عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی گروه صنعتی بارز (پکرمان) و پیش بینی سود هر سهم سال مالی 1397

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/02/10


-1 معرفی شرکت

مجتمع صنایع لاستیک سیرجان )سهامی خاص( در سال 1131 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است و در سال 33 نام شرکت به مجتمع صنایع لاستیک کرمان و نوع آن از سهامی خاص به سهامی عام تغییر و متعاقبا از سال 31 به بهره برداری رسیده است . در سال 48 مجددا نام شرکت به گروه صنعتی بارز تغییر نام داده است . در حال حاضر گروه صنعتی بارز جزء واحدهای فرعی شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین است و واحد تجاری نهایی گروه ، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی می باشد.

 

-2 فعالیت اصلی شرکت

موضوع فعالیت شرکت، تولید انواع لاستیک رویی)تایر( و لاستیک توپی)تیوپ( و نوار)فلپ( برای انواع وسایل نقلیه می باشد . فعالیت اصلی شرکت تولید انواع لاستیک رویی )تایر( و لاستیک توپی)تیوپ( و نوار)فلپ( برای انواع وسایل نقلیه و شرکت های فرعی آن عمدتا در زمینه های صنعتی و بازرگانی مرتبط با تولید و فروش انواع لاستیک رویی )تایر( و لاستیک توپی)تیوپ( ونوار )فلپ( برای انواع وسایل نقلیه و همچنین مشارکت و سرمایه گذاری در سایر شرکت ها است .

 

3- ترکیب سهامداران

2f74f0f0.jpg

 50 درصد از سهام گروه صتعتی بارز در اختیار تاپیکو  و  33.5درصد آن در اختیار وبانک می باشد .

4- ترکیب مبلغ فروش

 

60a629f1.jpg

مهم ترین محصول شرکت تایر است که 93 درصد ترکیب مبلغ فروش را به خود اختصاص داده است.

 

5-عملکرد شرکت در سال 96

مجموع کل فروش شرکت از ابتدای سال مالی 96 تا انتها به مبلغ 919 میلیارد تومان (معادل 98 درصد از بودجه) رسیده است. آخرین پیش بینی شرکت برای کل سال مالی 96، مبلغ 936 میلیارد تومان بوده است که مبلغ فروش محقق شده شرکت 17 میلیارد تومان از آن کم­تر بوده است.

 لازم به توضیح است که کل مبلغ فروش شرکت در سال مالی  95 شرکت مبلغ 893 میلیارد تومان بوده است .

شرکت در سال مالی به ازا هر سهم شرکت 656 ریال محقق ساخته است و پیش بینی آن برای سال مالی 96، تحقق سود 484 ریالی بوده است که نسبت به سال پیش با افت 26 درصدی همراه بوده است.

در نمودارهای زیر روند فروش ماهانه شرکت هم از نظر مبلغ فروش هم از نظر مقدار فروش به تصویر کشیده شده است.

 

e52b24cپکرمان1.jpg

41b8ecbپکرمان2.jpg

 

در نمودار ذیل نیز روند نرخ های فروش ماهانه شرکت در سال 96 نشان داده شده است.

 

54b60e4پکرمان3.jpg

 

6- عملکرد فروردین ماه 1397:

بر مبنای گزارش شرکت در فروردین ماه مبلغ 50 میلیارد تومان فروش داشته است که این مبلغ نسبت به ماه گذشته (اسفند 96) با افت 42 درصدی همراه بوده است.  اما نسبت به فروردین ماه سال گذشته(96) با رشد 10 درصدی همراه شده است.

مقدار فروش شرکت در یک ماه نخست سال 97، 4220تن بوده است که این مقدار فروش در مقابل مقدار فروش اسفند ماه 96( 7500تن) با کاهش 44 درصدی همراه بوده است. اما در مقایسه با فروردین 96 با رشد 7 درصدی همراه بوده است.

نرخ های فروش تایر نسبت به ماه پیش به طور میانگین با رشد 3 درصدی همراه بوده است.

 

b0e9d1a6.jpg

f5a20517.jpg

7-ترکیب بهای تمام شده
 

ad417ee2.jpg

 

براساس نمودار فوق، 73  درصد ترکیب بهای تمام شده را مواد مستقیم مصرفی تشکیل می دهد که در ادامه به جزییات آن پرداخته خواهد شد .

 

1-7 ترکیب هزینه مواد

 

9b4c2fb4.jpg

 

مهم ترین مواد مصرفی شرکت جهت تولید تایر کائوچوی طبیعی و کائوچوی مصنوعی می باشد. که هر کدام به ترتیب 29و 22 درصد، 51درصد از ترکیب هزینه مواد را شامل می شوند.

 

2-7بررسی رابطه ی بین قیمت نفت و کائوچو

باید توجه  نمود که بین قیمت نفت و کائوچو مصنوعی رابطه مستقیم وجود دارد و نوسانات قیمت نفت می تواند روی قیمت کائوچو تاثیرگذار باشد. در سال 95 که قیمت نفت برنت از حوالی 45 تومان تا حدود 55 تومان رشد قیمت داشت، قیمت کائوچو مصنوعی نیز از حدود 46000 ریال به ازا هر کیلو تا حوالی 69000 ریال رشد قیمتی داشت.

شایان ذکر است که این رشد قیمتی نفت و به تبع آن رشد قیمت کائوچو، با توجه به اینکه کائوچو جزو اصلی ترین مواد اولیه شرکت می باشد، می تواند باعث افزایش بهای تمام شده محصولات شرکت شود.

نمودارذیل نیز حرکت همزمان تغییرات قیمت نفت و کائوچو را نشان می دهد .

 

2b165bb5.jpg

 

3-7 نرخ کائوچو طبیعی

بازار کائوچو در حال حاضر دچار مازاد عرضه بوده و پیشبینی میشود تا 3 سال آینده نیز همین روند ادامه دار باشد. لذا اکثر کارشناسان معتقد هستند که افزایش نرخی براي کائوچو نمیتوان متصور بود. همین موضوع براي نرخ تایر نیز صادق میباشد. در صورت ثبات نرخ کائوچو، نمیتوان افزایش نرخی براي تایر متصور بود. به این دلیل که در صورت افزایش حاشیه سود تایر، مقدار تولید آن افزایش یافته و افزایش عرضه موجب جلوگیري از رشد قیمت تایر خواهد شد. نتیجتاً از لحاظ بازار جهانی، نمیتوان براي سال هاي آینده نرخ رشد بالایی را برای مواد اولیه و محصولات فرض نمود.

نرخ کائوچو طبیعی در فبریه 2017 بیشترین مقدار خود یعنی 2.71  دلار به ازا هر کیلو را در سال گذشته تجربه کرده است که پس از آن با افت قیمت مواجه شده و تا حوالی قیمت 1.65 دلار در ماه دسامبر رسیده است. از ابتدای سال 2018 نیز قیمت کائوچو افزایش حدودا 2 درصدی همراه بوده است و از 1.72 به 1.76 دلار رسیده است. پیش بینی های بازارهای جهانی حاکی از عدم توانایی رشد قیمت کائوچوتا سقف قبلی آن در سال 2017 (2.71 دلار) می باشد.

 

fb9b278پکرمان4.jpg

 

8-مفروضات تحلیلی برآورد سود سال 97

 

در این تحلیل دو سناریو در نظر گرفته شده است.

1-8 سناریو اول:

در این سناریو مقدار تایر تولیدی شرکت برابر با سال 96 در نظر گرفته شده است.

نرخ فروش تایر با توجه به عملکرد نه چندان مطلوب شرکت در چند ماهه گذشته و همچنین، برابر با نرخ های فروش آن در فروردین ماه 97 در نظر گرفته شده است.

قیمت نفت با توجه به رشد قیمتی چند وقت اخیر و همچنین پیش بینی کارشناسان از توانایی رشد آن تا حوالی 80 و همچنین کوششهای کشور عربستان برای بالا بردن آن محتاطانه و برابر با 70 دلار در نظر گرفته شده است. و به طبع رشد قیمتی نفت، نرخ کائوچو مصنوعی که ضریبی از قیمت نفت است، نیز بالاتر از سال 96 در نظر گرفته شده است.

همچنین قیمت کائوچو نیز بر اساس روند سال پیش آن  برابر 1.90 در نظر گرفته شده است.

سایر موارد همچون بودجه در نظر گرفته شده است.

 

2-8 سناریو دوم:

در این سناریو حالت خوشبینانه تری برای نرخ فروش محصولات  شرکت در نظر گرفته شده است. بر اساس آخرین شایعات مبنی بر افزایش نرخ 10 درصدی فروش تایرسازان، نرخ فروش فروردین ماه شرکت با یک رشد 10 درصدی در نظر گرفته شده است.

قیمت نفت نیز بر اساس پیش بینی های موچود مبنی بر رشد قیمت، برابر با 74 دلار در نظر گرفته شده است.

سایر موارد همچون سناریو اول می باشد.

db569a4پکرمان 5.jpg

 

با توجه به مفروضات فوق، و با شرایط فعلی اگر قیمتها ثابت بماند و شاهد رشد قیمت نفت و دلار نباشیم، طبق برآورهای ما و با ثبات سایر عوامل، شرکت می تواند 610 ریال به ازاء هر سهم سود  محقق سازد. اما در صورتیکه شرکتهای تایر ساز موفق به اجازه افزایش 10 درصدی نرخ فروش محصولات خود شوند شرکت می تواند به سودهای بالاتری دست پیدا کند.

اما نکته قابل توجه در خصوص افزایش نرخ محصولات، عدم توانایی رقابت شرکتهای تایرساز با تایرهای وارداتی می­باشد. شرکت در سال پیش نتوانسته است نرخ های فروش خود را از آنچه در ابتدای سال پیش بینی کرده بود بالاتر ببرد که در بالا نمودار آن به تصویر کشیده شده است. این عدم توانایی افزایش نرخ فروش شرکت در سال گذشته، افزایش 10 درصدی نرخ های فروش در سال جدید را کمی با شک و تردید همراه می سازد. به نظر می رسد که در صورت افزایش نرخ های فروش، احتمال کاهش مقدار فروش دور از ذهن نمی­باشد. مگر اینکه با تمهیدات و سیاستهای ارزی جدید دولت جلوی واردات بی رویه گرفته شود وعرصه برای تایرسازان داخلی بیشتر و بهتر شود که در این صورت این افزایش نرخ می تواند باعث افزایش سود هر سهم شرکت شود. با توجه به التهابات بازار ارزو سردرگمی موجود در این بازار فعلا نمی­توان در این خصوص نظر قاطعی عنوان کرد. باید منتظر نتایج حاصل از سیاست های جدید دولت ماند.

9- جدول حساسیت به نفت و ارز

با توجه به اینکه بیش از نیمی از مواد اولیه شرکت وارداتی می باشد و افزایش نرخ ارز می تواند بر بهای تمام شده شرکت تاثیر گذار باشد و همچنین با توجه به تاثیرپذیری نرخ کائوچو از قیمت نفت ، در ذیل روند تاثیر پذیری سود هر سهم را نسبت به تغییرات قیمت ارز و نفت نشان داده ایم.

 

سناریواول:d234426پکرمان6.jpg

 

 

سناریو دوم:

با فرض افزایش ده درصدی نرخ های فروش

528045eپکرمان7.jpg

بهاره حیدری مقدم

واحد سرمایه گذاری و آموزش