عنـوان تحلیل : گزیده ای از ماهنامه متال بولتن May 2018

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/02/18


گزیده ای از ماهنامه متال بولتن May 2018

روی

بالاترین قیمت روی در سال 2018 تا کنون 3595 دلار به ازا هر تن در ماه فوریه بوده و پس از آن قیمت تا سطح 3070 دلار در میانه ماه آوریل کاهش یافت. این کاهش بیشتر به دلیل ارزان فروختن در واکنش به تصمیمات چین در خصوص برنامه ریزی جهت آزادسازی بخشی از ذخایرش بود. این کاهش قیمت واکنش بیش از حد بوده و در واقع  قیمت به 3200 دلار برخواهد گشت.

فصل اول سال 2018 دوره بی ثباتی برای فلز روی بوده است اما کاهش ذخایر بورس ها از محکم شدن عوامل بنیادی در فصل دوم سال حمایت میکند. این بدین معناست که در مدت زمانی کوتاه قیمت فلز روی دوباره افزایش می یابد و از منظر تکنیکالی در ابتدا باید مقاومت 3300 دلاری را بشکند. هر چند در کوتاه مدت چشم انداز فلز روی صعودی می باشد اما افزایش عرضه در فصل سوم و چهارم بخشی از عوامل بنیادی موثر بر رشد قیمت را از بین خواهد برد.

مس

فلز مس پس از فراز و نشیب قیمت در فصل اول و رسیدن به پایین ترین قیمت در 6523 دلار در ماه مارس، با شروع فصل دوم در تلاش برای تثبیت شدن بالای 7000 دلار به ازا هر تن می باشد. عملکرد ضعیف در سه ماهه ابتدای سال به دلیل تقاضای کم، عوامل بنیادی ضعیف، عرضه زیاد بوده است.

افزایش فصلی در میزان تقاضا و اختلال در عرضه از عوال بالابرنده قیمت خواهد بود. اصلاحات قیمت فلز مس در فصل پیش به پایان رسیده است و روند صعودی در حال آغاز می باشد . مدل عرضه- تقاضا حاکی از ادامه کسری تا پایان فصل چهارم می باشد انتظار افزایش قیمت در فصل دوم تا 7090 دلار وجود دارد.

آلومینیوم

اخبار و معاملات در بازار آلومینیوم روزانه متغیر می باشد و پیش بینی در چنین شرایطی بسیار سخت می باشد. قیمت آلومینیوم در هفته 16-20 آوریل در پی ترس از تحریم ها به عدد 2718 دلار به ازا هر تن رسید اما با انتشار اخبار مبنی بر عدم تحمیل تحریم های جدید بر ضد روسیه قیمتها به سطوح 2200 دلار برگشت. پیش بینی ها برای فصل دوم قیمت 2300 دلار به ازا هر تن می باشد هرچند که تغییرات می تواند بیش از این هم باشد.

زهرا صداقت

واحد سرمایه گذاری و آموزش