عنـوان تحلیل : مروری بر اخبار بازارهای جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/10/01


مروری بر اخبار بازارهای جهانی

 

  • استیل مینت اعلام کرد: ثبات بازار زغال سنگ در چین

قیمت پیشنهادی کک متالورژی در چین یک هفته اخیر در ثبات بوده در حالی که دو هفته قبل را نزولی گذارنده بود. هفته های اخیر قیمت کک متالورژی در بازار داخلی چین تا ۵۸ دلار هر تن افت داشته است.

فولاد ایران  : بازار فولاد چین وضعیت مطلوبی ندارد از این رو اغلب خریداران کک عقب نشسته اند. تنها اگر قیمت فولاد در چین رشد چشمگیر داشته باشد باید منتظر بهبود تقاضای داخلی کک متالورژی در این کشور بود.  همچنین در بازار صادرات چین قیمت صادراتی کک متالورژی ۳۵۷ تا ۳۶۸ دلار هر تن فوب است.

 

  • کاهش بهای سنگ آهن تحت فشار افت مصرف

  همانطور که انتظار می رفت، حکم به تعطیلی خطوط نورد جدید در تانگشان باعث افت تقاضا برای بیلت و کاهش قیمت در این هفته شد. کاهش معاملات فولاد موجب شد تا تقاضا برای سنگ آهن نیز تحت تاثیر قرار گرفته و افت ۰/۷۵ دلاری را برای این نهاده تولید رقم زد.

امروز برخی نوردکاران دستور توقف فعالیت تا پایان ماه را دریافت کردند. این مسئله موجب بدبینی بازار به آینده قیمت فولاد و کاهش ۱۰ یوانی قیمت شد. بهای سنگ آهن نیز در بازار فیوچرز دالیان کاهش ۲/۵ یوان را متحمل شد. اگرچه، حجم معاملات برای کلیه گریدهای سنگ آهن در بازار بنادر مناسب است و فولادسازان ترجیح می دهند حجم های کوچک را از همین محل تامین نمایند. از این رو، قیمت در بازار بنادر کمی افزایش داشت. امروز برخی نوردکاران دستور توقف فعالیت تا پایان ماه را دریافت کردند. این مسئله موجب بدبینی بازار به آینده قیمت فولاد و کاهش ۱۰ یوانی قیمت شد. بهای سنگ آهن نیز در بازار فیوچرز دالیان کاهش ۲/۵ یوان را متحمل شد. اگرچه، حجم معاملات برای کلیه گریدهای سنگ آهن در بازار بنادر مناسب است و فولادسازان ترجیح می دهند حجم های کوچک را از همین محل تامین نمایند. از این رو، قیمت در بازار بنادر کمی افزایش داشت./ منبعPlanner

 

  •  با برگزاری دیدارهای متعدد؛ پیشرفت مذاکرات تجاری آمریکا و چین شتاب می‌گیرد:

وزیر خزانه داری آمریکا در مصاحبه با بلومبرگ گفت: آمریکا و چین سرگرم برنامه‌ریزی برای برگزاری دیدارهایی در ژانویه به منظور تهیه سند توافق در زمینه تجارت هستند

بلومبرگ به نقل از استیون منوچین نوشت: دو طرف مکالمات تلفنی متعددی در هفته‌های اخیر داشته اند و برای مذاکرات رسمی بیشتری برنامه ریزی کرده اند.مقامات دولت ترامپ از زمان آتش بس تجاری که اول دسامبر میان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و شی جین پینگ، همتای چینی وی منعقد شد، برنامه‌ها در خصوص دیدارهای رو در رو را فاش نکرده اند. منوچین به بلومبرگ گفت: ما در پروسه تایید کردن شرایط دیدارهای متعدد هستیم و مصمم هستیم تا اطمینان حاصل کنیم از این فرصت به خوبی استفاده می‌کنیم تا مشکلاتمان را حل کنیم. دو طرف اکنون به تهیه یک قرارداد تا مهلت تعیین شده متمرکز هستند.وی در ادامه افزود: ما انتظار داریم دیدارهایی در ژانویه انجام بگیرد. یک منبع آگاه از مذاکرات اوایل هفته جاری به رویترز گفته بود: دیدارهای رسمی احتمالا اوایل ژانویه انجام می‌گیرد.منوچین همچنین گفت: وی یا ترامپ زمانی که با رییس جمهور چین در بوینوس آیرس دیدار کردند، درباره دستگیری مدیر ارشد شرکت هواوی تکنولوژیز اطلاع نداشتند و چین درک می‌کند که مذاکرات تجاری و مشکلات هواوی دو مسئله جداگانه هستند.وزیر خزانه داری آمریکا گفت: کاهش کسری تجاری آمریکا با چین، اولویت مهمی برای ترامپ است اما افزود که این مسئله زمان خواهد برد و آمریکا همچنین به تغییرات ساختاری در اقتصاد چین برای کمک به توازن مجدد تجارت متمرکز است . منوچین به بلومبرگ گفت: قصد دارد تا زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ وزیر خزانه داری بماند و شاید اگر از وی درخواست شود، به مدت طولانی‌تری در این سمت بماند.  وال استریت ژورنال در نوامبر گزارش کرده بود که منوچین ممکن است قربانی تغییر و تحولات کابینه ترامپ شود.

 

  • استیل مینت: بازار ورق چین در رکود

قیمت ورق گرم صادراتی چین با توجه به افت قیمت بازار داخلی در رکود است. 

قیمت پیشنهادی فعلی ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار هر تن فوب است. البته کارخانه های لیدر در ۴۹۰ دلار هر تن فوب نیز پیشنهاد داده اند.

در بازار داخلی نیز قیمت کمتر از ۲ دلار افت داشته و ۵۵۱ تا ۵۵۳ دلار هر تن درب کارخانه شده است.

 

  •  رشد ۱۷ درصدی تولید فولاد خام ایران در سال 2018

انجمن جهانی فولاد اعلام کرد:  طی یازده ماهه نخست سال۲۰۱۸، تولید فولاد خام ایران و جهان نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب۱۷.۳ درصد و ۴.۷ درصد افزایش یافت.

ایران ۲۲میلیون و ۵۹۰ هزارتن فولاد خام تولید کرد که در مقایسه با تولید سال گذشته (۱۹میلیون و ۲۵۵هزارتن) ۱۷.۳ درصد رشد نشان می دهد.

همچنین تولید فولاد خام ایران در نوامبر۲۰۱۸با رشد ۲.۵ درصدی به دو میلیون تن رسید. این رقم در مدت مشابه سال گذشته یک میلیون و ۹۵۲ هزار تن بود. یکی از مهمترین دلایل رشد تولید فولاد ایران، راه اندازی کارخانه های جدید طی دو سال گذشته است.

تولید ۶۴کشور فولادساز جهان نیز طی ۱۱ماهه نخست سال جاری میلادی یک میلیارد و ۶۴۶ میلیون و ۶۷۱ هزارتن ثبت شد که حاکی از رشد ۴.۷درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است

.همچنین میزان تولید فولادسازان جهان در نوامبر۲۰۱۸ ، با ۵.۸ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۴۸میلیون و ۶۱۷ هزار تن رسید. این رقم در نوامبرسال گذشته ۱۴۰میلیون و ۵۳۵ هزار تن ثبت شد.

طی یازده ماهه نخست ۲۰۱۸ به ترتیب چین با تولید ۸۵۷ میلیون و ۳۷۲ هزارتن، هند با ۹۶میلیون و۹۲۳ هزار تن، ژاپن با ۹۵میلیون و ۸۶۰ هزار تن، آمریکا با ۷۹ میلیون و ۱۵۶هزار تن وکره جنوبی با ۶۶ میلیون و ۲۹۰ هزارتن ۵کشور برتر فولادساز جهان بودند./ سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)

 

  •  آخرین وضعیت واردات مس چین در نوامبر ۲۰۱۸ بررسی شد

واردات مس چین در نوامبر امسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۷ با افت ۳ درصدی مواجه شد، به طوری که میزان واردات مس خام و کارنشده این کشور به ۴۲۳ هزار تن رسید. همان گونه که در نمودار مشاهده می کنید، این رقم نخستین کاهش ماهانه ۲۰۱۸ در مقایسه با مدت مشابه ۲۰۱۷ به شمار می رود.

با این وجود، کاهش ۳ درصدی واردات نباید سرمایه گذاران این بخش را عصبی کند، چراکه در وهله نخست میزان واردات مس خام چین در ۱۱ ماهه ۲۰۱۸ با رشد قابل توجه ۱۴.۸ درصدی مواجه شد و دوم اینکه حجم واردات مس چین در نوامبر ۲۰۱۷ رقم بالایی بود.

همچنین واردات سنگ و کنسانتره مس چین نیز در ماه نوامبر ۲۰۱۸ با افت ۴.۵ درصدی نسبت به نوامبر ۲۰۱۷ مواجه شد که البته این کاهش همچون مس خام نمی تواند سبب نگرانی خاصی شود، چون در نوامبر ۲۰۱۷ شاهد حجم بالایی از واردات کنسانتره مس از سوی چین بودیم.

فراموش نکنیم با وجود افت واردات سالانه در نوامبر، شاهد افزایش واردات کنسانتره و مس خام چین در مقایسه با اکتبر بودیم. با نگاه به نماگرهای اصلی بازار، رشد تقاضای چین در سال آینده می تواند نسبت به امسال کاهش یابد. شرکت های معدنی مس مانند واله، BHP و فریپورت مک موران شاید بسته محرک چین برای تقویت بخش ساخت و ساز و خودرو را تصدیق کنند./ کالا خبر

 

  • سقوط نفت به کمترین میزان 18 ماه گذشته و دلایل آن:

تشدید مازاد عرضه موجب سقوط مجدد بهای نفت شده و فلزات اساسی نیز تحت تاثیر آمار اقتصادی چین روند نزولی را طی کرده است.

از دلایل کاهش بهای نفت میتوان به  موارد زیر اشاره داشت:  تولید بالای روسیه و آمریکا، نگرانی از کاهش رشد اقتصادی جهان و بروز رکود در سال آینده و کاهش تقاضا برای نفت، احتمال تعطیلی دولت آمریکا، رشد نرخ بهره فدرال رزرو و اعلام برنامه این نهاد برای دو بار افزایش این نرخ در سال آینده میلادی، افزایش هفتگی ذخایر نفت آمریکا، افزایش ده حلقه ای چاه های نفت آمریکا و ادامه وضعیت شکننده بورس های جهان افت هفتگی دیگری را به ثبت رساند و نفت به کمترین میزان در ۱۸ ماه گذشته رسید.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش ماهانه خود پیش‌بینی کرد: تولید نفت از هفت منطقه بزرگ شیل تا پایان سال از مرز ۸ میلیون بشکه در روز عبور خواهد کرد. انتظار می‌رود در ماه دسامبر تولید نفت شیل برای نخستین بار به ۸.۰۳ میلیون بشکه در روز صعود کند و حدود ۱۳۴ هزار بشکه در روز در ژانویه رشد کرده و به ۸.۱۷ میلیون بشکه در روز صعود کند. در ادامه با انتشار گمانه زنی هایی در مورد احتمال کاهش بیشتر تولید نفت اوپک شاهد کاهش فشارها بر قیمت نفت بودیم اما نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به چشم‌انداز اقتصاد جهانی و ریزش بازارهای سهام مجددا فشارها بر قیمت ها را افزایش داده و شاهد سقوط قیمت نفت سبک آمریکا به زیر ۵۰ دلار بودیم.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک گفته، سازمان کشورهای صادر کننده نفت با هدف کمک به افزایش قیمت ها قصد دارد جدولی در مورد جزئیات سهم هر کشور عضو اوپک و همچنین متحدانش از جمله روسیه از اجرای توافق کاهش تولید منتشر کند.

 اعلام افزایش موجودی ذخایر نفت آمریکا که برخلاف انتظار بازار بود از دیگر دلایل افت شدید قیمت نفت در هفته گذشته بود. در حالی که بازار انتظار کاهش ۲.۴ میلیون بشکه ای ذخایر نفت آمریکا را داشت موسسه نفت آمریکا اعلام کرد که این ذخایر بعد از سه هفته کاهش با رشدی ۳.۴۵ میلیون بشکه ای مواجه بوده اند.

 

  • کاهش شدید صادرات نفت عربستان به آمریکا

به نقل از منابع آگاه، نفت صادراتی عربستان به آمریکا در ماه ژانویه ممکن است که به کم ترین میزان طی ۳۰ سال گذشته برسد. 
این در حالی است اواخر سال ۲۰۱۷ صادرات روزانه نفت عربستان به آمریکا به ۵۸۲ هزار بشکه رسیده بود.

صادرات کلی نفت عربستان سعودی نیز در ماه ژانویه به روزانه ۷ میلیون بشکه خواهد رسید که حاکی کاهش از یک میلیون بشکه ای نسبت به ماه نوامبر و دسامبر است.

صادرات نفت عربستان سعودی در ماه گذشته (نوامبر) و ماه جاری (دسامبر) به روزانه ۸ میلیون بشکه رسیده بود.
این در حالی  است که خالد الفلاح هفته گذشته به خبرنگاران گفت تولید نفت در مقایسه با ماه نوامبر (با تولید ۱۱.۱ بشکه در روز) در ماه ژانویه به ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت./ بلومبرگ

 

  • فلزات اساسی تحت تاثیر آمار اقتصادی چین و رشد ارزش شاخص دلار 

افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و تصمیم این نهاد برای دو بار افزایش این نرخ در سال آینده، ادامه ریزش بازارهای سهام و نگرانی نسبت به چشم انداز اقتصادی جهان، در اوج ماندن شاخص دلار آمریکا و رشد هفتگی موجودی انبارها در بورس فلزات لندن موجب شد این هفته نیز شاهد افزایش فشارها بر قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی باشیم اما فلزات بر خلاف نفت معاملات متعادلی را پشت سر گذاشته و تنها در فلز مس شاهد کاهش قیمت ها بودیم.

نشانه هایی از کاهش تنش های تجاری آمریکا و چین و اعلام اخبار مثبت از اقتصاد چین عواملی بودند که موجب تقویت قیمت فلزات و ثبت رشد هفتگی برای آن ها شد. بعد از برگشت تعرفه واردات خودرو و قطعات آمریکایی از ۴۰ درصد به ۱۵ درصد، بزرگترین شرکت تجاری خریدار نفت چین اعلام کرد که از این هفته شروع به خرید نفت از آمریکا خواهد کرد. از طرف دیگر وزارت بازرگانی چین اعلام کرد که مذاکرات تجاری با آمریکا  در اوایل ماه ژانویه هماهنگ شده و برگزار می شود. در چین آمار تورم بخش مسکن چین در ماه نوامبر رقم ۹.۳ درصد را نشان می دهد که بالاترین سطح ۱۵ ماهه است و در استان شاندونگ، دولت محلی با هدف مقابله با رکود و تحریک اقتصادی، اقدام به لغو مقررات محدودیت خرید مسکن کرده است که در صورت همراهی دیگر استان ها با این مسئله شاهد افزایش تقاضا برای فلزات در این کشور خواهیم بود./ کالا خبر

بالا بودن ارزش شاخص دلار آمریکا همچنان بیشترین فشار را بر کامودیتی ها وارد می کند و در هفته ای که گذشت علیرغم تمام فشارهایی که ترامپ بر فدرال رزرو وارد کرد شاهد رشد ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره آمریکا بودیم اما این نهاد چشم انداز رشد نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ را از ۳ بار افزایش به ۲ بار افزایش کاهش داد. چشم انداز نگران کننده اقتصاد دنیا و سقوط بازارهای سهام دیگر عامل فشار بر قیمت فلزات در هفته های اخیر بوده است. چشم انداز نگران کننده رشد اقتصادی جهان، نزدیک شدن نرخ اوراق قرضه ۱۰ ساله و ۲ ساله آمریکا و احتمال بروز رکود در این کشور، افت شدید شاخص سهام در بورس های معتبر دنیا، بیشتر شدن احتمال خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا و تبعات احتمالی این مسئله برای این کشور و اتحادیه اروپا از جمله دلایلی هستند که چشم انداز نگران کنندی را برای اقتصاد جهانی ترسیم می کنند. در هفته گذشته با کاهش تقاضا برای فلزات شاهد رشد ۱۰، ۹.۶ و ۷ درصدی موجودی انبارهای فلزات در بورس کالای لندن بودیم.  

همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا به کنگره این کشور اطلاع داد قصد دارد تا ۳۰ روز دیگر به تحریم‌ها علیه تولیدکننده آلومینیوم روسال و دو شرکت دیگر خاتمه دهد که این مساله می تواند در صورت وقوع عرضه آلومینیوم در بازارهای جهانی را تشدید کند.

 

  • دونالد ترامپ در حال بررسى مقدمات اخراج جيروم پاول رياست فدرال رزرو از منصبش است.

بلومبرگ به نقل از منابع موثق در كاخ سفيد :

ترامپ چندين بار به فدرال رزرو هشدار داده بود كه "مرتكب اشتباه7 نشوند" و بهره ها را افزايش ندهند.اما با اعلان ادامه چشم انداز افزايش بهره در سال جديد ، بازارهاى سهام امريكا سقوط شديدى كردند و حمايت هاى سالانه را از دست دادند.

تهیه و تنظیم: مینا یوسفی