عنـوان تحلیل : مروری بر رویدادهای بازارهای جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/10/15


نگاهی بر بازارهای جهانی و اهم اخبار

 

نگاهی بر گزارش هفتگی بازارهای فـولاد در اولین هفته سال ۲۰۱۹ میلادی:

سنگ آهن

جدیدترین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در سال نو میلادی در چین حدود ۷۳ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد.

تمایل به خرید برای حمل اواخر ژانویه و قبل از تعطیلات سال نو چینی بالا رفته از این رو سنگ آهن سال ۲۰۱۹ را کمی خوش بینانه آغاز کرده است. انتظار می رود کارخانه های چینی برای قبل از تعطیلات فوریه در این کشور خرید های خوبی در بازار نقدی داشته باشند از این رو فعلا جو بازار مثبت است.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران،آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد ۲۹.۸  دلار هر تن فوب و در ثبات نسبی بود. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز ۲۸.۷ دلار هر تن فوب ثبت شد.

قراضه

جدیدترین قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ وارداتی به ترکیه در هفته نخست سال ۲۰۱۹ حدود ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد در حالی که سال ۲۰۱۸ را در ۲۸۵ تا ۲۹۰ دلار به پایان برده بود. فعالان بازار معتقدند معامله در ۲۷۵ تا ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر امکان پذیر است. این طور که به نظر می رسد فعلا روند بازار قراضه مدتی نزولی خواهد بود.

قراضه آ۳ سی آی اس نیز در ترکیه تا ۶ دلار افت داشت و ۲۷۳ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد .قرضه وارداتی سنگین در شرق آسیا در حدود ۳۱۴ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. در هند قراضه خرد شده وارداتی در ۳۲۸ دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت.

در امریکا قراضه خرد شده ۳۶۱ دلار هر لانگ تن و در ثبات بود. قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ژاپن نیز سال نو میلادی را در ۲۷۲ دلار هر تن فوب آغاز کرد ./ یومتال

بیلت

با آغاز سال نو میلادی بازار های بیلت نسبتا در سکوت بودند چرا که هنوز خیلی از فعالان بازار در تعطیلات بودند. بیلت صادراتی سی آی اس ۷.۵ دلار افت قیمت هفتگی داشت و ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

بیلت صادراتی چین ۴۴۵ دلار هر تن فوب و در ثبات بود. بیلت صادراتی ترکیه نیز ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که کمی افت قیمت داشت.در جنوب شرق آسیا بیلت وارداتی تا ۱۰ دلار افت داشت و ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار  هر تن سی اف آر ثبت شد.

مقاطع

جدیدترین قیمت میگلرد صادراتی سی آی اس در سال نو میلادی ۴۵۵ دلار  هر تن فوب بود که ۵ دلار ارزان تر شد. میلگرد صادراتی چین نیز ۴۸۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که یک دلار افت داشت.

میلگرد صادراتی ترکیه از ۴۵۵ دلار هر تن فوب هفته پایانی دسامبر به ۴۴۵ تا ۴۵۵ دلار هر تن فوب رسید. شرایط بازار مساعد نیست و قیمت ها نزولی هستند. همچنین میلگرد وارداتی در جنوب شرق آسیا ۴۶۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود.

در بازار داخلی اروپا میلگرد همچون هفته پایانی ۲۰۱۸ در ۵۳۵  یورو هر تن درب کارخانه در ثبات بود.  در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

استیل مینت بررسی کرد:

بازارهای جهانی ورق پس از تعطیلات سال نو

ورق گرم صادراتی در چین فعلا ثبات نسبی و حتی نزولی است و تحرکات مثبت در سال جدید را نشان نمیدهد.

آخرین قیمت ورق گرم صادراتی چین ۴۸۰ دلار هر تن فوب بود. در بازار داخلی چین نیز ورق گرم تا ۱۲ دلار افت داشت و ۵۳۱ تا ۵۳۳ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

در ویتنام ورق گرم وارداتی با کاهش فعالیت بازار ارزان تر شده و محصول چین ۴۹۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که ۵ دلار افت داشت.

در بازار سی آی اس نیز ورق گرم صادراتی ۴۴۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه بوده در حالی که قبل از تعطیلات ۴۵۰ تا ۴۷۰ دلار بود

 

عوامل موثر در افت و خیز در نفت جهانی

پس از آنکه خبرها در مورد مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین تا حدی نگرانی ها در مورد کند شدن رشد اقتصاد جهانی را کاهش داده است، قیمت نفت روز جمعه حدود دو درصد افزایش داشت، اما پس از آنکه آمریکا اعلام کرد که میزان ذخایر فرآورده های نفتی اش رشد قابل توجهی داشته است، رشد قیمت ها تعدیل شد. قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با یک دلار و ۱۱ سنت معادل ۱.۹۸ درصد افزایش به ۵۷ دلار و ۶ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم در پایان معاملات روز جمعه با ۸۷ سنت معادل ۱.۸۵ درصد رشد به ۴۷ دلار و ۹۶ سنت رسید.

پس از افت شدید قیمت هر دو شاخص نفتی در سال گذشته میلادی، به رغم آمارهای اخیر منتشر شده که موجب تشدید نگرانی ها در مورد کندی رشد اقتصاد جهان شده، قیمت نفت در هفته نخست سال ۲۰۱۹ شاهد رشد چشمگیری بوده است.

به  طوری که  نفت برنت و نفت خام آمریکا در این هفته به ترتیب حدود ۹.۳ و ۵.۸ درصد رشد داشت.روز جمعه پس از آنکه اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که میزان ذخایر فرآورده های نفتی این کشور رشد قابل توجهی داشته است، افزایش قیمت نفت تعدیل شد. شرکت های حفاری نفتی آمریکا این هفته برای اولین بار در طی ۳ هفته گذشته تعداد سکوهای حفاری خود را ۸ مورد کاهش دادند و تعداد کل سکوها را به ۸۷۷ سکو رساندند.

 برخی تحلیلگران پیش بینی می کنند که تعداد سکوهای حفاری نفتی در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار در طی ۳ سال اخیر کاهش یابد که این به معنای افت رشد تولید این کشور در آینده خواهد بود. وزارت بازرگانی چین گفته، پکن میزبان مذاکرات تجاری معاون روسای جمهوری آمریکا و چین در روزهای ۷ و ۸ ژانویه خواهد بود. انتشار این خبر موجب تقویت احساس حاکم بر بازارهای پرریسک نظیر بورس آمریکا و بازار نفت شده است.

کاهش تولید اوپک از این هفته رسما کلید خورد و همین امر می تواند حمایت بهتری را از بهای نفت به عمل آورد. تولید اوپک از نوامبر تا دسامبر پارسال ۴۶۰ هزار بشکه پایین آمده است. ایران در نتیجه تحریم آمریکا، لیبی در نتیجه مناقشات سیاسی و عربستان به انتخاب خود عرضه نفت به بازار را کاهش داده اند. در صورتی که اوپک به هدف ۱/۲ میلیون بشکه ای خود دست یابد، نزدیک به ۳ تا ۴ ماه طول میکشد تا مازاد ذخائر از موجودی انبارها پاک شود.

رويترز: عربستان سعودی ممکن است قیمت های نفت خام سنگین را به آسیا در فوریه کاهش دهد.

 

چین دوباره نسبت ذخیره بانک‌ها را ۱ درصد کاهش داد

بانک مرکزی چین PBOC اعلام کرد که نسبت پول نقدی که بانک‌ها باید به عنوان ذخیره نگاه دارند را ۱ درصد دیگر کاهش می‌دهد و به 14.5% رساند تا 219 میلیارد دلار دیگر وام بانکی برای شرکتها و متقاضیان آزاد شود . این کار  سرعت کند شدن اقتصاد دومین اقتصاد بزرگ جهان را کاهش دهد.

 

بهای زغال سنگ افت قابل ملاحظه ای را تجربه نمود

علیرغم انتظارات برای افزایش قیمت زغال سنگ در پی حرکت تندباد به سوی بنادر استرالیا، بهای این ماده اولیه بر اساس فوب کاهش یافت.

کاهش تقاضا در مقاصد، اصلی ترین دلیل افت قیمت بوده است . بهای زغال سنگ در بنادر استرالیا با ۱۵ تا ۲۰ دلار کاهش به ۲۰۰ تا ۲۰۵ دلار/تن فوب رسید. اختلاف میان قیمت فوب و قیمت سی اف آر به دلیل افت تقاضا در بازار کک چین افزایش یافته است و فروشندگان استرالیایی چاره ای جز کاهش قیمت ندارند. در صورتیکه حرکت تندباد به سمت بنادر استرالیا احتمال بیشتری پیدا کند، ممکن است عامل حمایتی در جهت افزایش قیمت شود./ پلنر اینفو

 

پلاتس گزارش داد:

تقاضای سنگ آهن در چین بالا می ماند:

آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی در چین با توجه به افزایش تمایل به خرید برای محموله های حمل اواسط تا اواخر ژانویه کمی رشد داشت.

متوسط شاخص قیمت موسسه پلاتس برای سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۴۰ سنت رشد قیمت روزانه داشت و ۷۲.۷۵ دلار هر تن خشک سی اف آر شد. قیمت قرارداد فوریه معاملات سواپ استیل ایندکس نیز ۱.۰۵ دلار بالا رفت و ۷۰.۶۰ دلار هر تن خشک سی اف آر شد.

درخواست های بالا برای محموله های تحویل قبل از تعطیلات سال نو چینی و امید به بهبود خرید ها در اواخر ژانویه تا اوایل فوریه از بازار نقدی سنگ آهن حمایت کرده است.

قبل از تعطیلات سال نو چینی در فوریه کارخانه ها در بنادر چین خرید های زیادی خواهند داشت از این رو تقاضا برای مدتی بالا خواهد بود.

 

جهش مثبت شاخص داوجونز  متاثراز کاهش چشم انداز رشد بهره دلار توسط فدرال رزرو

پس از کاهش قابل توجه اخیر ارزش سهام امریکا و نیز کاهش 10 درصدی سهام اپل و افت رتبه اول به جایگاه چهارمین شرکت بزرگ آمریکا حال و روز بازار سهام امریکا بهبود یافت

 انشتار گزارش قوی مشاغل و اظهارات رییس بانک مرکزی آمریکا در مورد انعطاف‌پذیر بودن بانک مرکزی در مورد افزایش نرخ بهره، شاخص داوجونز را با جهش بیش از  ۷۰۰ واحدی روبرو ساخت.  گزارش اشتغال آمریکا در ماه دسامبر، منتشر شد و نشان داد اقتصاد آمریکا در این ماه ۳۱۲۰۰۰ شغل ایجاد کرده و بسیار فراتر از ۱۷۷۰۰۰ شغلی بود که طبق پیش‌بینی‌ها قرار بود اضافه شود

کاهش روند فروش اوراق و سهام در بورس در پی سیاست جدید بانک مرکزی امریکا موجب رشد و بازار بورس امریکا و کاهش ریسک سرمایه گذاران شده است.

بیانات جرومی پاول رییس فدرال رزرو آمریکا بازارها را به شدت تقویت کرد :  بانک مرکزی نسبت به ریسک‌هایی که سرمایه ‌گذاران را تهدید می‌کند حساس است و در سیاست‌گذاری افزایش نرخ بهره خود هم با انعطاف‌پذیری بیشتری عمل خواهد کرد. سخنان پاول مبنی بر عدم وجود نشانه تورم و آمادگی بانک مرکزی بر تجدید نظر در رشد بهره دلار در سال 2019  و نیز  تغییر استراتژی کاهش ترازمانه 3.5 تریلیون دلار بانک مرکزی از دلایل رشد 3.2 درصدی سهام امریکاست.

ادامه مذاکرات تجاری چین و آمریکا که از سوی وزارت تجارت چین نیز اعلام شد نیز در رشد بازارها دخیل بوده است:

 

اخرین بهای فلزات اساسی/ نمودار یک ماهه اخیر:

 

 

مینا یوسفی/ واحد سرمایه گذاری وآموزش