عنـوان تحلیل : مروری بر رویدادهای مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/11/13


بازارهای فولاد این هفته افزایش قیمت ها را نشان میدهد:

بازار نه چندان فعال ورق در جو تعطیلات سال نو و رشد آن همراه با بازارهای جهانی

ورق چین ۴ تا ۱۰ فوریه در تعطیلات رسمی سال نو خواهد بود از این رو برخی دیگر در بازار نبودند. ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته با امید به رونق تقاضا پس از تعطیلات بالا رفته شاهد ۶ دلار رشد قیمت بوده ۴۹۶ دلار هر  تن فوب شد. آخرین قیمت ورق گرم چین در ویتنام نیز ۴۹۵ تا ۵۱۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شده است. البته ویتنامی ها نیز در جو تعطیلات سال نو هستند و بازار فعالیتی نداشت.

بازار صادرات ورق سی آی اس در ثبات بوده و ورق گرم ۴۵۵ دلار هر تن فوب شنیده شد. انتظار می رود روزهای آتی قیمت های پیشنهادی بالا برود چون بازار در جو کمبود عرضه است. در بازار واردات در ترکیه ورق گرم ۴۶۰ تا ۴۸۰ دلار هر تن سی اف آر بود در حالی که پیش از این ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار ثبت شده بود.

آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی ترکیه به لطف رشد قیمت قراضه و بهبود بازارهای جهانی ۴۹۵ تا ۵۱۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده در حالی که هفته قبل ۴۹۰ تا ۴۹۵ دلار بود  ولی  تقاضا راکد است و معامله مهمی نهایی نشد.

 

سنگ آهن و افزایش قیمت آن تحت تاثیر خبر شکست سد آب شرکت معدنی واله برزیل

قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد در چین در روز جمعه با ۱.۶ دلار افزایش ۸۷ دلار معامله شد.

در هفته گذشته قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی به چین تحت تاثیر خبر شکست سد آب شرکت معدنی واله برزیل و خسارات جانی و مالی وارده رشد داشت و 87 دلار هر تن سی اف آر چین شد.

به دلیل اینکه بعد از این اتفاق واله اعلام کرده ۱۰ سد مشابه را از فرایند تولید خارج می کند و این عملیات حدود ۴۰ میلیون تن در سال از تولید این شرکت بزرگ خواهد کاست، بر جو بازار سنگ آهن اثر زیادی گذاشت. گرچه این شرکت اعلام کرده کمبود فوق را با افزایش تولید سایر خطوط تولید جبران خواهد کرد ولی فعالان بازار تردید دارند در جبران کامل آن موفق شود. از طرفی بازار چین در جو تعطیلات سال نو چین بود و فعالیت چندانی در آن مشاهده نشد.

 

گزارش یو متال از رشد قیمت در بازار سنگ آهن صادراتی ایران

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد  از ۳۳ دلار به حدود ۳۹ دلار هر تن فوب افزایش یافت.

سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز حدود ۶ دلار رشد داشته ۳۸ دلار هر تن فوب شد.

 

ادامه خرید ها در قراضه و رشد این ماده اولیه

هفته گذشته بازار واردات قراضه ترکیه فعال بود و خرید ها ادامه داشت همین امر به رشد قیمت بیشتر این ماده اولیه کمک کرد و قراضه سنگین خلوص ۲۰-۸۰ امریکا از ۲۹۵ دلار یک هفته قبل تا ۳۱۰ دلار هر تن سی اف آر نیز رسید.

فولادسازان در ترکیه برای حمل فوریه و مارس نیاز به خرید قراضه دارند از این رو ظاهرا روند صعودی ادامه خواهد داشت. در جنوب شرق آسیا قراضه خرد شده کانتینری وارداتی از ۳۰۰ تا ۳۰۵ دلار به ۳۰۸ تا ۳۱۰ دلار هر تن سی اف آر ویتنام افزایش یافت. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

 

بیلت وانتظارات از تداوم رشد قیمت

بر خلاف هفته گذشته که رشد قیمت بیلت  CIS همراستا با کاهش بیلت صادراتی ایران نبود، این هفته قیمت بیلت صادراتی ایران با 5ردصد رشد به 360 دلار در هر تن رسید.

در هفته ای که گذشت رشد قیمت قراضه در ترکیه و بهبود قیمت سنگ آهن در چین قیمت بیلت را در بازارهای مختلف بالا برد. بیلت صادراتی چین هفته گذشته حدود ۲ دلار بهبود داشته ۴۶۰ دلار هر تن فوب شد. در بازار داخلی چین نیز بیلت ۴ دلار بالا رفت و  ۵۰۸ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. متوسط قیمت معاملات بیلت صادراتی سی آی اس با ۵ دلار رشد قیمت به ۴۱۵ دلار هر تن فوب رسید. برخی تا ۴۳۵ دلار نیز پیشنهاد می دادند. از آنحایی که قراضه در ترکیه از مرز ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر گذشته انتظار می رود خرید بیلت سی آی اس افزایش یابد و قیمت معاملات در ۴۲۰ دلار هر تن فوب به راحتی نهایی شود.

در جنوب شرق آسیا نیز کاهش عرضه و رشد قیمت قراضه بیلت وارداتی را بالا برد و با ۵ دلار رشد ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار هر تن سی اف آر شد.

عرضه کننده ها عجله ای در فروش نداشتند و برخی تا ۴۷۵ دلار هر تن سی اف آر نیز پیشنهاد می دادند.

 

بهبود تقاضا در مقاطع

هفته گذشته با رشد قیمت قراضه وارداتی، فولادسازان در ترکیه قیمت میلگرد را در بازار داخلی و صادرات خود بالاتر بردند. میلگرد صادراتی از ۴۳۵ تا ۴۴۵ دلار هفته قبل به ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب رسید. هنوز بازار امریکا بر روی میلگرد ترکیه بسته است و اروپایی ها نیز به فکر تعرفه هایی برای محافظت از بازار خود می باشند از این رو عرضه کنندگان ترکیه نیز در جستجوی بازار جدیدی برای میلگرد خود هستند.

قیمت میلگرد در بازار داخلی چین ۵۴۵ تا ۵۵۲ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد که تا ۶ دلار هر تن رشد داشته است. میلگرد صادراتی چین نیز حدود ۲ دلار رشد داشت و ۴۹۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. برخی کارخانه ها در ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن فوب عرضه نیز عرضه داشتند.در بازار داخلی اروپا میلگرد حدود ۵۲۵  یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد همچنان ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

 

شمش فولاد  در چین کاهش ۱۲ دلاری را تجربه کرد و در قیمت ۵۱۲ دلار معامله شد.

شمش روی نیز با ۱۳ دلار افزایش ۲۷۳۲ دلار قیمت خورد.

زغال‌سنگ با ۰.۵ دلار افت در قیمت ۱۸۷ دلار معامله شد.

 

رشد اقتصادی در چین و اروپا آرام گرفت!

کاهش  GDP چین طی سال   2019 در صورت تداوم جنگ تجاری با آمریکا

رشد  GDPچین طی فصل چهارم با  0.1واحد کاهش نسبت به فصل قبل به  6.4درصد رسید بدین ترتیب چین طی فصل آخر سال میلادی گذشته کمترین میزان رشد اقتصادی خود را از سال  1990را تجربه کرد.

طی سالهای اخیر از سرعت رشد  GDPاین کشور به علت کاهش Investment  Spending   کاسته شده بود اما درگیری تجاری بین چین و آمریکا و اعمال چند مرحله تعرفه بر کالاهای چینی از طرف آمریکا نیز باعث کاهش بیشتر تولید ناخالص داخلی این کشور شده است. سیاسیت گذاران چینی در این مدت با بسته های تشویقی پولی و مالی تمام سعی خود را برای جلوگیری از کاهش رشد اقتصادی کرده اند اما پیشبینی می شود تا زمانیکه توافقی بین چین و آمریکا حاصل نشود سرعت رشد اقتصادی چین کاهش بیشتری بیابد. پیش بینی می شود در سال  2019رشد  GDPچین به  6.2درصد کاهش یابد.

 

اخبار نفت در  بازارهای جهانی

گرانی 18 درصدی نفت آمریکا در نتیجه تحریم‌های ترامپ

معاملات نفت روز جمعه تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه شرکت نفتی دولتی ونزوئلا که ریسک کمبود عرضه در بازار را برانگیخت، در قیمت بالاتری بسته شد و افزایش هفتگی نشان داد.

معاملات آتی نفت برنت برای تحویل در آوریل ۱.۱۹ دلار یا ۳.۱ درصد افزایش یافت و در ۶۲.۷۵ دلار در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته حدود ۱.۸ درصد افزایش داشت. نفت برنت در ژانویه ۱۵ درصد رشد قیمت داشت.

روند صعودی بهای نفت پس از انتشار آماری که کاهش شمار دکل‌های حفاری نفت فعال آمریکا در هفته گذشته را نشان داد تداوم پیدا کرد.

طبق آمار شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز، شمار دکل‌های حفاری نفت فعال آمریکا هفته گذشته ۱۵ حلقه کاهش یافته و به ۸۴۷ حلقه رسید و افزایش ۱۰ حلقه‌ای هفته پیش را تا حدودی جبران کرد.

با این حال، ونزوئلا همچنان اصلی‌ترین موضوع مورد توجه معامله گران نفت مانده است. دولت ترامپ دوشنبه هفته گذشته تحریم‌ها علیه شرکت PDVSA ونزوئلا را رونمایی کرد تا همزمان با حمایت از گوان گوایدو، رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا، فشار بر دولت نیکولاس مادورو را مضاعف کند.

 

تولید جهانی نفت از آبهای عمیق به رکورد جدید در 2019 می‌رسد

شرکت تحقیقاتی ریستاد انرژی اعلام کرد تولید نفت جهانی از آب‌های عمیق 700 هزار بشکه در روز  افزایش می یابد و به بالاترین رکورد 3.3 میلیون بشکه در 2019 می‌رسد، دلیل آن هم میادین جدیدی است که در برزیل و خلیج مکزیک آمریکا راه‌اندازی می‌شوند .علاوه بر برزیل و آمریکا، آنگولا، نروژ و نیجریه هم از جمله سایر تولیدکنندگان بزرگ آب‌های عمیق خواهند بود .مرکز مشاوره انرژی وود مکنزی یک «سال استراتژیک» را برای خلیج مکزیک در 2019 پیش‌بینی می‌کند. پروژه انرژی آپوماتوس شل، اولین تولید را از یک منبع ژوراسیک در خلیج مکزیک انجام خواهد داد. حفاری در این منطقه اولین افزایش در حفاری‌ها طی چهار سال خواهد بود . وی پیش بینی می کند هزینه سرمایه ای سالانه جهانی در آب‌های عمیق به حدود 60 میلیارد دلار تا 2022 افزایش یابد. این هزینه در حال حاضر 50 میلیارد دلار و متعلق به پروژه‌های بزرگی در  گویان، برزیل و موزامبیک است ./ اویل پرایس

 

اکتشاف های جدید شرکت های مهم نفتی چین

شرکت های ملی نفت چین پول بیشتری برای حفاری نفت و گاز در داخل کشور خرج می‌کنند و به بالاترین حد از 2016 تا حالا رسیده اند و هدفشان هم پاسخ به نیاز پکن برای تقویت امنیت انرژی داخلی است .

در ادامه حوضه ها و مناطق اصلی  که غول های انرژی چین در حال افزایش حفاری و اکتشاف در آنها هستند را می‌شناسیم. بیشترین حفاری ها برای گاز طبیعی است ./ رویترز

 

چه خبر از انس جهانی:

صحبت های اخیر رئیس فدرال رزرو مبنی بر توقف روند افزایش نرخ بهره تداوم رشد طلا برای دومین هفته متوالی را در پی داشت:

قیمت هر اونس طلا که رو پنجشنبه تا رقم ۱۳۲۶ دلار و ۳۰ ست بالا رفته بود، در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۲۵ درصد کاهش به ۱۳۱۷ دلار و ۹۸ سنت رسید.

کاهش قیمت ها در روز جمعه ناشی از آمارهای امیدوار کننده از بازار کار و بخش تولید آمریکا به رغم تعطیلی دولت بوده است. به علاوه، به دلیل عملکرد مناسب بازار طلا و عبور از رقم ۱۳۰۰ دلار شاهد برخی برداشت سودها بوده ایم.

پس از آنکه آمارها نشان داد که میزان اشتغال در آمریکا در ماه ژانویه به بالاترین رقم ۱۱ ماه گذشته رسیده است، ارزش دلار افزایش داشت و موجب شد تا قیمت طلا کاهشی شود. اما به گفته تحلیلگران چشم انداز کلی بازار طلا همچنان مثبت است.

به دلیل آشفتگی ماه های اخیر در بازارهای بورس و احتمال توقف روند افزایش نرخ بهره در آمریکا، قیمت طلا نسبت به پایین ترین رقم های بیش از یک سال و نیم اخیر که در ماه اوت به ثبت رسیده بود، حدود ۱۴ درصد افزایش یافته است.

میگوئل پرز سانتالا تحلیلگر بازار طلا گفت: صحبت های اخیر رئیس فدرال رزرو مبنی بر اینکه قرار است افزایش فوری نرخ بهره اتفاق بیافتد موجب شده تا قیمت طلا افزایش یابد./ رویترز

 

آخرین قیمت فلزات در بازارهای جهانی:

مس/ روی / نیکل/ آلومینیوم در یک ماه اخیر:

 

 

 

مینا یوسفی/ واحد سرمایه گذاری و آموزش