عنـوان تحلیل : تحلیل بنیادی شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور (کنور) بررسی عملکرد شرکت سه ماهه نخست سال 97 و پیش بینی سود هر سهم در سال 97

حوزه تحلیل : تحلیل های بنیـادی


تاریخ انتشار : 1397/04/19


1-کلیاتی درباره شرکت:

1-1-تاریخچه:

گروه شامل توسعه معدنی و صنعتی صبانور (سهامی عام) و شرکتهای فرعی آن است. شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور ابتدا به صورت شرکت سهامی خاص و با نام شرکت تامین مواد اولیه فولاد صبانور در تاریخ 1375/12/28 تاسیس شده و در اداره ثبت شرکتها ومالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید. در سال 1390 نوع شرکت به سهامی عام تغییر یافت و در اسفند سال 1390 در فهرست شرکتهای ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار درج گردیده است و در فروردین سال 1391 سهام شرکت در فرابورس عرضه عمومی شد. در اردیبهشت سال 1393 سهام شرکت پس از تایید سازمان بورس در بازار دوم بورس تهران مورد داد و ستد قرار گرفت.

در تیر ماه سال 1393 نام شرکت از "تامین مواد اولیه فولاد صبانور" به "توسعه معدنی و صنعتی صبانور" تغییر یافت. درحال حاضر شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات (سهامی عام) می باشد.

 

-2-1سهامداران شرکت:

 

52681b51.jpg

 

-3-1 جایگاه شرکت در صنعت تولید کنسانتره و گندله و وضعیت رقابتی آن:

 

شرکت در صنعت گروه استخراج کانه­های فلزی(سنگ آهن) و محصولات فرآوری شده آن فعالیت می کند. شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور در جایگاه تولید مجموع محصولات سنگ آهن دانه بندی شده و کنسانتره آهن در بین شرکت های بورسی، پس از دوقلوهای سنگ آهنی دارای جایگاه سوم و در بین کل شرکت­های حوزه استخراج و تولید و فرآوری محصولات معدنی سنگ آهن دارای جایگاه ششم است.

 

2- وضعیت عملیاتی شرکت

-1-2 عملکرد شرکت در سال مالی 96


مجموع کل فروش شرکت در سال مالی 96 به مبلغ 290 میلیارد تومان (معادل 107 درصد از بودجه) رسیده­است.
کنور در سال مالی 96 توانسته 1093 هزار تن کنسانتره را تولید نماید و 967 هزار تن را به فروش برساند. میزان گندله تولیدی 112 هزار تن بوده و 106 هزار تن از آن را به فروش رسانده است.کل مبلغ فروش نسبت به سال مالی گذشته(95)،  55 درصد رشد داشته است که به دلیل تولید و فروش گندله و افزایش تولید و فروش کنسانتره بوده است. تولید و فروش کنسانتره در سال مالی 96 نسبت به سال مالی قبل به ترتیب 54 و 62 درصد افزایش داشته است.

در نمودارهای زیر وضعیت مبلغ و مقدار فروش شرکت به نمایش گذاشته شده است.

 

0ea22c42.jpg

 

fff1a104.jpg

 

 

شرکت در سنوات قبل سنگ آهن دانه بندی شده و کنسانتره سنگ آهن به فروش می رسانده است اما در سال 96 بغیر از مقدار تعهدی که به شرکت Gm Coralداشته است، دیگر از این محصول فروشی نداشته در عوض تولید گندله را آغاز کرده است. میانگین نرخ فروش هر تن کنسانتره 2509 هزار ریال بوده است. همچنین فروش گندله را از ماه آبان شروع کرده است. که در نمودار زیر به تصویر کشیده شده است.

 

8c276da5.jpg

 

 

-2-2 عملکرد شرکت در بهار 97

 

شرکت در فصل نخست سال موفق به فروش 101 میلیارد تومان شده است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته با رشد 80 درصدی همراه بوده است. که مقداری از این تفاوت فروش به خاطر فروش گندله می باشد که در سال گذشته در نیمه نخست سال شرکت تولید و فروش گندله نداشته است.

از منظر مقداری نیز شرکت در فصل نخست سال موفق به تولید 757 هزار تن از محصولات مختلف و فروش 327 هزار تن از آنها شده است. شایان ذکر است که مقدار 112 هزار تن سنگ آهن دانه بندی شده نیز تولید شده است که برای مصرف خود شرکت به کار رفته است.

میانگین فروش کنسانتره و گندله در بهار 97 نسبت به میانگین سال گذشته با رشد 14 و 8 درصدی همراه بوده است.

در زیر نمودار مبلغی و مقداری فروش شرکت را به تصویر کشیده ایم.

 

b5783e86.jpg

f9eabe17.jpg

 

3- مواد اولیه:

مواد اولیه شرکت شامل: سنگ آهن خام می باشد که شرکت مواد اولیه مصرفی خود را به صورت 100 درصد از بازار داخلی تامین می کند. معادن مورد بهره برداری شرکت عبارتند از:

معدن آهن بابا علی در استان همدان

معدن آهن گلالی در استان کردستان

معدن آهن شهرک در استان کردستان

قیمت سنگ آهن و فولاد از نفت نیز تبعیت می  کند بطوریکه با افزایش قیمت نفت، کشورهای نفت خیز شروع به توسعه و گسترش میادین نفتی نموده و با افزایش نقدینگی و به دلیل اینکه اکثرا کشورهای در حال توسعه می باشند ساخت مسکن و سایر پروژه های عمرانی افزایش چشمگیری پیدا نموده و لذا تقاضا برای فولاد افزایش یافته و طبیعتا عکس موضوع نیز صادق می باشد.

 

03d787a9.jpg

 

c94473a10.jpg

 

همانطور که در نمودار مشاهده می شود در بازه های زمانی مشابه روند افزایشی و کاهشی قیمت سنگ آهن منطبق بر قیمت نفت است.

این ارتباط را می توان با مقایسه روند قیمت فولاد و نفت در طی سالیان گذشته مقایسه نمود، همانطور که ملاحظه می گردد در سال 2000 تا 2008 قیمت نفت 308 درصد افزایش داشته است و در سال 2000 تا 2007 قیمت سنگ آهن 352 درصد افزایش داشته است.

در سال 2010 تا 2018 قیمت سنگ آهن 72 درصد کاهش داشته و در همین بازه زمانی قیمت نفت 49 درصد کاهش را نشان می دهد.

1-3 پیش بینی قیمت سنگ آهن

پیش بینی اغلب موسسه های معتبر، علی رغم رشد قیمتی نفت ، حاکی از افت قیمت این ماده خام در سال 2018 بوده است. به طور مثال، بانک کانادایی اسکاتی بانک معتقد است که میانگین قیمتی سنگ آهن 62 درصد، به 60 دلار در تن افت خواهد کرد. فوکوس اکونومیکس نیز به دلیل افزایش عرضه، افت قیمت را پیش بینی کرده است و معتقد است که در 3 ماهه آخر سال 2018، میانگین قیمت سنگ آهن 62 درصد به 58.7 دلار در تن خواهد رسید. البته شایان ذکر است که هم اکنون قیمت این محصول در بازار های خارجی تا 47 دلار نیز افت کرده است. نکته مهم در پیش بینی قیمت سنگ آهن، عملکرد چین در رابطه با کاهش ظرفیت تولید فولاد است. به طوری که چشم همه تحلیلگران و فعالان بازار در ماه های آینده به میزان کاهش ظرفیت تولید فولاد چین خواهد بود.

 

4- مفروضات در نظر گرفته شده جهت پیش بینی سال 97:

جهت پیش بینی فروش در تحلیل حاضر مفروضات زیر در نظر گرفته شده است.

1-مقدار فروش:

مقدار فروش شرکت با توجه به طرح­های توسعه ای شرکت و همچنین راه اندازی واحد گندله سازی همدان، با یک رشد 40 درصدی نسبت به سال گذشته در نظر گرفته شده است.

شرکت برای سال 97 بر اساس طرح ها توسعه ای که انجام داده و یا در حال انجام می باشد پیش بینی را برای مقدار تولید محصولات خود انجام داده است که به شرح ذیل می باشد.  که مقدار تولید کنسانتره برابر با 1130هزار تن درنظر گرفته شده استف اما ما اینمقدار را 1400 هزار تن در نظر گرفته ایم.

 

997e6c48.jpg

 

2-نرخ فروش محصولات:

از آنجاییکه کنسانتره شرکت برای ساخت گندله استفاده می شود و مابقی آن تماما به خارج از کشور صادر می شود و فروش داخلی ندارد، بر همین اساس نرخ فروش آن بر اساس FOB خلیج فارس و همچنین CFR  بنادر چین محاسبه شده است. که در این تحلیل به طور میانگین 75 دلار برای کل سال در نظر گرفته شده است. البته در حال حاضر قیمت میانگین FOB خلیج فارس و CFR چین 80 دلار می باشد اما پیش بینی گروهی از تحلیلگران مبنی بر کاهش قیمت کنسانتره می باشد. برای پیش بینی بهتر جدول تحلیل حساسیت نرخ کنسانتره و نرخ تسعیر ارز در پایان به نمایش گذاشته شده است.

شایان ذکر است که عیار گندله شرکت 63% و عیار کنسانتره سنگ آهن شرکت 66% است.

3-بهای تمام شده:

 نرخ مواد اولیه: مواد اولیه شرکت سنگ آهن خام می باشد. از آنجایی که نرخ سنگ آهن خام با نرخ شمش فخوز رابطه دارد بنابراین در این تحلیل ابتدا به برآورد نرخ شمش فخوز و سپس برآورد قیمت خرید سنگ اهن پرداخت شده است.نرخ شمش فخوز برابر با 23000 ریال در نظر گرفته شده است.

یکی دیگر از آیتم های مهم بهای تمام شده شرکت کنور، سربار ساخت این شرکت می باشد. سربار ساخت شامل آیتم های چون حقوق و مزایا، استهلاک، هزینه انرژی،مواد،سایر هزینه ها و هزینه حمل و نقل و بارگیری است که مهمترین آنها هزینه حمل و نقل و بارگیری است. هزینه حمل و نقل و بارگیری کنسانتره صادراتی در سال 96 برابر با 20 دلار بوده است که برای سال 97 نیز همین نرخ درنظر گرفته شده است. همچنین نرخ تسعیر ارز برابر با 4.200 تومان در نظر گرفته شده است.

 

bfc843a11.jpg

 

همانطور که مشاهده میکنید با توجه به شرایط موجود شرکت توانایی  افزایش سود هر سهم خود تا 685 ریال را دارد.

نکته حائز اهمیت نرخ های فروش خرداد ماه شرکت می باشد که نرخ فروش کنسانتره صاداتی آن بالاتر از آنچه در تحلیل پیش رو در نظر گرفته شده است می باشد. که اگر نرخ تسعیر ارز را در این تحلیل 5000 تومان در نظر گرفته شود به نرخ های فروش خرداد ماه خواهیم رسید، که در این صورت سود شرکت می تواند تا حوالی 80 تومان رشد کند. با توجه به اینکه تمام فروش کنسانتره شرکت صادراتی می باشد، نرخ دلار می تواند در سود شرکت تاثیر گذار باشد.

برای بررسی بیشتر این موضوع، جدول تحلیل حساسیت نسبت به دلار در زیر به تصویر کشیده شده است.

 

98a6ff512.jpg

 

نکته مهم دیگر در خصوص شرکت توسعه معدنی صبانور گندله تولیدی شرکت می باشد. شرکت تا سال 96 هیچ گونه تولید گندله نداشته است و از نیمه دوم سال 96 شروع به تولید این محصول کرده است. و واحد گندله سازی همدان شرکت با ظرفیت 550 هزار تن در سال 97 به بهره برداری رسیده است، که باید دید آیا توان تولید با ظرفیت کامل را خواهد داشت یا خیر. در تحلیل پیش رو میزان تولید گندله در سال 97 برابر با 400هزار تن در نظر گرفته شده است. که در فصل نخست سال شرکت موفق به تولید 50هزار تن شده است. در همین خصوص جدول تحلیل حساسیت شرکت برای تولید گندله نیز به تصویر کشیده شده است.

 

f2b18cb13.jpg