عنـوان تحلیل : مروری بر رویدادهای مهم بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/10/23


 

مروری بر رویدادهای مهم بازار های جهانی

گزارش بازارهای جهانی این هفته اختصاص دارد به پیش بینی های موسسات معتبر جهانی از قیمت های جهانی فلزات پایه، نفت، رشد اقتصادی و تورم و.. در سال جدید میلادی

 

    جدیدترین پیش‌بینی 2019 گلدمن ساکس از انتظارات قیمتی کامودیتی‌ها

 

واحد تحقیقات کامودیتی بانک آمریکایی گلدمن ساکس اقدام به انتشار جدیدترین برآوردهای خود در زمینه برخی از کامودیتی‌ها در سال ۲۰۱۹ کرده است.

 

 گلدمن ساکس با انتشار جدیدترین یادداشت تحقیقاتی خود، میانگین قیمت نفت برنت در سال جاری را نسبت به پیش‌بینی قبلی خود ۱۱ درصد کاهش داد. افزایش حجم عرضه نفت شیل در بازار، کاهش هزینه‌های تولید و تداوم نااطمینانی‌ها در سطح جهانی که رشد تقاضای نفت را مورد تردید قرار می‌دهد، از جمله دلایل تغییر پیش‌بینی گلدمن ساکس بوده است.

در ایالات متحده با نصب خطوط لوله جدید در منطقه پرمیان که یکی از مراکز اصلی تولید نفت شیل در این کشور است، ظرفیت عرضه نفت و کاهش هزینه آن به بازار جهانی نفت با تغییر مواجه خواهد شد. در اوپک نیز سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته برای افزایش ظرفیت اعضا با وجود توافق کاهش تولید، می‌تواند که بازار نفت را با رشد عرضه مواجه کند. همچنین موجودی‌های بالاتر نفت در سال جاری میلادی عامل محدودیت قیمت‌ها خواهد بود

بنا به پیش‌بینی گلدمن ساکس، قیمت نفت برنت به صورت میانگین در سال جاری معادل با ۶۲.۵ دلار در هر بشکه خواهد بود که کاهش ۷.۵ دلاری را نسبت به پیش‌بینی قبلی نشان می‌دهد.

 

تولید مس شیلی در سال ۲۰۱۹، برای اولین بار به ۶ میلیون تن خواهد رسید

آژانس دولتی مس در شیلی (کوچیلکو) گفته است: نه‌ تنها تولید مس شیلی در سال جاری از مرز ۶ میلیون تن گذر خواهد کرد، بلکه طی ۱۰ سال آتی، با رشد ۳۰ درصدی همراه خواهد بود و در سال ۲۰۲۵، به ۷.۲۵ میلیون تن نیز خواهد رسید.

اگرچه افت عیار معادن شیلی، موجب کاهش تولید معادن کنونی از حدود ۵.۷ در سال ۲۰۱۸ به ۳.۳ میلیون تن در سال ۲۰۲۹ خواهد رشد. بهره‌برداری از پروژه‌های جدید و برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای در دهه جاری علاوه بر جبران افت تولید، موجب رشد بیشتر آن نسبت به سال‌های قبل نیز خواهد شد.

 

  • بانک جهانی اولین گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهان» در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرده‌است.

بر اساس این گزارش که با عنوان «تیرگی آسمان‌ها» منتشر شده، پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصادی جهان کندتر و رشد اقتصادی ایران با افت شدیدی مواجه شود.

در جدیدترین گزارش بانک جهانی درباره چشم‌انداز اقتصادی جهان، رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ تحت‌تاثیر عواملی همچون تشدید تنش‌های تجاری، تضعیف فعالیت‌های تولیدی و وخامت‌ بحران‌های مالی در اقتصادهای نوظهور به ۹/ ۲ درصد کاهش خواهد یافت. نرخی که در گزارش ژوئن (خرداد) ۳ درصد پیش‌بینی شده بود.

از دیگر آمارهای مهم این گزارش، چشم‌انداز رشد اقتصادی ایران است. بر اساس تخمین‌های «بانک‌جهانی»، اقتصاد ایران در سال گذشته ۵/ ۱ درصد کوچک‌تر شد. البته این بانک چشم‌انداز رشد اقتصادی سال آینده ایران را نسبت به گزارش پیشین (آخرین گزارش ویژه  اقتصاد ایران این بانک مربوط به نوامبر یا آبان ۲۰۱۸ است) اندکی بهبود داده و از منفی ۷/ ۳ درصد به منفی ۶/ ۳ درصد رسانده است.

  • رشد اقتصادی خاورمیانه در پیش بینی 2019

براساس تخمین‌های «بانک جهانی» منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) در سال ۲۰۱۸ رشد اقتصادی ۷/ ۱ درصدی را تجربه کرد، رشدی که  ناشی از رونق فعالیت‌ها اقتصادی در کشورهای صادرکننده و واردکننده بود.

در میان کشورهای عضو «شورای همکاری خلیج فارس»، افزایش تولیدات و قیمت‌های نفتی فشارهای ناشی از تحکیم مالی را تلطیف کرد و منجر به افزایش مخارج دولت و حمایت از تراز حساب جاری شد.

در میان اقتصادهای غیرعضو صادرکننده اما رشد ضعیف در ایران که ناشی از بازگشت‌ تحریم‌های آمریکا بود، بر عملکرد کل تأثیر گذاشت. در این رابطه پیش بینی شده است در سال ۲۰۱۹ اقتصاد این منطقه به طور میانگین رشد ۹/ ۱ درصدی را تجربه کند.

 

  • 10 پیش‌بینی مجمع جهانی اقتصاد درباره سال 2019 به شرح زیر است:

صعود روند اقتصاد امریکا

بر اساس برآوردها از رشد پایدار در نیروی کار و تولید، رشد بالقوه امریکا در حدود ۲ درصد پیش‌بینی می‌شود. در سال ۲۰۱۸، رشد امریکا بالاتر از ۲.۹ درصد بود. هرچند این شتاب در رشد تا حد زیادی به خاطر محرک‌های مالی در کاهش مالیات و افزایش هزینه‌ها بود.

اثر این محرک‌ها در سال ۲۰۱۹ هم احساس خواهد شد اما هرچه سال جلوتر برود، اثر آن کمتر می‌شود. در نتیجه، ما انتظار رشد ۲.۶ درصدی در سال ۲۰۱۹ داریم؛ رشدی کمتر از ۲۰۱۸ اما همچنان صعودی.

 

توسعه اروپایی‌ها آهسته‌تر می‌شود

رشد اقتصادی منطقه یورو در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ به اوج خود رسید و از آن زمان به بعد آهسته آهسته کاهش یافت. پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۹ هم با کاهش بیشتر به ۱.۵ درصد برسد. بی اطمینانی سیاسی شامل برگزیت، چالش‌های دولت مکرون و تضعیف حکومت آنگلا مرکل باعث افت وضعیت کسب و کارها می‌شود. مؤلفه‌های اقتصادی مانند شرایط اعتباری و افزایش تنش‌های تجاری هم روند رشد را کاهش می‌دهند.

 

ژاپن ضعیف باقی می‌ماند.

اقتصاد ژاپن در سال ۲۰۱۸، ۰.۸ درصد بزرگتر شد و انتظار می‌رود که این نرخ در سال ۲۰۱۹ هم با روند آهسته‌ای به ۰.۹ درصد برسد. کاهش رشد اقتصادی چین وکاهش تنش‌های تجاری میان امریکا و چین هم روی رشد اقتصادی این کشور تأثیر می‌گذارد.

کاهش دوره‌ای رشد اقتصادی ژاپن در فضایی با رشد طولانی مدت بسیار ضعیف اتفاق می‌افتد. وضعیت جمعیتی ژاپن، بخصوص در حوزه کاهش نیروی کار، با رشد تولید قوی و کافی چندان هماهنگ نیست. همچنین شینزوآبه، نخست وزیر  ژاپن از سال ۲۰۱۲ برنامه‌های اقتصادی خود را برای اصلاح اقتصادی آغاز کرد اما سومین برنامه او برای انجام اصلاحات ساختاری و همچنین افزایش بسیار زیاد تولید، چندان محقق نشده است.

 

چین در تله کاهش رشد

رشد اقتصادی چین از سال ۲۰۱۷ کاهش یافته و در ربع سوم ۲۰۱۸ به پایین‌ترین سطح ۱۰ سال اخیر خود رسید. طی بازه یک ساله، سرعت توسعه چین از ۶.۹ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۶.۶ درصد در سال ۲۰۱۸ رسید و در سال ۲۰۱۹ پایین‌تر هم خواهد آمد و به ۶.۳ درصد می‌رسد. در واکنش به آخرین شوک‌های اقتصادی- شامل تعرفه‌های امریکا- سیاستگذاران برنامه‌های پولی و مالی برای کمک به رشد و پایدارسازی بازارها طراحی کرده‌اند.

با این حال به نظر می‌رسد که تأثیرگذاری این اقدامات در سطح متوسطی باقی می‌ماند. همچنین رشد اعتباری به دلیل افزایش شدید بدهی‌ها و تعهد دولت به کاهش آنها حداقل در میان مدت محدود خواهد بود. از سویی دیگر، تحرکات تجاری دولت هم در حالی که تنش‌ها با امریکا شدیدتر شود، تهاجمی‌تر می‌شود.

 

کاهش رشد بازارهای نوظهور

بعضی از اقتصادها، شامل برزیل، هندوستان و روسیه رشد بالایی را در سال ۲۰۱۸ تجربه کردند در حالی‌که بقیه اقتصادهای نوظهور مانند آرژانتین، آفریقای جنوبی و ترکیه دچار فشارهای مالی شدند و از رکود رنج کشیدند.

 

هرقدر هم جلوتر می‌رویم، بازارهای نوظهور با بادهای مخالف بیشتری بر سر راه رشدشان مواجه می‌شوند. مسائلی شامل رشد آهسته در اقتصادهای توسعه یافته و سرعت تجارت جهانی، رشد قوی دلار، انقباضی شدن شرایط مالی و افزایش نااطمینانی سیاسی در کشورهایی مانند برزیل و مکزیک. کشورهای کمی می‌توانند از روی این موانع بپرند؛ آنها هم اقتصادهای پویایی با سطح پایین بدهی در آسیا هستند.

نفت

ما پیش‌بینی می‌کنیم که قیمت نفت در آینده نزدیک کمی افزایش یابد و به ۷۰ دلار به ازای هر بشکه برسد؛ البته میانگین آن در سال ۲۰۱۸، ۷۱ دلار بود.

به همین خاطر، ریسک قیمت نفت و سایر کالاها به خاطر افزایش عرضه و کاهش تقاضا روی خط کاهشی خواهد بود. با وجود این نوسانات، پیش‌بینی می‌کنیم که در انتهای ۲۰۱۹ قیمت‌ها با وضعیت حال حاضر آنها کمی متفاوت باشد.

تورم جهانی نزدیک ۳ درصد

تورم در بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ حدود ۲ تا ۳ درصد بوده است. بیشترین میزان افزایش قیمت‌های مصرف کننده به خاطرگذار کشورهای توسعه یافته از شرایط تورم منفی به نرخ تورمی نزدیک به ۲ درصد طبق اهداف بانک‌های مرکزی بود.

چرا که مقداری از تورم به خاطر وجود تقاضا، افزایش تولید و رشد اقتصادی ضروری است اما برخی کشورها با روند معکوس کاهش قیمت‌ها و به خطر افتادن رشدشان مواجه بوده‌اند. در آینده نزدیک انتظار داریم که تورم جهانی و تورم اقتصادهای توسعه یافته در همین محدوده ۲ تا ۳ درصدی باقی بماند.

 

نرخ بهره در دنیا افزایش می یابد

در حالی‌که اقتصادهای کلیدی دنیا در نقاط مختلفی از چرخه تجاری هستند، چندان عجیب نیست که بانک‌های مرکزی نیز با سرعت‌های متفاوتی به سمت آدرس‌های متفاوتی پیش می‌روند. فدرال رزرو امریکا احتمالاً نرخ بهره را در سال ۲۰۱۹  افزایش دهد.  بانک‌های مرکزی دیگر شامل بانک انگلستان(وابسته به فرآیند برگزیت)، بانک کانادا و برخی بانک‌های بازارهای نوظهور مانند برزیل، هندوستان و روسیه هم احتمالاً نرخ بهره را افزایش می‌دهند. بانک مرکزی اروپا اما تا سال ۲۰۲۰ نرخ بهره را افزایش نخواهد داد. به همین ترتیب، ما انتظار نداریم که بانک ژاپن سیاست نرخ بهره منفی‌اش را تا سال ۲۰۲۱ تغییر دهد. بانک مردم چین هم دیگر بانک مرکزی بزرگی است که در جهت مخالف حرکت می‌کند و به خاطر نگرانی از رشد، محرک‌های نسبتاً کمی را در بازار ایجاد می‌کند.

 

دلار در وضعیت عالی

ادامه روند رشد اقتصادی در امریکا و سیاست‌های نرخ بهره فدرال رزرو دلایل اصلی این پیش‌بینی است. با این حال، امکان نوسان دلار نیز بسیار بالاست. نااطمینانی سیاسی در اروپا می‌تواند برای یورو و استرلینگ بسیار منفی باشد؛ برآورد می‌کنیم که نرخ یورو در برابر دلار در پایان ۲۰۱۹ به حدود ۱.۱۰ دلار برسد، در حالی‌که در سال ۲۰۱۸، ۱.۱۴ دلار بود. به‌طور همزمان، پیش‌بینی می‌کنیم که نرخ یوان در برابر دلار به خاطر سیاست دولت چین برای ثبات مالی در سطح ۷ دلار نگه داشته شود.

 

خطر شوک‌های سیاسی

اشتباهات سیاسی بزرگترین تهدید برای رشد جهانی در سال ۲۰۱۹ و فراتر از آن است. درگیری‌های تجاری خطرناک هستند، نه به خاطر آنکه تاکنون آسیب‌های زیادی به بار آورده‌اند بلکه به این خاطر می‌توانند به راحتی از کنترل خارج شوند.

علاوه بر این، افزایش کسری بودجه امریکا، سطوح بالای بدهی در امریکا، اروپا و ژاپن و امکان اشتباهات بالقوه از سوی بانک‌های مرکزی همه تهدیدی برای اقتصاد جهانی هستند.با این حال خبر خوب این است که اشتباهات سیاسی با آسیب بسیار جدی  برای «تبدیل شدن به بحران جهانی اقتصاد»هنوز کم هستند. اما خطرات ناشی از این اشتباهات در سال ۲۰۲۰ و بعد از آن افزایش خواهد یافت.

 

  • آخرین بهای فلزات اساسی روی، مس، نیکل، آلومینیم:

 

مینا یوسفی/ واحد سرمایه گذاری و آموزش