایتی کشاورزی، سود به ازا هر سهم 3740 ریال برآورد گردید.هر گونه تغییر در وضعیت تحریم ها و افزایش قدرت چانه زنی فروشندگان ایرانی، چشم انداز اقتصاد جهانی و عوامل موثر بر بهای تمام شده اوره، می تواند قیمت اوره و در نتیجه سود هر سهم اوره سازان را دستخوش تغییر نماید.

در صورتی که برای نیمه دوم سال مالی شپدیس، نرخ فروش داخلی تکلیفی به 95 درصد فوب خلیج فارس تغییر نماید با ثبات سایر مفروضات، سود هر سهم به رقم 4564 ریال افزایش خواهد یافت.

 

 

زهرا صداقت

واحد سرمایه گذاری و آموزش