عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی شرکت فولاد خراسان (فخاس) و پیش بینی سود هر سهم در سال مالی 1397

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/02/17


1- معرفی شرکت فولاد خراسان

شرکت فولاد خراسان یکی از شرکت های بزرگ فولاد سازی کشور است که انواع میلگرد (محصولات سبک ساختمانی )، شمش وآهن اسفنجی را تولید می کند. این شرکت در سال 6831 دربورس اوراق بهادار ایران پذیرش شد. مجتمع فولاد خراسان در منطقه ای به مساحت 6011 هکتار واقع در 61 کیلومتری شمالغرب شهرستان نیشابور توسط شرکت کوبه استیل ژاپن در سال 6813 احداث گردیده است .

موضوع فعالیت اصلی شرکت طبق ماده 2 اساسنامه عبارت است از :

1. ایجاد و تاسیس کارخانجات فولاد سازی و نورد مفتول و مقاطع فولادی و صنایع وابسته و بهره

برداری و توسعه آن .

2. واردات و تهیه ماشین آلات و مواد اولیه مورد نیاز و صادرات فرآورده ها و تولیدات

3.  ایجاد شرکت و یا مشارکت با شرکتها با سرمایه مشترك که با موضوع و فعالیت شرکت ارتباط

داشته باشد.

4.  انجام کلیه عملیات تجاری اعم از خرید و فروش و معاملات پایاپای در قالب مقررات و قوانین جمهوری اسلامی ایران با شخصیتهای حقوقی و حقیقی داخلی و خارجی در جهت انجام و گسترش اهداف شرکت.

5.  ایجاد مراکز پژو هشهای فنی، اقتصادی و کاربردی به منظور توسعه و استفاده از روشهای جدید در بالا بردن سطح تولیدات و کیفیت آنها

6. انجام سایر اموری که به نحوی از انحاء به پیشبرد اهداف و مقاصد شرکت کمک کند می باشد.

 

2- ترکیب سهامداران

 

330c4b46.jpg

3-  ترکیب مبلغ فروش

6c696627.jpg

مهم ترین محصول شرکت، محصولات سبک ساختمانی(انواع میلگرد و تیرآهن و ...)  است که 93 درصد ترکیب مبلغ فروش را به خود اختصاص داده است.

 

4- عملکرد شرکت در سال مالی 96

در سال مالی 96 مجموع کل فروش شرکت به مبلغ 1805 میلیارد تومان(معادل 109 درصد از بودجه) رسیده است، پیش بینی شرکت برای کل سال مالی 96، مبلغ 1651 میلیارد تومان بوده است. که موفق به پوشش 9 درصد بیشتر از بودجه پیش بینی شده، شده است. لازم به توضیح است که کل مبلغ فروش شرکت در سال مالی گذشته شرکت (95)، مبلغ 1030 میلیارد تومان بوده. شرکت در آخرین پیش بینی خود، سود هر سهم را در سال مالی 96، 147 ریال پیش بینی کرده بود که نسبت به اولین پیش بینی اعلام شده شرکت که سود هر سهم را 113 ریال برآورد کرده بود رشد 30 درصدی داشته است. اما در انتهای سال با تعدیل مثبت38 درصدی، توانست سود 203 ریالی را برای هر سهم خود محقق سازد.

همچنین شرکت در سال مالی منتهی به اسفند 95 موفق به دستیابی به سود123 ریالی شده است

در نمودار زیر مبلغ فروش شرکت به صورت ماهانه نمایش داده شده است.

d0ce6e51.jpg

 

در نمودار زیر مقدار فروش شرکت به صورت ماهانه نمایش داده شده است.

fd23c042.jpg

در نمودار زیر روند نرخ های فروش ماهانه شرکت در سال مالی 96 نمایش داده شده است.

 

3dd2a383.jpg

 

5-ترکیب بهای تمام شده

 

8bb77348.jpg

براساس نمودار فوق، 66  درصد ترکیب بهای تمام شده را مواد مستقیم مصرفی تشکیل می­دهد که در ادامه به جزییات آن پرداخته خواهد شد .

 

1-5 ترکیب هزینه مواد

 

269a67d9.jpg

 

مهم ترین مواد مصرفی شرکت جهت تولید گندله می­باشد که 77 درصد از ترکیب هزینه مواد را شامل می­شود.

شرکت 100 در صد مواد اولیه خود را از داخل تهیه می­کند. همچنین بیشتر گندله مورد نیاز خود را از دو شرکت گل گهر و چادرملو تهیه می­کند.

 

6-مفروضات تحلیلی برآورد سود سال 96

 

در این تحلیل دو سناریو در نظر گرفته شده است.

سناریو اول:

در این سناریو مقدار فروش برابر با بودجه در نظر گرفته شده است.

نرخ فروش شمش: رشد چشمگیر قیمت دلار در پایان سال ۹۶ و تفاوت چشمگیر قیمت های بازار آزاد و قیمت ارز آزاد از سوی دولت و تک نرخی شدن قیمت ارز در سال 97 می­تواند تاثیر بسزایی در رشد قیمت آهن در سال 97 داشته باشد. البته از دلایل دیگری که ممکن است در سال 97 بر روی قیمت آهن آلات از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن تأثیر داشته باشد، محدودیت عرضه از سوی کارخانه های تولید است. بسیاری از کارخانه ها به دلیل تعمیرات و بهبود استانداردهای خط تولید عرضه محصولات خود را محدود می­کنند. همین امر موجب افزایش قیمت آهن آلات ساختمانی در یک برهه زمانی می­شود. با توجه به شرایط موجود امکان رشد قیمت­ها در سال 97 دور از انتظار نمی­باشد.

همچنین شایان ذکر است طبق بخش­نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در مهر 96، از این پس نرخ فروش شمش کلیه واحدهای ذوبی تولید کننده شمش بر اساس 89 درصد قیمت میلگرد می­باشد. بر این اساس و با توجه به افزایش قیمت میلگرد در بورس کالا تا حوالی 2300 تومان برای معاملات نقد، نرخ میلگرد در این سناریو محتاطانه و برابر با 2400 تومان در نظر رفته شده است.

نرخ خرید گندله که اصلی ترین ماده اولیه شرکت می­باشد نیز همچون روند گذشته شرکت در سالهای پیش برابر با 25 درصد نرخ شمش در نظر گرفته شده است.

سربار شرکت که قسمتی از آن مربوط به تامین الکترودهای مورد نیاز برای تولید می­باشد نیز نسبت به سال پیش (96) بالاتر در نظر گرفته شده است.

سایر اقلام همچون بودجه در نظر گرفته شده است.

سناریو دوم:

در این سناریو با توجه به روند رو به رشد نرخ میلگرد در بازارهای جهانی و همچنین داخلی(بورس کالا) برابر با 2600 تومان در نظر گرفته شده است.

سایر اقلام همچون سناریو اول در نظر گرفته شده است.

 

 

4eb86c84.jpg

 

در صورت ثبات سایر شرایط و تداوم قیمتهای جهانی و به تبع آن ثبات قیمتها در بازار داخلی در سطح فعلی شرکت می­تواند سود 283 ریالی محقق سازد.

اگر روند افزایش نرخ فروش شمش ادامه ­دار باشد، و پیش بینی ­ها در خصوص افزایش نرخ محصولات فولادی در سال 97 تحقق یابد می­توان انتظار رشد سود هر سهم شرکت را تا 331 ریال داشت.

با توجه به اینکه تغییرات نرخ فروش میلگرد در بورس کالا بر نرخ فروش محصولات شرکت و همچنین نرخ خرید مواد اولیه شرکت همچون گندله خریداری شده تاثییر گذار می­باشد، در ذیل جدول حساسیت سود هر سهم شرکت نسبت به نرخ میلگرد برآورد شده است.

 

9f372e85.jpg

نکته مهم:

شرکت مبلغ الکترود مصرفی خود را، در سرفصل هزینه مواد مصرفی در سربار گزارش می­کند. این مبلغ در سال مالی 96 ، 120 میلیارد تومان گزارش شده است. ولی با توجه به بحث های مطرح شده در خصوص گران شدن الکترود این مبلغ در آخرین پیش بینی شرکت برای سال مالی 97، بیش از 3 برابر شده و 500 میلیارد تومان برآورد شده است. در تحلیل پیش رو نیز همین افزایش در نظر گرفته شده است. اما اگر مبلغ خرید الکترود افزایش بیشتری از آنچه پیش بینی شده است یابد، می­تواند سود شرکت را دستخوش تغییرات منفی بکند .

بهاره حیدری مقدم

واحد سرمایه گذاری و آموزش