عنـوان تحلیل : مروری بر رویدادهای مهم در بازار های جهانی

حوزه تحلیل : برسی و تحیل بازارهای جهانی


تاریخ انتشار : 1397/12/18


مروری بر آخرین رویدادهای بازارهای جهانی

 

امکان کاهش ۹۰ میلیون تنی عرضه سنگ آهن برزیل...

برزیل با تولید سالانه ۴۰۰ میلیون تن سنگ آهن ، دومین تولیدکننده بزرگ جهان است و نکته جالب اینکه بیش از ۶۰ درصد سنگ آهن صادراتی این کشور از معدن میناس که در ژانویه دچار حادثه شد تأمین می گردید .

 بعد از حادثه رخ داده برای شرکت واله  ، اینک برآورد شده که عرضه سنگ آهن این کشور می تواند به سالانه ۹۰ میلیون تن کاهش یابد . این در حالی است که بعد از این حادثه ، شرکت واله ظرفیتهائی از دیگر معادن خود را جایگزین کاهش تولید نمود و دیگر شرکت های برزیلی هم اطمینان دادند همه تلاش خود برای جبران کسری عرضه را بکار گیرند . تحلیلگران ابتدا تخمین زدند این حادثه سالانه ۸ میلیون تن از عرضه واله را تحت تأثیر قرار خواهد داد اما بعدتر مشخص شد دیگر سدهای باطله این شرکت هم تحت بررسی کارشناسان دولت قرار دارند که قطعاً میزان کسری عرضه را افزایش خواهد داد .

در قطعی ترین حالت ممکن ، سالانه ۴۰ میلیون تن و در برآوردی پراکنده ، ۹۰ میلیون تن از عرضه سنگ آهن شرکت واله کاسته خواهد شد . البته که برنامه هائی برای جبران کسری عرضه در دست است اما مسلماً عرضه سنگ آهن و گندله محدود خواهد شد و هیچ اجتنابی برای آن متصور نیست . برخی تحلیلگران میزان کسری عرضه برای سال جاری میلادی را ۴۳ میلیون تن برآورد کرده اند اما همین چند روز پیش و با درز خبرهائی مبنی بر امکان توقف تولید در دیگر معادن واله ، این برآوردها از میزان کسری عرضه سنگ آهن برزیل در حال گسترش است .پروسه بررسی سدهای باطله واله ۳ تا ۴ سال به طول خواهد انجامید و ناگفته نماند که دیگر شرکت های برزیلی هم در حال مونیتور شدن توسط دولت هستند پس خطر بالا رفتن میزان کاهش عرضه توسط برزیل در حال پر رنگ تر شدن است .

تولید سنگ آهن چین در فاصله ماههای می تا ژوئن افزایش داشته و تأثیر پیشامد فاجعه بار برای واله بر فولادسازان چینی بیشتر در ماههای مارس و آوریل نشان داده خواهد شد . شاید بخشی از کسری عرضه واله توسط معادن داخلی چین تأمین شود اما در رقابت با محموله های موجود در بنادر ، این تولیدات داخلی  باید قیمت های پائین تری داشته باشند . تولید در معادن تانگشان ثابت است و معادن شمال چین و مغولستان هم پتانسیل افزایش تولید را دارند و دولت های محلی این مناطق نیز کسب درآمد مالیاتی بیشتر را بر آلودگی هوا ترجیح می دهند . البته نظارت بر آلایندگی معادن در چین کمی سخت تر از کارخانه های فولاد است زیرا معادن معمولاً در مناطق دوردست تر این کشور قرار دارند./استیل پرایس

 

بازار قراضه و  رکود نسبی..

قیمت قراضه در معاملات جدید ماه مارس در بازار داخلی آمریکا تا ۲۰ دلار هر لانگ تن بالا رفته است.

متوسط شاخص قیمت قراضه خرد شده موسسه پلاتس ۶ دلار رشد داشته ۳۴۹.۲۵ دلار هر لانگ تن ثبت شد. از طرفی در بازار واردات ترکیه قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ رشد جزیی ۵۰ سنتی نسبت به دوشنبه داشته و ۳۱۴ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده است.

فعلا اغلب خریداران سیاست انتظار در پیش گرفته اند. بازار فولاد ترکیه نیز در رکود به سر می برد روزهای اخیر تنها فعالیتی جزیی در بازار بیلت رویت شده ورق و مقاطع بازار ساکتی داشته اند./ پلاتس

کاهش مالیات بر ارزش افزوده در چین برای بخش های مختلف تولید، حمل و نقل و انبوه سازی و خوشنودی فولاد سازان ...

دولت چین در روز سه شنبه ۵ مارس اعلام کرد قصد دارد در سال جاری ، مالیات بر ارزش افزوده برای بخش تولیدی را از ۱۶ درصد به  ۱۳ درصد و برای بخش های حمل و نقل و انبوه سازان از ۱۰ درصد به ۹ درصد کاهش دهد که فعالان بخش فولاد این کشور را خشنود ساخته است ، آنها عقیده دارند این اقدام دولت به کاهش هزینه های آنها خواهد انجامید و در شرایط کنونی که چین رشد اقتصادی پائینی را ثبت نموده به کسب و کارشان رونق می بخشد البته هنوز زمان اجرای این طرح توسط دولت مشخص نشده است .

برخی معتقدند این تصمیم ، قیمت کامودیتی ها را تحت فشار قرار خواهد داد و در همین راستا دیروز قیمت های ورق گرم در بازار داخلی و فیچرز چین سقوط کرد . اما در روز سه شنبه بهای سنگ آهن ۶۲ درصد بیش از ۱ دلار افزایش داشت و از این تصمیم تأثیر نگرفت . در حالیکه برخی فولادسازان این خبر را خوب توصیف کرده اند و در کاهش هزینه ها و بالا بردن تقاضا موثر می دانند اما برخی دیگر شرایط عرضه و تقاضا در بازار فولاد را تأثیرگذارتر از تصمیماتی این چنینی می دانند و عقیده دارند حاشیه سود فولادسازان بسته به شرایط موجود بازار است .

بعنوان مثال در روز ۱ مارس ، بهای میلگرد در بازار داخلی چین ۳ هزار و ۹۷۵ یوآن برابر با ۵۹۲ دلار با ۱۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود که با احتساب این کاهش مالیات ، تنها ۱۰۳ یوآن از این قیمت کاسته می شود . البته از آغاز ماه ژانویه تقاضا برای ورق از سوی خودروسازان و تولیدکنندگان لوازم خانگی در چین بالا رفته و همزمان اجرای چنین سیاستهائی به رونق کسب و کارها خواهد انجامید . یک معدن دار استرالیائی هم معتقد است با اجرای این برنامه ، تقاضا از سوی صنایع پائین دستی افزایش می یابد بنابراین برای فولادسازان چینی فرصت خوبی است زیرا هزینه های آنها نیز کاهش می یابد ./استیل پرایس

 

  از جنگ تجاری امریکا و چین چه خبر؟

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد مذاکرات تجاری با چین به خوبی پیش می‌رود و پیش بینی کرد یا توافق خوبی صورت خواهد گرفت یا هیچ توافقی میان دو اقتصاد بزرگ جهان در کار نخواهد بود.

واشنگتن و پکن برای پایان دادن به ماه‌ها جنگ تجاری، سرگرم مذاکرات فشرده‌ای هستند. دونالد ترامپ با اشاره به پیشرفت مذاکرات، هفته گذشته افزایش تعرفه‌ها روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی از ۱۰ به ۲۵ درصد را به تأخیر انداخت.

ترامپ در جلسه‌ای در دفتر خود با اشاره به مذاکرات تجاری، اظهار کرد: آنها به خوبی پیش می‌روند و ما خواهیم دید که چه پیش می‌آید. وی گفت: یا توافق خوبی وجود خواهد داشت یا توافقی نخواهد بود اما تصور می‌کنم که چینی‌ها به خوبی پیش می‌روند.

اظهارات ترامپ با انتشار گزارش وزارت بازرگانی آمریکا همزمان شد که بر اساس آن، کسری تجاری کالاهای آمریکایی در سال ۲۰۱۸ به رکورد بالایی صعود کرد. بر اساس گزارش رویترز، آمریکا از چین خواسته است در قوانین و شیوه‌های تجاری برای حمایت از مالکیت معنوی آمریکا تغییرات قابل توجهی صورت دهد و به انتقال اجباری فناوری شرکت‌های آمریکایی به چینی‌ها پایان داده و یارانه‌های صنعتی سخاوتمندانه را متوقف کند. همچنین بازار خود را به روی شرکت‌های آمریکایی بگشاید.

بعلاوه واشنگتن خواستار افزایش خرید کالاهای آمریکایی از جمله کالاهای کشاورزی و انرژی از سوی چین است تا کسری تجاری آمریکا با چین که بیش از ۴۱۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ برآورد شد، کاهش پیدا کند.

منابع آگاه به رویترز اظهار کردند که دو طرف در خصوص تضمین پایبندی چین به وعده‌هایش، همچنان کار زیادی پیش رو دارند تا به توافق برسند. اگر توافقی در خصوص تغییرات ساختاری حاصل نشود مذاکرات ممکن است به شکست بینجامد.

 

تقاضای ضعیف برای بیلت سی آی اس در بازارهای مصرف

کمبود تقاضای موثر در بازارهای مصرف باعث شده تا فروشندگان افت فروش داشته باشند. در عین حال، آنها حاضر به کاهش قیمتهای خود نیستند و معتقدند رشد قیمت قراضه در ترکیه باعث افزایش تقاضا برای بیلت خواهد شد. این در حالیست که ترکها با توجه به عدم وجود تقاضا برای میلگرد رو به فروش بیلت آورده اند و رقیب فروشندگان سی آی اس شده اند.

فولادسازان ترک بیشتر بر بازار شمال آفریقا متمرکز شده اند و قیمتهای مناسب تری از بازار سی آی اس ارائه می دهند. قیمت های آنها در حدود ۴۵۰ دلار/تن فوب می باشد. قیمت های تامین کنندگان سی آی اس نیز در محدوده ۴۴۵ دلار می باشد که با توجه به هزینه حمل بیشتر برای شمال آفریقا توجیه پذیر نیست. تامین کنندگان سی آی اس بیشتر متمرکز بر بازار جنوب شرق آسیا هستند، جایی که تقاضا همچنان در سطح پایینی است و قیمتهای چین قابل پذیرش نیستند. خریداران ترک نیز تنها در محدوده ۴۴۵ دلار/تن سی اف آر حاضر به خرید هستند که به هیچ وجه برای تامین کنندگان سی ای اس قابل پذیرش نیست.

قیمت میلگرد ترکیه در محدوده ۴۹۵ دلار/تن فوب خریدار زیادی ندارد و از این رو ترکها تصمیم به صادرات بیلت گرفته اند که تقاضای بالاتری دارد. /Planner

 

روند مثبت بازارهای جهانی و سهام در پی خوشبینی به توافق دو کشور آمریکا و چین...

به نقل از خبرگزاری فرانسه، در شرایطی که معامله‌گران هنوز منتظر روشن شدن نتایج مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا هستند، کارشناسان بازارهای مالی به مقامات این دو کشور توصیه کرده‌اند که در اطلاع رسانی از روند مذاکرات، شفافیت بیشتری داشته باشند.

این احتمال وجود دارد که خوش‌بینی بازارهای سهام به توافق بیش از حد باشد و این مساله در صورتی که طرفین نتوانند به توافق مشخصی برسند باعث ریزش شدید بازارها خواهد شد.

ادوارد مویا، تحلیل‌گر بازار در مؤسسه "اواندا" گفت: اگر مذاکره‌کنندگان نتوانند در خصوص شرایط نهایی توافق کنند، احتمالاً شاهد از بین رفتن روند پیشرفت و بازگشت به نقطه صفر خواهیم بود.

 

نفت و روند کاهشی ...

به نقل از رویترز، در حالی که احتمال افزایش تولید نفت آمریکا موجب شده تا کاهش تولید های اوپک و متحدانش تا حدودی خنثی شود، قیمت نفت کاهش داشت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با ۴۱ سنت معادل ۰.۷ درصد کاهش به ۵۶ دلار و 03 سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز به ۶۵ دلار و 69 سنت رسید.

شرکت های شورون و اکسون موبیل امریکا دیروز پیش بینی خود از میزان تولید نفت در میدان پرمیان را منتشر کردند که نشان می دهد میزان تولید نفت شیل آمریکا باز هم افزایش خواهد یافت.

آمارهای منتشر شده توسط انستیتوی نفت آمریکا نیز نشان می دهد که میزان ذخایر نفت خام این کشور بیش از حد انتظار بوده است.

میزان ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به اول مارس با ۷.۳ میلیون بشکه افزایش به ۴۵۱.۵ میلیون بشکه رسیده، در حالی که تحلیلگران انتظار افزایش ۱.۲ میلیون بشکه ای را داشتند.

افزایش تولید نفت در منطقه آمریکای شمالی موجب شده تا تاثیر کاهش تولید های اوپک و متحدانش در بازار تا حدی خنثی شود. در همین حال، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته ترامپ هرگونه توافق نامطلوب را رد خواهد کرد، اما در عین حال اضافه کرده که کاخ سفید کار بر روی رسیدن به یک توافق تجاری با چین را ادامه می دهد.

 

نمودار تغییرات یک ماهه فلزات پایه و تغییر موجودی انبار برخی فلزات در هفته گذشته...

 آلومینیم  کاهش 0.1- شانگهای و 0.9%- لندن (LME)

مس کاهش 7.4%- لندن و 6%- آمریکا و رشد 4%+ شانگ های

روی کاهش 7.2%- لندن (LME) و رشد 3.6%+ شانگ های

قلع کاهش 0.5-  لندن (LME)

 

گرد آورنده : مینا یوسفی