عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی شرکت تحلیل بنیادی پتروشیمی مبین(مبین) بر اساس عملکرد یازده ماهه و پیش بینی سود هر سهم سال 97

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1396/12/23


تاریخچه شرکت:

شرکت پتروشیمی مبین، یکی از بزرگترین يوتيليتي‌هاي متمرکز دنیاست. این مجتمع عظیم و مدرن صنعتی در فاز یک پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادي پارس جنوبی در پنج بخش مجزا و مساحت 88 هکتار ساخته شده است.

وظایف این مجتمع عظيم صنعتي شامل:

  • تولید و توزیع برق و بخار
  • تولید و توزیع اکسیژن، نیتروژن، هواي سرویس، هواي ابزار دقیق
  • تولید و توزیع آب شیرین، آب بدون املاح، آب سرویس، آب آتش نشانی و آب کولینگ
  • دریافت وتصفیه پساب هاي صنعتی و بهداشتی شرکت هاي پتروشیمی منطقه
  • سوزاندن پسماندهاي مایع و جامد در کوره هاي زباله سوز
  • دریافت گاز از شبکه سراسري و تقلیل فشار آن و توزیع بین مجتمع هاي پتروشیمی

 

هدف از احداث این مجتمع صرفه جویی در هزینه هاي سرمایه گذاري و تولیدي و کاهش قيمت تمام شده انرژي مصرفی مجتمع هاي مستقر در منطقه بوده است. مجمتع پتروشیمی مبین بزرگترین طرح یوتیلیتی متمرکز کشور جمهوري اسلامی ایران بوده و در نوع خود یکی از بزرگترین پروژه هاي دنیا به شمار می آید که در سال 1379 در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصویب و به نام شرکت پتروشیمی مبین احداث گردید كه مهندسی تفصیلی آن توسط شرکت تکنیپ فرانسه انجام شده است.

 

جایگاه شرکت در صنعت:

شرکت در صنعت ارائه سرویسهای جانبی شرکتهای پتروشیمی (تامین برق، جداسازی هوا، گاز و آب) فعالیت می کند. رشد فروش در سال جاری نسبت به سال قبل بنا به دلایلی همچون  افزایش نرخ ارز و افزایش مقداری فروش به شرکتها می باشد. شرکت پتروشیمی فجر، بعنوان تنها شرکت مشابه در کشور در این صنعت می­باشد. همچنین فروش کلیه محصولات مختلف این شرکت به بازارهای داخلی می­باشد و شرکت فروش صادراتی ندارد.

 

 تصویر کلی فرآیند تولید محصولات مجتمع به شرح زیر می باشد:

 

cd5642fمبین8.jpg

سرمایه و سهامداران:

سرمایه شرکت در حال حاضر 14,252,000  میلیون ریال است که جزییات سهامدارن آن به شرح ذیل است:

 

007ea4aمبین9.jpg

عملکرد شرکت در 11 ماهه 96:

شرکت پتروشيمي مبين در گزارش عملکرد بهمن ماه  خود، موفق به فروش 342 میلیارد تومان انواع محصول خود (معادل 9 درصد از بودجه کل شرکت) شده است.

همچنین مجموع کل فروش شرکت از ابتدای سال مالی تاکنون به مبلغ 3599 میلیارد تومان رسیده (معادل 93 درصد از بودجه) و شرکت برای اینکه بخواهد بودجه خود را به صورت کامل محقق سازد، باید تا پایان سال مالی 291 میلیارد تومان دیگر فروش داشته باشد.

لازم به توضیح است که کل مبلغ فروش شرکت در سال مالی  گذشته شرکت مبلغ 3682 میلیارد تومان بوده است.

 

967bd19مبین1.jpg

 

316531fمبین2.jpg

 

 

8b9b61bمبین3.jpg

 

c8fa497مبین4.jpg

 

مهم ترین محصولات شرکت برق، بخار و اکسیژن می باشد که حدوده 41 درصد از بودجه سال 96 متعلق به این سه محصول است.

عملکرد شرکت در 9 ماه ابتدایی سال

 

d9bfc54مبین10.jpg

مواد اولیه

خوراک مصرفی مجتمع پتروشیمی مبین از آب و گاز طبیعی و برخی مواد شیمیایی و کاتالیست ها می باشد. آب مصرفی به میزان 382 هزار متر مکعب از دریا برداشت می شود و گاز طبیعی نیز به میزان یک میلیون مترمکعب در ساعت از شرکت گاز استان بوشهر دریافت می شود.

نوع خوراک: گاز طبیعی

محل تامین خوراک: شرکت ملی گاز-شرکت گاز استان بوشهر

شرکت گاز طبیعی را از شرکت ملی گاز ایران دریافت میکند و این خوراک به سه طریق مصرف میشود بخشی از آن به مصرف سوخت واحدهاي مختلف شرکت میرسد، بخشی براي سوخت مصرفی سایر پتروشیمیها (مشتریان شرکت) ارسال میگردد و بخش سوم که بیشترین مقدار را شامل میشود، به منظور خوراک اولیه سایر پتروشیمیها ارسال میگردد.

نحوه قیمت گذاری محصولات و خدمات

مرجع قیمت گذاری محصولات شرکت ملی صنایع پتروشیمی (mpc)  می باشد و در صورتی که قیمت های اعلام شده مورد قبول طرفین قرارداد نباشد با توافق بین مبین و مجتمع های پتروشیمی قیمت تعیین خواهد شد.، قرارد با پتروشیمی ها جهت تامین یوتیلیتی به صورت بلند مدت و 25 ساله می باشد.نرخ گذاری محصولات به صورت سالیانه و با توجه به نرخ تورم، تغییرات نرخ ارز و قیمت گاز سوخت تعدیل می شود.لازم به ذکر است که مبنای قیمت گذاری بر اساس دلار و با نرخ مبادله ای می باشد.

پیش بینی سود هر سهم سال مالی 97

مفروضات در نظر گرفته شده:

مصرف مواد اولیه:

سرانه مصرف مواد مستقیم به صورت ضریبی از تولید در نظر گرفته شده است که در جدول ذیل به نمایش درآمده است:

8b4e50aمبین5.jpg

 

همانطور که مشاهده میکنید ضریب مصرف بخار و گاز برابر با عملکرد شش ماهه 96 در نظر گرفته شده است اما ضریب کنداس(هوا) و آب مصرفی همچون سال 95 درنظر گرفته شده است.

نرخ خرید مواد:

برای باقیمانده سال 96:

نرخ دلاری خرید بخار در شش ماهه ابتدای سال 96 برابر با  10.54 دلار بوده است که همین نرخ را برای مابقی سال 96 نیز درنظر گرفته ایم. نرخ کنداکس و آب مصرفی نیز همچون نرخ اعلام شده در صورتهای مالی 6 ماهه در نظر گرفته شده است. نرخ خرید گاز نیز همچون عملکرد شش ماهه شرکت در نظر گرفته شده است.
نکته حائز اهمیت در این بخش افزایش نرخ دلار مبادله­ای می­باشد که در 6 ماه نخست سال به طور میانگین برابر با 32686 ریال بوده است اما در نیمه دوم سال تا دی ماه به طور میانگین برابر با 35440 ریال می­باشد. که ما برای محاسبه مبلغ خرید مواد اولیه 36140 ریال را در نظر گرفته ایم.

نرخ فروش محصولات و خدمات شرکت برای باقیمانده سال نیز برابر با نرخ های فروش شرکت در دی ماه در نظر گرفته شده است.

برای سال 97:

نرخ مواد اولیه:

نرخ خرید گاز سوخت و خوراک توسط شرکت ملی گاز ایران مشخص می گردد. این شرکت تنها نقش واسط را در فروش گاز خوراک و سوخت به شرکتهای منطقه بر عهده دارد و نوسانات نرخ گاز خوراک و سوخت در بخش فروش تاثیری بر سود  شرکت ندارد.همچنین افزایش نرخ های خرید بخار و  کنداکس نیز برای سال 97 برابر با میزان رشد سال 96 به 95 در نظر گرفته شده است.

نرخ های فروش:

برای گاز که همچون سالهای گذشته کارمزدی برابر با 85 ریال برای هر استاندار مترکعب در نظر گرفته شده است.

نرخ های فروش سه محصول اصلی دیگر(به غیر از گاز) با رشدی برابر با 15 تا 19 درصدی(همچون میانگین سالهای گذشته) در نظر گرفته شده است. شایان ذکر است که نرخ های فروش شرکت در بهمن ماه نسبت به میانگین 10 ماهه گذشته با رشد حدودا 10درصدی همراه بوده است که این میتواند خود گواه افزایش نرخ های فروش در سال آینده باشد.

fab6489مبین6.jpg

 

همانطور که در جدول فوق مشاهده می نمایید، خود شرکت برای سال 96 پیش بینی سود 910 ریالی به ازا هر سهم را داشته است اما در تحلیل پیش رو با توجه به عملکرد شرکت در 11 ماهه سود 996 ریالی دور از انتظار نمی باشد. همچنین با توجه به روند افزایش نرخ فروش محصولات در چند ماه آخر سال مالی 96 می توان سود 1096 ریالی را برای سال آتی پیش بینی کرد.

 

نکات زیر در مورد شرکت قابل توجه می باشد:

 

  • حاشیه سود برآوردی شرکت برابر با 37 درصد می­باشد که این نسبت در شش ماهه و نه ماهه برابر با 36 و 35 درصد بوده است. این نسبت در سال مالی 95 برابر با 36 درصد بوده است.
  • شرکت به علت قرار گرفتن در منطقه ویژه اقتصادی پارس، به مدت 10 سال ( تا سال 1398) از پرداخت مالیات معاف می­باشد، و مالیات قید شده در جدول فوق به دلیل برخی از فعالیت های غیر عملیاتی مشمول مالیات بوده است.

 

بهاره حیدری مقدم

واحد سرمایه گذاری و آموزش