عنـوان تحلیل : مروری بر رویدادهای مهم بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/10/29


مهم ترین اخبار و رویدادهای اقتصادی جهان

 

 دوران صعود ارزش دلار آمریکا پایان یافته است/ نظر سنجی رویترز 

تازه ترین نظرسنجی رویترز از تحلیلگران اقتصادی نشان می دهد که روند صعودی ارزش دلار آمریکا به پایان رسیده است.

رویترز، دو سوم استراتژیست های بازار ارز که در نظرسنجی شرکت کرده اند، بر این باورند که دوره رشد ارزش دلار پایان یافته و این ارز به زودی با کاهش روبرو خواهد شد.

بر اساس این گزارش دلار پس از ثبت بهترین عملکرد از سال ۲۰۱۵ میلادی، طی هفته های اخیر با کاهش ارزش روبرو شده است. اظهارات مقام های ارشد فدرال رزرو آمریکا مبنی بر متوقف شدن روند سریع افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ میلادی تاثیر زیادی بر افت ارزش دلار داشته است.

در حالی که فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ میلادی چهار بار نرخ بهره را افزایش داد ولی نگرانی نسبت به اوضاع اقتصادی جهان و ریسک های سیاسی موجب شده است تا احتمال افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ میلادی با کاهش روبرو شود.

گمانه زنی ها نشان می دهد فدرال رزرو در سال ۲۰۱۹ تنها ۲ بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

اکثر شرکت کنندگان در این نظرسنجی اعلام کردند که دلار آمریکا طی ۱۲ ماه آینده بخش زیادی از رشد ارزش خود را از دست خواهد داد.

بسیاری از تحلیلگران شرکت کننده در نظرسنجی معتقدند که دوران تسلط دلار که در سال ۲۰۱۸ آغاز شده بود، امسال متوقف می شود.پیش بینی می شود ارزش یورو پس از آنکه ۴ درصد در برابر دلار در سال ۲۰۱۸ با کاهش روبرو شد، در سال ۲۰۱۹ میلادی با افزایش ۵ درصدی همراه خواهد شد.

 

بازار صادرات ورق سی آی اس در ثبات/ متال بولتن

بازار صادرات ورق سی آی اس در ثبات است و آخرین قیمت ۴۴۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب ثبت شده است.

به این ترتیب بازار این محصول به ثابتی نسبی رسیده در حالی که پیش از این قیمت درخواستی خریداران ۲۰ تا ۳۰ دلار کمتر از پیشنهاد ها بود.

حال ظاهرا اختلاف قیمت درخواستی و پیشنهادی کمتر شده است. ترکیه اخیرا در ۴۴۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه از اوکراین ورق گرم خریده است.ورق گرم روسیه نیز ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه  است که معادل ۴۶۰ تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب است.

در خاور میانه نیز ورق گرم روسیه ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه است و در مصر نیز ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن سی اف آر است.

 

وضعیت بازار فولاد چین / استیل مینت

آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۴ دلار هر تن رشد داشت و ۵۰۴ دلار هر تن درب کارخانه شد.

در حال حاضر حال بازار در سکوت است و فعالیت زیادی ندارد.

بازار میلگرد در ثبات است و در برخی موارد تا ۱.۵ دلار افت داشته است. میانگین قیمت بین ۵۴۷ تا ۵۵۹ دلار هر تن درب کارخانه است.

در بازار ورق گرم نیز رکود برقرار است و در مواردی افت قیمت جزیی مشاهده شده است. میانگین قیمت سایز های مختلف بین ۵۲۸ تا ۵۵۳ دلار هر تن درب کارخانه است/ فولاد ایران

 

روند تجاری چین و آمریکا به کجا رسید...

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، مقامات آگاه به سی‌ان‌بی‌سی گفتند که چین در روند مذاکرات تجاری خود با آمریکا که همچنان ادامه دارد، پیشنهاد داده است در طول یک دوره ۶ ساله واردات خود از آمریکا را افزایش دهد.

پایگاه خبری بلومبرگ هم در گزارش خود گفت مقامات چینی این پیشنهاد را در طول مذاکرات خود با آمریکا در اوایل ژانویه مطرح کرده‌اند. مقامات به بلومبرگ گفته‌اند که چین میزان واردات سالیانه خود از آمریکا را به بیش از ۱ تریلیون دلار خواهد رساند.

 

انتظار تداوم رشد طلا در 2019

یکی از تحلیلگران ارشد متال بولتن گفت: ساختارهای تکنیکال بازار طلا طی ماه دسامبر پیشرفت خوبی داشته و این روند مثبت می تواند در سه ماه نخست ۲۰۱۹ نیز ادامه داشته باشد.

وی افزود : تجزیه و تحلیل تکنیکال نشان می دهد روند مثبت قیمت طلا در سه ماه نخست ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهد یافت. شرایط اقتصادی حاکم بر جهان نیز به نفع قیمت طلا است. کاهش ارزش دلار و اظهارات مقام های فدرال رزرو آمریکا درباره نرخ بهره می تواند موجب تقویت بیشتر قیمت طلا شود.

این تحلیلگر اقتصادی اظهار داشت: شرایط ناامید کننده اقتصادی آمریکا می تواند موجب کاهش نرخ بهره واقعی و افت ارزش دلار شود و این یک عامل مثبت برای قیمت طلا خواهد بود.

سرمایه گذاران بین المللی اکنون با احتیاط بیشتری تحولات اقتصادی آمریکا را زیر نظر دارند. تنش های سیاسی در آمریکا ، تبعات منفی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می تواند تاثیر مهمی بر تحولات بازار طلا داشته باشد. از سوی دیگر ادامه روند صعودی خرید طلا از سوی بانک های مرکزی جهان نیز می تواند عامل مهمی برای درخشش طلا باشد.

در نهایت ما نیز یک سناریو خوشبینانه برای طلای جهانی داریم  که نشان میدهد این رشد در قالب یک 5 موجی بلند مدت و صعودی است. مقاومت های مهم : 1370دلار و 1533-1570 و نهایتا 1660است.

 

 

افزایش بهای نفت در پی شایعات رفع تعرفه بر کالاهای چینی و کاهش تولید اوپک

بهای نفت در پی انتشار گزارشی از سوی اوپک مبنی بر افت شدید تولید این نهاد در ماه گذشته بیش از ۱ درصد افزایش یافت. سرمایه گذاران حالا نگرانی کمتری در خصوص مازاد عرضه دارند.

نفت سبک آمریکا با رشد امروز به 53.7 دلار/بشکه و قیمت نفت برنت به 62.6 دلار/بشکه رسید. از سوی دیگر گزارشی منتشره در وال استریت ژورنال نشان می دهد که وزیر خزانه داری آمریکا از رفع بخشی یا کل تعرفه های آمریکا علیه کالاهای چینی از ۳۰ ژانویه صحبت نموده است، اگرچه این خبر توسط رابرت لایتیزر نماینده آمریکا در مذاکرات بین دو کشور تکذیب شده است. این شایعه باعث رشد بازارهای سهام در آسیا و اروپا طی معاملات امروز گشته است.

کاهش هفتگی 21 حلقه ای تعداد چاه نفت آمریکا (بیکرهیوز) نیز از علل دیگر رشد بهای نفت میتواند باشد. اوپک در گزارش ماهانه خود گفته که تولید نفت کشورهای عضو سازمان در دسامبر ۷۵۱ هزار بشکه در روز افت داشته و شروعی قوی را برای ۲۰۱۹ رقم زده است. این رقم بیشترین افت تولید ماهانه در دو سال گذشته است. با این وجود انتظار بر این است که کاهش تقاضا در سال ۲۰۱۹ برای نفت در حدود ۹۱۰ هزار بشکه باشد.

 

 

آخرین بهای فلزات اساسی و نوسانات آن طی یک ماه گذشته:

 

 

 

مینا یوسفی / واجد سرمایه گذاری و آموزش