عنـوان تحلیل : بررسی بازار طلا و فلزات پایه در هفته منتهی به یکم ژوئن 2018

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/03/12


گزارش هفتگی بازار فلزات

طلا

قیمت طلا در ابتدای روز جمعه پس از اینکه ترامپ از لغو جلسه 12 ژوئن با کره شمالی خبر داد، به بالاترین مقدار ( 1307.20 دلار)  خود در دو هفته اخیررسید. اما پس از آنکه یک مقام ارشد پیونگ یانگ اعلام نمود که همچنان رهبر کره شمالی تمایل به این جلسه دارد، قیمت طلا کاهش یافت.

 

در هفته پیش رو معامله گران به پیشرفت های ژئوپلیتیک در خصوص جلسه دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی توجه خواهند نمود. همچنین مذاکرات آتی بین امریکا و چین هم در کانون توجه خواهد بود. علاوه بر این، آمارهای اقتصادی زیادی در خصوص جی دی پی امریکا و نرخ اشتغال ماهانه امریکا در هفته های آتی منتشر خواهد گردید.

 

احتمال سه بار افزایش نرخ بهره نسبت به دوبار افزایش تا پایان سال جاری پس از جلسه ماه می فدرال رزرو در هفته گذشته کاهش یافت. افزایش نرخ بهره سبب کاهش قیمت طلا می گردد.

مس

قیمت فلز مس LME  در روز جمعه پس از اینکه پرزیدنت دونالد ترامپ بیان داشت که هر گونه معامله با بزرگترین مصرف کننده فلزات اساسی -چین -نیاز به ساختار متفاوتی دارد، کاهش یافت. در ابتدای هفته پس از اینکه وزیر خزانه داری امریکا اعلام نمود که چشم انداز جنگ تجاری امریکا-چین در حالت تعلیق است، قیمت فلز مس تقویت گردیده بود.

 

معدن ریو تینتو در روز چهارشنبه گذشته تایید نمود که در حال گفتگو برای فروش سهم خود در دومین معدن مس بزرگ جهان به شرکت اندونزیایی inalun  می باشد.

سرب

فلز سرب در هفته گذشته به دلیل نگرانی ها از کمبود عرضه به بالاترین مقدار خود در سه ماهه اخیر رسید. بازرسی های زیست محیطی در کارخانه های ذوب سرب در چین سبب کاهش عرضه سرب در ماه های اخیر گردید.

آلومینیوم

فلز آلومینیوم تقریبا بدون تغییر باقی ماند.

 

پس از تمدید مهلت شرکتها به لغو ارتباط با شرکت های روسی تحت تحریم امریکا، شرکت rusal  درهفته گذشته انتقال آلومینیوم به برخی مشتریان را از سر گرفت.

روی

 

 قیمت فلز روی در بورس لندن کاهش یافت.

 

مطابق با داده های اخیر گروه بین المللی سرب و روی، بازار روی در فصل اول سال 2018 مازاد 25 هزار تنی داشته است و کل موجودی انبار ها افزایش 118 هزار تنی در دوره مذکور داشته اند.

 

افزایش بیشتر تولید فلز روی در استرالیا، چین، نروژ، بلژیک و پرو علی رغم کاهش تولید در ایالات متحده و هند در مجموع سبب افزایش 1.7 درصدی عرضه گردید.

 

زهرا صداقت

واحد سرمایه گذاری و آموزش