عنـوان تحلیل : مروری بر اهم اخبار بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/10/09


مروری بر رویدادهای بازارهای جهانی

 

پلاتس اعلام کرد؛ آخرین قیمت فلزات و مواد معدنی در سال ۲۰۱۸:

قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد در چین در روز جمعه با ۰.۳ دلار افزایش ۷۲.۷ دلار معامله شد.

بازار سنگ آهن در چین روز گذشته در سکوت بود و اغلب فعالان بازار ترجیح دادند قبل از تعطیلات سال نو دیگر فعالیت نداشته باشند.

چشم انداز بازار اوایل سال ۲۰۱۹ خوش بینانه است ولی برای کل سال آینده روند قیمت سنگ آهن نزولی برآورد شده است.

آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا ۷۲ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد در حالی که بیلت در بازار داخلی چین ۱.۶ دلار افت داشت. بعید است تقاضای فولاد در چین تا تعطیلات فستیوال بهاره اوایل فوریه در چین بهتر شود ولی قیمت سنگ آهن با امید به بهبود خرید کارخانه ها در ژانویه بالا ماند.

 سنگ آهن عیار ۶۵ درصد  نیز با همین میزان افزایش در قیمت ۸۷.۵۵ دلار معامله شد.

به طور کلی سنگ آهن در سال ۲۰۱۸ ثبات بیشتری نسبت به سال ۲۰۱۷ داشته که اختلاف حداقل و حداکثر قیمت بازار از ۴۰ دلار هر تن هم فراتر رفته بود. امسال این ماده اولیه بیشتر در محدود ۶۰ تا ۷۰ دلار هر تن سی اف آر نوسان داشته و اواخر فوریه به اوج ۷۹.۷۵ دلار رسید و اوایل جولای نیز کف ۶۲ دلار هر تن سی اف آر را تجربه نمود.

کاهش رشد اقتصادی چین و آغاز جنگ تجاری با امریکا تقاضای فولاد و در نتیجه قیمت سنگ آهن را در سال جاری پایین آورد. کاهش تولید فولاد زمستانی برای کنترل آلاینده ها نیز مزید بر علت شد.

این عوامل در کنار افزایش عرضه در سال ۲۰۱۹ بر بازار سنگ آهن فشار می آورد و افت قیمت بیشتری در انتظار خواهد بود. اغلب کارشناسان میانگین ۶۰ تا ۶۳ دلار هر تن سی اف آر را برای سال آینده برآورد کرده اند در حالی که برای سال ۲۰۱۸ حدود ۶۹ دلار هر تن سی اف آر بوده است./کالاخبر

البته برای ماه های پیش رو پروژه های زیر بنایی و فعالیت ساخت و ساز در چین اجازه افت قیمت شدید را به سنگ آهن نخواهد داد.

شمش فولاد در چین با رشد ۳ دلاری به قیمت ۴۹۲ دلار رسید. در این میان شمش روی ۱۰ دلار کاهش یافت و در قیمت ۲۵۴۲ دلار  داد و ستد شد.

زغال‌سنگ نیز بدون تغییر در قیمت ۱۹۴.۷۵ دلار به فروش رفت/  معدن 24

 

چین عوارض صادرات بیلت و سنگ آهن را حذف نمود

دولت مرکزی چین امروز در بیانیه ای اعلام کرد که عوارض صادراتی برای سنگ آهن و فولاد را از ۱ ژانویه ۲۰۱۹ حذف خواهد نمود. این حرکت در حالی صورت می گیرد که به نظر می رسد این تصمیم پکن بیشتر نمادین بوده و بیشتر برای تقویت وضعیت روانی بازار گرفته شده است.

چین به طور حتم بزرگترین واردکننده سنگ آهن دنیاست و در سال های گذشته حتی ۱ تن سنگ آهن نیز از این مبدا صادر نشده است، لذا حذف تعرفه ۱۰ درصدی فعلی عملا بر صادرات سنگ آهن این کشور تاثیری نخواهد گذاشت.

موجودی انبارهای سنگ آهن بنادر چین این هفته کمی افزایش یافت و مجددا به بالای ۱۳۰ میلیون تن رسید. علیرغم این موضوع، قیمت درشت دانه به دلیل توقف کارخانه های گندله سازی رشد نموده است./پلنر اینفو

 

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد؛کاهش چشمگیر سهم دلار از ذخایر ارزی جهان

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی اعلام کرد سهم دلار از ذخایر ارزی بانک های مرکزی جهان به پایین‌ترین سطح پنج سال اخیر رسیده است.

 سهم دلار از ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان تا پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ میلادی به پایین‌ترین سطح پنج سال اخیر رسیده است در حالی که سهم یورو از این ذخایر به بالاترین سطح چهار سال اخیر رسیده است.

 به گفته صندوق بین‌المللی پول، سهم یوان از ذخایر ارزی نیز کاهش یافته است اما سهم ین ژاپن در بالاترین سطح ۱۶ سال اخیر خود قرار دارد.

ذخایر جهانی، بخشی از دارایی بانک‌های مرکزی جهان است که برحسب ارزهای مختلف و به منظور بازپرداخت بدهی‌های خارجی نگهداری می‌شود. بانک‌های مرکزی گاهی از ذخایر ارزی خود برای حمایت از واحد پول ملی کشور خود نیز استفاده می‌کنند.

تا پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸، کشورها ۱۰.۷۱ تریلیون دلار ذخایر ارزی داشته اند که ۶۱.۹۴ درصد معادل ۶.۶۳ تریلیون دلار از این ذخایر بر حسب دلار بوده است. این کمترین سهم دلار از ذخایر ارزی جهان از سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۳ بدین سو محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد بانک‌های مرکزی جهان در متنوع‌سازی ذخایر ارزی خود مصمم هستند و جنگ تجاری آمریکا و چین و عملکرد دولت ترامپ این روند را تشدید کرده است./ رویترز

 

متال اکسپرت:  ورق گرم صادراتی چین بالا رفت

ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته کمی رشد داشت در حالی که تقاضای داخلی و صادراتی ضعیف بود. هزینه های بالای تولید کارخانه ها را مجبور کرد تا قیمت را افزایش دهند. ورق گرم صادراتی ۴۹۰ تا ۵۰۰ دلار هر تن فوب است که ۵ دلار هر تن رشد هفتگی داشت. قیمت های داخلی تا ۲ دلار افت هم داشته است ولی افزایش هزینه ها علت رشد قیمت صادراتی بود نه فروش بهتر یا رشد تقاضا.

این افزایش قیمت تقاضای خارجی را بیشتر کاهش داد  و درخواست های خرید از جنوب شرق آسیا ۴۸۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد./ فولاد ایران

 

میلیاردها دلار زیان آمریکا و چین / جنگ تجاری:

نتیجه جنگ تجاری آمریکا و چین میلیاردها دلار زیان برای هرکدام در سال ۲۰۱۸ بود که به صنایعی مثل اتومبیل سازی و کشاورزی صدمه زد .

آسیب های گسترده عوارض تجاری نشان می دهد در حالی که برخی صنایع خاص مثل دانه های سویای آمریکا از این درگیری سود داشته اند، در کل تأثیرات مخربی بر هر دوی این اقتصادهای بزرگ جهان وارد شده است .این خسارت ها ممکن است به دونالد ترامپ و همتای چینی اش، زی جینپینگ انگیزه ای دهد برای حل اختلاف های تجاری قبل از مهلت دوم مارس. البته گفت و گو بین این دو ابرقدرت اقتصادی همچنان ادامه دارد .

البته امروز خبری آمده مبنی بر اینکه چین و آمریکا بر کاهش تنش تجاری تاکید کردند :دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین در مکالمه تلفنی بر تحقق مفاد نشست آرژانتین و کاهش تنش تجاری میان دو کشور تاکید کردند.

 

لطف بازار سهام نیویورک شامل نفت شد:

7ba3ba3نفت.jpg

پس از دو هفته کابوس وار برای بازارهای سهام و نفت، چهارشنبه توانست بخشی از ضرر سرمایه گذاران را جبران نموده و کریسمس را برای آنها شیرین تر نماید. شاخص های اصلی بازار وال استریت روز خوبی را سپری می کنند و اکثر سهام ها به رنگ سبز درآمده اند.

شاخص MSCI جهانی افزایش 0.۲۲ درصدی را شاهد بوده و بهای نفت برنت بیش از ۶ درصد رشد را تجربه نموده است و در کانال ۵۳ دلار/بشکه معامله می شود. شاخص های داو جونز، S&P500 و Nasdaq تا اینجا همگی بیش از ۲ درصد رشد داشته اند.  طلا نیز به روند رو به رشد خود ادامه داده و  1278.5دلار/اونس معامله می شود. اگرچه، هنوز سوالاتی بی پاسخ هستند که ممکن است تداوم روند صعودی در بازار سهام و نفت را با ابهام روبرو سازند. ادامه تعطیلی دولت آمریکا، کاهش رشد اقتصادی جهان در سال آتی و بدون نتیجه ماندن مذاکرات چین و آمریکا در خصوص جنگ تجاری از این دست ابهامات بازار می باشند./ پلنر اینفو

 

بهبود چشم انداز قیمت نفت در سال ۲۰۱۹

بزرگترین بانک‌های دنیا با کمرنگ شدن واهمه نسبت به رکود اقتصادی، پیش‌بینی کردند قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ بهبود خواهد یافت.

نظرسنجی بلومبرگ از تحلیلگران نفت نشان داد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت ۷۰ دلار در سال ۲۰۱۹ خواهد بود که تقریبا یک سوم بالاتر از قیمت نهایی برنت در پنج شنبه گذشته است. بهای معاملات نفت در بازارهای لندن و نیویورک در سه ماهه پایان سال ۲۰۱۹ تحت تاثیر تلاطم بازارهای سهام، ریزش پیدا کرده است.

با وجود برنامه اوپک و متحدانش برای محدودیت تولید در سال آینده به منظور جلوگیری از اشباع عرضه، قیمت نفت تا حدود زیادی تحت تاثیر دارایی‌های مالی و نگرانیهای پیرامون وضعیت اقتصاد جهانی قرار گرفته است.

مایکل کوهن، مدیر تحقیقات انرژی و کالا در بانک "بارکلیز" در این باره اظهار کرد: ممکن است شاهد بهبود قیمت نفت به دو شرط مهم باشیم. نخست این که کاهش صادرات اوپک به کاهش سطح ذخایر منتهی شود و دوم این که شاهد وخامت بیشتر شرایط اقتصادکلان نباشیم.

 

آلومینیوم در بورس فلزات لندن:

با برداشته شدن تحریم روسال و افزایش نگرانی بابت مازاد عرضه آلومینیوم، قیمت آن در معاملات نقدی از معاملات ۳ماهه آتی در بورس فلزات لندن پیشی گرفت و تا ۲۴ دلار به‌ازای هر تن رسید.

قطع واردات قراضه فولادی و آلومینیومی:

چین واردات قراضه فولادی و آلومینیومی را از جولای ۲۰۱۹، قطع خواهد کرد تا پیش از این، تنها قراضه‌های گروه ۷ جزء لیست محدودیت‌های وارداتی بود.

 

وضعیت صادرات اوره ایران در زمان تحریم

در حالی صادرات اوره ایران با توجه به تحریم ها و ورود به تعطیلات ژانویه متوقف است که آخرین محموله های اوره سازهای ایرانی با رقم های 230 تا 240 دلار در هر تن و حدودا تا یک ماه پیش صادر شده است. در حال حاضر پیشنهادهای قیمتی برای خرید اوره ایران حدودا 210 تا 220 دلار در هر تن است و بازار جهانی همچنان رو به سراشیبی قرار دارد./ پتروتحلیل

 

آخرین بهای فلزات پایه:

 

مینا یوسفی / واحد سرمایه گذاری و آموزش