عنـوان تحلیل : مروری بر رویداد های مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1398/02/21


نفت 70 دلاری

نفت برنت درپایان روز معاملاتی با 0.58 درصد افزایش اندک به کارخود پایان داد.

بیشترین قیمت در روز جمعه 70.76 و کمترین قیمت 69.71 دلار درهربشکه به ثبت رسید.

افزایش اندک قیمت نفت به دلیل امیدواری ها به حل اختلافات تجاری بین آمریکا و چین و  کاهش میزان ذخایر نفت خام آمریکا  می باشد.

به نقل از اویل پرایس ، سازمان دریایی ایالات متحده در روز جمعه هشدار دادکه زیرساخت های نفتی و کشتی های تجاری، از جمله مخازن نفتی، در داخل و اطراف خلیج فارس ایران را هدف قرار دهد.

تنش بین ایالات متحده و ایران در هفته های اخیر پس از اعلام ایالات متحده در ماه آوریل مبنی بر پایان دادن به همه موارد تخفیفی مجاز برای مشتریان نفت ایران و با هدف کاهش صادرات نفت ایران به صفر ، برقیمت نفت تأثیرگذاشت .

از سوی دیگر، ایران از ایالات متحده و متحدانش ، استفاده از نفت را به عنوان یک ابزار سیاسی متهم می کند و بارها اعلام کرده است که تحریم های آمریکا نمی تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

روز چهارشنبه  ایران اعلام کرد که برخی از تعهدات خود را تحت معاهدۀ هسته ای متوقف کرده و تهدید کرده است که غنی سازی اورانیوم را به سطح بالاتری بازمی گرداند، اگر طرفهای معاهده این قرارداد - اتحادیه اروپا، روسیه و چین - ظرف 60 روز تعهدات خود نسبت به ایران، از جمله حمایت از تجارت نفت ایران از تحریم های آمریکا را عملی نکنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

افزایش قیمت سنگ آهن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد در چین در روز پنج شنبه با ۰.۹ دلار افزایش ۹۵.۱۵ دلار معامله شد.

قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد با ۰.۹ دلار افزایش ۹۵.۱۵ دلار معامله شد. سنگ آهن عیار ۶۵ درصد نیز با همین میزان افزایش ۱۱۲.۱ دلار معامله شد.

به گزارش «کالاخبر»، قیمت سنگ آهن در بنادر چین روز جمعه ۱.۹ دلار دیگر افزایش یافت تا به مرز ۱۰۰ دلاری نزدیکتر شود.

از عوامل محرک های بازار می توان به تداوم ضریب بالای بهره برداری از ظرفیت های کوره بلندهای فولاد چین و گزارشات مربوط به محدودیت عرضه سنگ آهن پرعیار برزیل در ماه های می و ژوئن اشاره کرد.

این در حالی است که موجودی انبارهای سنگ آهن در ۴۴ بندر چین نیز نزولی است و به ۱۳۵ میلیون تن رسیده که کاهش ۶.۲ میلیون تن ماهانه دارد.

شرکت BHP نیز اعلام کرده که از کیفیت سنگ آهن عرضه شده معدن Jimblebar می کاهد و عیار آن را از ۶۱ درصد به ۶۰.۳ درصد کاهش داده و درصد سیلیکا را از ۴.۴ فعلی به ۴.۶ درصد افزایش می دهد، که باعث تشدید کسری سنگ با کیفیت در بازار خواهد شد.

 

 

طلا پس از ضربه تعرفه ای ترامپ به چین افزایش یافت : 1300 دلار هنوزیک مانع است

 

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۱۵درصد افزایش به ۱۲۸۶ دلار و ۵ سنت رسید.

به نقل از اینوستینگ ، ممکن است دونالدترامپ رئیس جمهور آمریکا ضربه ای بابت تعرفه های تجاری جدید به کالاهای چینی وارد کند اما انتظارنداریم که قیمتهای طلا مانند یک موشک بیش از 1300 دلار پرواز کند.

طلا پس ازآنکه ایالات متحده آمریکا تعرفه های 200 میلیارد دلاری را بر کالاهای چینی اعمال کرد (افزایش 25 درصدی) ،افزایش یافت و رئیس جمهور چین قول داد اقدامات تلافی جویانه ای را درپیش گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به نقل از ماینینگ ، قیمت مس به رغم تنش های تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان که به جنگ تمام عیار تبدیل شده ، موفق به تجارت بالاتر شد.

در معاملات بعد از ظهر روز گذشته ، مس برای تحویل در ماه ژوئیه به ارزش 2.797 دلار به ازای هر پوند (6،165 دلار به ازای هر تن) رسید و تقریبا 1 درصد بیشتراز قیمت توافق شده در روز پنجشنبه .

چین تقریبا نیمی از مس جهان را وارد می کند و رشد اقتصادی چین به میزان قابل توجهی بابت جنگ تجاری با آمریکابرسرتعرفه ها ، درحال کاهش می باشد .

 

 

 

 روند سایرفلزات جهانی

 

فائزه شاهوردی / واحد سرمایه گذاری و آموزش