عنـوان تحلیل : مروری بر مهم ترین رویدادهای بازارهای جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/12/04


نگاهی به مهم ترین رویدادهای بازار های جهانی

تقویت اشتها برای خرید طلا

بازار طلای جهانی دو هفته ای است که صعودی است افزایش نرخ بهره موجب افزایش علاقمندی به سرمایه گذاری در بازار طلا می شود.

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۴۴ درصد افزایش به ۱۳۲۹ دلار و ۴۰ سنت رسید.

به دنبال انتشار صورت مذاکرات فدرال رزرو آمریکا که احتمال افزایش نرخ بهره در سال جاری را افزایش داد، قیمت فلز زرد روز پنجشنبه حدود یک درصد افت داشت. در حالی که به دنبال انتشارآمارهای ضعیف از اقتصاد آمریکا ارزش دلار تضعیف شده و با توجه به چشم انداز تیره و تار اقتصاد جهانی تمایل به سرمایه گذاری در بازار طلا تقویت شده است، قیمت فلز زرد برای دومین هفته متوالی افزایش داشت.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۴۴ درصد افزایش به ۱۳۲۹ دلار و ۴۰ سنت رسید. قیمت فلز زرد در پایان معاملات هفتگی رشدی بیش از نیم درصدی را تجربه کرد. قیمت طلای آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۰.۳۸ درصد افزایش به ۱۳۳۲ دلار و ۸۰ سنت رسید.

ادوارد میر، تحلیلگر موسسه اف سی استون در این باره گفت: قیمت طلا اندکی تقویت خواهد شد زیرا این احتمال وجود دارد که یک توافق تجاری بین آمریکا و چین به دست بیاید که این به معنای تضعیف ارزش دلار خواهد بود. رشد اقتصاد آمریکا نیز به میزان قابل توجهی در حال کند شدن است و این موجب خواهد شد تا نرخ بهره همچنان در همین حد باقی بماند.

شاخص ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی روز جمعه با تغییر اندکی مواجه بود و در آستانه ثبت بزرگترین کاهش هفتگی در طی یک ماه اخیر قرار گرفت. همین کاهش موجب تقویت اشتها برای خرید طلا شده است. دلار آمریکا در دوره جنگ تجاری به یک محل امن برای سرمایه گذاری تبدیل شده بود، به دنبال بروز نشانه هایی از پیشرفت در مذاکرات تجاری تضعیف گشته است.

 

قیمت نفت روز جمعه به بالاترین رقم از اواسط ماه فوریه رسید و برای دومین هفته متوالی افزایش داشت.

قیمت هر بشکه نفت برنت دیروز تا رقم ۶۷ دلار و ۷۳ سنت بالا رفت، اما در پایان معاملات روز با ۵ سنت کاهش به ۶۷ دلار و ۱۲ سنت رسید.

 رویترز: به دنبال امیدواری به نتیجه مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین قیمت نفت روز جمعه به بالاترین رقم از اواسط ماه فوریه رسید و برای دومین هفته متوالی افزایش داشت، اما رکوردشکنی تولید نفت آمریکا مانع از رشد بیشتر قیمت ها شد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دیروز تا رقم ۶۷ دلار و ۷۳ سنت بالا رفت، اما در پایان معاملات روز با ۵ سنت کاهش به ۶۷ دلار و ۱۲ سنت رسید. قیمت نفت برنت در این هفته ۱.۲ درصد رشد داشت.

قیمت نفت خام آمریکا نیز دیروز تا رقم ۵۷ دلار و ۸۱ سنت افزایش داشت که بالاترین رقم سال ۲۰۱۹ بود، اما در پایان معاملات روز با ۳۰ سنت افزایش به ۵۷ دلار و ۲۶ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت رشد هفتگی ۳ درصدی را تجربه کرد و به بالاترین رقم پایان روز در سال ۲۰۱۹ دست یافت.

مذاکره کنندگان ارشد آمریکایی و چینی روز جمعه مذاکرات خود برای دست یافتن به یک توافق تجاری را ادامه دادند.

قیمت هر دو شاخص نفتی امسال و پس از آنکه اوپک و متحدانش شروع به کاهش عرضه نفت کرده اند رو به افزایش گذاشته است. اما افزایش بی سابقه تولید نفت آمریکا بخشی از تلاش های اوپک را خنثی کرده است. تولید نفت آمریکا هفته گذشته برای اولین بار به رکورد ۱۲ میلیون بشکه در روز رسید و میزان ذخایر نفت این کشور برای پنجمین هفته متوالی افزایش داشت.

 

شاخص تجارت جهانی به کمترین رقم در ۹ سال اخیر رسید.

سازمان تجارت جهانی اعلام کرد شاخص چشم انداز تجارت جهانی در سه ماه نخست سال جاری میلادی به ۹۶.۳ واحد کاهش پیدا می کند که پایین ترین سطح از ماه مارس سال ۲۰۱۰ میلادی به بعد محسوب می شود.

سازمان تجارت جهانی اعلام کرد که روند فعلی به دلیل تنش های تجاری موجود  برمی گردد. همچنین شاخص سفارشات صادرات به ۹۵.۳ واحد، حمل و نقل هوایی بین المللی به ۹۶.۸ واحد، فروش و تولید خودرو به ۹۲.۵ واحد، قطعات الکترونیکی به ۸۸.۷ واحد و مواد اولیه کشاورزی به ۹۴.۳ واحد تنزل پیدا کردند که بیشترین سیر کاهشی را نشان می دهد.

این نهاد بین المللی اعلام کرد که روند تجارت فعلی باید سیاست گذاران را هوشیار کند؛ ضمن اینکه نسبت به احتمال روند نزولی بیشتر در صورتی که تنش های فعلی بدون حل باقی بمانند، هشدار داد.

سازمان تجارت جهانی اعلام کرد ضرر ناشی از ضرب آهنگ فعلی نشان دهنده ضرورت کاهش تنش های تجاری است که در صورت عدم مهار آن ریسک های سیاسی و نوسانات مالی را به دنبال خواهد داشت و رشد کاهشی اقتصادی را افزایش می دهد

همچنین این سازمان پیش بینی تجاری خود را در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی در بحبوحه بالا گرفتن اختلافات تجاری و شرایط بازار اعتباری کاهش داد. پیش بینی از رشد تجاری در حال حاضر در سال جاری میلادی به ۳.۷ درصد کاهش پیدا کرده؛ در حالی که این رقم برای سال ۲۰۱۸ میلادی ۳.۹ درصد اعلام شده بود.

در صورتی که شرایط تجاری با وضعیت وخیمی روبرو شود، این پیش بینی کاهش بیشتری خواهد یافت. بر پایه این گزارش، وضعیت در تجارت جهانی در سال گذشته میلادی به دنبال اعلام تعرفه ۲۵ درصد آمریکا بر روی واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی بر روری واردات آلومنیوم منجر به جنگ تعرفه ای بین اتحادیه اروپا، کانادا، مکزیک و چین شد./ اسپوتنیک

 

پیش بینی ها از کاهش قیمت فلزات غیر آهنی در سال جاری بانک گلدمن ساکس.

همزمان با کاهش قابل توجه رشد اقتصاد چین، متولیان صنعت در چین، تصمیم گرفته‌اند در نیمه دوم سال جاری میلادی، این صنایع را توسعه دهند و به‌ویژه بخش آلومینیوم و مس در این کشور را احیا کنند.

 

چشم انداز مس:

به نقل از فلزات آنلاین، بانک گلدمن ساکس که در خصوص قیمت مواد خام پیش‌بینی سخت‌گیرانه‌ای داشت، اکنون پیش‌بینی 6100 دلار بر تن مس برای میانگین قیمت ۳ ماه ابتدای سال و 6400 دلار بر تن در چشم‌انداز ۶ ماهه را ارایه کرده است؛ در حالی که پیش‌بینی‌های قبلی به‌ترتیب 6500 و 700۰ دلار بر تن بودند. البته قیمت در چشم‌انداز ۱۲ ماهه ثابت و در همان سطح ۷000 دلار بر تن باقی مانده است.

تحلیل‌گران معتقدند با توجه به اهمیت اقتصادی و متعاقبا سیاسی میزان رشد در چین، سیاست باید تسهیل‌کننده ضعف در بسیاری از بخش‌های اقتصاد باشد. از این رو انتظار می‌رود رشد سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌ها، از ۴ درصد در سال گذشته به ۱۰ درصد در این کشور برسد و منجر به رشد فصلی تولید ناخالص داخلی شود.

قیمت فلزات غیر آهنی از مس گرفته تا روی در سال ۲۰۱۸، تحت تأثیر جنگ تجاری و افزایش ارزش دلار، پیوسته در حال افت بود. با این حال اخیرا، کاهش پیوسته رشد اقتصادی چین، نقش پررنگ‌تری در روشن شدن اوضاع ایفا کرده است؛ به‌طوری که شاخص تولیدی رسمی چین برای نخستین بار از دسامبر ۲۰۱۶ وارد فاز انقباضی شده است. بنا به تحلیل بانک گلدمن ساکس، میزان تقاضا در اقتصاد برتر حوزه آسیا با کاهش مواجه شده است.

قیمت فلزات در 3 ماه نخست:

مطابق این پیش‌بینی، قیمت فلزات در ۳ ماه نخست پایین باقی خواهد ماند که البته قبلا مشابه این اتفاق در انتهای سال ۲۰۱۵ و ابتدای ۲۰۱۶ رخ داده بود. در نتیجه در زمان‌های نامعین مانند وضعیت کنونی، سرمایه‌گذاران قبل از تصمیم‌گیری‌های بلندمدت، ابتدا باید نشانه‌های محکمی از بهبود میزان تقاضا را مشاهده کنند. .

قیمت ها در نیمه دوم سال:

پیش‌بینی خوش‌بینانه‌تری در مورد قیمت‌ها ارایه شد، بر این اساس برخی فلزات نظیر مس، با رشد تقاضا، قیمت‌های بالاتری خواهند داشت و علاوه بر این توسعه بخش بازیافت فلزات قراضه در چین، نیز این موضع را تقویت می‌کند. این بخش از مدتی پیش در حال رشد بوده ولی در شرایط فعلی در بازار نادیده گرفته می‌شود.

در پیش بینی قیمت نیکل:

در چشم‌انداز مربوط به قیمت‌های نیکل، میزان پیش‌بینی قیمت کاهش چشم‌گیری داشته که یکی از دلایل اصلی آن برنامه کشور اندونزی برای عرضه انبوه نیکل با قیمت پایین است. اگر چه هنوز باید منتظر ماند و دید آیا این پروژه‌های در اندونزی سر وقت و با بودجه تعریف شده به اتمام می‌رسند یا خیر؛ با این وجود این پروژه‌ها قابلیت این را دارند که میزان عرضه را به صورت گسترده تغییر داده و سمت‌وسوی بازار را به کلی عوض کنند. در نتیجه این امر، پیش‌بینی یک‌سال آینده فلز نیکل از 18000 دلار بر تن در پیش‌بینی پیشین به 12500 دلار بر تن تغییر پیدا کرده است.

فلز روی تا پایان سال:

پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال، تنها قیمت فلز روی روند کاهش داشته باشد. در انتهای سال ۲۰۱۸، برنامه‌های توسعه معادن روی در آفریقا، عمدتا تحت عملیات شرکت Trevali، شدت گرفته بود و احتمال می‌رود میزان تولید در این منطقه به مقدار قابل توجهی افزایش یابد. همچنین برخی حفاری‌های اکتشافی در ترکیه ممکن است در سال جاری به نتیجه رسیده و در این منطقه نیز شاهد عرضه بیشتر باشیم.

 

کاهش تنش در جنگ تجاری امریکا و چین/ چین توافق کرد ۱.۲ تریلیون دلار کالا از آمریکا خریداری کند.

آمریکا و چین شروع به تدوین پیش نویس توافقنامه تجاری خود کرده اند . این موضوع ریسک افزایش تعرفه گمرکی 200 میلیارد دلار کالای چینی را از 10% فعلی به 25% کاهش قابل ملاحظه میدهد.

چین توافق کرده است به عنوان بخشی از مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن، برای خاتمه دادن به جنگ تجاری بین دو کشور، تا ۱.۲ تریلیون دلار کالا از آمریکا خریداری کند.

به نقل از رویترز، روز جمعه سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی اعلام کرد چین توافق کرده است به عنوان بخشی از مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن، برای خاتمه دادن به جنگ تجاری بین دو کشور، تا ۱.۲ تریلیون دلار کالا از آمریکا خریداری کند.

همچنین سی‌ان‌بی‌سی  گزارش داد احتمالا ترامپ و رییس‌جمهور شی جین‌پینگ در اواخر مارچ در فلوریدا دیدار خواهند کرد.

در گزارش سی‌ان‌بی‌سی آمده است که طرفین هنوز در مساله‌ای که برای آمریکا کلیدی به حساب می‌آید، از هم فاصله زیادی دارند؛ انتقال دارایی‌های معنوی.

مذاکره‌کنندگان هفته گذشته در واشنگتن دیدار کردند و قرار است جمعه شب به وقت آمریکا (صبح شنبه به وقت تهران) معاون نخست‌وزیر چین، لیو هی، در دفتر ریاست‌جمهوری، با ترامپ دیدار کند. این دیدار امید به دست‌یابی به توافق تجاری قبل از ضرب‌العجل ۱ مارچ را، که تعرفه‌های آمریکا برای کالاهای چینی از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت، بیشتر می‌کند.

دو عضو از نمایندگان تجاری چین که نام‌های خود را ذکر نکردند، به رویترز خبر دادند که اطلاع ندارند بعد از روز جمعه هم مذاکرات ادامه می‌یابد یا خیر. طبق گفته یکی از کارکنان هتلی که گروه تجاری چین در آن مستقر هستند، آنها طبق برنامه، روز شنبه واشنگتن را به مقصد پکن ترک خواهند کرد.

رویترز روز چهارشنبه در گزارش انحصاری خود اعلام کرد که دو طرف مشغول طرح‌ریزی برای توافقی بر روی مسائل ساختاری هستند و پیش‌نویسی برای ۶ تفاهم‌نامه در مورد اصلاحات پیشنهاد شده به چین را آماده می‌کنند.

 

خوشبینی به توافق تجاری امریکا و چین و رشد شاخص های بورس وال‌استریت

در آخرین روز از معاملات هفتگی بورس وال استریت، شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۶ درصد افزایش به ۲۷۹۲.۶۲ واحد رسید.

شاخص "داو جونز اینداستریال" با ۰.۷ درصد افزایش در سطح ۲۶ هزار و ۳۱.۸۱ واحدی بسته شد.

و شاخص "نزدک کامپوزیت" ۰.۹ درصد بالا رفت تا خود را به سطح ۷۵۲۷.۵۴ واحدی برساند.

در سایر بازارها:

بهای هر اونس طلا با ۰.۴ درصد افزایش به ۱۳۳۲.۸۰ دلار رسید و هر اونس نقره با ۰.۷ درصد افزایش به ازای ۱۵.۹۱ دلار مبادله شد. مس نیز با افزایش ۱.۹ درصدی به ازای ۲.۹۵ دلار معامله شد.

در معاملات انرژی:

هر لیتر بنزین در آمریکا با ۰.۲ درصد کاهش به ۱.۶۱ دلار رسید و هر ۱۰۰۰ فوت مکعب گاز طبیعی با ۰.۷ درصد افزایش قیمت به ۲.۷۲ دلار رسید. هر بشکه نفت خام "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۳ درصد افزایش به ازای ۵۷.۲۶ دلار و هر بشکه نفت برنت با ۰.۰۵ درصد افزایش به ازای ۶۷.۱۲ دلار مبادله شد.

 

کاهش بهای سنگ آهن

قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد در چین در روز سه شنبه با ۰.۱ دلار کاهش ۸۸.۷ دلار معامله شد.

سنگ آهن عیار ۶۵ درصد نیز با همین میزان کاهش به قیمت ۱۰۱.۲ دلار رسید.

شمش فولاد در چین با ۳ دلار افزایش ۵۰۳ دلار معامله شد. همچنیمن ​شمش روی با ۱۰ دلار کاهش ۲۶۳۰ دلار قیمت خورد.

زغال‌سنگ بدون تغییر ۱۸۸.۲۵ دلار معامله شد/ معدن 24

 

نمودارهای ماهانه قیمت فلزات اساسی:

 

 

مینا یوسفی / واحد سرمایه گذاری و آموزش