عنـوان تحلیل : مروری بر رویداد های مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1398/02/14


افزایش اندک قیمت نفت برنت

 

قیمت نفت برنت در روز جمعه افزایش اندکی را تجربه کرد و دلایل این افزایش قیمت را می توان به نقل از رویترز از انتشار آمارهای قوی از اقتصاد آمریکا ( انتشار گزارش جدید بازار کار آمریکا نشان داد که تعداد فرصت های شغلی در ماه آوریل افزایش داشته و نرخ بیکاری در این کشور به پایین ترین رقم بیش از 49 سال گذشته یعنی 3.6 درصد رسیده است)که موجب امیدواری به تقویت تقاضا برای نفت شده و کاهش تولید ایران و ونزوئلا موجب اختلال در عرضه نفت گشته است.

پایان معافیت‌های آمریکا برای تحریم‌های نفتی ایران در روز پنج‌شنبه، به همراه استمرار بحران سیاسی در ونزوئلا، احتمال محدود شدن عرضه در بازارهای جهانی را تقویت کرد. با این حال تولید آمریکا همچنان در رکورد بالایی قرار دارد.

 

 

 

 

 

بورس های آسیا

 

انتشار صورت‌های سود و زیان شرکت‌های بزرگ اروپایی، سبب سبزپوشی بورس های آسیا شد.

به نقل از سی ان بی سی، شاخص "استوکس ۶۰۰" که در بر دارنده نماد ۶۰۰ شرکت بزرگ بورسی اروپایی است، در آخرین روز از معاملات هفتگی با ۰.۴ درصد افزایش به کار خود خاتمه داد. کاهش نرخ بیکاری در آمریکا و افزایش سودآوری شرکت‌های بزرگ اروپایی از جمله مهم‌ترین دلایل ثبت این روز خوب برای بروس‌های اروپا بود.

گسترده ترین شاخص MSCI سهام آسیا-اقیانوس آرام در ماه آوریل به میزان 1.6 درصد افزایش یافت. براساس گزارش Refinitiv، نسبت قیمت به درآمد (p/e) پیشین منطقه در پایان ماه گذشته 13.2 برابر بود که بالاترین میزان از فوریه 2018 است.

طبق گزارش Refinitiv، در پایان آوریل، سهام هند و مالزی گران ترین با نسبت قیمت به درآمد(p/e) به ترتیب 17.2 و 15.6 و کره جنوبی و چین ارزانترین بودند.

 

 

     آخرین تغییرات قیمت فلزات جهانی

 

فلزمس  ( 6241 دلار / تن)

 

 

فلز روی (2770 دلار/ تن)

 

 

فلز سرب (1888 دلار/ تن)

 

 

فلزآلومینیوم (1799 دلار/تن)

 

 

 

فائزه شاهوردی / واحد سرمایه گذاری و آموزش