عنـوان تحلیل : مروری بر رویداد های مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1398/03/19


کاهش قیمت مس

 

کاهش قیمت مس در آخرین روز معاملاتی روز جمعه وقیمت این فلز زرد رنگ به 2.624 دلار رسید ، دلایل کاهش قیمت این فلز درهفته گذشته را می توان به :

تاثیرات جنگ تجاری بین آمریکا و چین و کاهش تولیدات جهانی

افت قیمت مس عمدتاً به دلیل احتمال از بین رفتن تقاضا در چین است و این کشور در حدود نیمی از مصرف جهانی که امسال حدود ۲۴ میلیون تن برآورد شده است، سهم دارد.

وهمچنین قیمت مس  در بازار فلزات لندن در روزهای اخیر حدود 5769 دلار در هر تن معامله شده است .

به‌طور کلی، قیمت مس در ماه می حدود 10درصد کاهش داشت. مهم‌ترین عامل کاهش قیمت مس عدم حصول توافق تجاری میان چین و ایالات متحده بود و با توجه به آنچه که بیان شد ثبات نسبی در بازار مس در نیمه دوم ماه آوریل به دلیل عدم ورود سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه به صنعت مس و انتظار سرمایه‌گذاران برای روشن شدن نتیجه مذاکرات تجاری بین چین و ایالات متحده بود که تاثیر اخبار منفی منتشر شده در این بازه زمانی بر قیمت مس طی ماه مِی مشهود است. با این حال، انتظار می‌رود که عدم توافق بر سر قراردادهای کارگری در شیلی، چالش‌های مالیاتی در زامبیا و محدودیت واردات قراضه مسی به چین، در نیمه دوم سال 2019، موجب افت عرضه مس شود.

ونمودار پایین، به بررسی قیمت مس و موجودی انبار آن در بورس فلزات لندن و آتی شانگهای طی نیمه دوم ماه آوریل و ماه ِمی می‌پردازد.

 

انس جهانی به 1344 دلار رسید

افزایش 2/5 درصدی قیمت انس جهانی در معاملات روزجمعه ناشی از :

با کند شدن شدید رشد مشاغل آمریکا که باعث افت دلار و افزایش گمانه‌زنی‌ها در مورد کاهش نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو شد، قیمت جهانی طلا ۱ درصد جهش کرد تا به بالاترین سطح ۱۴ ماهه خود برسد.

تنش‌های تجاری باعث کند شدن اقتصاد جهان شود، قیمت طلا را تقویت کرد

کاهش نرخ بهره معمولا موجب پایین آمدن هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا و افزایش قیمت فلز زرد می شود.

 

سنگ آهن ارزانتر شد

به گزارش «کالاخبر» به نقل از فولاد ایران، متوسط شاخص قیمت موسسه پلاتس برای سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۱.۵۵ دلار افت داشت و ۹۸.۳۵ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. قرارداد سواپ ماه جولای استیل ایندکس نیز ۸۵ سنت افت داشت و ۹۵.۳۵ دلار هر تن خشک سی اف آر شنیده شد. قیمت انواع ورق در چین افت داشته و با نزدیک شدن تابستان تقاضا کمتر می شود.

پایگاه خبری فولاد ایران - صادرات سنگ آهن هند ماه می سال جاری 45 درصد رشد ماهانه داشته 2.05 میلیون تن ثبت شد. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نیز رشد چشمگیری داشت چرا که ماه می سال 2018 صادرات سنگ آهن هند حدود 790 هزار تن بود. در واقع صادرات ماه می در اوج 13 ماه گذشته قرار گرفته است.

از جمله علل رشد صادرات سنگ آهن هند می توان به افزایش تقاضای چین برای سنگ آهن خلوص پایین و متوسط، رشد قیمت ها در بازارهای جهانی، کاهش موجودی سنگ آهن بنادر چین و کاهش تخفیف ها برای سنگ آهن خلوص پایین اشاره نمود.

افزایش نزدیک به 3 درصدی قیمت نفت برنت

افزایش ارزش سهام در بازارهای جهانی و همچنین بروز نشانه‌هایی از سوی عربستان درباره تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت سبب شد قیمت نفت افزایش یابد.

به گزارش رویترز، پس از آنکه عربستان اعلام کرد اوپک در آستانه توافق بر سر تمدید توافق کاهش تولید قرار دارد، قیمت نفت روز جمعه حدود ۳ درصد افزایش داشت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با یک دلار و 62 سنت معادل 2.6 درصد افزایش به 63 دلار و 29 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و 40 سنت معادل 2.7 درصد افزایش به 53 دلار و 99 سنت رسید.

نفت برنت در این هفته برای سومین هفته متوالی کاهش داشت و افت حدودا 2 درصدی را تجربه کرد. نفت خام آمریکا نیز رشد هفتگی حدودا یک درصدی را تجربه کرد. روز چهارشنبه قیمت هر دو شاخص نفتی به پایین ترین رقم از ماه ژانویه رسیده بود.

خالد الفالح وزیر انرژی عربستان در کنفرانسی در روسیه اعلام کرد، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و متحدانش باید توافق کاهش توید را تمدید کنند

.آخرین تغییرات قیمت نفت اعضای اوپک

آخرین تغییرات قیمت های نفت ایران

نگاهی به بازار های جهانی بیلت در هفته گذشته

پایگاه خبری فولاد ایران - هفته گذشته بازارهای جهانی بیلت در سکوت تعطیلات عید فطر در بازار کشورهای مسلمان بودند. از طرفی قیمت قراضه نیز نزولی شده و بعید است این هفته نیز بازارهای بیلت رونق داشته باشند.

بیلت صادراتی سی آی اس در 425 تا 430 دلار هر تن فوب دریای سیاه در ثبات بود. فعالان بازار علت ثبات قیمت های پیشنهادی را تعطیلات عید در بازارهای خریدار اعلام کردند.

به گزارش فولاد ایران،  بیلت صادراتی ایران که در آخرین معامله ها 390 دلار هر تن فوب برای حمل اواخر ژوئن بوده هفته گذشته در سکوت تعطیلات بود و برخی معتقدند قیمت های آگوست 380 دلار هر تن فوب خواهد بود.

بیلت سایز 130 میلیمتر ویتنام هم 460 دلار هر تن سی اف آر فیلیپین شنیده شد و جو بازار بیلت ویتنام در ثبات بود.

در بازار داخلی چین نیز قیمت بیلت حدود 6 دلار افت داشته 509 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. بازار بیلت چین نیز ضعیف بود.

رشد بورس های آسیا

با امید به این که بانک‌های مرکزی جهان در مواجهه با افزایش تنش‌های تجاری و ریسک‌ رکود اقتصادی، نرخ بهره خود را پایین بیاورند، سهام آسیایی رشد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از رویترز، روز جمعه و با وجود بسته بودن بازارهای چین و هنگ‌کنگ، به علت تعطیلات رسمی و حجم کم معاملات بازارها نسبت به روزهای گذشته سهام آسیایی رشد کرد. بر این اساس نیکی ژاپن ۰.۵ درصد رشد کرد، درحالی که ای‌اس‌اکس استرالیا ۰.۸ درصد بالا آمد و کوسپی کره‌جنوبی ۰.۴ درصد به ارزش خود افزود.

فائزه شاهوردی / واحد سرمایه گذاری و آموزش