عنـوان تحلیل : مروری بر رویدادهای مهم بازارهای جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/11/06


 

وضعیت طلا و نظرات تحلیلگران جهان در نزدیکی توافق احتمالی چین و آمریکا...

 تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که توافق احتمالی چین و آمریکا بر سر مسائل تجاری در نهایت به نفع قیمت طلا خواهد بود.

در حالی که اختلافات تجاری آمریکا و چین طی ماه های گذشته و اعمال تعرفه های سنگین علیه یکدیگر تاثیر منفی زیادی بر قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی داشته است، تحلیلگران اقتصادی پیش بینی می کنند که توافق تجاری احتمالی بین دو کشور تاثیر مثبتی بر قیمت طلا خواهد داشت.

برخی منابع آگاه اعلام کرده اند که چین در جریان مذاکرات تجاری جدید با آمریکا پیشنهاد داده است تا میزان واردات از این کشور را در ۶ سال آینده افزایش دهد. آمریکا قصد دارد کسری تجاری خود با چین را در این مدت به صفر برساند.

کریس وچیو تحلیلگر ارشد موسسه دیلی اف ایکس گفت: توافق تجاری آمریکا و چین می تواند موجب آرامش سرمایه گذاران شود. البته در کوتاه مدت این توافق می تواند موجب تقویت ارزش دلار و شاخص سهام شود که این مساله به ضرر قیمت طلا است ولی در میان مدت و بلندمدت این توافق به نفع قیمت طلا خواهد بود.

وی افزود: طلا در کوتاه مدت سطح حمایتی ۱۲۷۶ دلاری دارد که نباید این سطح حمایتی را از دست بدهد.

اوله هانسن تحلیلگر برجسته ساکسو بانک نیز گفت: ممکن است قیمت طلا در کوتاه مدت تا ۱۲۴۵ دلار کاهش یابد ولی روند قیمت این فلز گرانبها صعودی خواهد بود./ کیتکو نیوز

 

رویترز گزارش داد:

یک نظرسنجی از صدها اقتصاددان در سراسر جهان نشان می‌دهد یک رکود اقتصادی جهانی در راه است و هرگونه تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و چین سرعت این رکود را بیشتر می‌کند .

درست یک سال قبل، اقتصاددان ها در مورد رشد قابل توجه اقتصاد جهان خوش‌بین بودند ولی افزایش تنش های تجاری و و کسادی شرایط مالی به فعالیت در اکثر اقتصادها ضربه زده و رشد چین را در سال گذشته به پایین‌ترین حد طی ۲۸ سال رسانده است نظرسنجی‌های مختلف طی دو سال گذشته، سیستم حمایت از تولیدات داخلی را یک ریسک اساسی برای اقتصاد جهان نشان داده است .

طبق آخرین نظرسنجی از ۵۰۰ اقتصاددان در ماه جاری رشد اقتصاد جهان در ۲۰۱۹ برای ۳۳ اقتصاد از ۴۶ اقتصادی که مورد سوال بودند، کاهش می‌یابد. در ۱۰ اقتصاد تغییری ایجاد نمی شود و فقط ۳ اقتصاد رشد کمی خواهند داشت .

 

در بازارهای جهانی؛ آلومینیوم صعودی شد

قیمت هر متریک تن آلومینیوم در بازارهای جهانی پس از حدود یک سال با رشد مواجه شده است.

کاهش 0.5%- انبارهای شانگهای و 0.2%- لندن

این رشد پس از آن رخ می‌دهد که آمار رشد ضعیف اقتصادی و صادرات چین مقامات پولی و دولت این کشور را به اتخاذ سیاست‌های تحریک اقتصادی که منجر به افزایش تقاضا در کامودیتی‌ها می‌شوند، ترغیب کرد.

از دیگر عوامل موثر بر قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی تحریم شرکت روسال است. در ماه گذشته انتشار اخبار تحریم  روسال توسط آمریکا که سهمی قابل توجه در عرضه آلومینیوم به بازارهای جهانی دارد توانست نقشی مثبت در تعیین قیمت این فلز اساسی ایفا کند.

تمامی این عوامل و سایر عوامل موثر بر روند معاملات در بورس‌های شانگهای و لندن موجب شده تا هر تن آلومینیوم هم ‌اکنون قیمتی در حدود هزار و ۸۹۷ دلار داشته باشد./ می متالز

 

چشم انداز بازار فولاد چین مثبت است. بهای سنگ آهن و انتظار افزایش تقاضا

سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد استرالیا در چین هفته گذشته ابتدا کمی کاهش داشت ولی تا پایان هفته با کمتر از یک دلار رشد ۷۵.۴۰ دلار هر تن خشک سی اف آر شد. چشم انداز بازار فولاد چین مثبت شده و انتظار می رود تقاضای سنگ آهن پس از تعطیلات فوریه در چین بالا برود.

پس از فاجعه سال 2015 برزیل و شکست سد مربوط به ضایعات کارخانه سامارکو، شرکت واله یکبار دیگر شاهد بروز فاجعه انسانی-زیست محیطی مشابهی در استان Minas Gerais در روز جمعه بود. این در حالیست که پرونده خسارات قبلی هنوز بسته نشده و دو شرکت واله و BHP همچنان درگیر پرداخت خسارت 5.31 میلیارد دلاری هستند. در آن سال، 19 نفر در پی وقوع سیلاب کشته شدند.

اخبار رسیده حاکی است که تا کنون 9 جسد از محل حادثه کشف شده است، اما با وجود 200 مفقودی حادثه، انتظار می رود که میزان تلفات سریعا افزایش یابد. این معدن در سال 2017 نزدیک به 7.8 میلیون تن سنگ آهن تولید کرده و نزدیک به 7 درصد از کل تولید شرکت واله را در اختیار دارد. کاهش این حجم تولید از بازار سنگ آهن می تواند باعث افزایش قمیت در هفته پیش رو شود.

ورق

قیمت ورق گرم صادراتی چین با نزدیک شدن تعطیلات سال نو در این کشور بالا رفته است البته رشد تقاضای داخلی نیز به این بهبود قیمت کمک کرد. ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته ۵ دلار افزایش داشت و ۴۹۰ دلار هر تن فوب شد.

قراضه

هفته گذشته بازار واردات قراضه در ترکیه صعودی بود و متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ به ۲۹۵ دلار هر تن سی اف آر رسید که نسبت به هفته قبل تا ۷ دلار رشد قیمت داشت.

ظاهرا محدودیت عرضه قراضه امریکا و اروپا قیمت را بالا برده است. در حالی که مشتری در بازار زیاد است محموله های زیادی برای فروش دیده نمی شد. برخی از معاملاتی در ۲۹۵ تا ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر نیز صحبت می کردند. ظاهرا تقاضای قراضه در ترکیه بالاست چون خریداران معتقدند قیمت دیگر به کف رسیده و باید منتظر افزایش قیمت های بیشتر بود.

بیلت

بیلت صادراتی چین هفته گذشته در مجموع ۲ دلار افت قیمت را تجربه کرد و ۴۵۸ دلار هر تن فوب ثبت شد. قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۵۰۱ تا ۵۱۷ دلار هر تن درب کارخانه با مالیات بر ارزش افزوده شد در حالی که هفته قبل تا ۵۰۴ دلار بود. انتظار می رود قیمت بیلت در چین مدتی صعودی باشد.

 

مقاطع

هفته گذشته میلگرد صادراتی چین در ۴۸۸ دلار در هر تن فوب در ثبات ماند. میلگرد صادراتی سی آی اس ۵ دلار هر تن افت داشت و ۴۳۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.

میلگرد صادراتی ترکیه نیز ۴۳۵ تا ۴۴۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل تا ۵ دلار افت داشت.در جنوب شرق آسیا میلگرد صادراتی ۴۶۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که کمی افت قیمت را تجربه کرد.از طرفی میلگرد صادراتی چین اخیرا با توجه به افزایش ارزش یوان و رشد جزیی تقاضای داخلی بالا رفته است. میلگرد صادراتی با ۲۲ دلار رشد قیمت هفتگی ۴۸۸ دلار هر تن فوب شده است.

در بازار داخلی اروپا میلگرد حدود ۵۲۵  یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار آمریکا نیز میلگرد همچنان ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

 

پیش بینی بانک گلدمن ساش درباره قیمت مس در سال 2019

بانک آمریکایی گلدمن ساش در تازه ترین تحلیل خود پیش بینی کرده است که قیمت هر تن مس در سال 2019 میلادی به بیش از 7 هزار دلار خواهد رسید.

به گزارش پلاتز، علی رغم شروع ناامید کننده ای که قیمت مس در ابتدای سال 2019 داشته ولی بانک گلدمن ساش امیدوار است که قیمت هر تن مس می تواند امسال تا سطح 7 هزار دلاری افزایش یابد.

بانک گلدمن ساش افزود: میانگین قیمت هر تن مس تا 3 ماه آینده به 6100 تا 6500 دلار خواهد رسید، این رقم در 6 ماه آینده به 6400 تا 7000 دلار می رسد و قیمت 7000 دلاری تا پایان امسال حفظ خواهد شد.

به نظر می رسد کاهش رشد مصرف چین و نگرانی ها و نااطمینانی ها درباره تقاضای صنعتی در سه ماه نخست 2019 میلادی فشار زیادی بر قیمت مس وارد خواهد کرد.

ولی از ماه جولای ، چین محدودیت های بیشتری را علیه واردات قراضه مس اعمال خواهد کرد و رشد تقاضای داخلی نیز موجب افزایش قیمت جهانی این فلز گرانبها خواهد شد.

 

تغییرات یک ماه اخیر در فلز مس:

رشد 8.4%+ انبارهای لندن، 22%+ انبارهای شانگهای و 6.4%- انبارهای آمریکا/ کامودیتی ها

 

 

تغییرات یک ماهه فلز روی:

کاهش 5.3%- انبارهای LME لندن و 28%+ انبارهای شانگهای و نهایتا بهبود تقاضا و افزایش قیمت فلز روی

 

تغییرات یک ماهه  فلز سرب :

 موجودی انبارهای سرب لندن 15.7%- کاهش یافت که این امر با جهش قیمت و افزایش تقاضای 7 درصدی در سرب همراه بود.

 

 

مینا یوسفی / واحد سرمایه گذاری و آموزش