عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی پارس خودرو (خپارس) بر اساس عملکرد نه ماهه و برآورد سود هر سهم سال مالی 96

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1396/10/04


1. معرفی

1-1 تاریخچه شرکت

شرکت پارس خودرو در سال 1335 با نام شرکت جيپ تاسيس و در سال 1338 با احداث کارخانه اي واقع در جاده مخصوص کرج )محل کنونی شرکت( توليد و مونتاژ انواع اتومبيل هاي جيپ آغاز شد. شرکت در سال هاي بعد شروع به توليد خودروهاي وانت سيمرغ،آریا،شاهين )رامبلر( و آهو نمود. در سال 1352 ابتدا نام شرکت به نام موتور جک و سپس به جنرال موتورز ایران )سهامی خاص( تغيير یافت. بعد از انقلاب در سال 1359 نام شرکت از جنرال موتورز ایران به شرکت خودروسازي ایران و سپس در همان سال به شرکت پارس خودرو )سهامی عام( تغيير یافت . در سال 1365 و با همکاري شرکت نيسان ژاپن، توليد خودروهاي نيسان پاترول آغاز شد. گفتنی است خودروي لندرور نيز مدتی در شرکت توليد شده است.

در سال 1369 خط توليد جيپ صحرا با موتور ميتسوبيشی ژاپن راه اندازي شد. روند توليد محصولات ادامه یافت تا اینکه در سال 78 شرکت تحت پوشش شرکت خودروسازي سایپا قرار گرفت و در همان سال مقرر گردید تا محصول رنو5 شرکت سایپا در پارس خودرو توليد و مونتاژ گردد که در نتيجه توليد این خودرو با نام سپند در شرکت شروع شد. بعد از آن با تغيير ظاهري سپند و با پایه موتور پراید، محصولی با نام پی کی در سال 80 و سپس نيو پی کی در سال 84 به سبد محصولات شرکت پارس خودرو اضافه گردید که توليد آن محصول تا سال 85 ادامه یافت.

در سال1380 شرکت با هدف توسعه بازار خودروهاي لوکس با همکاري شرکت نيسان ژاپن پروژه توليد خودروي نيسان ماکسيما را کليد زد. در همان سال نيز توليد خودروي نيسان پيکاپ )وانت تک کابين و دو کابين( و در سال بعد خودروي رونيز که جزو خودروهاي دو دیفرانسيل محسوب می شود، شروع شد. از آن سال به بعد شرکت پارس خودرو توانست در دسته بازار خودروهاي سواري و تجاري اعم از خودروي سواري سبک، خودروي دو دیفرانسيل با کاربرد بيابانی SUV، وانت و خودروهاي لوکس سهم قابل توجهی را در کشور کسب نماید. پس از آن مقرر گردید تا با همکاري شرکت رنو فرانسه پروژه محصولات تندر 18 و مگان در شرکت پارس خودرو آغاز گردد که طی آن از سال 1382 احداث سالن توليدي ال 90 در شرکت شروع شد.

در سال 1392 با شروع همکاری با شرکت ZNA وانت پیکاپ ریچ بهعنوان محصول جدید پارس خودرو به تولید انبوه رسید.

در سال 93 شرکت در راستای توسعه سبد محصولات و افزایش سهم بازار داخلی اقدام به انتخاب و راه اندازی خطوط تولید دو محصول H320و H330 از شرکت برلیانس نمود.

در سال 94 محصول دیگری از رنو به نام ساندرو B90 به سبد محصولات شرکت اضافه شد و متعاقبا در سال 1395 مدل کراس ساندرو با نام استپ وی وارد چرخه محصولات شرکت شد.

 

2-1 محصولات شرکت

گروه پراید: 131- 141

گروه رنو : محصولات: CKD مگان ( 1600) مگان (2000)تندر 90 پارس تندر ساندرو(90B)

گروه نیسان و محصولات CKD : وانت پيکاپ  تيانا  قشقایی  مورانو  رونيز

گروه چیني )دانگ فنگ و برلیانس(وانت ریچ-  برليانس(H320- H330)

 

2bd3eb51.jpg

4-1 ترکیب سهامداران:

3a88a3d2.jpg

 

5-1 وضعیت نماد در بازار

0e89ac43.png

 

6-1 جایگاه شرکت در صنعت:

رشد تقاضای بازار داخلی از یک سو و افزایش تنوع سبد محصولات شرکت و تامین خواسته های مشتریان از سوی دیگر موجب گردید تا فروش تعدادی و ریالی شرکت پارس خودرو(بدون احتساب محصول پراید) در سال 5 نسبت به سال 94 به ترتیب با رشد بی سابقه 155 درصدی و 166 درصدی مواحه شود و در این زمان سهم بازار خودروهای سواری تولید داخل به میزان 16 درصد رسید. شایان ذکر است که در سال جاری با توجه به قانون جدید مبنی بر افزایش تعرفه واردات خودروهای خارجی و همچنین مشکلات ثبت سفارشات آن، خودروهای خارجی با رشد قیمت در پاییز امسال مواجه شده اند، که با توجه به نوع محصولات این خودروساز و لوکس بودن محصولات تولیدی آن در مقابل سایر خودروسازان ایرانی، می توان انتظار، انتقال بخشی از تقاضا برای خودروهای خارجی را به سمت این شرکت داشت.

 

2. وضعیت فروش محصولات شرکت در دوسال گذشته

 

نمودار مقایسه ای مبلغ فروش محصولات پارس خودرو به تفکیک گروه محصولات در سالهای 94 ، 95، بودجه96 و شش ماهه 96

 

1ece3094.jpg

 

نمودار مقایسه ای مقدار فروش محصولات پارس خودرو به تفکیک گروه محصولات در سالهای 94 ، 95، بودجه96 و شش ماهه 96

d96b7465.jpg

 

2eb15ad6.jpg

 

3.مروری بر عملکرد عملیاتی شرکت در 9 ماهه ابتدای سال مالی 96

شرکت مطابق با گزارش عملکرد آذر ماه خود ، موفق به فروش 649 میلیارد تومان انواع محصول خود (معادل 11 درصد از بودجه کل شرکت) شده است. همچنین مجموع کل فروش شرکت از ابتدای سال مالی تاکنون به مبلغ 4518 میلیارد تومان رسیده (معادل 73 درصد از بودجه) و شرکت برای اینکه بخواهد بودجه خود را به صورت کامل محقق سازد، باید تا پایان سال مالی 1651 میلیارد تومان دیگر فروش داشته باشد. لازم به توضیح است که کل مبلغ فروش شرکت در سال مالی  گذشته شرکت مبلغ 4334 میلیارد تومان بوده است و پیش بینی شرکت برای کل سال مالی 96، مبلغ 6168 میلیارد تومان می باشد.
شرکت در آذر ماه نسبت به ماه قبل از نظر مقدار و مبلغ فروش با یک کاهش حدودا 5 درصدی همراه بوده است. اما نرخ فروش برخی از محصولات شرکت با رشد کمی همراه بوده است.میانگین نرخ فروش محصولات گروه رنو و برلیانس به ترتیب با رشد 3 و 2 درصدی نسبت به آبان ماه همراه بوده اند. همچنین قیمت وانت ریچ نیز رشد تقریبا 1 درصدی را در این ماه تجربه کرده است.

 

9722de77.jpg

 

20717a98.jpg

 

921d0508-1.jpg

 

4. صورت سود و زیان

 

a66d5ed9.jpg

 

همانگونه که صورت سود و زیان نشان می دهد سودآوري شرکت در سالهاي گذشته روند صعودي داشته و زیان سالهاي قبل رفته رفته کاهش یافته و سود هر سهم براي سال95 ،11 ریال محقق گردیده است که نسبت به زیان محقق شده در سال 94 با رشد چشمگیری همراه بوده است. همچنین در بودجه 96 سود 35 ریالی برای شرکت پیشبینی شده است که در 6 ماه ابتدای سال موفق به محقق ساختن 16 ریال از آن معادل 46 درصد  آن شده است. دليل اصلی این سودآوري افزایش توليد و فروش محصولات جدید شرکت می باشد به طوریکه مبلغ فروش در سال 95 نسبت به سال گذشته(94) با رشد 154 درصدی همراه بوده است. همچنین مبلغ فروش در سال 96 نسبت به سال 95 با رشد 42 درصدی پیش بینی شده است. لازم به ذکر است که با رفع تحریم ها و انعقاد قرارداد با شرکتهاي خارجی و توليد مشترک محصولات جدید، انتظار می رود فروش و سودآوري در سالهاي آتی افزایش یابد.

نمودار زیر حاشیه سود ناخالص شرکت در سالهای گذشته را نشان می دهد.

 

0c8962d10.jpg

 

5. مفروضات تحلیلی برآورد سود سال 96

 

همانطور که می دانيد سود شرکت حساسيت زیادي به تعداد توليد و فروش خودرو دارد و افزایش یا کاهش آن تاثير زیادي در سودآوري خواهد داشت. در اینجا قصد داریم با توجه به ميزان توليد و فروش،هزینه ها و درآمدهاي شناسایی شده در سالهاي گذشته دو سناریو براي این شرکت تشریح کنيم و اقلام هر یک را مورد بررسی و تحليل قرار دهيم. همانگونکه روند توليد و فروش شرکت نشان می دهد، توليد شرکت درنیمه اول سال جاري نسبت به سال گذشته 45 درصد و مقدار فروش نسبت به مشابه سال گذشته رشد 44 درصدي و مبلغ فروش رشد 55 درصدی از خود نشان می دهد. با توجه به رفع تحریم ها و افزایش واردات قطعات خودرو از کشورهاي خارجی، انعقاد قرارداد با شرکت پژو براي توليد محصولات و توليد محصولات برليانس و رنو در سال گذشته و همچین افزایش تعرفه واردات خودرو، افزایش توليد و فروش خودرو در سال های آینده و همچنین بهبود روند سودآوری شرکت دور از انتظار نخواهد بود.

بر اساس این مفروضات ما در دو سناریو سود تحلیلی شرکت را برآورد کرده ایم.

1-5 سناریو اول:

در این سناریو که می توان از آن به عنوان سناریو خوشبینانه یاد کرد. نرخ فروش محصولات را برابر با میانگین نرخ فروش شرکت در 8 ماهه ابتدای سال در نظر گرفته ایم. در این سناریو براساس روند شرکت در 2 سال گذشته هزینه مالی و عملیاتی شرکت را در 6 ماهه دوم سال کمتر از نیمه اول سال در نظر گرفته ایم.

حاشیه سود ناخالص پیشبینی شده در بودجه شرکت برابر با 9درصد می باشد که در این سناریو این نرخ برابر با 9.8 درصد در نظر گرفته شده است.

حاشیه سود خالص شرکت نیز در بودجه برآوردی شرکت برابر 1.3 درصد برآورد شده است که در نیمه نخست سال شرکت به حاشیه سود خالص 1.4 درصدی دست یافته است. در این سناریو برای نیمه دوم سال حاشیه سود خالص برابر با 2.4 درصد درنظر گرفته شده است. و میانگین کل سال برابر با 2.01 درصد برآورد شده است.

2-5 سناریو دوم:

در سناریو دوم نرخ فروش همانند سناریو اول در نظر گرفته شده است.

حاشیه سود ناخالص نیز همانند سناریو اول رآورد شده است.

حاشیه سود خالص در این سناریو تقریبا برابر با بودجه شرکت در نظر گرفته شده است.

 

d900107970106.jpg

 

با توجه به مفروضات فوق، در حالت خوشبینانه در صورتی که شرکت بتواند به روند بهبود خود همچون سال گذشته ادامه دهد، انتظار تعدیل مثبت در سود شرکت تا مبلغ 57 ریال دور از ذهن نمی باشد. همچنین اگر بخواهیم محتمل ترین حالت را با توجه به عدم تغییر سایر شرایط در نظر بگیریم، در صورتیکه شرکت بتواند روند نیمه اول سال را ادامه دهد و محصولات خود را در نیمه دوم سال همچون میانگین ماه های گذشته به فروش برسند سود 41 ریالی برای آن سود محتملی خواهد بود.

بهاره حیدری مقدم 
واحد سرمایه گذاری وآموزش