عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی شرکت تولید فرآوری مواد معدنی ایران (فرآور) و پیش بینی سود سال مالی منتهی به 29 اسفند 97 با توجه به عمکرد 9 ماهه شرکت

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/11/01


تحلیل بنیادی شرکت تولید فرآوری مواد معدنی ایران(فرآور(

 

کلیاتی از شرکت تولید فرآوری مواد معدنی ایران(فرآور(

شرکت فرآوری مواد معدنی ایران سال مالی منتهی به اسفند ماه را دارد. سال تاسیس شرکت ۱۳۷۰ می باشد و در سال ۱۳۸۱ در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شده است. سرمایه شرکت ۱۲۰ میلیارد ریال می باشد. سهامدار عمده شرکت توسعه معادن روی ایران با مالکیت ۵۱٫۸ درصدی سهام می باشد. موضوع فعالیت شرکت عمدتا شامل فراوری انواع کانیها بوده و تولید کننده شمش و ورق روی می باشد. ظرفیت کارخانه برای تولید شمش و ورق روی با خلوص ۹۹٫۹۶ درصد در سه شیفت کاری معادل ۱۶ هزار تن می باشد. بیش از ۷۰ درصد از بهای تمام شده کالای فروش مربوط به مواد اولیه مصرفی می باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

 

 

مقدار تولید:

 

با توجه به روند تولید شرکت طی سال های ۹۴-۹۷ شاهد رشد تولید شمش روی هستیم و به طور متوسط سالانه حدود ۱۵٪ به تولید شرکت افزوده شده است همچنین با مقایسه گزارش عملکرد عملکرد ۹ ماهه شرکت شاهد کاهش تولید به میزان ۲۲٪ نسبت به عملکرد ۹ ماهه دوره گذشته هستیم، از جمله دلایل این امر میتوان به تحریم ها و ممنوعیت در صادرات و مشکل در تامین خاک مصرفی  اشاره داشت.

مقدار فروش:

 

 

فروش شرکت شامل فروش داخلی و خارجی شمش روی به عنوان  محصول اصلی است و در کنار آن فروش جزیی شمش کارمزدی را داریم. فروش شرکت در طی سال های ۹۴-۹۶ با نوسان جزیی همراه بوده است اما با بررسی گزارش عملکرد ۹ ماهه شرکت در سال ۹۷ متوجه کاهش قابل توجه در مقدار فروش خواهیم بود که عمده دلیل آن ممنوعیت در صادرات می باشد.

 

مبلغ فروش:

 

دلیل اصلی شرکت برای عدم تحقق فروش محصولات عدم امکان صادرات به دلیل ابلاغ بخش نامه های متعدد صادراتی و نیز اشباع بازارهای داخلی ناشی از عرضه شمش روی بوده است.

 

نرخ فروش:

نرخ های فروش به صورت مستقیم به نرخ جهانی روی و نرخ ارز وابسته است لذا سال 97 جهش چشم گیری داشته است.

در آذرماه نرخ فروش شمش روی داخلی 237،571،429  ریال و نرخ فروش صادراتی شمش روی 200،000،000 ریال بوده است. در عملکرد 9 ماهه متوسط نرخ فروش شمش داخلی ۲۴۷,۸۰۷,۳۳۹ ریال و شمش صادراتی 209522613.07 ریال بوده است. شمش کارمزدی نیز فروشی جز در 3 ماه اول نداشتیم.

 

عملکرد 9 ماهه سال 97:

در ابتدای سال 97 برنامه تولید 10 هزارتن شمش روی را شرکت در دستور کار داشته ولی به دلیل عدم تامین مقدار خاک مورد نیاز و عدم امکان واردات خاک معدنی، برنامه را به 7 هزار تن تقلیل داده است. در پایان دوره 9 ماهه سال 97 شرکت ۳ هزار و 625 تن فروش داشته  و میزان تولید شمش روی و شمش روی کارمزدی 9 ماهه را  5 هزارو 345 تن گزارش کرده است.

شرکت در سال جدید نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 558 تنی تولید شمش روی همراه بوده است.

فروش شرکت در آذرماه  616 تن شمش روی بوده است که نسب به ماه مذکور در سال گذشته که 2390 تن بوده است با  کاهش 1774 تنی همراه شده است. شرکت از نظر مقداری در 9 ماه سال 97  فروش شرکت با کاهش 47درصدی همراه شده است.

فروش شمش روی در 9 ماهه 3624 تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5858 تن، 38 درصد کاهش در فروش را داشتیم.

مبلغ فروش کل در  آذرماه ۱۴۶,۳۴۴ میلیارد ریال برآورد شده است که نسبت به ماه مذکور در سال 96 کاهش 23 درصدی را نشان میدهد.

مبلع کل فروش 9 ماهه سال جاری نیز 822,278 میلیارد ریال بوده است که نسبت به 9 ماهه سال 96 ، 23 درصد رشد مبلغ فروش  را نشان میدهد این افزایش ناشی از افزایش نرخ فروش 112،718 ریال و کاهش مقداری فروش به میزان 2233 تن میباشد.

نرخ فروش محصول اصلی فرآور شمش روی  ۲۴۷,۸۰۷,۳۳۹  ریال برای 9 ماهه به طور متوسط بوده است نسبت به مدت مشابه سال گذشته نرخ فروش شمش روی با 97 درصد افزایش همراه بوده است . در آذر ماه نیز با رشد 78 درصدی نسبت به ماه مذکور در سال 96،  ۲۳۷,۵۷۱,۴۲۹ ریال گزارش شده است. 

بیشترین نرخ فروش امسال تا بدین جا مربوط به مهرماه بوده است.

دو دوره 9 ماهه موجودی مواد و کالا افزایش یافته که دلیل اصلی آن انباشته شدن محصول تولید شده به علت مشکلات در صادرات بوده است.

چشم انداز و نتایج عملیات شرکت در زمینه مطالبات و استقراض:

نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63.4 درصد افزایش یافته است و در پایان دوره جای شرکت انتظار دارد با وصول به موقع مطالبات از استقراض و تسهیلات مالی دریافتنی بی نیاز شود.

مفروضات پیش بینی سود سال مالی 1397:

  • برنامه فروش سه ماه پایانی سال با نرخ روی جهانی  2500 دلار.
  • نرخ تسعیر ارز  نیمایی  9000 تومان.
  • مقدار فروش محصولات با توجه به گزارشات ماهانه شرکت تا آذرماه و پیش بینی 3 ماه آتی شرکت برآورد شده 
  • مقدار فروش سه ماهه شمش روی را 1800 تن برآورد کرده ایم.

بهای تمام شده محصول:

 تغییرات نرخ های جهانی روی و ارز به طور مستقیم بر سودآوری شرکت تاثیرگذار است چرا که هم مواد اولیه اصلی شرکت و هم فروش صادراتی و به صورت غیر مستقیم فروش داخلی محخصولات شرکت رابطه مستقیمی با تغییرات نرخ جهانی روی و نرخ تسعیر ارز دارد.

مواد مستقیم مصرفی را به ترتیب خاک مصرفی ، اسید سولفوریک پودر روی و پرمنگنات پتاسیم تشکیل میدهد.

نسبت مصرف خاک به محصول فروش رفته 5.71  درصد است و نرخ  خاک مصرفی در سه ماهه آخر 11,250,000.000  ریال برآورد شده است.

مبلغ سایر مواد اولیه مصرفی شامل اسید سولفوریک، پودر روی و پرمنگنات پتاسیم را برای سه ماهه آخر 62,441.983 میلیون ریال برآورد کرده ایم.

مقدار هزینه دستمزد و سربار را با رشد 20 درصدی نسبت به سال گذشته.

هزینه مالی مثل سال گذشته برای شرکت صفر بوده است.

 

صورت سود و زیال سالهای گذشته و پیش بینی سال 97:

با بررسی روند EPS  شرکت طی سال های ۹۵ و ۹۶ و تحقق سود ۱۰۸ و ۲۱۹ تومانی برای هر سهم شاهد پیشرفت شرکت در تحقق سوداوری برای سهامدارن هستیم

همچنین در سه ماهه اول سال 97 سود هر سهم 537 ریال بوده است.

در سه ماهه دوم 1547 ریال سود آوری به ازای هر سهم داشته است که نسبت به سه ماهه اول با رشد 192 درصدی همراه شده 

و در سه ماهه سوم  593 ریال به ازای هر سهم سود ساخته است و نهایتا در مجموع عملکرد ۹ ماهه ۹۷ علی رغم کاهش میزان فروش به دلیل افزایش نرخ ارزشاهد افزایش سود هر سهم و تحقق سود ۲۶۹ تومانی  بوده ایم.

سایر در آمدهای عملیاتی 24878 میلیون ریال بوده که شرکت نسبت به دوره مشابه سال گذشته (5961 میلیون ریال )317 درصد رشد داشته است.  دلیل اصلی این تغییر قابل توجه سودآوری ناشی از فروش کنسانتره سرب و شمش سرب است.

هزینه مالی مثل سال گذشته برای شرکت صفر بوده است.

 

پیش بینی سود هر سهم سال مالی 97

با فرض فروش 1800 تن شمش روی با متوسط نرخ جهانی ۲۵۰۰ دلار و محاسبه ارز نیمایی  برای سه ماه باقی مانده و با توجه به عملیات شرکت در 9 ماه گذشته 340 تومان به ازای هر سهم برای سال مالی منتهی به  29اسفند97 برآورد شده است.

 

 

مینا یوسفی / واحد سرمایه گذاری و آموزش