عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی شرکت کالسمین (فاسمین) بر اساس عملکرد 9 ماهه و برآورد سود هر سهم سال مالی 97

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/11/13


کلیاتی از کالسیمین

شرکت کالسيمين در سال  1343  با موضوع اکتشاف و استخراج و بهره برداری از معادن، تغليظ و ذوب مواد معدنی، تأسيس شده است. .

 54سال است که فعاليت اصلی و عمده شرکت، استحصال روی و سرب از ماده معدنی معدن سرب و روی انگوران و توليد و فروش کنسانتره و شمش روی و سرب می باشد.  معدن سرب و روی انگوران، در شهرستان ماهنشان و در 135 کيلومتری غرب شهر زنجان واقع شده است. این معدن در مالکيت دولت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و از نظر عيار بالای فلز محتوی، از معادن نادر در جهان است. ميزان ذخایر معدن انگوران در بخش روباز هشت ميليون تن و در بخش زیرزمينی چهار ميليون تن روی با عيار بالا است. کاربرد فلز سرب به عنوان افزودنی نرم کننده سوخت، آلياژهای بلبرینگ و لوله کشی، باتریهای ذخيره کننده و ابزارهای شيميایی، با ظهور خودرو، مواد شيميایی و صنایع ماشينی، گسترش فراوان یافت. کاربردهای مدرن این عنصر شامل اسلحه سازی، توليد شيشه، عایق صدا و محافظ تشعشات در نيروگاه های اتمی میباشد.

شرکت کالسیمین سال مالی منتهی به اسفند ماه را دارد. شرکتهای مجتمع ذوب و احیاء قشم، تولید روی بندرعباس، اسیدسازان زنجان، صنعت روی زنگان و آلفا ماشین پویا جز شرکتهای زیر مجموعه شرکت کالسیمین می باشند.

شرکت کالسيمين دارای یک مجتمع (سه کارخانه) و کارخانه توليدی در شهرستان زنجان است که شامل مجتمع تغليظ سرب و روی انگوران، کارخانه روی دندی و کارخانه BZS در مجاورت معدن سرب و روی انگوران و کارخانه روی زنجان در 5 کيلومتری شهر زنجان، میباشد.محصول مجتمع تغليظ کنسانتره روی و سرب و محصول کارخانجات روی دندی و زنجان، شمش روی میباشد.

 

جایگاه شرکت:

وضعیت تولید و فروش داخلی و صادراتی شرکت در سال 96 و تولید 9 ماهه 97 به شرح زیر است:

 

 

سهامداران :

سرمایه شرکت 200 میلیارد تومان و ترکيب سهامداران عمده شرکت در تاریخ 1397.11.10 ، به شرح زیر میباشد:

 

 

عملکرد 10 ماهه فاسمین:

در ماه دی 72 میلیارد تومان فروش داشته است که 61 میلیارد تومان از محل فروش شمش روی بوده است.

میزان تولید شمش روی در دیماه 1631 تن و مقدار فروش 2109 تن می باشد. نرخ فروش هر تن شمش روی با افرایش 11 درصدی نسبت به آذر ماه به 291،237،079 ریال رسیده است.

در مجموع ده ماه 27253 تن شمش روی تولید و 15221 تن را به فروش رسانده است. میزان تولید شمش روی کاهش 13درصدی و  فروش با کاهش 48 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه شده است.

مجموع مبلغ فروش بالغ بر 360 میلیارد تومان می باشد که به دلیل کاهش فروش شمش روی با کاهش 11 درصدی نسبت به سال پیش همراه شده است.

ارزش بازار سهام شرکت با رشد 23 درصدی نسبت به ابتدای سال، بالغ بر 15460 ميليارد ریال می باشد . ضمن آنکه در این فاصله زمانی بر اساس مصوبه مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام، مبلغ 600 ریال به ازای هر سهم سود تقسيم شده است.

 

     

مقدار فروش شرکت:

در سال 95 جمع فروش شرکت 54552 تن بوده است که 67 درصد آن را فروش صادراتی به خود اختصاص داده است و شمش روی اصلی ترین محصول صادراتی است و در سال 95، 76 درصد  فروش صادراتی بوده است.

در سال 96 ، محصولات صادراتی 42 درصد از مقدار فروش را تشکیل داده است که باز 95 درصد آن شمش روی بوده است.

در نه ماهه 97 ، کل مقدار فروش 20048 تن بوده است که  تقریبا 93 درصد فروش صادراتی از محل شمش روی بوده است.

با بررسی گزارش عملکرد 10 ماهه شرکت و  مقدارهای فروش سال های گذشته متوجه کاهش مقداری فروش محصولات به خصوص در بخش صادراتی میشویم که عمده دلیل کاهش، مشکلات عدم توانایی شرکت در صادرات و اشباع بازارهای موجوداست.

بیشترین فروش داخلی شرکت به کنسانتره روی خام تعلق دارد که سال 95، 70 درصد سال 96، 74 درصد و  سال جاری حدود 33 درصد از مقدار فروش داخلی را دارد.

 

 

 

مبلغ فروش شرکت:

در سال 95 مبلغ فروش عملیاتی شرکت ۲,۹۸۸,۸۹۷ میلیون ریال بوده است که حدود 93 درصد در آمد عملیاتی از محل فروش صادراتی است.

در سال 96 مبلغ فروش عملیاتی شرکت 5،263،771 میلیون ریال بوده که 73 درصد از فروش صادارتی بوده است و نهایتا ارزش فروش شرکت در 9 ماه سال 97 به حدود 57 درصد رسیده است که عمدتاً شامل شمش روی میشود. مهمترین عامل مؤثر بر عملکرد فروش شرکت، شرایط حاکم بر تقاضا، داد و ستد، قيمت و موجودی انبارهای فلز روی در بازارهای جهانی و به طور خاص بورس فلزات لندن است.

سال 96 نسبت به سال 95 فروش  مبلغی شرکت 62 درصد افزایش داشته است. از طرفی شاهد رشد  46 درصدی مبلغ فروش شمش روی صادراتی در سال 96 نسبت به سال گذشته بوده ایم. درآمد فروش شمش روی داخلی نیز با رشد حدود 30 درصدی نسبت به 95 همراه بوده است.

شرکت در سه ماهه سال جاری ۱,۴۰۳,۷۰۳ میلیون ریال فروش داشته است و شش ماهه ۲,۳۱۸,۱۹۲ میلیون ریال و 9 ماهه 2،739،045 میلیون ریال درآمد عملیاتی داشته است.

 

 

 

مفروضات پیش بینی سود هر سهم سال مالی 97

در مورد پیش بینی قیمت جهانی روی همانند سایرکامودیتی ها تنش تجاری چین و ایالات متحده مهم می باشد. بر این اساس موسسه های معتبر بین المللی در مورد سال  2019 قیمت شمش روی را در بازه  2200- 3000  دلار پیش بینی  نموده اند.

طبق مفروضات انتظار می رود  نرخ  LME در بازه 2650 دلار نوسان داشته باشد و چشم انداز روی در سال 2018 صعودی  باشد. لازم به ذکر است قيمت محصولات شرکت اعم از شمش روی و کنسانتره سرب و هر محصول فرعی دیگر، در بازارهای فروش داخلی و صادراتی، بر اساس قيمتها در بازار بورس لندن تعيين و فروخته میشود.  متناسب با شرایط حاکم بر بازارهای جهانی و رفتار معامله گران، قيمتها میتواند شامل پرميوم (بيش از قيمت های معاملاتی بازار) یا دیسکانت ،کمتر از قيمتهای معاملاتی بازار باشد. عامل مؤثر دیگر بر عملکرد فروش شرکت، شرایط حاکم بر بازار ارز در داخل کشور است. انتظار غالب این است که با تثبيت سياستهای جدید ارزی دولت، شرایط با ثبات تری در بازار ارز حاکم شود.  نرخ دلار نیز 11000 تومان در نظر گرفته شده است.

مقدار فروش سال 97  با توجه به عملکرد 10 ماهه شرکت  و یک ماهه دی ماه و  پیش بینی  3 ماهه شرکت از فروش  در نظر گرفته شده است و نهایتا پیش بینی فروش شرکت به رقم  4,226,240  میلیون ریال در سال 97 رسیده است.

مواد اولیه حدود 50 درصد از محصول تولیدی را تشكیل می دهد که قیمت آن متأثر از قیمت فلز روی در بازارهای

جهانی است ولی با افزایش بهای فلز روی  با توجه به تأثیر همزمان قیمت های جهانی بر قیمت فروش محصولات شرکت، نگرانی عمده ای از بابت تغییرات نرخ مواد اولیه وجود ندارد.

بهای تمام شده سال 97 معادل بهای تمام شده 9 ماه گذشته و برآرود حقوق و دستمزد 3 ماه آتی و مواد مستقیم در سه ماه چهارم سال فرض گردیده است.

در ارتباط با سایر عوامل تولید از جمله حقوق و دستمزد و هزینه های سربار،  پیش بینی قبلی شرکت در حد تورم عمومی قیمت اقتصاد ایران ( حدود10 در صد بوده) اما تغییرات به وجود آمده در مدت اخیر،  انتظار شرکت و ما را افزایش داده و احتمال اینكه تورمی بیش از آنچه پیش بینی شده است به وجود آید را  افزایش داده است لذا  دستمزد 30 درصد و سربار 20 درصد نسبت به سال گذشته رشد داده شده است.

ضریب مقدار خاک معدنی به فروش بر حسب تن  با توجه به ضریب  6 ماهه و 9 ماهه سال جاری 9.5 در نظر گرفته شده است.

ضریب  نرخ خاک معدنی به نرخ شمش روی نیز مشابه میانگین 9 ماهه حدود 3.7 در نظر گرفته شده است.

مقدار خاک مصرفی با توجه به پیش بینی سه ماهه آخر شرکت از فروش و ضریب مقدار خاک معدنی به فروش شرکت  47500 تن برآورد شده است

 نرخ فروش خاک مصرفی با استفاده از ضریب نرخ خاک معدنی به نرخ شمش روی و نرخ فروش شمش روی با دلار 11000 تومان و شمش روی جهانی 2650 دلار محاسبه شده است.

تاثیر بهره برداری از کارخانه BZS هنوز لحاظ نشده است و شرکت در توضیحات اشاره کرده است در صورت بهره برداری از کارخانه BZS میتواند با کاستن از تأثير قيمت مواد مستقيم توليد، روند گذشته را تحت تأثير قرار دهد.

 

صورت سود و زیان :

حاشیه سود ناخالص شرکت در ۹ ماهه ۹۷ ، ۴۴ درصد بوده است که با فرض های تحلیلی در پایان سال به حاشیه سود ناخالص ۳۳ درصد خواهیم رسید.

همچنین باید مدنظر داشت که سود ۹۷-۱۰۵ تومانی برای این شرکت در حالی است که شرکت با مشکل در فروش همراه است. ضمنا مشکل در تامین خاک نیز دست شرکت در افزایش سود را بسته است.

مهمترین عامل مؤثر بر عملکرد توليد، خاک ورودی از معدن سرب و روی انگوران به کارخانه تغليظ میباشد. در سنوات قبل بخش عمده ای از خاک مورد نياز کارخانه تغليظ از این معدن تأمين شده، ليکن از یک سو با کاهش مقدار و عيار ماده معدنی معدن مذکور در سالهای اخير و از سوی دیگر حضور رقبای جدید در منطقه و یا افزایش ظرفيت توليد آنها، سهميه بندی ماده معدنی در این معدن، تغيير یافته است. این عوامل منجر به کاهش ورودی خاک معدنی  از این منبع شده است. کاهش توليد کنسانتره عمدتا ناشی از این موضوع بوده است.با این حال شرکت با تأمين ماده معدنی از سایر معادن (در ایران و خارج از ایران- عمدتا کشور ترکيه) و استفاده از خاکهای باطله، سطح توليد شمش روی را حفظ نموده است.

 

 

پیش بینی سود هر سهم سال مالی 97:

سود هر سهم در سال95، 44 تومان  و سال 96، برابر با 96 تومان بوده و امسال در سه ماهه اول 28 تومان و شش ماهه 68 تومان و 9 ماهه 78 تومان گزارش شده است. 

حال در یک سناریو با فرض روی 2650 دلاری و دلار 11000 تومان و مفروضات ذکر شده برای سال 97 با در نظر گرفتن افزایش فروش شرکت در سه ماهه اخر به ازای هر سهم 979 ریال سود قابل پیش بینی است .

در سناریوی دوم با فرض فروش 3000  تن از موجودی در 3 ماه آخر سال فاسمین میتواند به سود 1387 ریالی به ازای هر سهم  نیز دست یابد.  

 

مینا یوسفی / واحد سرمایه گذاری و آموزش