عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی پتروشیمی مبین(مبین) بر اساس عملکرد ده ماهه و پیش بینی سود هر سهم سال 96

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1396/11/29


تاریخچه شرکت:

شرکت پتروشیمی مبین، یکی از بزرگترین يوتيليتي‌هاي متمرکز دنیاست. این مجتمع عظیم و مدرن صنعتی در فاز یک پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادي پارس جنوبی در پنج بخش مجزا و مساحت 88 هکتار ساخته شده است.

وظایف این مجتمع عظيم صنعتي شامل:

  • تولید و توزیع برق و بخار
  • تولید و توزیع اکسیژن، نیتروژن، هواي سرویس، هواي ابزار دقیق
  • تولید و توزیع آب شیرین، آب بدون املاح، آب سرویس، آب آتش نشانی و آب کولینگ
  • دریافت وتصفیه پساب هاي صنعتی و بهداشتی شرکت هاي پتروشیمی منطقه
  • سوزاندن پسماندهاي مایع و جامد در کوره هاي زباله سوز
  • دریافت گاز از شبکه سراسري و تقلیل فشار آن و توزیع بین مجتمع هاي پتروشیمی

 

هدف از احداث این مجتمع صرفه جویی در هزینه هاي سرمایه گذاري و تولیدي و کاهش قيمت تمام شده انرژي مصرفی مجتمع هاي مستقر در منطقه بوده است. مجمتع پتروشیمی مبین بزرگترین طرح یوتیلیتی متمرکز کشور جمهوري اسلامی ایران بوده و در نوع خود یکی از بزرگترین پروژه هاي دنیا به شمار می آید که در سال 1379 در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصویب و به نام شرکت پتروشیمی مبین احداث گردید كه مهندسی تفصیلی آن توسط شرکت تکنیپ فرانسه انجام شده است.

سرمایه و سهامداران:

سرمایه شرکت در حال حاضر 14,252,000  میلیون ریال است که جزییات سهامدارن آن به شرح ذیل است:

 

bd812c03.jpg

عملکرد شرکت در ده ماهه 96:

شرکت در گزارش عملکرد دی ماه  خود موفق به فروش 335 میلیارد تومان انواع محصول خود (معادل 9 درصد از بودجه کل شرکت) شده است.

همچنین مجموع کل فروش شرکت از ابتدای سال مالی تاکنون به مبلغ 3179 میلیارد تومان رسیده (معادل 82 درصد از بودجه) و شرکت برای اینکه بخواهد بودجه خود را به صورت کامل محقق سازد، باید تا پایان سال مالی 711 میلیارد تومان دیگر فروش داشته باشد. لازم به توضیح است که کل مبلغ فروش شرکت در سال مالی  95 مبلغ 3682 میلیارد تومان بوده است .

f55c0994.jpg

a87b2e45.jpg

cc400651.jpg

e2752a72.jpg

مهم ترین محصولات شرکت برق، بخار و اکسیژن می باشد که حدوده 41 درصد از بودجه سال 96 متعلق به این سه محصول است.مهم ترین محصولات شرکت برق، بخار و اکسیژن می باشد که حدوده 41 درصد از بودجه سال 96 متعلق به این سه محصول است.

عملکرد شرکت در 9 ماه ابتدایی سال:

b60b6ea6.jpg

 

مواد اولیه

خوراک مصرفی مجتمع پتروشیمی مبین از آب و گاز طبیعی و برخی مواد شیمیایی و کاتالیست ها می باشد. آب مصرفی به میزان 382 هزار متر مکعب از دریا برداشت می شود و گاز طبیعی نیز به میزان یک میلیون مترمکعب در ساعت از شرکت گاز استان بوشهر دریافت می شود.

نوع خوراک: گاز طبیعی

محل تامین خوراک: شرکت ملی گاز-شرکت گاز استان بوشهر

شرکت گاز طبیعی را از شرکت ملی گاز ایران دریافت میکند و این خوراک به سه طریق مصرف میشود بخشی از آن به مصرف سوخت واحدهاي مختلف شرکت میرسد، بخشی براي سوخت مصرفی سایر پتروشیمیها (مشتریان شرکت) ارسال میگردد و بخش سوم که بیشترین مقدار را شامل میشود، به منظور خوراک اولیه سایر پتروشیمیها ارسال میگردد.

نحوه قیمت گذاری محصولات و خدمات

مرجع قیمت گذاری محصولات شرکت ملی صنایع پتروشیمی (mpc)  می باشد و در صورتی که قیمت های اعلام شده مورد قبول طرفین قرارداد نباشد با توافق بین مبین و مجتمع های پتروشیمی قیمت تعیین خواهد شد.، قرارد با پتروشیمی ها جهت تامین یوتیلیتی به صورت بلند مدت و 25 ساله می باشد.نرخ گذاری محصولات به صورت سالیانه و با توجه به نرخ تورم، تغییرات نرخ ارز و قیمت گاز سوخت تعدیل می شود.لازم به ذکر است که مبنای قیمت گذاری بر اساس دلار و با نرخ مبادله ای می باشد.

پیش بینی سود هر سهم سال مالی 96

مفروضات در نظر گرفته شده:

مصرف مواد اولیه:

سرانه مصرف مواد مستقیم به صورت ضریبی از تولید در نظر گرفته شده است که در جدول ذیل به نمایش درآمده است:

da6ff718.jpg

 

همانطور که مشاهده میکنید ضریب مصرف بخار و گاز برابر با عملکرد شش ماهه در نظر گرفته شده است اما ضریب کنداس(هوا) و آب مصرفی همچون سال 95 درنظر گرفته شده است.

نرخ خرید مواد:

نرخ دلاری خرید بخار در شش ماهه ابتدای سال 96 برابر با  10.54 دلار بوده است که همین نرخ را برای مابقی سال نیز درنظر گرفته ایم. نرخ کنداکس و آب مصرفی نیز همچون نرخ اعلام شده در صورتهای مالی 6 ماهه در نظر گرفته شده است. نرخ خرید گاز نیز همچون عملکرد شش ماهه شرکت در نظر گرفته شده است.
نکته حائز اهمیت در این بخش افزایش نرخ دلار مبادله­ای می­باشد که در 6 ماه نخست سال به طور میانگین برابر با 32686 ریال بوده است اما در نیمه دوم سال تا دی ماه به طور میانگین برابر با 35440 ریال می­باشد. که ما برای محاسبه مبلغ خرید مواد اولیه 36140 ریال را در نظر گرفته ایم.

نرخ فروش محصولات و خدمات شرکت برای باقیمانده سال نیز برابر با نرخ های فروش شرکت در دی ماه در نظر گرفته شده است.

 

f8e45407.jpg

 

 

همانطور که در جدول فوق مشاهده می نمایید، خود شرکت پیش بینی سود 910 ریالی به ازا هر سهم را داشته است اما در تحلیل پیش رو با توجه به عملکرد شرکت در 10 ماهه سود 996 ریالی دور از انتظار نمی باشد.

نکات زیر در مورد شرکت قابل توجه می باشد:

  • حاشیه سود برآوردی شرکت برابر با 37 درصد می­باشد که این نسبت در شش ماهه و نه ماهه برابر با 36 و 35 درصد بوده است. این نسبت در سال مالی 95 برابر با 36 درصد بوده است.
  • شرکت به علت قرار گرفتن در منطقه ویژه اقتصادی پارس، به مدت 10 سال ( تا سال 1398) از پرداخت مالیات معاف می­باشد، و مالیات قید شده در جدول فوق به دلیل برخی از فعالیت های غیر عملیاتی مشمول مالیات بوده است.

بهاره حیدری مقدم
واحد سرمایه گذاری و آموزش