عنـوان تحلیل : مروری بر رویداد های بازار جهانی طی هفته گذشته

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/09/24


 

کودلکو اعلام کرد:کاهش ۲ درصدی تولید مس در نه‌ ماهه نخست ۲۰۱۸

بر پایه گزارش منتشرشده توسط کودلکو، این تولیدکننده مس در شیلی، ۱/۳میلیون تن مس تصفیه‌شده طی نه ماه اول سال ۲۰۱۸ تولید کرده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، حدود ۲ درصد کاهش داشته است.

متال اکسپرت اعلام کرد؛بازار بیلت سی آی اس تحت فشار

جو بازار بیلت سی آی اس منفی است. از یک طرف قیمت پایین قراضه وارداتی در ترکیه بر بازار بیلت سی آی اس اثر منفی گذاشته و از طرف دیگر عرضه کننده ها حاضر نیستند تخفیف بیشتر بد

متال بولتن اعلام کرد؛ افت قیمت اسلب در جنوب شرق آسیا

بازار اسلب وارداتی در جنوب شرق و شرق آسیا یک هفته اخیر نزولی بوده که به دلیل رکود بازار، کمبود تقاضا و پیشنهاد قیمت های ارزان تر بود.

انتشار آمار تورم نشان داد؛ سیگنال ناامیدکننده چین به بازار فلزات

18 آذرماه اداره آمار ملی چین آمار تورم این کشور در ماه نوامبر را منتشر کرد و فعالان اقتصادی با ارقامی ضعیف‌تر از انتظار در این گزارش مواجه شدند. آرام شدن نرخ رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده چین، سیگنالی ناامیدکننده برای بازارهای کالایی به ویژه بازار فلزات به حساب می‌ آید.

براساس گزارش اداره آمار ملی چین، شاخص قیمت مصرف‌کننده این کشور در ماه نوامبر افزایش ۲/۲ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده و شاخص قیمت تولیدکننده نرخ رشدی ۲/۷ درصدی را در مدت مذکور پشت سرگذاشته است.

میزان افزایش شاخص قیمت تولیدکننده در ماه نوامبر هم تراز با پیش‌بینی‌ها بوده اما شاخص قیمت مصرف‌کننده افزایشی کمتر از حد انتظار را تجربه کرده است. پایین‌تر بودن نرخ تورم مصرف کننده از برآوردهای موسسات مالی و تحقیقاتی در ماه نوامبر، سیگنال دیگری در جهت تضعیف روند رشد اقتصاد چین به حساب می‌آید و بدون شک نتیجه این گزارش بر بازارهای کالایی به ویژه بازار فلزات تاثیر منفی خواهد گذاشت.ذکر این نکته ضروری است که هدف‌گذاری تورمی پکن برای سال ۲۰۱۸ میلادی در سطح ۳ درصد بوده است./ عصرمعدن 


پلاتس اعلام کرد؛ افت جزیی قیمت سنگ آهن در چین

این هفته قیمت سنگ آهن در چین کمی افت داشت که به دلیل محدودیت فعالیت بازار بود. متوسط شاخص قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد موسسه پلاتس ۶۶.۸۰ دلار هر تن خشک سی اف آر است که نسبت به جمعه ۱۵ سنت افت داشته است. قرارداد سواپ ژانویه نیز درحدود ۶۴.۹۵ دلار هر تن خشک سی اف آر در ثبات است.

دولت محلی در استان تانگشان در اطلاعیه ای از صنایع محلی خواسته آلودگی هوا را کاهش دهند. بدین ترتیب از ۹ تا ۳۱ دسامبر کارخانه های فولادسازی این منطقه بسته به میزان آلایندگی باید ۳۰ تا ۱۰۰ درصد از سینترینگ خود را کاهش دهند. حمل کالا از بنادر به کارخانه ها نیز محدود خواهد شد.

با توجه به این که محدودیت تولید مربوط به سینترینگ است نه کوره های قوس الکتریکی، تاثیر گذاری آن روشن نیست. بازار فولاد چین نیز وضعیت ایده آلی ندارد و بیلت در بازار داخلی اخیرا حدود ۴۷۸ دلار شده و نسبت به جمعه ۴ دلار افت داشته است.

برخی معتقدند روند صعودی قیمت کک به رشد بازار سنگ آهن خلوص بالا کمک می کند ولی شاید این امر به سرعت رخ ندهد./فولاد ایران


تا پایان سال جاری؛  آمریکا بزرگترین تولید کننده نفت جهان می‌شود

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد انتظار می‌رود که رشد تولید نفت خام آمریکا در سال میلادی جاری نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی اندکی آهسته شود اما این کشور با رکورد تولید ۱۰.۸۸ میلیون بشکه در روز، سال ۲۰۱۸ را به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت جهان به پایان می‌رساند.

پیش‌بینی شده تولید نفت آمریکا امسال ۱.۵۳ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرده و به ۱۰.۸۸ میلیون بشکه در روز برسد که در مقایسه با پیش‌بینی قبلی اداره اطلاعات انرژی آمریکا برای افزایش ۱.۵۵ میلیون بشکه در روز، اندکی کمتر است.

اوج تولید سالانه آمریکا ۹.۶ میلیون بشکه در روز بود که در سال ۱۹۷۰ به ثبت رسیده بود. انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹ تولید نفت آمریکا به ۱۲.۰۶ میلیون بشکه در روز بالغ شود که ۱.۱۸ میلیون بشکه در روز بالاتر از سال ۲۰۱۸ خواهد بود.

انقلاب شیل کمک کرده است آمریکا امسال رکورد بالایی نفت تولید کند و روسیه و عربستان سعودی را به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان پشت سربگذارد. در نتیجه عرضه فزاینده، قیمت نفت از اوج خود در اوایل اکتبر بیش از ۳۰ درصد سقوط کرده است.

برآورد شده تقاضا برای نفت در سال میلادی آینده ۳۳۰ هزار بشکه در روز رشد کرده و به ۲۰.۸۱ میلیون بشکه در روز برسد که بالاتر از پیش‌بینی قبلی ۲۲۰ هزار بشکه در روز است

بر اساس گزارش رویترز، انتظار می‌رود تقاضای آمریکا برای نفت در سال ۲۰۱۸ به میزان ۵۲۰ هزار بشکه در روز رشد کرده و به ۲۰.۴۸ میلیون بشکه در روز برسد که اندکی بیشتر از پیش‌بینی قبلی ۵۱۰ هزار بشکه در روز است./ ایسنا

انتظارات ایتالیا از رشد تولید رو به کاهش است

بعد از بانك مركزى اروپا ، بوندزبنك آلمان ، بانكهاى مركزى فرانسه ، اتريش و ليتوانى ، هم اكنون بانك مركزى ايتاليا هم انتظارات خود از رشد توليد را تا پايان سال جارى از 1.2% به 0.9% كاهش داد. براى سال جديد هم انتظارات در همان سطح 1% باقى مانده است./ رسانه فاندامنتال

در بازارهای جهانی؛ بازار ورق ترکیه در رکود

انتظار می رود تقاضای ورق در ترکیه در ماه دسامبر در سطوح پایینی بماند. تقاضای ورق صادراتی ترکیه نیز به دلیل رکود فصلی پایین است. آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی این کشور ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده در حالی که اوایل نوامبر ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار بود .ورق سرد نیز در بازار داخلی ترکیه از ۶۲۵ تا ۶۳۰ دلار به ۶۱۵ تا ۶۲۰ دلار هر تن درب کارخانه رسیده است.با نزدیک شدن پایان سال میلادی تقاضای ورق صادراتی ترکیه کم شده است. قیمت پیشنهادی نیز نسبت به ۵۴۵ تا ۵۵۰ دلار اوایل نوامبر به ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار هر تن فوب رسیده است./ فولاد ایران

 

نمودار آخرین قیمت های جهانی/ 24 آذرماه 97 :


طلا 1238دلار،

نفت_برنت 60.3دلار،

مس 6141دلار،

روی 2537دلار،

سرب 1954دلار

آلومینیوم 1925دلار
قیمت هر تن اوره_گرانول:  با کاهش 8 دلاری نسبت به هفته قبل، به قیمت 282.68 دلار رسید.

 

مینا یوسفی / واحد سرمایه گذاری و آموزش