عنـوان تحلیل : مروری بر رویدادهای مهم بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/12/11


 

 

رشد تولید فولاد در جهان

طی ژانویه سال۲۰۱۹میلادی،تولید فولاد خام جهان نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد افزایش یافت.

انجمن جهانی فولاد اعلام کرد که طی ماه نخست سال جاری میلادی،۶۴ کشور فولادساز جهان ۱۴۶ میلیون و ۷۰۵ هزار تن فولاد خام تولید کردند که در مقایسه با تولید سال گذشته(۱۴۵میلیون و ۱۸۳هزارتن)یک درصد رشد نشان می دهد.

در سوی دیگر تولید فولاد خام ایران در ژانویه ۲۰۱۹ با افت ۲.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۲ میلیون و ۲۳۰هزار تن کاهش یافت. این رقم در ژانویه سال گذشته ۲ میلیون و ۲۸۹ هزار تن بود.

طی مدت یاد شده، به ترتیب چین با تولید ۷۵ میلیون و ۱۳ هزارتن، هند با ۹میلیون و۱۸۰هزار تن، ژاپن با ۸ میلیون و ۱۴۱ هزار تن، آمریکا با ۷ میلیون و ۶۴۷ هزار تن وکره جنوبی با ۶ میلیون و ۲۱۱ هزارتن ۵کشور برتر فولادساز جهان بودند./ انجمن جهانی فولاد

 

کاهش بهای سنگ آهن چین

خریدارها در بازار واردات سنگ آهن چین عقب نشسته اند و قیمت ها پایین آمده است.

آخرین متوسط شاخص قیمت موسسه پلاتس برای سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد یک دلار نسبت به دوشنبه افت داشته و  ۸۳.۵۵ دلار هر تن خشک سی اف آر شده است. قرارداد سواپ ماه مارس نیز ۶۰ سنت افت داشت و ۸۱.۸ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. از آنجایی که مصرف کننده های نهایی تقاضای کمی دارند تجار چینی نیز در بازار نقدی فعالیتی ندارند و فعلا خرید نمی کنند.

با این که دو هفته ای می شود که کارخانه های چینی سنگ آهن زیادی نخریده اند ولی ظاهرا موجودی کافی در انبارها دارند چون بسیاری از آن ها قبل از تعطیلات فوریه خرید های کافی داشته اند و شاید برای ۲۰ روز تولید فولاد سنگ آهن داشته باشند.

 

کاهش تقاصا و افت بهای فلز زرد

قیمت طلا برای اولین بار از ۲۸ ژانویه به زیر ۱۳۰۰ دلار رسید و در پایان روز جمعه با ثبت کاهش ۱.۵۱ درصدی به ۱۲۹۳ دلار و ۴۴ سنت رسید.

انتشار آمارهای قوی تر از حد انتظار از تولید ناخالص داخلی آمریکا موجب افزایش سوددهی اوراق قرضه شده و از جذابیت سرمایه گذاری در بازار طلا کاسته است.

بارت ملک، تحلیلگر بازار طلا در تورنتو گفت: «شاخص ارزش دلار و میزان سوددهی اوراق قرضه 2 ساله خزانه داری آمریکا در طی چند روز گذشته تقویت شده و این عوامل موجب شده تا سرمایه گذاران بخشی از سرمایه های خود را از بازار طلا خارج کنند

وی افزود: «ما همچنین شاهد ادامه واکنش بازار به اظهارات مقامات فدرال رزرو هستیم که با توجه به سلامت نسبی اقتصاد آمریکا گفته اند افزایش نرخ بهره همچنان جزء گزینه هاست

به گزارش رویترز در حالی که ارزش دلار تقویت شده و رشد شاخص ها در بازارهای بورس جهان موجب تقویت میل به ریسک پذیری در میان سرمایه گذاران گشته است، قیمت طلا دیروز بیش از یک درصد کاهش داشت و به پایین ترین رقم از ماه ژانویه رسید.

 

بازار قراضه در چه حال است؟

قیمت فعلی قراضه خرد شده در بازار داخلی امریکا ۳۳۵ دلار هر لانگ تن است و فولادسازان امریکایی تا هفته آینده صبر می کنند تا مذاکرات خرید قراضه ماه مارس را آغاز کنند.

تجار قراضه انتظار افزایش ۳۰ دلار یا بیشتر قراردادهای قراضه ماه مارس را دارند ولی کارخانه ها معتقدند رشد قیمت تا ۲۰ دلار خواهد بود چون جو بازار تغییر کرده است. کارخانه ها در تلاشند میزان رشد قیمت قراضه را به حداقل برسانند .

قیمت قراضه وارداتی سنگین خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه نسبت به ۳۳۰ دلار ۷ فوریه به ۳۱۰ دلار هر تن سی اف آر رسیده  از این رو انتظار می رود در بازار داخلی امریکا نیز افزایش قیمت بیشتر از ۱۰ تا ۲۰ دلار هر لانگ تن نباشد./پلاتس

 

دهان کجی اوپک به توئیت ترامپ

در حالیکه ترامپ در هفته گذشته نسبت به افزایش بهای نفت به اوپک هشدار داده بود، آمار منتشر شده از تولید نفت کشورهای عضو نشان می دهد که این سازمان در فوریه نسبت به ژانویه امسال مجددا بیش از ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش تولید داشته و مجموع تولید اوپک به ۳۰/۶۸ میلیون بشکه، کمترین میزان از سال ۲۰۱۵ رسیده است.

عربستان با کاهش ۱۳۰ هزار بشکه در روز بیشترین تاثیر را در افت عرضه داشته است. کاهش عرضه ونزوئلا نیز تحت تاثیر تحریم های آمریکا فاکتور موثر بعدی بوده است.

با این وجود، آمار اقتصادی منتشر شده امروز از سوی آمریکا و چین نشان می دهد که شرایط آتی اقتصاد جهانی چشم انداز مناسبی ندارد و خریداران تقاضای نفت را چندان بالا نمی بینند. شاخص تولید در آمریکا به کمترین میزان از نوامبر ۲۰۱۶ رسیده و احتمال می رود شاخص تولید در چین نیز طی فوریه برای سومین ماه متوالی روندی کاهشی به خود گیرد.

 این آمار موجب شد تا علیرغم اخبار مثبت از کاهش عرضه نفت، بهای طلای سیاه در دو برند مهم برنت و وست تگزاس با افت بیش از ۲ درصد روبرو شود

نفت برنت کمی بالاتر از ۶۵ دلار/بشکه و وست تگزاس در محدوده ۵۷/۹ دلار/بشکه داد و ستد می شوند.

احتمال می رود اخبار مثبت مربوط به کاهش تولید اوپک و نیز کاهش ۱۰ حلقه ای چاه های نفت شیل آمریکا تاثیر مثبت خود را پس از هضم اخبار منفی در هفته آینده بر قیمت نفت بگذارد./ پلنر

 

بهبود شاخص بورس کشور های اروپایی همگام پیشرفت مذاکرات تجاری عامل اصلی این رشد.

دلایل روند صعودی شاخص ها:

توافق رهبران آمریکا و کره شمالی برای ادامه مذاکرات

پیشرفت در مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا

آمادگی دولت حاکم بر انگلیس برای تمدید تاریخ خروج این کشور از اتحادیه اروپا

شاخص " استاکس ۶۰۰" که در بردارنده نماد ۶۰۰ شرکت بزرگ اروپایی است با ثبت صعود ۰.۴ درصدی در بالاترین سطح خود از ماه اکتبر سال گذشته قرار گرفت.

بورس‌های بریتانیایی در آخرین معاملات بورس‌های اروپایی به کمک خبری مبنی بر آمادگی دولت حاکم بر انگلیس برای تمدید تاریخ خروج این کشور از اتحادیه اروپا، یکی از نیرومندترین صعودهای خود در سال جاری را تجربه کردند به گونه‌ای که شاخص بورس ایرلند ۱.۳ درصد بالا رفت.

در انگلیس شاخص " فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ثبت رشد ۰.۴۵ درصدی و ایستادن در سطح ۷۱۰۳.۷۳ واحدی به کار خود خاتمه داد.

روند صعودی بورس‌های اروپایی محدود به جزیره بریتانیا نبود و در تمام کشورهای دیگر نیز به چشم می‌خورد.

در آلمان شاخص " دکس" بورس فرانکفورت حدود یک درصد و در فرانسه، شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس ۰.۴۷ درصد افزایش یافتند.

در آمریکا، شاخص‌های بورس وال استریت نیز از روند صعودی بورس‌ها جا نماندند و شاخص " اس اند پی ۵۰۰" با ثبت رشد ۰.۶۹ درصدی به کار خود خاتمه داد تا سودآوری خود از ابتدای سال جاری میلادی را به ۱۱ درصد برساند.

شاخص " داوجونزاینداستریال اوریج" نیز ۰.۴۳ درصد افزایش یافت و شاخص " نزدک کامپوزیت" با ثبت رشد ۰.۸۳ درصدی به کار خود خاتمه داد.

 

آخرین بهای فلزات پایه در بازه یک ماهه نشان از رشد قیمت ها دارد: