عنـوان تحلیل : مروری بر رویداد های مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/11/27


 

نگاهی به مهمترین رویدادهای بازارهای جهانی

 

میلگرد صادراتی ترکیه به بیش از ۵۰۰ دلار  رسید

در بازار مقاطع ترکیه رشد قیمت ادامه دارد و میلگرد صادراتی ۱۰ دلار رشد داشته تا ۵۱۰ دلار هر تن فوب نیز شنیده شده است.

مفتول صادراتی ترکیه نیز اخیرا تا ۱۵ دلار رشد داشت و ۵۱۵ تا ۵۳۰ دلار هر تن فوب ثبت شد./ متال اکسپرت

ترکیه که بزرگترین واردکننده قراضه دنیاست سال گذشته میلادی با کاهش جزیی ۲ درصدی در واردات قراضه روبرو شد.میزان واردات قراضه به ترکیه سال ۲۰۱۸ معادل ۲۰ میلیون و ۶۱۷ هزار تن بوده است. ثبت رکورد جدید در سقوط ارزش لیر، بی ثباتی سیاسی و اعمال تعرفه های وارداتی امریکا بر علیه فولاد ترکیه بر واردات قراضه آن اثر منفی داشت. البته افزایش تولید فولاد کوره های قوس الکتریکی در سال گذشته در ترکیه بر واردات قراضه به این کشور علی رغم قیمت های بالا تاثیر مثبت گذاشت.

سال ۲۰۱۸ متوسط قیمت جهانی قراضه ۴۰ تا ۴۵ دلار هر تن رشد داشته و متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه ۳۴۳ تا ۳۴۵ دلار هر تن سی اف آر بود در حالی که میانگین قیمت سال ۲۰۱۷ حدود ۳۰۰ تا ۳۰۲ دلار هر تن سی اف آر بود./ استیل مینت

 

 ارزش سبد نفتی اوپک و کاهش تولید نفت ایران

 ارزش سبد نفتی اوپک پس از دو ماه کاهش متوالی، در ژانویه ۱.۸۰ دلار یا ۳.۲ درصد نسبت به دسامبر افزایش یافت و به ۵۸.۷۴ دلار در هر بشکه رسید. ارزش سبد نفتی اوپک با نشانه‌های کمبود عرضه و رشد قوی تقاضا به خصوص از جانب آسیا در ماه میلادی گذشته بهبود پیدا کرد.

گزارش اوپک بر مبنای آمار منابع ثانویه نشان می‌دهد تولید نفت ایران در ماه میلادی گذشته به ۲.۷۵۴ میلیون بشکه در روز رسید که ۴۰۰۰ بشکه در روز در مقایسه با تولید ۲.۷۵۸ میلیون بشکه در روز در دسامبر، کاهش داشت.

میانگین تولید نفت خام ایران در سه ماهه چهارم سال میلادی گذشته ۳.۰۰۴ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۳.۶۰۳ میلیون بشکه در روز در سه ماهه سوم، کاهش داشت.

طبق آمار منابع ثانویه، مجموع تولید اوپک که متشکل از ۱۴ کشور است در ژانویه ۳۰.۸۱ میلیون بشکه در روز بود که ۷۹۷ هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش از آن کاهش نشان داد.

 تولید نفت در عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت و آنگولا نیز کاهش یافت، در حالی که تولید نیجریه افزایش داشت.

قیمت نفت سنگین ایران در ژانویه ۵۶.۲۹ دلار در هر بشکه بود که ۱.۴۵ دلار یا ۲.۶ درصد در مقایسه با ۵۴.۸۴ دلار در دسامبر افزایش داشت. میانگین قیمت نفت سنگین ایران ۵۶.۲۹ دلار از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون در مقایسه با ۶۵.۸۵ دلار در سال ۲۰۱۸ بوده است.

 

افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی

در تعطیلات اخر هفته شاهد رشد بهای نفت برنت تا بیش از 66 دلار بودیم.

از دلایل این افزایش میتوان به تعطیلی بخشی از بزرگ ترین میدان نفتی فراساحلی عربستان با ظرفیت تولید روزانه یک میلیون بشکه اشاره داشت و به گفته یک منبع آگاه، این تعطیلی اوایل هفته اتفاق افتاد و مشخص نیست که چه زمانی این میدان به ظرفیت کامل تولید خود باز می گردد.این کاهش تولید عربستان درحالی اتفاق افتاده است که اوپکی ها به صورت داوطلبانه عرضه در بازار را کم کرده اند..

بانک مریل لینچ در یادداشتی نوشت: متوسط قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۹ به علت کاهش داوطلبانه عربستان، کویت و امارات و کاهش غیرداوطلبانه ونزوئلا و ایران به ۷۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

علی رغم بازار افزایشی در روز جمعه، نشانه هایی از کاهش تقاضا وجود دارد که به گفته تاجران قیمت نفت خام را از قیمت های بالای ساعات اولیه پایین کشید و همین امر باعث شد تا قیمت نفت برنت با ۱۷ سنت افزایش به ۶۴.۷۴ دلار در هر بشکه و نفت خام آمریکا با ۹ سنت افزایش به ۵۴.۵۰ بشکه برسد.

از عوامل کاهش تقاضا، آغاز فصل تعمیرات پالایشگاه ها و رشد اقتصادی متزلزل عنوان شده است که نشانه هایی از رکود اکنون در اروپا، آسیا و آمریکا بسیار وجود دارد./ رویترز

مارکس اسپکترون، دلال بازار گفت: "چشم انداز ما در مورد اقتصاد کلان به شدت کاهشی است. "از طرفی هم گفته می شوند افزایش تولید نفت خام آمریکا تلاش اوپک برای کم کردن عرضه در بازار تحت تاثیر قرار می دهد.

 

صعود بورس‌های جهانی

بورس‌های جهانی با افزایش امیدواری‌ها نسبت به نتایج مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا در مسیر صعودی قرار گرفتند.

به نقل از رویترز، در بورس والاستریت، شاخص‌های "داو جونز" و "نزدک کامپوزیت" با ثبت هشتمین صعود هفتگی متوالی به کار خود خاتمه دادند. هم چنین شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ثبت چهارمین رشد مثبت متوالی خود در بالای سطح میانگین ۲۰۰ روزه اخیر خود قرار گرفت تا وارد محدوده تکنیکال مهمی شود. این سه شاخص به ترتیب ۱.۷۴ درصد، ۰.۶۱ درصد و ۱.۰۹ درصد صعود کردند.

بازارهای جهانی نیز با خیر پیشرفت مذاکرات آمریکا و چین،  رو به صعود هستند. قرار است ادامه مذاکره در هفته آینده در آمریکا ادامه یابد.

آمریکا و چین در پایان مذاکرات خود در پکن توافق کردند دور بعدی مذاکرات در واشنگتن برگزار شود. هر دو طرف در بیانیه‌های جداگانه‌ای از پیشرفت در مذاکرات و تمایل به حل و فصل اختلافات سخن گفته‌اند. آلن کارتر، مدیر یک صندوق سرمایه‌گذاری در نیویورک گفت: حل مسائل تجاری بین چین و آمریکا می‌تواند انگیزه لازم را برای تقویت رشد بازارهای جهانی به آن‌ها بدهد.

برخی منابع آگاه از احتمال دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با همتای چینی‌اش تا پیش از پایان مهلت یکم مارس خبر می‌دهند تا پیشرفت در مذاکرات تجاری شتاب بیشتری بگیرد. آمریکا تهدید کرده است در صورت نرسیدن به توافق، بر واردات کالاهایی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار از چین تعرفه وضع خواهد کرد.

 

رشد بهای فلز زرد در پی انتشار آمارهای ضعیف اقتصاد امریکا

با تقویت احتمال پایان یافتن سیاست انقباضی بانک مرکزی آمریکا قیمت طلا رشد قابل توجهی کرده است. اکنون که بانک مرکزی آمریکا افزایش نرخ بهره را متوقف کرده، فشار روی بقیه کشورها برای افزایش نرخ بهره کم شده است.

پس از آنکه انتشار آمارهای ضعیف از اقتصاد آمریکا این احتمال را تقویت کرد که فدرال رزرو سیاست پولی انقباضی خود را متوقف خواهد کرد، قیمت طلا روز جمعه به بالاترین رقم طی ۲ هفته گذشته رسید. این در حالی بود که به دلیل تداوم کمبود عرضه به بالاترین رقم خود رسید.

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۷۶ درصد افزایش به ۱۳۲۲ دلار و ۴۹ سنت رسید.

قیمت طلای آمریکا هم در پایان معاملات دیروز با ۰.۶۲ درصد افزایش به ۱۳۲۲ دلار و ۱۰ سنت رسید.

کاهش نرخ بهره موجب پایین آمدن هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا می شود و ضمن پایین آوردن ارزش دلار، خرید فلز زرد را برای دارندگان سایر ارزها ارزان تر می کند.

آماری های ناامید کننده از اقتصاد با مجموعه ای از گزارش های ضعیف اقتصادی از چین و اروپا همراه بوده است. این آمارها و گزارش ها موجب شده تا قیمت طلا تقویت شود.

 

آخرین قیمت ها در بازارهای جهانی:

📈 انس طلا = 1321.18 ( 9.07 )
📉 شاخص دلار = 96.688 ( 0.169- )
📈 نفت برنت  = 65.98 ( 1.38 )
📈 نفت سبک آمریکا = 55.34 ( 0.76 )
📈 بنزین = 1.5662 ( 0.0542 )
📈 آلومینیوم = 1856.5 ( 6 )
📈 نیکل = 12412.5 ( 217.5 )
📈 سرب = 2076.75 ( 39.25 )
📈 روی = 2663 ( 73.5 )
📈 مس = 6224.25 ( 88.25 )
📈 قلع = 21130 ( 207.5 )
📈 بیت کوین = 3671.1 ( 14.7 )
📈 یورودلار = 1.1301 ( 0.0007 )
📉 شانگهای چین = 2682.39 ( 37.31- )
📈 استاکس اروپا = 3241.25 ( 58.59 )
📈 داوجونز = 25791.7 ( 352.3 )

 نمودار یک ماهه قیمت فلزات پایه آلومینیوم/ مس/ روی/ سرب در یک قاب:

 

مینا یوسفی / واحد سرمایه گذاری و آموزش